Iron Maiden - The Final Frontier

ρε παιδες ψυχραμια, Οπως ελεγε και ο μeγαλος Clint οι γνωμες ειναι σαν τισ κωλ…ες, καθένας εχει και απο μια… Παιζουν πολλα ρόλο στο τι αρεσει στον καθενα
, και ναι , παιζει και το ποτε ακουσαν για πρωτη φορα Maiden και η ηλικια τους και τα παντα!! Φ για παραδειγμα το The Alchemist που ο φιλος christendom το θεωρεί απο τα χειροτερα του δισκου εγω το θεωρω απο τα καλυτερα μαζι με το Talisman kaι The Man who would be king,κος μεγαλώνει οσο τον ακουω…

Με λιγες ακροασεις εχω να πω οτι ειναι μια αξιολογοτατη δουλεια καλοδουλεμενη με φοβερη παραγωγη και εναν ντικινσον ολα τα λεφτα. Επισης σε οσα διαβασα μου αρεσαν πολυ και οι στιχοι καποιοι ειναι πραγματικα πολυ βαθεις. Καποια τραγουδια θελουν αρκετες ακροασεις για να τα συλλαβεις (καποιος ειπε οτι με μια αφτια ειναι μετριο - ελεος). Παντως παραμενουν μια τιμια μπαντα με αξιολογες δουλειες και πολυ μεγαλες τεχνικες και μουσικες ικανοτητες που κανουν καλη δουλεια οχι προχειρατζες και σεβονται εαυτον και οπαδους. Και γιαυτο γινανε μεγαλοι και τους αξιζει μεγαλο ρισπεκτ.

Διαβαζοντας τις τελευταιες σελιδες εχω να πω οτι καποιοι απο αυτους που εχουν μιλησει (χωρις να ξερω καποιον ) δειχνουν πραγματικα πολυ χαμηλο επιπεδο.

Αυτό με την καταπληκτική παραγωγή απορώ πραγματικά που το λέτε πάντως.
Εκτός αν φταίει το rip που έχω κατεβάσει.

δεν κάνεις λάθος…μιλάμε για πολύ βαβούρα και δεν φταίει το mp3…
ειδικά μερικές φόρες οι κιθάρες είναι λες και έχουν μπουκώσει…!

στα δικα μου αυτια ο δισκος ακουγεται τελειος. Η παραγωγη ειναι η καλυτερη σε MAIDEN δισκο απο το 1988. τωρα τετοιες αποψεις καλο ειναι να τις κρατατε για τους εαυτους σας

στο mother of mercy τα φωνητικα δειχνουν η οτι η φωνη του θεου τα φτηνει σιγα σιγα η οτι τα φτυνουν τα ηχεια μου

αν φτασαμε στο σημειο για εναν γαμω δισκο να βριζουμε μανες κατι δεν παει καλα εδω περα :?

Εμενα ο δισκος μου αρεσε ειδικα το δευτερο μισο ειναι παρα πολυ καλο!!

Isle_Of_Avalon καλύτερα θα ήταν να κρατήσεις τον εαυτό σου …για τον εαυτό σου…

*άμα είναι είναι αυτή η καλύτερη παραγωγή μειντεν δίσκου απο το 1988 καλά κρασιά…
επιτέλους ειπες και κάτι αρνητικό για τους μειντεν…τι μάπα παραγωγές κάναν 20+ χρόνια ρε παιδί μου…ναι ξερω δεν ειπες αυτο…αλλα θα λεω οτι θελω…χα…οπως εσυ.!

**ναι…η φωνή του βρασιδα είναι κάπως… βραχνη να το πω…?? είμαι ευγενικός…

Υπηρχε πραγματικα λογος να βαλουν το el dorado στο δισκο? νταξει το ομονυμο,εχει και εισαγωγη που με την πρωτη σε ψαρωνει λιγο, λες τι θελει να πει ο ποιητης.Αλλα ειλικρινα ,τους εμεναν 5-6 λεπτα και βαλανε το Εl dorado?Δεν μπορω να σκεφτω τι θα γινονταν αν εσκαγε single το starblind η το alchemist.Επισης θα ηθελα ο δισκος να εκλεινε με το coming home και το when the wild να πηγαινε ακριβως μετα το isle of the avalon.

Το τελευταιο κομματι που ανεφερα , μαζι με το the man who … , ειναι ισως αυτα που χρειαζονται την περισσοτερη ακροαση .Προσωπικα, βρισκς οτι εχουν καποια parts που δεν εμπεδωνονται με προχειρες ακροασεις.Ta talishman και starblind ειναι πιο στρωτα κομματια και θα αγαπηθουν και απομνημονευτουν σχεδον με την πρωτη.επισης στο mother of mercy μαρεσουν τα γεμισματα της κιθαρας μετα τα κοφτα drums , το ρεφραιν και ο τροπος που τελειωνει το κομματι.αυτη η στροφη που τραγουδαει λιγο σκοτεινα ο dicκinson καθως ο ρυθμος καλπαζει μεχρι να κλεισει το τραγουδι.

ΠΩ ΠΩΣ ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ ΕΤΣΙ Ο ΘΕΟΣ Ο BRUCE ΣΤΟ THE TALISMAN?
ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΤΑΙ Ο ΤΥΠΟΣ!

Και κατι,αλλο αν προκειτε για το τελαιυταιο τους studio album eειναι οτι πρεπει και μην ξεχναμε οτι ειναι Iron Maiden του 2010.UP THE FUKING IRONS!!!

Μηπως ξερει καποιος ποτε θα εχουμε τα tabs

η ΦΩΝΑΡΑ που ακουει στο ονομα BRUCE DICKINSON ειναι στα καλυτερα της σε αυτον τον δισκο. Εχει υποστει αλλαγες , αλλα δεν προκειται να λυγισει και να σκουριασει ποτε.

Starblind & The Man Who Would Be King σταθερα πισω απο το Isle!

ξέχωρα απο την μαλακια που εχει γεμίσει εδώ μέσα το Isle of Avalon είναι πολύ καλό κομμάτι…

When the Wild Wind Blows μου αρεσε περισσοτερο απο το Ιsle of Avalon

ποισ μαλακια εννοεις φιλε ?

Ρε Δόκτωρα, είδες να μασήσω; 8)

Τζόρνταν γύρνα στο λαό σου. :frowning:

Οταν λες λαο εννοεις τους μαυρους??
:-k

μόνο ως πλάκα μπορώ να δω την ερώτηση σου…εδώ μέσα έχεις δημιουργήσει το χάος…
ούτε το ΔΝΤ δεν έφερε τέτοια καταστροφή