Iron Maiden - The Book Of Souls

Α, επίσης να πω ότι [I]πρέπει[/I] να υπάρξει επόμενος δίσκος γιατί δε γίνεται η τελευταία λέξη του τελευταίου κομματιού του τελευταίου δίσκου μίας Βρετανικής μπάντας να είναι “France”. :slight_smile:

Δεν σύγκρινε κανείς την αξία των boc με αυτή των ghost. Μια χαρά τα λες, γιατί θες να το γαμήσεις…?

[B][I]Eχω μια μπάντα που παίζουμε μια στο τόσο, που έχει εμφανή σημεία και αναφορές από metallica -> Eιμαστε ισάξιοι με τους μεταλλικα[/I][/B]. Έλεος ρε . Και εμείς αγαπήσαμε, αλλά δεν κάναμε και έτσι. :stuck_out_tongue:

3 μέρες χωρίς Book Of Souls και ακούγοντας γκοστ. Γιατί να υποστείς τέτοιο μαρτύριο; [emoji13]

Μεγάλη αγάπη οι BOC, αλλά εντάξει, έχεις δίκιο. Όντως κανείς δεν έγραψε ότι οι Ghost είναι οι νέοι BOC. Απλώς ήθελα να τονίσω το πόσο μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι το άλμπουμ κυριολεκτικά ξεφούσκωσε μετά από 3 μέρες!

Γιατί μου έγινε πλύση εγκεφάλου με τόση αναφορά στους Ghost - σε thread για δίσκο Maiden, έλεος δηλαδή - που είπα να τους ακούσω για να έχω πλήρη άποψη πριν γράψω κάτι. Χρειάζονται κι αυτά… Ανάλογα με το Πάσχα, όπου κόβω το κρέας για καμία βδομάδα, όχι γιατί είμαι θρήσκος, αλλά για να πέσω με τα μούτρα στο κοκορέτσι την Κυριακή. Τώρα θα πέσω με τα μούτρα στο “Book of Souls”. :stuck_out_tongue:

Αχιλλεα μπορει να μην συμφωνουμε για το γκοστ αλλα ΑΥΤΟ σου το σχολιο ειναι ολα τα λεφτα.

Σχετικά με τα charts το επίσημο site των Maiden αναφέρει ότι ο δίσκος είναι στο Νο1 των Ελληνικών charts (και σε άλλλες 23 χώρες)και ότι πούλησε πολύ περισσότερο απο το final…μέσα σε μια βδόμαδα(το final σύμφωνα με το wiki μεσα σε 7 μέρες πούλησε 800χιλ)

Όπως πάντα, μπορεί να κάνω και λάθος για τους Ghost.

Τώρα σοβαρά, [B]πόσο γαμεί το If eternity should fail[/B]; Ανατριχιάζω. Και μιλάμε για κομμάτι που δεν έχει καν κανονικό solo, αλλά εκεί είναι η μαγεία. Στο κομμάτι από 6:15 ως 7:20 που ο Dickinson επαναλαμβάνει το ρεφραίν και από πίσω χώνει - μάλλον - ο Murray.

Εντωμεταξύ, ένας φίλος μου είπε ότι η εισαγωγή του κομματιού του θυμίζει σκυλάδικο με όλο αυτό το echo! :lol:

Πλέον το άλμπουμ έχει ποτίσει τον εγκέφαλό μου. Τεράστιος δίσκος. Ίσως το μοναδικό αδιάφορο τραγούδι να είναι το Death or Glory, και λίγο το Speed of Light. Όλα τα άλλα είναι από εξαιρετικά έως έπη αξεπέραστα.

Μακάρι να τους δούμε live του χρόνου

Κυκλοφορεί ένα βιντεάκι στο fb για την περιοδεία…Ακουμε τα number of the beast trooper fear of the dark…Μαρεσει που έλεγε ο Bruce ότι βαρεθηκαν να παιζουν τα ιδια κ ιδια

ναι ισχυει.ακουγονται τα '‘speed of light-death or glory-book of souls-fear of the dark-number of the beast-trooper - hallowed be thy name’'λογικα και τα if eternity sould fail και red and the black.
μανι μανι παμε στα 9.βαλε και το iron maiden παμε 10.αρα μενουν 7 κομματια ακομα.του testing…

Λογικά θα παίξουν το Rime Of The Ancient mariner και στο καπάκι The Empire of the Clouds. Πριν από αυτά το The red and the Black.

παιζει και να ειναι αυτο που εχω λιωσει πιο πολυ απο ολα :roll:

και μετα μια διασκευη στους ghost.

:lol: Έτσι!

Τα κομμάτια από το “Book of Souls” είναι λογικές επιλογές για live. Πέρα από αυτά, επιτέλους ας γίνει μία ανανέωση στο setlist. OK το “The trooper”, ΟΚ το “The number of the Beast”, αλλά μήπως να μαζέψουμε υπογραφές (πόσο γραφικό!) να ΜΗΝ παίξουν το “Fear of the dark”; Θέλετε κάτι από εποχή Gers; Βάλτε το υπερέπος “Afraid to shoot strangers”, βάλτε κανένα “Tailgunner”, “Holy smoke” ή ακόμα και κάτι από το X-Factor, ο Dickinson δεν κολλάει σε τέτοια. Το “Sign of the cross” το είχε αποθεώσει ερμηνευτικά, θα μπορούσαν να βρουν κανένα άλλο διαμαντάκι από εκεί. Πολλά ζητάω, ε;

θα παίξουν 3 απ’ τα χειρότερα κομμάτια του TBOS + κανένα απ’ τα μεγάλα (σε διάρκεια και ποιότητα) και 12-13 “μια απ’ τα ίδια”, κάθε φορά το ίδιο συμβαίνει.

Τελευταία φορά έπαιξαν 8 κομμάτια reunion - με 5 από το τελευταίο άλμπουμ και 8 κλασσικά. Δεν το λες και μια από τα ίδια.

Αν διατηρήσουν το σύστημα 8+8 θα είναι μια χαρά. Και αν στις 8 κλασσικούρες, χώσουν και κάνα κομμάτι από τα 90s ακόμα καλύτερα.

Επειδή history tour για τα 90s δεν παίζει να γίνει, θα ήθελα να δω πχ 3-4 κομμάτια από αυτήν την περίοδο αλλά και αυτό μοιάζει με επιστημονική φαντασία.

Οι ghost ειναι οι backstreet boys του metal

στα κλασσικά πάει το μία απ’ τα ίδια.
2 minutes, the evil, iron maiden. running free, the number, hallowed, fear (ντάξει, αυτό το ακούσαμε μέχρι και στην Somewhere Back In time περιοδεία, έλεος δηλαδή!), trooper, aces high…
Για να ακούσουμε κανά The Loneliness… πρέπει να γκρεμιστούν όλοι οι φούρνοι του Leytonstone.

Γενικότερα η περιοδεία για το FF ήταν ψιλο-ύπνος με την κατανομή που έκαναν.
Και γενικότερα οι επιλογές τους από τις νέες τους κυκλοφορίες δεν είναι πάντα και ότι καλύτερο. Mε εξαίρεση το BNW tour που και τα καλά τραγούδια συμπεριέλαβαν και ανακάτεψαν λίγο το σετ (λίγο) με Clansman και Sign of the Cross (προφανώς λόγω Dickinson).

Κατ’ αρχάς είναι εγκληματικό ότι αφήνουν στην απ’ έξω το Somewhere In Time, και όποτε το θυμούνται αυτό είναι λόγω Wasted Years. Δηλαδή ήμαρτον!