Iron Maiden, 20 Ιουλίου, Rockwave Festival

Πάνω από τίμιοι. Ήταν σχεδόν πεθαμένοι, γιατί ήταν τελευταία συναυλία της περιοδείας, κι ενώ είχαν παίξει ήδη φουλ σετ, βγήκαν για δεύτερο ενκορ γιατί λέει πρώτη φορά ελλάδα και το χρωστούσανε.

Το Gagarin σίγουρα δεν ήταν τίγκα, προς μισογεμάτο το θυμάμαι. Από σετλιστ και ήχο είχα ζητηματάκια, αλλά μεγάλη εμφάνιση. Με το καλό να ξαναβάλουν μπροστά, κι αν τους δούμε εδώ γύρω ακόμα καλύτερα. :upside_down_face:

2 Likes

είχε κόσμο. Όχι sold out αλλά είχε ικανοποιητική προσέλευση.
Αυτό με το Alexander γίνεται μόνο στην Ελλάδα; πχ όταν παίζουν στη Ρωσσία τους ζητάντ το Mother Russia;;;

2 Likes

Το Alexander είναι κομμάτι που το θέλουν οι φανς γενικότερα, όχι μόνο οι Έλληνες

Φέτος πάντως, παρόλο που στο ίντερνετ διαβάσαμε επικά σχόλια, στο λαηβ δεν άκουσα και τίποτα ιδιαίτερο

Το 2011 ουρλιαζανε για το Αλεξάντερ

Μόνος του ο Μπρους το ανέφερε

3 Likes

Εδώ και οι Ιρλανδοί λυσσάνε για το Alexander The Great :stuck_out_tongue:

3 Likes

Σχετικο/ασχετο με την κουβεντα, για τον καλυτερο δισκο του μειντεν φαμιλυ μετα το 88

Και μια συμβουλη απο το ιδιο σαιτ Angry Metal Guy Comment Policy
Don’t be a dick or we’ll ban you.

3 Likes

Ωραίος! Angry Metal Guy διαβάζω κάθε τόσο και τα “Yer Metal Is Olde” του είναι όλα κορυφαία.

Δεν είναι τυχαίο ότι συμπίπτει με όσα γράφουμε εδώ τόσες μέρες και αποθεώνουμε αυτό το υπεραριστούργημα. Αν και μαλακίες λέω, φαντάζομαι ότι το ανέβασε με την ευκαιρία των 60 χρόνων του Dickinson.

Χρόνια του πολλά και μακάρι να κυκλοφορήσει ένα ακόμα προσωπικό.

Maiden family approves (με εξαίρεση τον @ignatios89 που είναι λίγο αιρετικός αλλά και βασικό μέλος) :stuck_out_tongue:

7 Likes

Μακάρι να κυκλοφορήσει ένα ακόμα! Παίζει να υπάρχει ήδη κάτι έτοιμο.

1 Like

Με Roy;

2 Likes

Ο Ιγνάτιος είναι το Maiden Family το Ορθόδοξο. Ο Bruce “left the band” και έκανε και περίεργες δηλώσεις κατά καιρούς οπότε σηκώνει λίγο κράξιμο.

Καταφεύγω πάλι στην παρουσίαση του βιβλίου του που είπε πως θα κυκλοφορήσει νέο άλμπουμ είναι σε μεγάλο βαθμό έτοιμο αλλά δεν έχει χρόνο να το ηχογραφήσει μέχρι να τελειώσει το tour.

Με Roy

7 Likes

Εκανα συνειρμό με πασοκ τώρα και οφείλω να δώσω για πρώτη φορά εύσημα

Maiden με Σύριζα >>>>> Maiden με Πασοκ

Βγάζουμε τα χρυσά χρόνια Ανδρέα προφανώς :stuck_out_tongue_closed_eyes:

4 Likes

Μην μου πειράζετε τον φίλο μου τον @ignatios89 που τα λέγαμε και στο πάλαι ποτέ site του Hammer (μόνο που τότε υπέγραφε σαν Murder89 αν δεν κάνω λάθος)

Παρεμπιπτόντως Ιγνάτιε παρατηρώ από άλλο thread ότι είσαι και Jethrotull-ικός! Εύγε νέε μου! Είναι και δεδηλωμένη προτίμηση του Steve Harris –ναι ρε, πάλι στους Maiden καταλήγουν όλα!

7 Likes

πόσο συμφωνώ με τα σχόλια του για το Βook of Thel και το Jerusalem… Ανατριχιαστικά μεγάλοι ύμνοι.

4 Likes

Για να είμαι ειλικρινής, κάτι υποτιμητικά σχόλια του Bruce για τους μεταλλάδες (όταν έπαιζε support στους Helloween και δεν την πάλευε με το κοινό - ίσως δεν ήταν αρκετά σοφιστικέ για τα γούστα του…) δε μου άρεσαν ούτε εμένα. Δεν είμαστε τίποτα άξεστοι.

Αλλά τι να κάνεις, ο άνθρωπος είναι μια-στο-εκατομμύριο… Ο κόσμος θα ήταν αλλιώς χωρίς αυτή τη φωνή και αυτή την παρουσία, οπότε τον “συγχωρούμε” :stuck_out_tongue:

Με Roy και με κανονικό drummer και με “If eternity should fail”, μακάρι.

Καλά ρε, πώς γίνεται να βγάζεις τα χρυσά χρόνια Ανδρέα; Είπαμε, είμαστε Ορθόδοξο φάμιλυ… :stuck_out_tongue_closed_eyes:

5 Likes

Πάντως για τα δικά μου γούστα το Accident… παραμένει καλύτερο με μικρή διαφορά από το Chemical Wedding. Δεν το συζητάω ότι και τα 2 είναι καλύτερα από οτιδήποτε έχουν βγάλει οι Maiden μετά το 1988. Κάποια ίσως να τα κοντράρουν όπως το Brave New World αλλά και πάλι η αμεσότητα αυτών των δύο δίσκων με κερδίζει περισσότερο.

6 Likes

Το accident έχει πιο έντονες τις maiden-ικές του ρίζες από το chemical και σε συνδυασμό πάντα με τον πιο σκοτεινό προσωπικό τόνο/ύφος του Dickinson, για μένα είναι και ήταν το πιο προσιτό εκ των 2 -και αυτό που προτείνω πάντα αν με ρωτήσει κανείς ποιο solo του Bruce να τσεκάρει-…Αλλά για τα δικά μου γούστα το chemical είναι λίγο πιο αρεστό, μιας και πετάει όσο περισσότερα maiden στοιχεία μπορεί, αποκτά περισσότερο προσωπικό χαρακτήρα και σκοτεινιάζει λίγο ακόμα παραπάνω + οι στίχοι από τα ποιήματα του Blake βρίσκουν έτσι καλύτερη ανταπόκριση και εκτέλεση… και τα 2 άλμπουμ είναι από εκείνες τις περιπτώσεις δίσκων που δεν έχουν καν μέτριο κομμάτι μέσα ή απλά καλό, όλα είναι ένα προς ένα 10άρια ακατέβατα

Δεν τίθεται θέμα από την άλλη αν είναι καλύτεροι δίσκοι από ότι έβγαλαν οι Maiden από το '88 μέχρι και σήμερα -οι διαφορές τους σε κάθε επίπεδο (ερμηνευτικό, έμπνευσης, ήχου κτλ) δεν είναι καν ‘‘συγκρίσιμα μεγέθη’’ ούτε στο ελάχιστο-, τίθεται θέμα ‘‘σύγκρισής’’ τους μόνο με άλλους δίσκους μεγαθήρια των 90ς - 00ς για το ποιοι είναι οι καλύτεροι metal δίσκοι αυτών των χρονών γενικότερα -για όσους την βρίσκουν με συγκρίσεις δλδ-…

6 Likes

Πετυχα καποια videακια απο την “μεταβαση” του Adrian Smith στην Μαλακασα…

1 Like

Μια χαρά άλμπουμ είναι το Chemical Wedding και το Accident of Birth. Ακούγονται ακόμη και σήμερα άνετα. Το Tyranny πολύ σπάνια το ακούω.

Οπως αποδείχτηκε τόσο ο Bruce είχε ανάγκη τους Maiden και αυτοί τον Bruce. Ισως βέβαια αν είχαν βρει καλό αντικαταστάτη να μην μιλούσαμε καν σήμερα και να είχαμε δύο μπάντες :heart_eyes:

Πραγματικά υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες τραγουδιστές με φωνή παρόμοια με τον Bruce ή ακόμη και κάποιοι με προσωπικότητα στο ίδιο στυλ και θα μπορούσαν να τον αντικαταστήσουν επαρκώς. Μιλάμε ίσως για έναν από τους πιο επιδραστικούς τραγουδιστές.

Οι Maiden πρέπει να σταματήσουν να παίζουν όσο ακόμη είναι σε top φόρμα και να μην το παρατραβήξουν. Κατά την άποψη μου ο Halford δεν τιμάει πια το όνομά του με την απόδοσή του.

1 Like

Επανέρχομαι αφού έψαξα και βρήκα το τεύχος! Ι.Μ. Γιοχανναν, σωστά; :slightly_smiling_face:

1 Like

Σωστότατα!

1 Like

Διαφωνώ στο θέμα προσωπικότητας. Ο τύπος είναι αλλου

1 Like