Iron Maiden - The Book Of Souls

Αμερικάνικο Thrash μπορούμε να δούμε τι είναι στα ραφτά του Hetfield. Είναι πολλά πράγματα, όχι τόσο οι Maiden παρόλα αυτά.

Για το θέμα των live, έχω δει την κάθε μπάντα σε διψήφιο αριθμό συναυλιών. Οι Maiden δίνουν εντυπωσιακά show και είναι άρτιοι τεχνικά. Παίζουν τα ίδια σετ κάθε βράδυ οπότε δε θα ακούσεις λάθη (όπως δεν ακούς όταν οι Metallica παίζουν τα στανταράκια), ο Bruce είναι κορυφαίος frontman και ο Harris γεμίζει τη σκηνή μόνος του.
Οι Metallica από την άλλη, ακόμη κι αν δεν είναι παιχταράδες (ΟΚ, ο Trujillo “που νομίζει ότι είναι στους RATM” είναι, όπως και ο Het), ΑΛΛΑ η ενέργεια που βγάζουν οι τελευταίοι + το ότι δοκιμάζονται παίζοντας απίστευτα/διαφορετικά σετ ΚΑΘΕ βράδυ με τουλάχιστον 2,20 ώρες στο σανίδι (σεβασμός στους οπαδούς τους λέγεται αυτό), τους δίνει ένα πόντο παραπάνω. Ειλικρινά, δεν με πειράζει αν θα “τρέχει” ο Lars να προλάβει τους υπόλοιπους όταν παίζουν το Dyers Eve για παράδειγμα. Το πόσο μεγάλη διαφορά έχουν από άλλες μπάντες το κατάλαβαν πολλοί στη Big4 περιοδεία.
Και το παραπάνω το λέω έχοντας δει και τους δύο στο περσινό Βρετανικό Sonisphere με μία μέρα διαφορά. Είναι εντελώς διαφορετικά live που δίνουν οι μεν και οι δε.

Επίσης, το να βγάζεις ότι οι Zeppelin δεν ήταν αυθεντικοί, οι Heep είναι μαλάκαροι που ακόμη κι αν τους το ριφ είναι καρμπόν δεν έπρεπε να το πουν, είναι απαξίωση.

Υπερβολές όπως το ότι οι Maiden επηρέασαν το σουηδικό Death, μπορώ να τις διαβάσω ή ακόμα και να τις δεχτώ σαν άποψη χωρίς να συμφωνώ.

Επίσης, φέρνω το όνομα των Sabbath στο προσκήνιο, να δω τι μαλακία μπορεί να γραφτεί και γι’ αυτούς.

Δηλαδή, οι Led Zeppelin οδήγησαν σε κάτι “πολύ μεγαλύτερο”, που ήταν οι Iron Maiden; Ούτε ο Steve Harris δεν πιστεύει κάτι τέτοιο. Μόνο κάποιοι οπαδοί του :lol:.

Έχω εγώ ένα επιχείρημα ακλόνητο, οι Priest έχουν επηρεάσει πιο πολύ κόσμο από τους Maiden, δείτε μόνο πόσα ονόματα συγκροτημάτων είναι από τραγούδια τους :p.

και τι δεν εχει γραφτει σε αυτο το θεμα…οι περισσοτεροι εχετε χασει την ουσια…ειναι μουσικη…σου αρεσε ο δισκος;συνεχισε να τον λιωνεις…δεν σου αρεσε;ακου κατι αλλο…τι ανακατευετε αλλα γκρουπ κτλ δεν το εχω καταλαβει…

Καταρρίπτεται. Ο αριθμός των usernames/ψευδωνύμων/κλπ που αξιοποιούν κάτι μειντενικό είναι τουλάχιστον πενταπλάσιος. ΜΙΛΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΡΑΔΙΑΖΩ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ.

Ian και λοιποί ψηλοί (16 κορυφαία άλμπουμζ στην ιστορία της μουσικής, ελπίζω σε ηθελημένη υπερβολή), χαλαρώκετε λίγο γιατί στις τελευταίες 5 σελίδες κοντεύει να σας μπει λεζάντα “Αυτοί Ψηφίζουν”.

Δε θυμάμαι τώρα όλα τα ονόματα, αλλά κάτι Running Wild, Sinner, Rage τους έχουν βαφτίσει οι Priest. Οι οποίοι έχουν πάρει το όνομά τους από τραγούδι του Dylan…

Και ο trelakias_runtothehillskwlogavroi, o 666thenumberofyoujizz, η sof140fthed4rk και ο Petaei_o_Icarus_Petaei έχουν βαπτιστεί από την Αειπάρθενο. Ο οποίος Icarus έχει πάρει το όνομά του από την αρχαία μυθολογία…

:D:D:D

#-o

Μπα, κι άλλος Μεϊντενάς;

Με το μαλακό ρε παιδιά, πάμε, ένας ? ένας:

Θα σου απαντήσω σε όσα ισχυρίζεσαι και αφορούν γραφόμενα μου

Το αμερικάνικο thrash δεν είναι ένα συγκρότημα και οπωσδήποτε δεν είναι ένας άνθρωπος και τα ραφτά του!
Ας δούμε κάποιους άλλους λαμπρούς εκπροσώπους του, δειγματοληπτικά.
Το “Show No Mercy” βρωμάει από μακριά πρώιμους Iron Maiden (και Venom) το δε “Crionics” μοιάζει medley τραγουδιών από τους δύο πρώτους δίσκους και νομίζεις ότι θα πεταχτεί να τραγουδήσει ο Di?Anno!
Ο Scott Ian από την άλλη, έχει μιλήσει πολλάκις για την τεράστια επιρροή που είχαν οι Maiden πάνω του και πόσο τον σημάδεψε η περιοδεία που τους είχε δει εκεί στα 1980-?81.
Εντάξει, μπορεί να μην έχουν το εμπορικό μέγεθος των Metallica, αλλά γνωρίζεις φαντάζομαι τους Slayer και τους Anthrax.

Οι Led Zeppelin υπήρξαν τεράστια μπάντα, υπήρξαν όμως και μεγάλοι κλέφτες. Με δικαστικές αποφάσεις αυτό, όχι "άκου εδώ 10 δευτερόλεπτα riff, τι σου θυμίζει;"
Όμως για τους Led Zep, το έγραψα χαριτολογώντας, γι? αυτό στη δεύτερη πρόταση ξεκινάω λέγοντας “Σοβαρά τώρα?” γιατί πιο πριν αστειευόμουνα. (σχόλιο υπ, αριθμ. 907).

Οι Heep (ας τα ξαναπούμε) ήταν ωραίοι (πολύ) παλιά, τώρα είναι θλιβερό απολίθωμα που εκλιπαρεί για λίγη προσοχή.

Επίσης, έκανα λόγο για το σουηδικό [U]μελωδικό[/U] death (του Γκετεμποργκ, In Flames κλπ), δεν εννοούσα τους Entombed! Γενικά, προσπάθησε να διαβάζεις αυτά που γράφω, όχι ότι θέλεις να διαβάσεις.

Τέλος, αν οι Maiden επηρέασαν κάποια υποείδη του metal, στους Sabbath οφείλουν σχεδόν οι πάντες. Εννοείται ότι έχουν την απεριόριστη αγάπη και τον σεβασμό μας.

Ας μην μπούμε στην κουβέντα αν θα έπρεπε να μπει ο τίτλος “Αυτοί ψηφίζουν” σε αυτό ή σε άλλο thread! Μόνο αυτό δεν αναλύθηκε ακόμη κάτω από τον τίτλο του νέου Maiden LP!

Αλήθεια όμως, δεν καταλαβαίνω τι εξωφρενικό υπάρχει σε αυτά που λέω. Δηλαδή για να έχω δικαίωμα ψήφου πρέπει να υποστηρίζω ότι οι Maiden αντιγράφουν τους Uriah Heep του 1998 επειδή μοιάζουν 40 δευτερόλεπτα riff σε ένα τραγούδι 13,5 λεπτών; Ή ότι το “The Book of Souls” είναι μάπα σώνει και καλά; Ή μήπως ότι δεν “υπάρχουν” οι Maiden στη μουσική πολλών άλλων, άξιων συγκροτημάτων;

Αυτά από μένα… ψηλέ (έχουν να με αποκαλέσουν έτσι από τον Ε.Σ. και αυτό ήταν τον… προηγούμενο αιώνα! Thanks, ένοιωσα ξανά 24 ετών!)

sas xinoun patokorfa oi Maiden

Νέος δίσκος των Maiden (vinyl) από Amazon.de, αξία: 34,92 euro

Το να διαβάζεις τις ατάκες που έχουν ειπωθεί εδώ μέσα για τα πάντα πλην του δίσκου, αξία: Ανεκτίμητη

Σοβαρά τώρα, η ιστορία του Thrash είναι κάτι παραπάνω από γνωστή.
Κανείς δεν έπαιζε thrash μέχρι να εμφανιστούν οι Metallica. Ειδικά οι Slayer και οι Anthrax που αναφέρεις (και ναι, είναι πασίγνωστο πως ο Ian είναι τόσο φανμπόης με τους Maiden, όσο ο Lars με τους Diamond Head). Οπότε, η δημιουργία του thrash βασίστηκε ξεκάθαρα στους Motorhead, τους Venom, τους Diamond Head κατά βάση. Οι Maiden είναι όση επιρροή είχαν και οι Trespass για παράδειγμα. Από αυτό μέχρι το “οι Maiden επηρέασαν το thrash” μεσολαβεί ένα χάος.
Επίσης, για τα 2 πρώτα άλμπουμ ο KK είχε πει και παλιότερα ότι επηρεάστηκαν ξεκάθαρα από τους Mercyful Fate.

Δεν αφαιρεί κάτι από το μεγαλείο τους ότι δεν επηρέασαν τα πάντα. Ίσα-ίσα που ακούγεται και λίγο γελοίο.

Για τους Heep κάνεις μία δική σου κρίση (μπορεί να ισχύει, μπορεί όχι), το γεγονός είναι όμως πως σε αυτό που λένε δεν έχουν άδικο. Και παρότι δε λένε κανένα ψέμα, διαβάζουμε τον πόνο του καθενός…

Και τέλος, αν πετάξουμε καμία σπόντα για το πόσο καλύτεροι είναι οι Sabbath από τους Maiden, να δεις τι έχει να ακουστεί και γι αυτούς :lol:

Ναι, μας ξύνουν, γιατί μας τρώνε.

Μερικοί προλάβαμε όταν από λάθος το amazon το χρέωνε 14 δολλαριάκια 8).

HAHAHAHAHHA, ti eipes re kerata!! re ton trelo

Δηλαδή έχει 2 μέρες που μας ζαλίζεις για τους Uriah Heep χωρίς να έχεις έστω κάποια σχέση με την μπάντα; Όπου σχέση, όχι ‘‘αχ τι ωραίο που είναι το Lady In Black’’ αλλά να χεις ξέρω γω 5-6 άλμπουμ της μπάντας, ας είναι και τα Salisbury, Look At Yourself από εφημερίδα μέσα και κανένα πιο πρόσφατο που την ψιλοπάτησες που το αγόρασες. Και μιλάς για πονεμένους; Άστο καλύτερα. Να περάσει ο επόμενος.

Το τόπικ μια χαρά τα πάει. μέχρι που έρχεται κάποιος με ξεκάθαρη διάθεση να προκαλέσει. Και μεις έχουμε άποψη για όλες τις σαβούρες που τρώμε στη μάπα μέχρι να ακούσουμε κάτι καλό αλλά δεν παίρνουμε σβάρνα όλα τα θέματα - και είναι πολλά - προσπαθώντας να την πούμε σε αυτούς που γουστάρουν. Ας τη βρίσκει ο άλλος με τραγουδιάρηδες ξεδιάντροπες αντιγραφές του Ian Anderson ενώ έχει γραμμένους τους Jethro Tull στα τέτοια του. Τι με νοιάζει; Μην πει κανένας ‘‘μα δεν θα πούμε την άποψή μας αν μας αρέσει ή όχι;’’. Εδώ τα πράματα έχουν ξεφύγει πολύ πέρα από αυτό.

Δε χρειάζεται να λες κάτι για να ψηφίζεις (λωλ), απλώς αλλού την πάνε την κουβέντα οι προλαλήσαντες κι εσύ δεν ακούς αυτά που έχουν να σου πουν σαν άλλες γνώμες επ’ αυτού. Δε χρειάζεται να απαριθμούμε ρεύματα που επηρεάστηκαν, μπάντες που ξεπέρασαν κτλ, πόσο μάλλον να απαξιώνουμε άλλα συγκροτήματα για να μιλήσουμε για ένα δίσκο. Για τη μπάντα ως σύνολο ναι, αλλά γι’ αυτό υπάρχει το αντίστοιχο θρεντ. Τώρα αν τους έπιασε η καρμιριά τους Ουράια στα γεροντάματα, είναι λίγο ως πολύ μίζερος λόγος για να ξεκινήσει διαμάχη του γιατί είναι καλύτεροι από αυτούς οι Μέιντεν και η όποια κουβέντα πάει να γίνει τελματώνεται. Ο αγαπούλης Αλεχάντρο που δεν είναι και κανά γατάκι στο θρας σου λέει ότι δεν έχεις δίκιο σε κάποια πράγματα και σου δίνει μια μεταφορά για να ξεκινήσει από κάπου την κουβέντα (περί Χέτφιλντ και ραφτών, πολύ καλή παρομοίωση), αλλά τη γειώνεις. Το ίδιο και ο dmembra 2-3 σελίδες πριν, αλλά και εκεί γείωση. Εξού και το “Αυτός Ψηφίζει”. Ότι “ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΤΙΠΟΤΑ, ΟΙ ΜΕΙΝΤΕΝ ΗΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΟΡΥΦΗ ΤΗΣ ΒΑΛΧΑΛΑ ΚΑΙ Ο,ΤΙ ΠΕΙΤΕ ΚΑΤΑΡΡΙΠΤΕΤΑΙ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΣΑΣ”. Που (ως μια δεύτερη μεταφορά) εισάγεται το meme περί ψήφου.

Όσο για το “ψηλέ”, ΤΙ ΤΗΝ ΕΙΔΑΤΕ ΔΩ ΜΕΣΑ ΚΥΡΙΕ; ΙΑΜΑΤΙΚΑ ΛΟΥΤΡΑ ΝΑ ΞΑΝΑΑΙΣΘΑΝΘΕΙΤΕ ΝΕΟΛΑΙΟΣ;

Νομίζω ότι μετά από τα παραπάνω, η κουβέντα δεν έχει νόημα ? μάλλον εξ αρχής δεν είχε. Άργησα λίγο, αλλά το κατάλαβα.

Ένα τελευταίο μόνο: πότε είπα εγώ ότι οι Maiden επηρέασαν τους πάντες; Τέσσερα metal υποείδη ανέφερα. Για άλλη μια φορά απάντησες χωρίς να μου κάνεις την τιμή να διαβάσεις αυτά που γράφω.

Ρε ψηλέ (τώρα που μου το θύμησες, θα μου πάρει καιρό να το ξεπεράσω!) δεν γείωσα κανένα επιχείρημα, ήταν διάτρητα από μόνα τους και οι παραλληλισμοί ατυχέστατοι, εγώ απλώς το κατέδειξα. Μην τα επαναλαμβάνω, λίγη καλή θέληση να καταλάβεις χρειάζεται (και αρκετός κόπος να κάτσεις να διαβάσεις από την αρχή τι γράφτηκε ? βαρετό όντως, το αναγνωρίζω!)

Όσο για το άλλο θέμα που θίγεις:
ΝΑΙ ΡΕ, ΞΑΝΑΝΟΙΩΝΩ ΜΕ ΤΙΣ ΑΤΕΡΜΟΝΕΣ ΜΕΤΑΛΛΟΚΟΥΒΕΝΤΕΣ (και με τις blast from the past προσφωνήσεις)! BRING ?EM ON!

(τι είναι meme;)

Μην τολμήσει κανείς να του πει τι είναι meme.