Iron Maiden

Μου βάζεις ευκολάκι γιατί μπορώ να quote-άρω τις δηλώσεις του Bruce εκείνη την εποχή :stuck_out_tongue:

Πέρα από την πλάκα, πρώτη φορά είδα live Maiden με Blaze. Συμπάθησα το X factor, το VXI το πήρα τη μέρα που κυκλοφόρησε. Δεν το έχω ξανακούσει από το live στο θέατρο δάσους και έπειτα. Δεν είναι μόνο ότι είναι κακό (με εξαίρεση το Clansman που βέβαια ήταν ένα πράγμα να το ακούς στο δίσκο και κάτι εντελώς άλλο να το ακούς live στο Περιστέρι). Στο St. Anger μπορώ να ακούσω τη χροιά του Hetfield και τα ριφ του που το κάνουν κάπως πιο υποφερτό. Στο VXI δε μπορώ να βρω τίποτα. Σκέψου ένα No Prayer χωρίς τον Dickinson. Θα μπορούσες να το ακούσεις;

Φυσικά η άποψη είναι απολύτως προσωπική. Δε μπορώ να ισχυριστώ ότι ένα απο τα 2 είναι λιγότερο κακό γενικά. Είναι το πως ηχεί στα αυτιά μου. Και δε μπαίνω καν στο τριπάκι σύγκρισης, είναι 2 από τις πλέον αγαπημένες μου μπάντες και τους έχω δει live πολλές φορές και μόνο κόμπλεξ δε βγάζω με κανένα από τους 2!

Ιγνάτιε και οι Maiden έχουν λιμά τύπου super colider μην τρελαίνεσαι. Και το δεύτερο μεγαλύτερο το βγάλαν πάνω στην ακμή του με την κλασσική σύνθεση, λίγο μετά το αριστούργημα τους :wink:

Το British Lion πόσο παίρνει;

Βάλε όμως και κάνα κομμάτι που έπαιζε εκείνη την εποχή ο Bruce, να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης. Όχι αυτά που του έγραψε ο Roy Z. Πιο πριν.

Άνετο 7αράκι, εντελώς ψύχραιμα και αντικειμενικά. Ρώτα όμως και για Σμιθ. [emoji13]

“του έγραψε ο Roy Z”; credit έχουν και οι 2 για πολλά (όχι για όλα, όχι για το tears of the dragon πχ), αλλά και στο Skunkworks να το περιορίσουμε, δεν ήταν κακό άλμπουμ. Απλά ήταν alternative και ξένισε.

Παρομοίως ψύχραιμα και αντικειμενιμά, αν χέσω, το “πλιτς” της κουράδας στο νερό θα είναι καλύτερη μουσική από το Μπρίτις Λάϊον.

Το αντίστροφο μάλλον. Δεν έφταιγε ότι ήταν alternative αλλά ότι ήταν κακό. Εκτός αν τον έχεις τόσο ψηλά όσο τις alternative δισκάρες της εποχής. Χώρια που λάιβ κατακρεουργούσαν και τα παλαιότερα σολο κομμάτια του Bruce και τα Maiden.

Ναι credit είχαν και οι δύο αλλά ας υποθέσουμε ότι μία στο εκατομμύριο, ο Roy Z έγραφε ριφ και μελωδίες και ο Bruce στίχους και άντε και καμιά μελωδία στη φωνή. Οι δίσκοι του Roy Z πχ με τον Rob Rock θυμίζουν πολύ σε ύφος αυτούς με Bruce. Εκτός αν τους έγραψε και εκείνους ο Bruce. [emoji13]

Ε τότε μην κάθεσαι. Χτύπα φασολάδα, λουκάνικα, πάστες, ρετσίνα, φραπεδάρα ή ό,τι άλλο σε βοηθάει και ξεκίνα καριέρα στη μουσική.

Iron Maiden 10
Killers 8
The Number Of The Beast 10
Piece Of Mind 9
Powerslave 9
Somewhere In Time 10
Seventh Son…10
No Prayer…7
Fear Of The Dark 7
X Factor 8
Virtual XI 5
Brave New World 8
Dance Of Death 7
A Matter of Life…7
Final Frontier 5
The Book Of Souls 8

αυτάαααα

Οι μείντεν δεν έχουν δίσκο που να παίρνει κάτω απο 7 παιδια . Μην τα ξαναλέμε .
2 ειναι οι μεγαλύτερες μπάντες ( στον ήχο μας ε ) α και οι Motörhead .

Η ποιότητα ειναι κάτι σχετικό για τον καθένα. Πιο πολύ ποιότητα βρίσκω στις 90’s κυκλοφορίες του Bruce από αυτές των Maiden. Αυτό είναι προσωπική άποψη.
Αυτό που με ξεπερνάει είναι το επιχείρημα πως ότι καλό κυκλοφόρησε ο Bruce στα 90’s ήταν λόγω Roy Z.

Καλά Accident και Chemical πατάνε κάτω όλα τα Maiden πλην του ντεμπούτου… και της χρυσής πεντάδας φυσικά.

Δισκάρες…

Βασικα το να βαλει κανεις σε ολα τα αλμπουμ των Maiden 5/10 ειναι μαλλον πιο κοντα στην αληθεια απο το να βαλει σε ολα 10/10, οποτε ναι μεν εκανα χαβαλε προφανως, απο την αλλη ομως, οκ, παλι πιο ρεαλιστικος ημουν. Αυτο το “δεν παιρνει δισκος των Μεηντεν κατω απο 7” γενικα ειναι απο τα καλυτερα που εχουν γραφτει εδω μεσα :lol:

Εσύ μας δουλεύεις να πούμε … Αλλά δεν φταίω εγώ που είσαι και λίγο άμπαλος !! Εννοείται οτι δεν έχουν κακό δίσκο .μετριο προς καλό ναι .

Α ενταξει αφου εννοειται κιολας παω να βαλω το Book Of Souls να με παρει ο υπνος απο το δευτερο κομματι, και αμα ξυπνησω με εφιαλτες απο το τρομακτικα κακο αλμπουμ που θα ακουω, θα βαλω το No Prayer For The Dying να κοιμηθω ευχαριστα αφου μου προκαλουν γελιο ολα τα τραγουδια εκει μεσα.

Μήπως δε σαρέσει η μουσική γενικά;

Η κακη μουσικη οχι δε μου αρεσει. Αλλα οκ αυτο προκυπτει και απο τα προηγουμενα μου ποστς.

Ας βάλουμε κι εδώ μια βαθμολογία μετά την επανασύνδεση Smith και Βruce στο συγκρότημα. Είναι προφανές ότι ο κορυφαίος τους δίσκος στην εποχή αυτή (σχεδόν κλασσικός) είναι το BNW.

Brave New World: 19

Dance of Death: 17

A Matter of Life and Death: 15

The Final Frontier: 15

The Book of Souls: 12,5

Άλλο προκύπτει από τα προηγούμενα ποστ σου…

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το Final Frontier είναι για πέταμα. Ζήτημα αν ακούγεται 1,5 τραγούδι.

Η μουσικη και ο τροπος που την κρινει ο καθενας διαφερουν απο ανθρωπο σε ανθρωπο, αλλα νομιζω οτι καποιος που ακουει metal αντικειμενικα δεν μπορει να αναφερθει σε κανεναν δισκο των Maiden και να τον πει πατατα και δισκο του 4 και του 5. Αυτο ειναι εμπαθεια.

Ειδα την μπανταρα στο Βουκουρεστι στις 30 Ιουλιου και απο την επομενη μερα μετραγα μερες για να τους ξαναδω στο live streaming απο το Wacken μιας και δεν εβλεπα βιντεακια μεχρι να τους δω live γιατι δεν ηθελα να ξερω πραγματα για το stage show, τα backdrops κτλ, μιλαμε για μια ακομα εξαιρετικη παραγωγη, καθε φορα αυτο που σου προσφερουν ειναι value for money και σου χαραζεται στο μυαλο…