Iron Maiden

Αν σε αυτο το 1,5 συμπεριλαμβανεται το When the Wild Wind Blows, τοτε καλα ειναι, αλλοι θα εγραφαν ολοκληρο δισκο μονο με τα lead του συγκεκριμενου. Επισης το ‘‘για πεταμα’’ ειναι μηδενισμος, δεν ειναι και το καλυτερο τους αλλα για πεταμα δεν ειναι.

P.s: Δεν το λεω για σενα. Πολυ εμπαθεια εναντιον των Maiden εχει μαζευτει, μηπως εγινε παλι της μοδας να τους κραζουμε? Νομισα οτι περασε προ 10ετιας αυτη η φαση.

1 Like

Virtual XI - 4
X-Factor - 5
TFF - 5
Νο Prayer - 5, άντε 6.
FOTD, ΒΝW, DOD, AMOLAD, TBOS - Mεταξύ 6 και 7. Το μπεστ οφ αυτών κάνουν έναν δίσκο του 8.5.

Καμία εμπάθεια. Γνώμη μου απλώς.

Όλα τα άλλα 10 για το εκτόπισμα και την επιρροή και τέλος. Ακαδημαϊκά και ξεψειρίζοντας, αψεγάδιαστο Maiden που δεν πέφτει η βελόνα ούτε δευτερόλεπτο από το 10 είναι μόνο το Somewhere in Time, όλα τα άλλα έχουν και κάποιο κομμάτι ή κομμάτια που είναι υποδεέστερα ή και φίλερ (τίποτα τραγικό πάντως, τα τότε φίλερ θα ήταν τα σημερινά έπη). Αγαπημένο μου το Powerslave, μετά το SiT και το NotB. Powerslave και Rime τα αγαπημένα μου Maiden άσματα.

Δηλαδή το Alexander the Great είναι κομμάτι του 10? Προσωπικά το βαριέμαι αφόρητα.

Το Seventh Son of a Seventh Son είναι για μένα το 10άρι των Maiden, με τη λογική που το λες. Γενικά όμως, δέχομαι ότι μέχρι και το Seventh Son, όλοι οι δίσκοι τους είναι κορυφαίοι (με σίγουρα 1 ή 2 fillers μέσα όμως).

Αγαπημένος δίσκος τους σίγουρα ένας εκ των Somewhere in Time - Powerslave - Seventh Son of a Seventh Son, χωρίς όμως να μπορώ να πω με σιγουριά.

Μη ξεχναμε βεβαια οτι εβγαζαν δισκο και καθε χρονο τοτε…

1ον) Τους ανάγκαζε κανείς? :stuck_out_tongue:
2ον) Somewhere in Time (1984)
Powerslave (1986)
Seventh Son of a Seventh Son (1988)

Powerslave (1984)
Somewhere In Time (1986)
Seventh Son Of A Seventh Son (1988 )

Και μην ξεχνας ποσο καιρο εκαναν περιοδεια για τον καθε δισκο…

χαχα! Σωστός!
Ήθελα απλά να τονίσω τη διετία μεταξύ των δίσκων και όχι το “κάθε χρόνο”…!

Παιδιά δεν ξεχνάω τίποτα, τα ξέρω αυτά, αλλά αυτό κάνει το Alexander the Great ωραίο κομμάτι?!?

Ρε το είπα υπέρ των Maiden. Έβγαλαν δίσκους 1980, 81, 82, 83, 84, 86, 88. Είναι τρομακτικό. Θα μπορούσαν να έχουν βγάλει έναν δίσκο λιγότερο και να μην έχουν fillers, κλάιν.

Το κατάλαβα, είναι άξιο σεβασμού προφανώς!
Maiden δίσκος χωρίς filler = γυναίκα χωρίς βυζιά.

Τι λέτε βρε, θα χάναμε ένα Θεούργημα δίσκο συνολικά επειδή θεωρεί κάποιος φίλλερ το ATG και ποιός ξέρει τι άλλο; Αν δε σου αρέσει, αλλάζεις κομμάτι, δίσκο, μπάντα(αυτό!), δεν το διαγράφεις.

…κάτι κατάλαβες λάθος.

Πάμε άλλη μία.

Απλά βρέθηκες εσύ να αναφέρεις το ATG. Το κλάιν στο τέλος δεν το σώζει.

Το Alexander the Great δεν είναι δεκάρι, είναι εντεκάρι με μια από τις πιο υπέροχες εισαγωγές έβερ και ένα καταπληκτικό σόλο, σούπερ αλλαγή, γενικώς δεν παρακολουθώ την λογική, το θεωρώ από τα καραέπη τους και μέσα στα δέκα αγαπημένα μου γενικώς των IM. Πάνω από οποιοδήποτε μεγάλο κομμάτι έγραψαν μετά από αυτό οπωσδήποτε.

Δεν τολμώ να κάνω απόπειρα διαλόγου.

Κάνε ρε …

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ενώ μπορεί κανείς να κάνει διάλογο στο άλλο θρεντ…

Ρε τι φάση να μη γράφετε ολόκληρους τους τίλους των τραγουδιών; Αυτή είναι η αγάπη σας προς τους Maiden; Αυτή είναι η αγάπη σας για τα “θεουργήματά” τους; Να τα λέτε μισά; Η βαρεμάρα θα σκοτώσει το metal, να μου το θυμηθείτε.

Επίσης, νομίζω ότι ο Παντελής ο 79 δεν εννοούσε να πετάξουν πχ όλο το Somewhere in Time επειδή δε μας αρέσει το Alexander the Great. Θα μπορούσαν (πάλι) πχ να μοιράσουν τα τραγούδια των Piece of Mind - Powerslave - Somewhere in Time - Seventh Son of a Seventh Son σε 3 δίσκους αντί για 4. Θα πέταγαν (πάλι) πχ τα Quest for Fire, Losfer Words (Big 'Orra) και Alexander the Great (sorry Vic) και θα ήταν όλα κομπλέ.

Χεχε, βγήκα και πορωμένος Μεηντενάς που δεν υπακούει στην λογική. ΤΑ ΥΣΤΕΡΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.

Να, δεν το είπα και τόσο ακαταλαβίστικα.

Προς τον rebel βασικά αλλά και γενικότερο σχόλιο : Αν εννοείς το θρεντ των metallica ποιος σε εμποδίζει; αν υπάρχουν χοντράδες , απαντάς σε εκείνον που γράφει πιο λογικά . Το ίδιο ισχύει και για αυτό το θρεντ . Ο ιγνατιος πχ πάρα είναι ζωηρός. Δεν δέχεται και πολλά πολλά . Οι απολυτοτητες ειδικά όταν μιλάμε για τις πιο αδύναμες στιγμές της αγαπημένης μας μπάντας δεν βοηθούν και πολύ . Όταν όμως κάποιος πετάει την κοτσάνα του απλά για να προκαλέσει τότε βγαίνει στην επιφάνεια και ο φανμποισμος .

Μια χαρά το είπε ο Παντελής. Δεν νομίζω ότι χρειαζόταν τέτοια υπεραναλυση.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk