Iron Maiden - The Final Frontier

+ 666

είδες? χωρίς φρου-φρου και αρώματα…8)

καλα ολα αυτα, αλλα ειδικα το σχολιο περι μεηντεν που μπορουν να γραψουν Number of the Beast αλλα δεν θελουν ειναι ψιλοκωμικο κι ενδειξη υπερτατου φανμπουλικιου

Το αν μπορούν δεν το ξέρουμε, το ότι δεν το θέλουν είναι σίγουρο.

Και το ότι δεν μπορουν σίγουρο είναι.

Εμένα μ’ άρεσε το ποστ του, αρκεί να μην είχε τα αγγλικά quotes μέσα.

Nike Air Max 2009 Shoes

UGG Classic AAA Boots

Α.Π.Λ.Α. Α.Π.Ι.Σ.Τ.Ε.Υ.Τ.Ο.Σ. Δ.Ι.Σ.Κ.Ο.Σ.

ανετα στα 100 καλυτερα του 2010.

Και στα 200 μη σου πω!

Αυτο. Εμενα μια χαρα μου αρεσε το post του Adrian Smith. Το αλμπουμ ειναι οντως συναρπαστικο και εχει τραγουδια και σημεια που ερχονται απο ολη την πορεια των Maiden. Τωρα αν δεν αρεσε σε καποιους και το βρισκουν πατατα, τι να κανουμε, γουστα ειναι αυτα… Αλλα η αληθεια ειναι οτι ειναι της μοδας να κραζει καποιος τους Iron Maiden ή τους Metallica, ειναι trendy πως να το πω?

Και τσι Μάνογουα!!!

ρε συ [B]angus7pl[/B] λες να το κάνουμε επειδή είναι In να τα χώνεις στους maiden??

Εσύ συγκεκριμένα όχι, έχεις καταθέσει μια άποψη και είναι απόλυτα σεβαστή.

Ούτε είναι ακριβώς in, αλλά όπως και να το κάνουμε το να υποβαθμίζει κάποιος με ατάκες του τύπου, “έλα μωρέ, Maiden το 2010” κτλ. υποδηλώνει μια κάπως απεγνωσμένη προσπάθεια να δείξει ότι είναι προχωρημένος στα ακούσματά του και πού ν’ ασχολείται τώρα με γερόντια μωρε…

Ο δίσκος δεν είναι τόσο κακός όσο αφήνουν να εννοηθεί κάποιοι.

Συμφωνω με ChrisP, εσυ δεν το κανεις επειδη ειναι in και trendy. Εχεις μια σοβαρη αποχη και την επεξηγεις. Ομως γενικα στο forum εχω παρατηρησει μια γενικη προσεγγιση του στυλ “τι να μας πουν οι Iron Maiden τωρα, μεχρι το '88 και το Seventh Son Of A Seventh Son μετραγαν, αντε με το ζορι μεχρι το '92 και το Fear Of The Dark. Απο εκει και περα ολο πατατες βγαζουν κτλ…” Ομοιως και με τους Metallica. Οποτε καθε φορα που διαβαζω τα ιδια και τα ιδια κουραζομαι και κατανταει μονοτονο και γραφικο. Δεκτη η γνωμη του καθενος, αλλα ως ενα σημειο. Το συνεχες κραξιμο για να αποδειξουμε οτι εμεις ειμαστε προχωρημενοι και ακουμε αυτα που μετρανε τωρα και δεν μενουμε στους Maiden, μου φαινεται ανουσιο.

Mονο που μολις τωρα εκανες ποστ στο οποιο ουτε λιγο ουτε πολυ λες οτι αυτοι που κραζουν το κανουν για τη μοδα.

Οπως καποιοι δεδομενα θα εκθειαζαν δισκο Maiden οπως και να ηταν, υπαρχουν καποιοι που θα κραζαν ετσι κι αλλιως.

Αυτο δεν αναιρει καποια facts του στυλ ‘‘η παραγωγη ειναι χειροτερη απο ιταλικη power μπαντα’’, ή οτι το συγκροτημα δεν μπορει να γραψει πια METAL ευθυ αμεσο, καβλιαρικο κι αναλωνεται σε ολο και πιο Progressive δομες οι οποιες προφανως και μποερει να αρεσουν σε κοσμο που ακουει γενικα πραγματα, σε καποιους ομως που δε μπορουν να ακουσουν πανω απο 3 λεπτα τετοια πραγματα, φερνουν χασμουρητο.

Για μενα δε νοειται τα single των Maiden να ειναι το El Dorado και το Final Frontier. Θελω ν’ακουσω 2 χιταρες σε καθε αλμπουμ για να αποκτησει ροη το πραγμα.

Btw, τα 3 προγουμενα Maiden μ’αρεσαν.

E ναι ρε συ Davidian(21, γιατί υπάρχει και ο σκέτος) δεν μπορούν να γράψουν χιτάρες μάλλον, ούτε στα προηγούμενα δύο γράψανε κάτι ανάλογο θαρρώ, εκτός αν το Wildest Dreams το βρίσκεις σούπερ κομμάτι ξερωγώ.

Αλλά, μέταλ ακούμε διάολε, κάπου πάει στην άκρη η ψυχρή καταγραφή της παραγωγής και της κουρασμένης φωνής του Dickinson, και μπαίνει στη θέση της μια μάλλον γλυκιά νοσταλγία όταν παίζουν αυτά τα 5-10 riffs που θυμίζουν πόσο μεγάλη μπάντα ήταν και είναι.

ωπ τώρα τα είδα…

αυτές τις μέρες τον άκουσα πιο προσεκτικά τον δίσκο(μπράβο ηλια που μου τον χάρισες:D )…απο μόνος του δεν είναι όσο χάλια λέω…άπλα το τονίζω γιατί είναι Maiden…όπως όταν κάνει μια καλή προσπάθεια μια μικρή μπάντα και λέμε μπράβο και τι ωραία τα κατάφεραν και ας μην είναι το έπος που θα μείνει για πάντα, έτσι λέω και για τους maiden τι μαλακία είναι αυτή…
ούτε περιμένω να βγάλουν την δισκαρα ουτε τίποτα τρομερό…άπλα απο το 99(επιστροφή βρασιδα) και μετά είδα οτι μπορούν να βγάλουν δίσκους που είναι σε καλό επίπεδο…
και μπορούν να παίξουν και με εισαγωγές και μεγάλες διάρκειες και χιλια δυο…
εδω όμως εκτός οτι για να αρχίσεις να ευχαριστιέσαι τον δίσκο πρέπει να πατάς το skip στο player, σε μερικά κομμάτια είναι εμφανές οτι χώσαν 25 ιδέες ο καθένας…(κάτι το οποίο το είπαν και οι ίδιοι αργότερα. “είχαμε ιδέες όλοι και ήταν κρίμα να τις πετάξουμε”)
δεν είχε κανένα νοημα να το κάνουν αυτό…ή να το πω ακόμη πιο σωστά μπορούσαν να το κάνουν και πιο καλά…δεν ειναι διαγωνισμός

επίσης εχω την εντύπωση ο η παραγωγή κάπου χάνει…ακόμη και τώρα που το ακούω απο cd, παλι μου μοιάζει κάπως

εχει και καλά τραγούδια ο δίσκος…και ναι όταν ακούς τον βρασιδα χαίρεσαι όπως πάντα(αν και αρχίζει πλέον να φαίνεται κάπως η ηλικία) αλλά …
…για μένα είναι ξεκάθαρο πως είναι ο πιο αδύναμος δίσκος απο brave…και μετα

αυτό όμως δεν σημαίνει οτι δεν αγαπάμε maiden και οτι επειδή έβγαλαν εναν δίσκο που θα μπορούσε(άντε για μένα) να είναι καλύτερος οτι έκαναν κανένα έγκλημα…αυτές οι αγάπες δεν λυγίζουν…μια φορά άκουσα Maiden και μετά για 1,5 χρόνο, κάθε μέρα δεν υπήρχε μουσική χωρίς maiden

[CENTER]


[/CENTER]

Ο λαός μίλησε… Νο 1 στο 2010 !

O λαος μιλησε, ΠΑΣΟΚ κυβερνηση το 2009… :wink:

Καλα αυτο δεν λεει τιποτα, οποτε βγαζουν δισκο, σχεδον παντα καλυτερος της χρονιας βγαινει… Εμενα μου αρεσει παρα πολυ, αλλα καλυτερος της χρονιας δεν ειναι.

Στο Metal Hammer έγινε η έκπληξη, και ήρθε δεύτερο…όπως και νά’χει εγώ τον ευχαριστιέμε τον δίσκο όποτε τον ακούω, πάντα ολόκληρο, αλλά δεν τον έχω στους καλύτερους της χρονιάς:):!: