Iron Maiden vs Metallica

Metallica.Πολυ λιγα τραγουδια των Maiden μ αρεσουν κ αυτα τ ακουω σπανια.

Ο καθένας όπως την βρίσκει. Εμένα δεν μου αρέσει να με βρίζει και να με φτύνει ο Hetfield στις συναυλίες :lol:

Μη πηγαινεις τοτε…:stuck_out_tongue:

χαλαρα…Metallica

Και τα δυο συγκροτήματα έχουν κολλημένους οπαδούς.

Εδώ βγαίνει στα δημοψηφίσματα καλύτερου της χρονιάς ο Cliff Burton που έχει πεθάνει εδώ και 20 χρόνια :lol:

Λόγω της διασημότητας των Metallica μονίμως βγαίνει ο Hammet στους 5 κορυφαίους κιθαρίστες όλων των εποχών σε διάφορα περιοδικά και μάλιστα πάνω απο θρύλους της ροκ και jazz κιθάρας (Mclaughlin-Blackmore-Fripp-Malmsteen-Satriani -Zappa-Dimeola κλπ.).
Εγώ προσωπικά δεν θα τον έβαζα ούτε στην 50άδα… ομοίως και για τον Smith βέβαια.

To βασικό επιχείρημα των οπαδών των Metallica είναι σχετικό με την “πρόοδο” των Metallica σε σχέση με τους Maiden.

Ξεχνάνε όμως οτι οι Metallica οταν ξεκίνησαν την καριέρα τους άκουγαν μόνο μεταλ και τίποτα άλλο σε αντίθεση με τους Maiden που είχαν πιο μεγάλη ποικιλία στις επιρροές τους εξ’αρχής.

Λογικό ήταν στην πορεία να αποκτήσουν διαφορετικές επιρροές και να αλλάξουν πορεία σε μεγαλύτερο βαθμό απο τους Maiden.

Αλλά και οι Metallica στα 90’s δεν έβγαλαν ποτέ κάποιο άλμπουμ ενάντια στο ρεύμα της εποχής.
Αν έβγαζαν κανένα δίσκο Jazz-Fusion metal στα 90’s θα τους παραδεχόμουν. Αλλά τα Black Album - Load - Reload - St Anger το μονο που κάνουν ειναι να ακολουθούν το ρεύμα της εκάστοτε εποχής.

Αλλά και οι Maiden κακώς μπαίνουν στην ίδια κατηγορία με τους AC/DC. Αλλωστε διαφοροποιήσεις στον ήχο τους υπάρχουν απλά όχι τεράστιες. Δύσκολο να συγκρίνει κάποιος το Iron Maiden με το Powerslave ή το x-factor και το Somewhere in Time.

Επίσης κανένας δεν αναφέρει και τους πρώτους δίσκους των Metallica που είχαν και αυτoί συγκεκριμμένη φόρμουλά.
Ξεκινάμε με ένα speed-thrash κομμάτι, έχουμε μετά το ένα instrumental, το επικό και μετά η ημι-μπαλάντα. Αλλά ξέχασα, οι Metallica είναι uber-pionners βιρτουόζοι και δεν τα κάνουν αυτά :stuck_out_tongue:

Οι Maiden παντως εχουν καταφερει να ειναι το ιδιο δημοφιλες οσο και το 80, πολλα live, η ΕΜΙ να τους εχει ξεζουμισει και οι ιδιοι τους να δίνουν παντα το καλυτερο ευατο τους στα live. Oι Metallica δεν βγαλαν τοσο υλικο οσο και οι Maiden, οι δισκογραφικες εταιριες πονταραν πολλα σε αυτο το συγκροτημα και ως μπαντα απο την Αμερικη ειχαν καποια πλεονεκτήματα στο εμπορικο κομματι. Ενα δημοψηφισμα που δεν αρχη και τελος και κυριαρχει σε ολα τα rock/metal forum, ας σταματηση η συγκριση μονο κακο κανουν και στα 2 συγκροτηματα και προπαντων σε τριτα συγκροτηματα. Γνωμη μου

Ω ναι υπαρχει και αυτο το θρεντ… Metallica. Απο Maiden μονο το Rainmaker και κανα - δυο ακομα μου αρεσουν… Απο Metallica δισκαρες, Ride The Lighting, Master Of Puppets, Black Album, S&M, θεικα… Νταξει απο Death Magnetic μονο Unforgiven 3 και το The Day That Never Comes, τα αλλα δεν μου λενε κατι. Οπως και απο St. Anger μονο St. Anger ( η version του βιντεοκλιπ ειναι καλυτερη για μενα), The Unnamed Feeling, Some Kind Of Monster και αντε πες και Frantic. Ναι πως ο Hetfield δεν ειναι ο παλιος καλος Hetfield, φωνητικα παντα, γιατι σαν frontman ΓΑΜΑΕΙ. Ελπιζω ο επομενος δισκος να ειναι καλυτερος και να μας ερθουν συντομα!

  • 1 :thumbup:

Ακριβως αυτα τα τραγουδια απο τους 2 δισκους αρεσουν και σε μενα!!! :D:D:D

δεν θα σας ελεγε κανεις ασχετους αν δεν γουσταρατε κανενα απο αυτα…

για τα μπαζα ειναι.

  1. Φαουλάκι νο 1: Ο Burton είχε εξαρχής πολύ πιο ευρείες επιρροές

  2. Πολύ σωστό. Και τα 80’ς άλμπουμς τους άλλωστε στο ρεύμα της εποχής είναι απλώς λόγω ποιότητας συνθέσεων είναι και αυτά που θέτουν τα στάνταρντς.

  3. Συμφωνώ 100%.

  4. Φαουλάκι νο 2: Intrumental 2ο κομμάτι? Πού και πότε? Το ομότιτλο ήταν (εξαιρουμένου του Kill Em All) και το οποίο ήταν πάντα μια μακροσκελής σύνθεση.

Πες απλά “δεν έχω ακούσει Maiden”. :wink:

μπορει να εχει ακουσει μονο τα τελευταια τους γιαυτο εχει τετοια γνωμη

Mother russia ρε ρεζιληδες!Ακους εκει ταλικα.:stuck_out_tongue:

Εγω γουσταρω και απο τα 2 πολυ.Δεν εχω θεμα.Αλλα σου λεω οτι οι μειντεν ισως ειναι πιο σταθεροι και πιο τιμιοι απο τους μεταλλικα.Δεν ξερω αλλα αυτη την εντυπωση μου εχουν δωσει.Επισης απο ντεθ μαγκνετικ εκτος απο τα μπαλαντοτραγουδα γουσταρουμε all nightmare long και cyanide.Αντε να βγαλουνε μια δισκαρα οι μειντεν να τελειωνουμε.

Δεν το βλεπω στον οριζοντα…:cry::frowning: μονο U2 βλεπω.:stuck_out_tongue:

Μωρε να εχει εφιαλτες ο χαρις θελω γω μπας και κατσει και γραψει τιποτα.

Γιατι ειναι μετα το δικο μου ποστ και του faid85 ο οποιος αναφερεται στο δικο μου ποστ, δεν καταλαβαινω το σκεπτικο σου… Ειμαστε ασχετοι επειδη απο τα δυο συγκεκριμενα albums μας αρεσουν αυτα τα τραγουδια και οχι τα αλλα? Εχουν καμια σχεση το St. Anger και το Death Magnetic με το Ride The Lighting η το Black Album??? Ναι προτιμω τους παλιους Metallica και οχι τα τραγουδια απο St. Anger και μετα (εκτος απο αυτα που ανεφερα). Αυτο σε κανει ασχετο??? :-s

Και επισης

Οχι φιλε μου, εχω ακουσει Maiden και πολλα τραγουδια μαλιστα. Αλλα δεν ΜΟΥ αρεσουν. Σε καμια περιπτωση δεν λεω οτι οι Maiden ειναι για τον π****ο, απλα δεν μου αρεσουν τα τραγουδια τους. Μουσικα γουστα ειναι αυτα, εσυ μπορει να μη γουσταρεις Metallica, και εγω να μη γουσταρω Maiden… Και παλι πως μπορεις να πεις δεν μου αρεσει το ταδε συγκροτημα χωρις να εχεις ΚΑΝ ακουσει τα τραγουδια τους??? :-k Δεν καταλαβαινω το σκεπτικο καποιων…

Το να μην σου αρέσουν τα τραγούδια των Maiden το βρίσκω φυσιολογικό.
Το να σου αρέσει απ’ όλα τα τραγούδια των Maiden το Rainmaker το βρίσκω εντελώς παράλογο.

Και πόσο μάλλον όταν ο συγκεκριμένος δίσκος έχει μέσα ένα DoD και ένα Paschendale!

+1. Συμφωνώ

Δεν είμαι ειρωνικός(!)

RAINMAKER
NO MORE LIES
MONTSEGUR
DANCE OF DEATH
PASCHENDALE
JOURNEYMAN

  1. Οι METALLICA νομίζετε δεν ακούν ΜAIDEN?

  2. Οι ΜAIDEN στο ξεκίνημά τους έχουν φάει το σκατό της αρκούδας. Οι METALLICA ξεκίνησαν λίγο πιο χαλαρά μπορώ να πω. (Βέβαια είχαν και μια απώλεια…κακά τα ψέματα, να τα λέμε τα πάντα όλα.)

  3. Μου τη σπάει ο ΦΤulrich.

  4. Μερικά πράματα είναι , απλά, θέμα γούστου. Άρα…8)

εσύ που ξέρεις αν ακουν maiden;

http://www.youtube.com/watch?v=LCrO2GGnRhs