Iron Maiden - The Book Of Souls

Τους έχω δει και τους δύο πολλές φορές και οι Metallica είναι καλύτεροι, είναι απλό αν δε φοράς παρωπίδες :).

Δεν έχει να κάνει με τα μάτια. Το πρόβλημα είναι στα αυτιά.

#-o #-o :drunk::drunk::lol3::lol3:

άποψή σου…για μένα που τους έχω δει και τους 2 οι maiden τους πατάνε κάτω τους μεταλλικα στα live πολύ εύκολα κιόλας…
βασικά γενικά οι άθλιες εμφανίσεις lars και hammet εδώ και πολλά χρόνια και ο ‘‘πεσμένος’’ hetfield έχουν ρίξει το επίπεδο πάρα πολύ…βάλε και τις παπαριές που ξεστομίζουν συνεχώς…βάλε και το ότι δε βγάζουν άλμπουμ…ε bye bye metallica…

Oh Lord.

έχει πλάκα να δούμε το πόσα θέματα μπορούμε να θίξουμε στο thread για το νέο μέιντεν… 8)

Έτσι τους βλέπουν οι Maiden τους Metallica.

αλλού αυτά ρε :D|

Πώς να παίξουν καλά έτσι που γλείφονται αυτοί ρε;

Χεχε! Ε, ρε κράξιμο που τους είχαμε ρίξει τότε - βασικά λόγω αλλαγής στην εμφά νιση. Και τελικά, τα Load/Reload αποδείχτηκαν δισκάρες! Το κακό είναι ότι μετά από τότε οι Metallica τελείωσαν δημιουργικά.

Δύο δίσκοι σε πάνω από 15 χρόνια. Ο ένας απαράδεκτος κατά γενική ομολογία (αν και εγώ τον γουστάρω πολύ, αλλά αυτό είναι προσωπική διαστροφη - όπως άλλοι άνθρωποι τρώνε σούσι, εγώ ακούω St. Anger) και ο άλλος αναμάσημα με χειρότερο ήχο από το Dance of Death. Γεια σου ρε Rick Rubin φοβερέ (απατεώνα) παραγωγέ!

Οι Metallica είναι ο Hetfield, οι άλλοι είναι για γέλια. Αν ο Hetfield δε θελήσει να βάλει τη μηχανή μπρος, οι Metallica θα είναι περιοδεύων θίασος. Και - ειλικρινά - κρίμα γιατί δεν είναι και τίποτα γερόντια ακόμα. Προφανώς δημιουργικά/δισκογραφικά δεν πιάνουν τους Maiden, αλλά τους Maiden δεν τους πιάνει κανείς έτσι κι αλλιώς.

Συναυλιακά όμως, μπορώ να πω ότι εκείνο το live στη Ριζούπολη (η μόνη φορά που τους είδα), ήταν καλύτερο από αρκετές από τις εμφανίσεις των Maiden εν Ελλάδι κι εκεί το παιχνίδι κρίνεται υπέρ των Metallica λόγω καλύτερου setlist.

Δεν παιζει παντα ρολο η ποιοτητα του setlist αλλα και σε τι μερα θα βρεθει η μπαντα. Μπορει στα χαρτια να εχει το ονειρεμενο setlist και η μπαντα να ναι σε κακη μερα και να περασεις χαλια και το αντιθετο. Aναμενομενο setlist και η μπαντα σε σουπερ φορμα και περασεις τελεια.

Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ μειντεν και μεταλλικα, ούτε καν όταν ήταν στα καλά τους οι δεύτεροι. Οι μεηντεν είναι καλά παιδιά που στα 60 τους βγαζουν αξιοπρεπεις δίσκους και στέκονται καλά στη σκηνή ενώ οι μεταλλικα είναι ρεμαλια που παρότι νεότεροι βαριούνται να βγάλουν δισκο, το έχουν καψει και λένε βλακειες γιατί δεν έχουν να πουν τίποτα μέσα από την μουσική και έχουν πάρει την κάτω βόλτα παικτικα. Για τους παπαρες που μας τα επρηξαν με τους γκοστ, ούτε ξέρω ποιοι είναι οι γκοστ, ούτε θέλω να μάθω και κυρίως δεν θέλω να μολυνεται θέμα των θεων με ανυπαρκτους, το ΓΑΜΗΣΑΤΕ.

Υ.Γ ρε μαλακαροι ουραιαχ χιπ (λολ) πόσο μικροψυχοι είστε; Ακόμα και να σε έχει κλέψει κάποιος δεν το λες. Και για τι κλεψιμο να μιλήσει κάποιος για λίγα δευτερόλεπτα και από την στιγμή που δεν υπάρχει παρθενογεννεση στη μουσικη (και όχι μόνο). Μικροί είστε τελικα.

Συγκρίσεις μουσικά δεν μπορούν έτσι κιαλλιώς να υπάρξουν μιας και παίζουν τελείως άλλο είδος.Σε θέμα συναυλιών οι Μέιντεν έχουν σαφώς καλύτερο τραγουδιστή και εντυπωσιακότερο show, όμως οι Metallica παίζουν περισσότερη ώρα και με πιο ενδιαφέρουσες επιλογές τραγουδιών.

Πάντως τα δύο συγκροτήματα έχουν σχετικά καλές σχέσεις…είχαν πάει και καλεσμένοι στο radio show του Dickinson νομίζω…η ‘κόντρα’ μένει στην επιφάνεια περισσότερο απο διάφορους κολλημένους fans που νομίζουν οτι μιλάμε για Παναθηναικό-Ολυμπιακό.

Καλύτερη ατάκα του θρεντ.

Οι Ghost είναι το support των Maiden. Όπως οι Potergeist ανοίγουν για τους Paradise Lost ένα πράγμα. Τώρα για τους Metallica συμφωνώ ότι βαριούνται να βγάλουν δίσκο. Και αντί να στρωθούν να γράψουν καινούρια μουσική κάθονται και τρομπάρουν και λένε μαλακίες. Παικτικά όμως γαμάνε, oι συναυλίες τους είναι άπαιχτες. Δύο ώρες πάνω στη σκηνή και σπέρνουν.

Ισχύει ότι οι Metallica είναι τρομεροί live, το λέω ακόμα κι εγώ που έχω πολλά θέματα μαζί τους. Δεν είναι τέλειοι εκτελεστικά (ο Ulrich είναι απλά ο Ulrich, ο Hammet πολλά σόλο τα γαμάει κι ο Hetfield επίσης το παρακάνει ώρες-ώρες μ’ αυτή τη βλαχιά στα φωνητικά), αλλά η ενέργεια που βγάζουν είναι σούπερ. Και βέβαια είναι χορταστικά τα shows τους.

Βέβαια κι οι Maiden δεν πάνε πίσω σ’ αυτόν τον τομέα. Το 2005 που τους είχα δει στη Μαλακάσα ήταν φανταστικοί. Και βέβαια με σέτλιστ που ήταν ό,τι πρέπει για μένα.

Τώρα βέβαια οι Priest κάνουν πλάκα και στους δυο πάνω στο σανίδι, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία…

Συμφωνώ! Με την υποσημείωση όμως ότι οι Priest παίζουν λιγότερα λεπτά σε σχέση με Metallica-Maiden.

Ναι, εντάξει, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι είναι κάμποσα χρόνια μεγαλύτεροι σε ηλικία απ’ τους Maiden και αρκετά περισσότερα απ’ τους Metallica, έτσι;

Οι Priest κάνουν πλάκα μόνο στους Maiden και βλέπουν την πλάτη των Metallica (και αυτοί) live.

Είναι όμως καλύτερα παιδιά απ τους Μέηντεν ή χειρότερα ρεμάλια απ’ τους Μετάλικα;