Iron Maiden

χαχαχα τι παπάρας!

2 Likes

Δεν πιάνω γιατί το No more lies είναι filler… για 'μένα, μετά το Rainmaker, είναι το καλύτερο του δίσκου.

1 Like

Ε γιατί δεν μου αρέσει ιδιαίτερα, ειδικά το ρεφρέν είναι αστείο.

Οι Μεηντενάδες πεθαίνουν ευτυχισμένοι.

2 Likes

Το Rainmaker πιστεύω ότι είναι η…“κρυφή πληγή” του δίσκου. Ωραία μελωδία, ωραίο ρεφρέν και βασικά χαίρομαι που το επέλεξαν για την περιοδεία και το έχουμε σε live έκδοση. Όμως για μένα έρχεται τρίτο μετά τα Paschendale και το ομώνυμο και μάλιστα με τεράστια διαφορά. Δυστυχώς αυτά τα 2 κάνουν μπαμ από μακριά ότι είναι να το πω… άλλου επιπέδου κομμάτια! Πομπώδεις συνθέσεις που ο στίχος και η εν γένει ατμόσφαιρα σου σηκώνουν τη τρίχα κάγκελο. Στο Death on the Road είχαν κυριολεκτικά λιώσει στο παίξιμο. Τα πλήκτρα, ο φωτισμός και η θεατρικότητα του Bruce τα ανεβάζουν ακόμα ένα επίπεδο. “Blood is falling like the rain” στο Paschendale και βλέπεις μορφασμούς Steve και Dickinson και λες χαλάλι…αν ανάμεσα σε δέκα μπούρδες υπάρχει περίπτωση να μας δώσετε 2-3 τέτοια, πραγματικά χαλάλι.
Το No More Lies νομίζω χάνει από τα αποδυτήρια λόγω του ρεφρέν. Συχνά επαναλαμβανόμενο και χαντακώνει το υπόλοιπο που βέβαια δεν είναι σε καμιά περίπτωση κακό.

2 Likes

Το point μου δεν είναι ότι το είπε filler ο Shadowking69, αλλα έχω ξανακούσει να το λένε filler και άλλοι, με πρώτο τον Χάκο, ο οποίος νόμιζα ότι ήταν και ο μοναδικός. Προσωπικά μου αρέσει γιατί βγάζει ένα rock n roll στοιχείο. Το ρεφρέν είναι απλό, αλλά αποτελεσματικό. Αν πιάσουμε το θέμα ρεφρεν Maiden υπάρχουν ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ. Καλά για το Rainmaker δε σηκώνω κουβέντα, άνετα από τα καλύτερα τραγούδια Maiden γενικά, και σίγουρα το αγαπημένο μου από το reunion και μετά.

1 Like

Το Rainmaker είναι κομματάρα δεν το συζητώ.

2 Likes

Τo DOD έχει ψιλοχάλια ήχο. Ειδικά οι κιθάρες είναι πολύ μπουκωμένες. Εχει όμως τραγουδάρες ( τις αναφέρατε) απλα να πω πως το Montsegur είναι μια υπερκομματάρα και απο τα πιο αδικημένα κομμάτια τους. Για το BOS ότι είπε ο @Rebel

1 Like

Η γνωμη μου για οσα λετε.

Η 3αδα επων απο το Dance Of Death ειναι το ομωνυμο και τα Montségur, Paschendale. Στην 2η κλιμακα ακολουθουν Rainmaker και No More Lies.

Το A Matter Of Life And Death ειναι ωραιος δισκος αλλα με τα χρονια δεν ειναι απο αυτους που θα προτιμησω να ακουσω απο τους δισκους μετα το reunion μια ακυρη μερα. Εχει ωραια ατμοσφαιρα και ιδιαιτερη παραγωγη αλλα αυτη η παραγωγη ειναι καπως και δικοπο μαχαιρι. Το The Final Frontier ισως να ειναι χειροτερο σαν συνολο αλλα ειναι πιο ευκολοακουστο για εμενα τουλαχιστον. Εχει μεσα κομματια που γουσταρω πολυ αλλα το When The Wild Wind Blows καπως με κουραζει.

Το The Book Of Souls το γουσταρω ακομα τρελα, το θεωρω δισκαρα και το ακουω πολυ ανετα οποιαδηποτε στιγμη.

2 Likes

Εγώ πάλι απ’ το reunion και μετά μόνο το AMOLAD βάζω ολόκληρο απ’ την αρχή μέχρι το τέλος.

4 Likes

Ακόμα και το Reincarnation και το Legacy που μάλλον είναι τα πιο weak, τα ακούς άνετα. Λίγο φαντασία παραπάνω ήθελαν τα τραγούδια ως προς τις εισαγωγές για να ξεφύγουν από το μοτίβο αργό μπάσο - κιθάρα - ξέσπασμα, και θα ήταν δυναμίτης. Τουλάχιστον όσον αφορά την post reunion εποχή.

1 Like

Απο τα post-reunion αλμπουμ το Brave New World ειναι στην κορυφη με ανεση και ακολουθει το The Book Of Souls. Το A Matter Of Life And Death με αλλη παραγωγη ισως να ειχε μεγαλυτερη αντοχη στον χρονο.

Η παραγωγή είναι σκοτεινή, όπως επιβάλλεται να είναι σε τέτοια θεματολογία.

2 Likes

To ΒΝW (οπως και το Number) λαμβάνουν για μένα λίγα περισσότερα credit απ’οσο αξίζουν εξαιτίας κάποιων συγκυριών. Το ένα γιατί έχουμε την αλλαγή του τραγουδιστή και το άλλο γιατί είναι ο 1ος δίσκος μετά το reunion. Εννοείται ότι δεν αμφισβητώ την ποιότητα τους απλώς θεωρώ οτι κερδίζουν πολλούς extra πόντους λόγω των σημειολογικών στιγμών που βγήκαν.

Χαχ, και στις δύο περιπτώσεις που λες ουσιαστικά εννοείς “ήρθε ο Dickinson!” γιατί το X-Factor δεν νομίζω ότι κερδίζει από εκεί :wink:

4 Likes

Από reunion εποχή και μετά αγαπημένος δίσκος το AMOLAD είναι το αγαπημένο και το θεωρώ μεγάλο δίσκο από τους Maiden. Το Brave a new world επίσης δισκαρα με τα όλα της. Χειρότερο πρωσωπικα θεωρώ το FF δύο τρία κομμάτια μου άρεσαν το υπόλοιπο αρκετά βαρετό και ανούσιο. Όσο για το τελευταίο δίσκο εχε φάει τρελό λιώσιμο μεγαλουργησαν οι Maiden για ακόμα μια φορά

1 Like

Το AΜOLAD έχει τρομερό ήχο όπως και το BNW.Τα υπόλοιπα reunion πάλι έχουν θέματα

2 Likes

amolad δεν έχει μαστερ και ακούγεται Χωμάτινο. Το ΒΝW καλό σε όλους τους τομείς, το DOD, καλός ήχος (50-50 τα κομμάτια), το FF πίπα ολκής με 1-2 κομμάτια και οκ ήχο, το τελευταίο “καλό” γενικότερα.

Περί Gers

http://www.rockhard.gr/αρθρα-συντακτών/hello-me…meet-real-me-η-περίπτωση-janick-gers

έχει γράψει το χειρότερο τραγούδι του δίσκου για να μη σου πω και ολόκληρης της δισκογραφίας των MAIDEN.

Me: Το “Como estais amigos”… Ναι, δεν έχεις άδικο.

ε ναι!

Κατά τα άλλα συμφωνώ, πέρα από το συγκεκριμένο άθλιο κομμάτι, έχει γράψει και σπουδαία πράγματα. Τώρα για το θέμα στην σκηνή, αν δεν χαλάει τον ίδιο γιατί να χαλάσει εμένα; Θα προτιμούσα φυσικά να έπαιζε καμιά ρυθμική να δώσει και λίγο όγκο αλλά προφανώς δεν θέλει ο Αρχηγός.