Iron Maiden

Περί Hallowed: Πιθανότατα είναι όντως ό,τι καλύτερο έγραψαν ποτέ οι Maiden (ή τέλος πάντων από τα καλύτερα), αλλά εγώ προσωπικά το έχω ΒΑΡΕΘΕΙ. Μαλακία, κρίμα κι άδικο, το ξέρω, αλλά εκεί στα νιάτα μου το άκουσα τόσες φορές που πλέον δε μου κάνει καμία αίσθηση. Νομίζω ότι προτιμώ να ακούω οποιοδήποτε άλλο απ’ τα super classics των Maiden.

Με χρονολογική σειρά γιατί με προτίμηση δε θα βγάλω άκρη, δύσκολο πολύ

  1. Phantom of the Opera
  2. Killers
  3. The Prisoner
  4. Hallowed Be Thy Name
  5. Flight of Icarus
  6. To Tame A Land
  7. Powerslave
  8. Rime of the Ancient Mariner
  9. Caught Somewhere In Time
  10. Alexander the Great
  11. Infinite Dreams
  12. Seventh Son of a Seventh Son
  13. The Clairvoyant
  14. Afraid to Shoot Strangers
  15. Sign of the Cross
    16.The Clansman
  16. Brave New World
  17. Blood Brothers
  18. Dance Of Death
  19. Brighter Than a Thousand Suns

Τελικά είναι ακατόρθωτο, αφήνεις έξω ύμνους και μετά έχεις και τύψεις/αμφιβολίες. Αδικείς τα “χιτακια” επειδή έτυχε να γίνουν ευρέως γνωστά και αποδεκτά. Είπα να βάλω από κάθε δίσκο σχεδόν, αυτά που είχα κατά καιρούς φάει κόλλημα, αλλά και πάλι…

Προσωπικά νομίζω πως το νέο άλμπουμ έχει τρομερές στιγμές κι εκπληκτικά τραγούδια. Αστείρευτη έμπνευση από τους τύπους. Όπως χαρακτήρισα εδώ και λίγα χρόνια το X-Factor κλασσικό άλμπουμ, νομίζω πως και το Book of Souls μετά από λιώσιμο 2-3 ετών στο μέλλον, θα το χαρακτηρίσω κι αυτό έτσι.

Το The Book Of Souls οσο περναει ο καιρος θα μεινει στην συνειδηση της πλειονοτητας των οπαδων ως ενα εκπληκτικο αλμπουμ των Iron Maiden που πολλοι δεν το περιμεναν. Πλεον μετα απο 3 μηνες απο την κυκλοφορια του που ειναι περισσοτερο “κτημα” μου, μπορω να πω με μεγαλυτερη σιγουρια οτι ειναι το δευτερο καλυτερο αλμπουμ απο το reunion και μετα κατω μονο απο το Brave New World.

Για λιστες οσο και να προσπαθησω με την αγαπημενη μου μπαντα ειναι ακατορθωτο, θελει τρελη σκεψη. Τα μονα για τα οποια μπορω να απαντησω χωρις αμφιβολια ειναι οτι το Seventh Son Of A Seventh Son ειναι το αγαπημενο μου αλμπουμ ολων των εποχων γενικοτερα, αρα και των Maiden και οτι τα 2 αγαπημενα μου τραγουδια ειναι το Hallowed Be Thy Name και το The Evil Than Men Do. Απο εκει και περα το να απαντησω με βεβαιοτητα για τα 20 αγαπημενα μου Iron Maiden κομματια ειναι απλα αδυνατο.

Οι τύποι που έκαναν την λίστα worst to best με τα άλμπουμ των Megadeth έκαναν το ίδιο και με τα άλμπουμ των Maiden αποδεικνύοντας ότι δεν το 'χουν με τις λίστες και τόσο.

http://teamrock.com/feature/2016-07-05/every-iron-maiden-album-ranked-from-worst-to-best

Την τελευταία βδομάδα πάντως έκατσα και άκουσα όλα τα studio albums τους με την σειρά, με αφορμή φυσικά το αφιέρωμα του Hammer.

Για τα 7 πρώτα δεν έχουμε να συζητήσουμε κάτι. Ήταν, είναι και θα είναι οι κορυφές των Maiden. Από εκεί και πέρα υπήρχαν 2 άλμπουμ που είχα να ακούω πολλά πολλά χρόνια. No prayer και Virtual XI ενώ από τα υπόλοιπα έστω και μερικά κομμάτια όλο και θα έπαιζαν που και που.

Το Virtual XI θυμάμαι όταν είχε βγει μου είχε φανεί πολύ καλό. Τώρα που το έβαλα ξανά μετά από και εγώ δεν ξέρω πόσα χρόνια, απορώ γιατί. Μάλλον επηρεάστηκα επειδή τότε τους είδα live για πρώτη φορά. Σίγουρα το χειρότερο Maiden με γελοία παραγωγή, το μόνο τους άλμπουμ που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί κακό. Και όχι δεν το σώζει ούτε το Clansman. Το No prayer πάει στα μέτρια και μαζί με το προηγούμενο στις πιο ατυχείς στιγμές της μπάντας συνολικά.

Από εκεί και πέρα το X-Factor είναι σίγουρα το πιο υποτιμημένο άλμπουμ τους. Για μένα ίσως να είναι και το καλύτερο τους μετά το 7th Son (όσο υπερβολικό και αν ακούγεται αυτό). Μιλάμε για τρελή δισκάρα, απορίας άξιο πως μετά από αυτό έβγαλαν το Virtual. Νομίζω είναι και το άλμπουμ που έχω ακούσει και πιο πολλές φορές μετά τα 7 πρώτα. Τα 2 άλμπουμ τους που το συναγωνίζονται είναι τα Dance of Death και το Brave New World που χάρηκα όταν διαπίστωσα ότι αντέχουν ακόμα και μετά από τόσο καιρό (αφού πλάκα πλάκα 16 και 13 χρόνια αντίστοιχα έχουν περάσει από την κυκλοφορία τους).

Στα 3 τελευταία είναι που το έχουν γαμήσει λίγο με τις διάρκειες και προσωπικά τα βρίσκω λίγο κουραστικά άλμπουμ. Το Matter αν και όταν είχε βγει μου είχε φανεί σχετικά αδιάφορο ομολογώ τώρα το επανεκτίμησα λιγάκι. Final Frontier και Book of Souls αν και έχουν καλή μουσικά μέσα (ειδικά το πρώτο) οι διάρκειες των άλμπουμ είναι εντελώς εξοντωτικές. Το Book είναι και το πιο αδύναμο μετά την επανασύνδεση με Bruce/Adrian.

Μετά το λάιβ στη Ρώμη ήμουν (βασικά ακόμα είμαι) κι εγώ σε φάση Maiden, άκουσα όλους τους δίσκους/λάιβ και από τα dvd μού μένει το early years, τεσπα το Xfactor είναι τόσο υποτιμημένο γιατί έχει τη χειρότερη ερμηνεία τραγουδιστή στην ιστορία τους (edit, μαζί με το virtualXI). Ναι οκ, “δεν έγινε μόνος του τραγουδιστής τους” όπως έγραψαν και στο χάμερ, αλλά είναι τόσο εκνευριστικά φλατ και ΚΑΚΟΣ που απλά δεν μπορώ να τον ακούσω τον δίσκο με τίποτα. Πραγματικά δεν έχω ιδέα τι σκατά σκεφτόταν ο Harris, δοκίμασα να δω και κάτι βιντεάκια λάιβ από τότε και δάκρυσα από τα γέλια. Ευτυχώς τo sign of the cross το ακούσαμε στο rock in rio όπως πρέπει, με την τρίχα κάγκελο. Κατά τα άλλα, σκόρπια:

Το Book of Souls το βάζω πίσω από το Brave New World στις κυκλοφορίες μετά την επανασύνδεση. Το BNW εννοείται είναι καθαρό δεκάρι.

Το if eternity should fail είναι το καλύτερο opening track τους μετά το moonchild.

Το revelations από το Flight666 μπαίνει άνετα σε ένα τοπ5 με τα λάιβ κομμάτια τους.

To judas be my guide είναι κομματάρα (τυράκι για να απαντήσει ο βικ).

ΦΤΑΝΕΙ με fear of the dark/number of the beast στα λάιβ πια, σόρυ, δεν αντέχω. Καταλαβαίνω ότι δεν πρόκειται να παίξουν το deja vu ή το nomad, αλλά ρε μαλάκες βάλτε κάνα afraid to shoot strangers, ο ίδιος χαμός θα γίνει (;). Η άλλη πλευρά του νομίσματος λέει ότι στο clairvoyant και στο rime ο κόσμος κοιμόταν και περίμενε το fear, ok, δεκτό, αλλά θα προτιμούσα να υπήρχαν μεγαλύτερες εκπλήξεις από 1-2 κομμάτια σε κάθε περιοδεία (children of the damned γαμώ το κέρατο :") ), ειδικά τώρα που σιγά σιγά πλησιάζει το τέλος.

All in all, μεγαλύτερη μπάντα στον κόσμο. Όποιος διαφωνεί ας δει το λάιβ στο wacken φέτος και το συζητάμε πάλι.

1 Like

Μου αρέσει ο Bailey. Προφανώς δεν είναι Bruce αλλά ειδικά στο X-factor πιστεύω είναι εξαιρετικός. Ακόμα και στο live που τον είχα δει μου είχε φανεί πολύ καλός. Η live ηχογράφηση του Afraid to shoot strangers που υπάρχει στο best of the beast παίζει να είναι και καλύτερη από την studio ερμηνεία του Bruce. Στο Virtual είναι που δεν μου άρεσε καθόλου τώρα που το ξανάχωσα.

Καλά αυτό με το Afraid στο Best of the Beast ξαναπές το!

Το καλύτερο Afraid για μένα είναι η εκδοχή του Live at Donington.

Με όλο το σεβασμό αλλά αν θες κάποιον να πείσεις πως είναι η μεγαλύτερη μπάντα ΔΕΝ του δείχνεις το φετινό Wacken…
Επειδή έτυχε και το είδα και γω live ο ήχος σε όλα τα τραγούδια ήταν ίδιος λες και παίζανε ένα άλμπουμ 2 ώρες…

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είδα το live στο Wacken και έπαθα πλάκα, φοβερή απόδοση σχεδόν από όλους και ήταν και το τελευταίο live της περιοδείας. Πραγματικά live-σεμινάριο

Αν παιζεις τα ιδια τραγούδια σε ολες τις συναυλίες τα μαθαίνεις καλά φαίνεται :stuck_out_tongue:

Πέρα απο την (οχι και τόσο) πλάκα , τεράστια μπάντα είναι , δεν θα μπορούσαν αν παιξουν ποτέ ασχημα …

Μεγάλη αλήθεια…

Μεγάλες αλήθειες :D!

ΣΟΛΑΡΕΣ ΑΠΟ MAIDEN

Iron Maiden | Great Solos | Part 1: Iron Maiden (1980)

Iron Maiden | Great Solos | Part 2: Killers (1981)

Βασικα αν θελεις να πεισεις καποιον πως καποια ειναι η μεγαλυτερη μπαντα στον πλανητη, ξεκινας απο το να διαλεξεις καποια αλλη μπαντα απο τους Maiden.

Μιας και πιασατε κουβεντα για τα αλμπουμ μετα την επανενωση, γνωμη μου ειναι πως το AMOLAD ξεχωριζει απο τα υπολοιπα. Με βαθμολογιες και με μετρο συγκρισης τα Powerslave - Somewhere - Seventh που παιρνουν ολα 10αρακι, θα τους εβαζα τις εξης:

Brave New World 8
Dance Of Death 7
A Matter Of Life And Death 9
The Final Frontier 4
Book Of Souls 5

*Στο X-Factor βαζω ενα 9αρακι το οποιο θα ηταν 10 αν τραγουδουσε ο Bruce

Εντάξει το AMOLAD είναι ιδιαίτερος δίσκος και αρκετοί του έχουν αδυναμία …αλλά πραγματικά σε ποιό σύμπαν γίνεται να παίρνει το Dance 7 και το Book 5? :stuck_out_tongue:

Γούστα…

Κομμάτια όπως το ‘If Eternity…’ ή το ομώνυμο από το τελευταίο πατάνε κάτω άνετα όλο το Dance…

Brave 8
Dance 6
Matter 7
FF 4
Book 8

Α και η μεγαλύτερη μπάντα του πλανήτη είναι οι Maiden της περιόδου 82-88 :slight_smile:

Δεν έχουν νόημα οι βαθμολογίες απο εναν φαν μπόι όπως είμαι εγώ άλλα έχει και το χαβαλέ του…πάμε λοιπόν

Iron maiden 10
Killers 9
The number of … 8
Piece of mind 10
Powerslave 10
Somewhere in time 10
seventh son of a… 10
No prayer for… 5
Fear of the Dark 7
X factor 9
Virtual 5
Brave new world 10
Dance of death 8
AMOLAD 8
Final frontier 7 (Αδικημένος δίσκος…ο δεύτερος δίσκος του smith)
Book of souls 8

Με σειρά προτίμησης τα 10αρια:

Somewhere in Time
Seventh Son
Iron Maiden
Powerslave

Piece of mind 9
The number of the beast 9
Killers 9
Brave New World 9

Book of Souls 8

X factor 7
Fear of the dark 7

AMOLAD 6
DoD 6

No Prayer 5
FF 5

VXI -

Κάποια τα αδικούν οι βαθμολογίες αλλά κριτήριο είναι οι δισκογραφία τους. Πχ το BNW θα έπαιρνε άνετα παραπάνω σαν δίσκος, αλλά όταν το συγκρίνεις με το Powerslave λ.χ. κάτι πρέπει να κόψεις.

Επειδή έχω καιρό να κάνω κάτι αντίστοιχο, ιδού η αναθεωρημένη λίστα.

Iron Maiden 10
Killers 10
Number Of The Beast 10
Piece Of Mind 10
Powerslave 10
Somewhere In Time 10
Seventh Son Of A Seventh Son 10
No Prayer For The Dying 10
Fear Of The Dark 10
X-Factor 10
Virtual XI 10
Brave New World 10
Dance Of Death 10
A Matter Of Life And Death 10
Final Frontier 10
Book Of Souls 10

Μόνο έτσι θα μπορούσαν να είναι τα 16 κορυφαία άλμπουμ στην ιστορία της μουσικής. Όλα ατόφια 10άρια, όχι από αυτά που βλέπεις εδώ και εκεί και μετά ψάχνεις ένα κομμάτι να ακούγεται.

Υπάρχουν και άλλοι, παλιοί και νέοι που προσπαθούν, τα καταφέρνουν μέχρι ενός σημείου αλλά όταν μπαίνουν οι Θεοί, η σύγκριση δεν τους ευνοεί, η αλήθεια αποκαλύπτεται.

Και για να μη λέμε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια, να και μία μπόνους λίστα Blaze vs Bruce.

  1. The Man Who Would Not Die
  2. Tenth Dimension
  3. Promise And Terror
  4. Chemical Wedding
  5. Accident Of Birth
  6. Blood And Belief
  7. Silicon Messiah
  8. Tyranny Of Souls
  9. Tattooed Millionaire
  10. Balls To Picasso
  11. King Of Metal
  12. Skunworks