Iron Maiden - The Book Of Souls

Κανένα δε μπαίνει πλάι στο Virtual XI. Πάμε παρακάτω!
Το τελευταίο είναι καλό άλμπουμ. Στη μετά seventh son εποχή ωστόσο είναι το BNW και τα υπόλοιπα, είτε μιλάμε για πατάτες (προαναφέρθηκε), είτε για FF είτε για άλμπουμ που συντηρούν το μύθο, δεν προσφέρουν, δεν αφαιρούν.

Πάντως η αρχική μου εντύπωση καλά κρατάει. Μου αρέσουν τα ίδια κομμάτια από την πρώτη στιγμή. Empire, The red…, If Eternity και το ομώνυμο με μάλλον αυτή τη σειρά. Έχει κομμάτια που είναι αδύναμα, έχει και κομμάτια τύπου Death or Glory που λες πως θα μπορούσαν να είναι πολύ καλύτερα (με ένα διαφορετικό ρεφρεν πχ).

Με αυτά και με αυτά, ανακοινώθηκαν από το Download μαζί με Sabbath και Rammstein και ετοιμάζομαι να αφήσω τα κόκαλα μου!

Ποιο Fear of the Dark??!! Έχουν βγάλει τουλάχιστον τέσσερις ανώτερους δίσκους από τότε.

Το “Fear Of The Dark” είναι σχεδόν καταπληκτικό γι αυτό που στόχευε να είναι δηλαδή ένα άλμπουμ με εμπορικά πιασάρικα μέταλ κομμάτια την εποχή που πολλές μεγάλες μπάντες των 80ς έκαναν ακριβώς το ίδιο πράγμα.

Δε βλέπω τι νόημα έχει να το συγκρίνουμε με τα “βαρύγδουπα” ποστ reunion albums αφού έχουν ξεκάθαρα διαφορετική κατεύθυνση (και καλά κάνουν).

Προσωπικά κι εμένα η ανεμελιά ενός “From Here To Eternity”, όσο απλοϊκό κι αν είναι, με τραβάει παραπάνω από τα περισσότερα (αν όχι όλα τα) κομμάτια του “A Matter…” αλλά αυτό είναι θέμα προτιμήσεων και συγκυριών (πότε ακούσα το ένα, πότε το άλλο κτλ).

Τώρα αν κάποιος θεωρεί ότι οι MAIDEN τέλειωσαν δισκογραφικά στο “Fear…” και το αποκαλεί και κορυφή τότε ψάχνει άλλα πράγματα απ’ αυτά που δίνουν εδώ και καμιά 20αριά χρόνια.

Από το “Book Of Souls” μέχρι στιγμής ξεχωρίζω τα “If Eternity…”, “Speed Of Light” (γαμώ τις ροκιές) και “Tears Of A Clown”, ενώ και τα υπόλοιπα κινούνται σε πολύ καλό επίπεδο και αυτό μου αρκεί.

Καλά, το “From here to Eternity” είναι κομματάρα! Στα λίγα που αξίζουν εκεί μέσα. Προσωπικά δε θεωρώ ότι οι Maiden πρέπει οπωσδήποτε να το τραβάνε με τα “βαρύγδουπα” όπως γράφεις κομμάτια και τις μεγάλες διάρκειες, γι’ αυτό και μου αρέσει πολύ το “No Prayer for the Dying” (κι επειδή είναι το πρώτο που άκουσα, αυτά έχουν όντως σημασία).

Επίσης, δεν είχα σκεφτεί το περί “πιασάρικων metal κομματιών”, και μάλλον έχεις δίκιο. Αυτή μπορεί να ήταν η πρόθεση, αλλά το αποτέλεσμα βρωμάει “ανεμπνευστίλα” - Apparition (το χειρότερο Maiden κομμάτι ever), Fear is the key (το δεύτερο χειρότερο…), Weekend warrior, Fugitive κλπ - από μακριά.

χα χα χα , βρηκες τα πιο μέτρια, σίγουρα καλύτερα απο τα μισα του book of souls ομως…

matia , μας τρολάρεις ετσι ? :lol: Το fear of the dark [B]ΔΕΝ[/B] ηταν ο καλυτερος δισκος των maiden, συγγνωμη για την ισως λαθος διατυπωση. Ηταν ομως διχως αλλο, απο τις καλύτερες δουλειες των Μaiden με κομματαρες οπως το ομονυμο, afraid to shhot strangers, wasting love , judas be my guide (ακουστε το ξανα ,[B] Η [/B]maiden-ικη κομματαρα !!!) και be quick or be dead !!! Eνταξει , υπαρχουν fillers, αλλα και που δεν υπαρχουν ??? Συνολικα ο δισκος τα σπάει, σιγουρα μεσα στα 5-6 καλύτερά album τους !!

Aπο το book of souls , που παρεπιποντως παιζει για πολλοστη φορά στα ηχεια μου, το Death or glory μπορω να πω οτι κάπως διασώζεται απο το συνολικό χάλι, [B]το δε ομονυμο με εκνευριζει απιστευτα[/B], ειναι σαν να παιζουν απο αγγαρία (αυτο μου βγαζει παντως…)

:?
Τα 7 πρωτα ειναι απλησιαστα…

απιστευτη τρολιά…:lol:

Κλασικό δίλημμα γενικότερα η επιλογή μεταξύ ενός ομοιογενούς album με αρκετά καλά κομμάτια συνολικά και ενός μέτριου συνολικά αλλά με τρεις κομματάρες.

Γενικότερα επιλέγω το 2ο γιατί θεωρώ ότι στο τέλος μένει το “μεγάλο” κομμάτι και όχι το “ομοιογενές” album.

Πάντως μεταξύ του Fear και του A Matter θα προτιμήσω το… 2ο!

Τις “κομματάρες” του Fear δεν τις έχουν “φτάσει” οι Maiden στην post-reunion εποχή παρά μόνο τις έχουν “αγγίξει” στο BNW. Μην ξεχνάμε και το Childhood’s End…

Μετά απο τόσο καιρό η γνώμη μου δεν έχει αλλάξει ιδιαίτερα, τα κομμάτια που μου αρέσανε μου αρέσουν περισσότερο και αυτά που μου φάνηκαν αδιάφορα μου φαίνονται το ίδιο. Ίσως μόνο να έδινα έξτρα πόντους στην τρομερή εισαγωγή του Man of Sorrows και στο Empire of clouds το οποίο και πάλι δε μου γεμίζει στο μάτι.
Και σχετικά με τα προηγούμενα που λέτε, για να ρίξω λάδι στην φωτιά: άλμπουμ που περιέχει το Clansman δε γίνεται να χαρακτηριστεί κακό!

Σπουδαιο το Virtual XI.

Θα ήταν, αν ήταν instrumental.

Το Empire τα πρωτα 8,5 λεπτα ειναι απιστευτα…μετα κανει μια κοιλια για μενα και ξανα-ανεβαινει στο 15 περίπου.Επίσης δεν μπορω να καταλάβω γτ λενε πολλοι οτι ειναι το κοματι που κοντράρει στα ισια τα παλια επη όταν το κομματί που κοντράρει στα ισια τραγουδια οπως το seventh son, to tame a land κτλ είναι το red and the black!!Αυτο που γραψε ο harris(παλι) ειναι καρα επος.Για μενα αυτο ειναι η κορυφη του album.Απο κοντα το if eternity…

[COLOR="#FFFFFF"]…[/COLOR]

To Virtual XI ειναι χωρις δευτερη σκεψη το χειροτερο αλμπουμ των Iron Maiden αλλα ακομα και αυτο εχει μεσα The Clansman και When Two Worlds Collide που αλλες μπαντες θα παρακαλαγαν να ειχαν γραψει.

Το No Prayer For The Dying ειναι το δευτερο χειροτερο αλμπουμ των Maiden κατα την αποψη μου και χειροτερο κομματι τους ever το ανεκδιηγητο The Angel And The Gambler.

Συμφωνω με τον ChrisP οτι το Fear Of The Dark ειναι 100% επιτυχημενο για τον σκοπο που ειχε, ειναι πιο εμπορικο και πιασαρικο απο ο,τι ειχαν κυκλοφορησει νωριτερα αλλα περιεχει κομματαρες, κρατησε ζωντανο το μεγεθος του ονοματος τους στα δυσκολα 90’s και ειναι για πολλους που γεννηθηκαν μετα το '85-'86 απο τα αλμπουμ που τους εμπασαν στον κοσμο του metal, εμου συμπεριλαμβανομενου. Εχει μεσα fillers, ειναι καπως ανισο αλλα και παλι ειναι μεγαλος και πολυ σημαντικος δισκος για την μπαντα.

Δε ξέρω αν το Fear Of The Dark είχε εσκεμμένα εμπορικά κομμάτια, ξέρω ότι το Wasting Love βγήκε ως single σε πολυ λίγες χώρες και για μικρό χρονικό διάστημα μέχρι να το αποκηρύξουν οι Harris/Smallwood (κάπου γραμμένα είναι ολα αυτά,πιστεύοντας ότι θα γίνουν πολύ εμπορικοί) πράγμα που το θεωρώ τεράστιο λάθος . Ναι, είναι ένα classic τραγούδι αλλα είχε όλα τα φόντα να γίνει τεράστια επιτυχία γιατι τα έχει όλα, βιντεοκλιπάρα (η οποία μετά απο λιγους μήνες στο mtv για όσους θυμούνται,εξαφανίστηκε,σε αντίθεση με guns n roses κ metallica που παίζανε καθε μια ώρα για 2 χρόνια σίγουρα ), μπαλαντούλα για όλους, μικρό,γαμηστερό,πιασάρικο σολάκι απο τον Gers,στιχάρες και ερμηνειάρα.
Πιστεύω λοιπόν οτι ΔΕΝ θέλανε να το πάνε παραπέρα.
Α και κάτι τελευταίο:
Όλα τα σολαρίσματα και δισολίες του Virtual XI είναι ανώτερα απο τα τελευταία αναμασήματα των δυο τελευταίων τους. Όλα.

Το Virtual XI για μένα δεν είναι ο χειρότερός τους δίσκος (αυτός ο τίτλος πάει στο No Prayer), αλλά σαφώς και έχει χτυπητές αδυναμίες - παραγωγή, drumming και το πραγματικά ΤΡΑΓΙΚΟ Angel And The Gambler. Αν έλειπε αυτή η αηδία από εκεί μέσα (ή έστω αν είχε συμπεριληφθεί η edited version ρε αδερφέ) τα πράγματα θα ήταν σίγουρα πολύ καλύτερα. Όπως και να 'χει, δεν το θεωρώ κακό άλμπουμ (το X Factor βέβαια είναι κλάσεις ανώτερο!).

Το FOTD από την άλλη, αν είχε βγει σαν μονός δίσκος, με 8-9 κομμάτια αντί για 12, θα σκότωνε! Πέρα από τα 3 κοψίδια που άντεξαν στον χρόνο, δεν μπορώ να διανοηθώ ότι υπάρχουν μεηντενάδες που δεν κόβουν φλέβα για το Childhood’s End, το Fugitive ή το Judas Be My Guide. Το Wasting Love πάλι θα το έλεγα απλά συμπαθητικό, ποτέ δεν μου ‘έκατσε’ ιδιαίτερα.

Φανταστείτε ένα άλμπουμ σαν και αυτό:

  1. “Be Quick or Be Dead”
  2. "From Here to Eternity
  3. “Afraid to Shoot Strangers”
  4. “Childhood’s End”
  5. “Wasting Love”
  6. “The Fugitive”
  7. “Judas Be My Guide”
  8. "Fear of the Dark"
    και bsides τα Fear is the Key, Chains of Misery, I Can’t See My Feelings. Άντε γειά!

Εντάξει…πλέον μπορώ να πω οτι τα εχω δει όλα!! Ρε παιδια εντάξει …είπαμε έχει και ο Maidenας, το fanboyliki και η αντικειμενικοτητα/υποκειμενικοτητα τα όρια της!! Να κοψει καποιος φλεβα για το Fugitive ή το Judas??? Δηλαδή πραγματικά…αν είναι ετσι, για το Phantom of the Opera, το Revelαtions, το Rime ή το Sign of the Cross τι πρέπει να κάνουμε? Να αρπάξουμε ενα χαντζάρι και να παίρνουμε κεφάλια? Πείτε…ξερω γω: το βρίσκω γαμάτο,το πιο καβλωτικο του δίσκου, ή έστω υποτιμημένο…Όχι να κόψω και φλέβα όμως.
Oσο για τις κιθάρες ή τις …δισολίες(?!?) του Virtual…εντάξει, πρέπει οταν τις άκουσε (αν μπήκε στο κόπο) ο Smith να έφτιαξε καινούριο συκώτι. Σε όλα ανεξαιρέτως τα άλμπουμ απο το BNW και μετά, ο ηχος και η δουλειά που έχει γίνει στις κιθάρες απλά κάνει το V11 να φαίνεται δίσκος 14χρονων σε γκαράζ. Και το λέω εγω αυτό που το κράξιμο που έχω ρίξει/και ρίχνω στον Shirley και στον Harris για τα θέματα παραγωγής/ήχου/κιθάρας ειδικά στο FF και DoD δεν περιγράφεται.

OK, έτσι θα λέω πλέον. Ευχαριστώ για τη διόρθωση.

Εσύ δλδ κόλλησες με τη διατύπωση… ΟΚ, αντικατάστησε το ?κόβουν φλέβα? με ένα από τα παραπάνω, μη χαλάσουμε και τις καρδιές μας απογευματιάτικο.

Και αν το ποστ μου σου βγάζει μη-αντικειμενικό, φανμπόη μεηντενά (και ξερό ψωμί), στη φάση ‘όλα τα Maiden 10άρια’ κι έτσι, μάλλον κάτι σου ξέφυγε αδερφέ…

Εννοείται και ότι δεν έκανα καμιά διόρθωση. Απλά σχολίασα αυτό που ακριβώς έγραψες:

Όταν διαβάζω τα από πάνω συν οτι το πρόβλημα του V11ειναι μόνο το drumming και το Angel, sorry ρε συ άλλα δεν μπορώ να σε πάρω ως αυστηρό “κριτή” της μπάντας ή του ήχου της ή ξέρω γω τι άλλο. Βασικά χέστηκες για το πως θα σε πάρω εγώ απλά συζήτηση κάνουμε… Καλή καρδιά!