Iron Maiden - The Book Of Souls

Είναι αναμενόμενο να κάνει κοιλιά το άλμπουμ με 92 λεπτά διάρκεια. Όσο περνάνε τα χρόνια στερεύεις από καλές ιδέες. Δεν μιλάμε για τους Guns N’ Roses του 1991 που κυκλοφόρησαν 2 άλμπουμ που ήταν και τα 2 τιτανοτεράστια.

Οτιδηποτε πανω απο το 7λεπτο νομιζω θα σπερνει. Οπως και ναχει 90 λεπτα μαιντεν, τι αλλο να ζητησει κανεις. Σιγουρα θα ειναι ποιοτικο το αλμπουμ. Τωρα αν κινειται σε επιπεδα bnw ή amoled θα προσκυνησουμε! Το μονο που θα με ξενερωσει ειναι χαζες εισαγωγες τυπου final fronter.

ψιτ κοντε δεν ειπα πουθενα οτι εισαι μαλακας.
Διακρινω ψηγματα αυτογνωσιας

να γινει στικι αυτο το θρεντ

Παιδες, δεν εχω διαβασει το θρεντ ως τωρα, οποτε μπορει να επαναλαμβανομαι.

Εχουν σκασει τα πρωτα previews; Γνωριζουμε;

Επιτέλους !! Up the irons

εγώ ξέρω ότι άμα είχαν ανακοινώσει οι manowar 92 λεπτά δίσκο θα είχαν πέσει όλοι να τους φάνε.

Ναι, γιατί ποιος θέλει ν’ ακούει 40 με 50 λεπτά “επιβλητικών” εισαγωγών;!

(Μην πεταχτείς και πεις “εγώ” ρε πούστη γιατί θα φάω εγώ εσένα ε)

πες μου τώρα ότι σε χάλασε η υπέρτατη ατμόσφαιρα στο gods of war να πάμε να βουτήξουμε από κανένα μπαλκόνι.

Καλά ναι, δεν το συζητώ, γαμώ τις νανουριστικές ατμόσφαιρες το Gods of War.

Ψιτ ‘‘μεγαλε’’, το post μου ηταν για την γενικοτερη συμπεριφορα σου ‘‘γαμαω και δερνω’’ μεσα στο forum. Εχεις γινει κουραστικος και επιτιθεσαι μονιμως σε ατομα χωρις να μπορεις να στηριξεις την αποψη σου και να κανεις συζητηση (χαρακτηριστικη η μονιμη επιθεση σου στον Γρακχο με τον οποιο πολλες φορες διαφωνω αλλα τουλαχιστον εχει επιχειρηματα και προσπαθει να συζητησει). Απο τη γενικοτερη συμπεριφορα σου διακρινω οτι, ειτε εισαι κατω των 15 χρονων, ειτε δεν εχεις φιλους, το οποιο ειναι και λογικο, αφου 'τα ξερεις ολα και ολων των υπολοιπων η αποψη ειναι μπουρδες. Δε εχω ξανακανει report αλλα επειδη εισαι πολυ εριστικος σε γραφω εκει που πρεπει και ελπιζω σε ban.

Σε γενικές γραμμές είμαι οπαδός των album του reunion αλλά το final frontier ήταν απογοήτευση. Αυτό και το virtual xi μάλλον δεν πρόκειται να τα ξανακούσω ποτέ.
Αντιθέτως brave new world-matter of life and death-dance of death τα ακούω συχνά.

Δίκοπο μαχαίρι για μένα οι μεγάλες συνθέσεις παρόλο που λατρεύω τα epics τους.
Η παραγωγή του Shirley και η κλασική ατάκα του Harris για live αίσθηση με κάνουν σκεπτικό.
Για μεγάλα prog κομμάτια χρειάζεται διαφορετικού είδους παραγωγή με αρκετό κόψιμο και ράψιμο (σε στυλ Yes ή Miles Davis).
Από την άλλη βέβαια είναι θετικό ότι δοκιμάζουν κάτι διαφορετικό, γιατί είναι ρίσκο ένα διπλό αλμπουμ χωρίς πολλά single-ακια. τύπου wicker man ή wildest dreams.

Οι τίτλοι των τραγουδιων δεν είναι κάπως κοινότυποι;;
Speed of Light, The Red and the Black, Death or Glory κλπ;

Οπως και να έχει αναμένουμε με αγωνία 8)

[B]1. If Eternity Should Fail (Dickinson) 8:28[/B]
δυνατο ασμα οπως μας συνηθιζουν οι μειντεν , σιγουρα ηρεμο στην αρχη με δισολιες στη μεση και φωνητικα που το πανε το τραγουδι σε αλλη διασταση

[B]2. Speed Of Light (Smith/ Dickinson) 5:01[/B]
καλα ο τιτλος κανει μπαμ απο μακρια . κοντα στο υφος του 2 minutes to midnight

[B]3. The Great Unknown (Smith/ Harris) 6:37[/B]
θα μοιαζει με το brave new world η το nomad . νεο επος απο τους μειντεν λοιπον

[B]4. The Red And The Black (Harris) 13:33[/B]
13 λεπτα μονο ριγος . θα αφησει εποχη ο κομματος the red and the black .2 λεπτο σολο απο gers μυριζω σε mixolydian σκαλα . σκαλωσα τωρα !

[B]5. When The River Runs Deep (Smith/ Harris) 5:52[/B]
ερχεται απο τις εποχες του amolad . ωραια παραγωγη μαλλον και live αισθηση σιγουρα

[B]6. The Book Of Souls (Gers/ Harris) 10:27[/B]
τρολαρισμα και χαβαλες απο τον bruce σε κομματαρα σιγουρα . δεν ειναι το σινγκλ του δισκου αλλα θα εχει δυναμικες που δεν εχει μεχρι τωρα κανενα αλλα κομματι του αλμπουμ. ειναι και το ομωνυμο οποτε καταλαβαινεις !

[B]7. Death Or Glory (Smith/ Dickinson) 5:13[/B]
σκαει κομματαρα στα ηχεια . παιζω τα αρχιδια μου γι αυτο . χρυσες εποχες μειντεν αν και θα ειναι λιγο κοινοτυπο . το σολο και το κοψιμο πανε για flight to icarus … η trooper !

[B]8. Shadows Of The Valley (Gers/ Harris) 7:32[/B]
ολα για ολα !! επικη κομματαρα με τις καλυτερες στιγμες του nwobhm να παρεμβαλονται εδω !

[B]9. Tears Of A Clown (Smith/ Harris) 4:59[/B]
δανεισμενο ριφ απο roy z .σεσσιονς του accident αιθανομαι . good job με ιδανικο σονγκ ραιτινγκ

[B]10. The Man Of Sorrows (Murray/ Harris) 6:28[/B]
δευτερο τρολαρισμα απο μπρους με συμμαχια του μεγαλου dave murray |(πρωτο του κομματι) . θα αρχιζει με κανα πιανο και παιζει να εχει και τιποτα συμφωνικα μεσα να τρελαθουμε τελειως . ωρε παναγια μου τι κομματαρος θα ειναι αυτος!

[B]11. Empire Of The Clouds (Dickinson) 18:01[/B]
δεν υπαρχουν λογια . η πορεια του dickinson μεσα σε λιγα λεπτα . πολλοι νομιζουν οτι θα ειναι προγκ οργιο αλλα … 18 λεπτα μονο με το καλυτερο τραγουδι μειντεν ολων των εποχων !

Dallas κλαιω!!! Αν και το αυθορμητο της αναλυσης του Paoktsi ηταν trolling level 5000 και εχει μεινει στην ιστορια!

Ολες οι μπαντες καποτε χανουν την εμπνευση τους προφανως καποτε θα την εχαναν και οι τεραστιοι maiden.
Εδω και μια δεκαετια περιπου εχουν βγαλει μολις 2 αλμπουμ εκ των οποιων το ενα ανεκτο και το αλλο τραγικο. Μεγαλο προβλημα κατ εμε και οι παραγωγες πια οι οποιες ειναι κακες. Πλαστικες, γυαλισμενες και soft σαν βουτυρο. Γενικα νομιζω οτι ο harris εχει χασει το γουστο του πλεον και προσπαθει να το παιξει κατι που δεν ειναι.

Συνθετικα εχουν καιρο να γραψουν κατι που θα κολλησει τον ακροατη στον τοιχο, ενα πρωτοτυπο ριφ, μια ενδιαφερουσα ρυθμικη βαση, μια καλη μελωδια, κατι καλο ρε αδερφε.

Γενικα οι συνθεσεις των συγκροτηματων οσο αυτα παλιωνουν ειναι αδουλευτες. Εντελως αδουλευτες. Και αυτο ισχυει και για τους περι ων ο λογος.

Βεβαιως δεν γινεται να κανεις κριτικη σε κατι που δεν ακουσες, ομως η διαισθηση μου λεει οτι παμε σε μια επικη παπαρια.

Τι λες ρε άμυαλε ανθρωπάκο που θα ναι επική παπαριά. Βγάλε τις “νοσταλγικές metallica διόπτρες” σου και κράτα τες να τις βάλεις εκεί που θα βάζεις την “Κρέμα για Αιμοροείδες” όταν το υπόθετο που λέγεται “BOOK OF SOULS” μπει στην χοντρή άπλυτη βρωμοκωλάρα σου (κτήμα των Hetfiled/Ulrich από το 1983 και μετά).

ΕΔΩ ΜΟΝΟ MAIDEN ΦΛΩΡΑΚΙΑ. ΑΜΑ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ ΤΟΥ ΜΕΤΑΛ.

Τσουτσουριάσαμε :!:

Εχει μια ενδιαφερουσα συντακτικη δομη το ξεχεσμα. Στηριζω

Εγώ σας έχω προειδοποιήσει εδώ και πάνω από 2 χρόνια για τη μεγάλη επιστροφή, αλλά με αγνοήσατε.

ΦατΜίτζετ γλέντα τους όλους ασταμάτητα :!: