Iron Maiden

Από τα top σαν openers ή σαν τραγούδι γενικά?

Μάλλον το χειρότερο εξώφυλλο Μέηντεν όλων των εποχών και των γαλαξιών.

3 Likes

Ενώ σαν ιδέα η παρουσία του Eddie σαν reaper ήταν ωραία, το αποτέλεσμα είναι όντως τραγικό. Ενώ κάτι σαν και αυτό θα ήταν προτιμότερο και σίγουρα λιγότερο γελοίο:

4 Likes

Το “Como estais amigos” μια χαρά κομμάτι είναι, πρώτη φορά που ακούω/διαβάζω κάτι αρνητικό για αυτό. Το χειρότερο του Virtual XI για μένα είναι μακράν το “Don’t look to the eyes of a stranger”, κι αυτό είναι σύνθεση Harris. Δεν έχω κανένα θέμα να κοροϊδεύω τον Gers για τη σκηνική του παρουσία, αλλά συνθετικά τουλάχιστον δεν είναι υπεύθυνος για τα χειρότερα.

Το “No prayer” είναι πολύ καλύτερο από το “Fear of the dark”, απλώς το δεύτερο έχει αυτό τον ηλίθιο “ύμνο” που κάθε φορά που παίζεται live (και δυστυχώς παίζεται πάντα) πάω να πάρω μπύρες γιατί είναι καλή ευκαιρία για διάλειμμα. :stuck_out_tongue: Επίσης, το “Fear of the dark” έχει καλό ήχο (τελευταία δουλειά του Martin Birch) και καλή πρώτη τριάδα - το λατρεμένο “Afraid to shoot strangers”. Αλλά μέχρι εκεί…

Για να αρχίσουμε τις λίστες τώρα για ακόμα μια φορά, μετά το 1988 (που μέχρι τότε όλα είναι δεκάρια και όλες οι άλλες metal μπάντες δεν τα έχουν καταφέρει ούτε στα καλύτερα όνειρά τους):

  1. X-Factor - 9
  2. No prayer for the dying - 9
  3. The book of souls - 8.5
  4. Brave new world - 8.5
  5. A matter of life and death - 8
  6. Dance of death - 7.5
  7. The final frontier - 7
  8. Fear of the dark - 6.5
  9. Virtual XI - 6

Edit: επειδή το ξαναδιάβασα και φαίνεται σα να το παίζω ειδήμονας, να πω κι εγώ ότι απλώς γράφω τη γνώμη μου :wink:

1 Like

Πολύ ωραίο!

μέχρι και NPftD δεν υπάρχει filler. Από εκεί και πέρα:

  • NPftD: 2-3 fillers
  • FotD: 5-6 fillers
  • XF: 4-5 fillers
  • VXI 5-6 fillers
  • BNW: 0-1 filler
  • DoD: 6-7 fillers
  • AMoLaD: 2-3 fillers
  • TFF: 5-6 fillers
  • TBoS: το έχω ακούσει ελάχιστα

imho τα παραπάνω ε!

1 Like

Σαν τραγουδι γενικα

Πληρης εφαρμογη.

1 Like

Γέροντα μιλάς με γρίφους… Τι πλήρης εφαρμογή;

Fillers ε… για να δούμε:

• NPFD: 1 Hooks
• FEAR: 3-4 Appari, Weekend, Fear is, Eternity
• X: 1-2 Look for the truth, Aftermath
• V11: 4 Angel, Lighting, Don’t Look, Como
• BNW: 1-2 Thin Line, Mercenary
• DoD: 2 New Frontier, Age of Innocense
• AMOLAD: 1 Legacy
• FF: Τι να πρωτοδιαλέξω… Αφήστε το καλύτερα!
• BoS: 3 Great Unknown, River, Death or…

1 Like

31 ΧΡΟΝΙΑ \m/ :stuck_out_tongue:

Edit : Επίσης άλλο φιλλερ , άλλο κακό/μέτριο τραγούδι , άλλο δεν μου αρέσει . Τα μίσα απλά δεν σας αρέσουν :grin:. Σιγά μην είναι φιλλερ το Death or Glory π.χ.

Και δε νομίζω να κάθεται κάποιος να γράψει 10 λεπτά φιλλεράκι ( λέγε με The Angel and the Gambler ) . Δλδ έγραψαν 40-45 λεπτά μουσικής και σκέφτηκε ο Harris " ας γεμίσω άλλα 10 λεπτά τον δίσκο , να βάλω 3 κομμάτια ;;; …μπα , ένα θα γράψω τελικά :stuck_out_tongue: )

3 Likes

Ασε ρε φιδεμπορα, ουτε καν ειχες γεννηθει οταν βγηκε το ΣΑΜΓΟΥΕΡ ΙΝ ΤΑΪΜ! Ενας φιλος μου εχει αρκετες τετοιες, θυμαμαι εχει και το ΦΑΪΤΙΝΓΚ ΔΕ ΓΟΥΕΡΛΝΤ.

2 Likes

Η πρώιμη μορφή των Greeklish! Να ποιοι τα ξεκίνησαν όλα. Η κάμερα σε μένα! Όποιος την έχει μιλάμε για κειμήλιο ζωής!

Προσωπικά τα παραπάνω τα θεωρώ κακά τραγούδια που θα μπορούσαν να έλειπαν. Ο εκάστοτε δίσκος έχει μέτρια κομμάτια που σε κάθε περίπτωση όμως είναι πολύ καλύτερα από τα προαναφερθέντα. Τώρα συγκεκριμένα για το Death or Glory, ε μη μου πεις ότι θα σου έλειπε κάτι αν δεν υπήρχε στο δίσκο. Μ’αρεσει που το βάλανε και στην περιοδεία. Καλύτερα το Shadows of the Valley που είναι και αντίγραφο του Fallen Angel.

2 Likes

Άρα απ ότι βλέπω συμφωνούμε ότι θα μπορούσαν να έλειπαν όλα του FF ε;; :grin: ( οκ αυτά τα 2 που είπα όντως τα ακούω ακόμα καμία φορά )

Κασσέτες πρόλαβα αλλά πλέον εκτός από κειμήλια , πρέπει να μοιάζουν με προπολεμικά αντικείμενα για τους ( ακόμα ) νεώτερους . Θα γουσταρα να την είχα .

Γι αυτό το ποσταρα @pantelis79 μου φάνηκε γαμάτο . Σιγά μην είχα γεννηθεί. Ούτε οι γονείς μου δεν είχαν γνωριστεί.

Το Death or Glory δεν θα μου έλειπε αλλά συνηθίζουν να βάζουν χαρντ ροκιστικα μικρής διάρκειας τραγούδια στους δίσκους τους

Και επειδή το τουρ ήταν για το BoS , προτίμησαν να παίξουν αυτό . Εξυπηρετεί συγκεκριμένους σκοπούς στα λαηβ . Να πας για μπύρες π.χ.:stuck_out_tongue_closed_eyes:

Εγώ το βρίσκω οκ προς καλό , δεν με χαλάει

3 Likes

To Death or Glory χάνει στο ρεφρέν, κατά τα άλλα είναι κομματάρα που λαιβ ανεβαίνει και ένα σκαλί παραπάνω. Βασικά με τις χαζομάρες του Bruce, είχε τις καλύτερες αντιδράσεις από το κοινό από όλα τα τραγούδια του BoS.

Για μένα post-NPFTD έχουν ένα 9αρο10αρι (10άρι σαν δισκάρα, 9άρι αν πας να το βάλεις δίπλα στο SSOASS πχ). Έχουν καλά έως πολύ καλά άλμπουμ του 7-8 (Χ Factor, BoS, ΑΜΟLAD κλπ), έχουν και τα 2 που σε καμία περίπτωση δεν τα λες μέτρια προς το καλό (6 δηλαδή). Τα λες κάτω του μετρίου, άρα πάμε στο 4 και κάτω.

Επίσης, το Fear δεν είναι κακό άλμπουμ. Είναι μέτριο. Στο ότι πάει να περάσει σαν κακό φταίει το ότι την καλή (όχι κορυφαία -αυτή είναι το Afraid) του στιγμή τη μπουχτίσαμε και όταν ακούς το δίσκο κάνεις σκιπ. Προφανώς και θα το παίζουν συνέχεια όμως, γιατί το θέλει το 99% του κοινού τους. Είναι στην κατηγορία Smoke on the water, Paranoid, Enter Sandman.

3 Likes

Υπήρξε μια μικρή περίοδος, πρέπει να ήταν το 1985-’87, που παρατηρήθηκε αυτό το φαινόμενο. Είχα διαβάσει και μια εξήγηση και την μεταφέρω: το ελληνικό τμήμα της ΕΜΙ έκανε, ενώ δεν είχε τέτοια αρμοδιότητα, εξαγωγές σε αραβικές χώρες με τις οποίες είχαμε πάντα καλές σχέσεις, λιγότερους δασμούς κλπ, με αποτέλεσμα να θησαυρίζει.
Η μητρική ΕΜΙ λοιπόν, για να τους ακυρώσει το πλεονέκτημα, τούς υποχρέωσε να αναγράφουν με ελληνικούς χαρακτήρες τους τίτλους των τραγουδιών στους δίσκους, ούτως ώστε να μην μπορεί κανείς μη Ελληνόφωνος να τους διαβάσει. Έχει πέσει στα χέρια μου αντίτυπο του “Rock the Nations” που ανέγραφε στο οπισθόφυλλο, μεταξύ άλλων, κάτι “Γουη Κεϊμ Χηαρ Του Ροκ”, “Γιου Εϊντ Νο Εϊντζελ” και δε συμμαζεύεται! Φαντάζομαι είναι πια… Κολλέκτορς Αϊτεμς όλα αυτά!

Επί του θέματος, κατ’ αρχήν ας είμαστε λίγο φειδωλοί με τον χαρακτηρισμό fillers. Fillers χαρακτηρίζονται τα κομμάτια που μπήκαν για να γεμίσουν τη διάρκεια ενός δίσκου (ειδικά όταν η διάρκεια αυτή είχε πολύ πιο περιορισμένο εύρος απ’ ότι τώρα), είναι εμφανώς κατώτερα των υπολοίπων, φαίνονται συρραφές της τελευταίας στιγμής κλπ. Κανείς δεν προκρίνει ένα filler για να εκπροσωπήσει τον δίσκο του ως single, όπως π.χ. το “From Here to Eternity” που αναφέρθηκε ως filler πιο πάνω.

Οι κυκλοφορίες των Maiden που ακολούθησαν το “Seventh Son…” σίγουρα δεν είναι αμιγώς αριστουργήματα, θα βρεις και υποδεέστερες στιγμές εκεί μέσα (που μπορεί να είναι κάποια απλώς καλά κομμάτια). Ακόμη κι έτσι όμως, πρόκειται για δίσκους “με κορυφές απάτητες για τη συντριπτική πλειονότητα των metal συγκροτημάτων”. Ακόμη κι αν βάλουμε τον, κατά κόρον επικαλούμενο σε τέτοιες περιπτώσεις, παράγοντα του “προσωπικού γούστου”, κάτω από 6 κατ’ ελάχιστον δεν είναι κανείς.

Για να πούμε ότι ένας δίσκος παίρνει από 4 και κάτω πρέπει να είναι κακός μουσικά ή εκτελεστικά. Π.χ. είχα βρει σε πολύ χαμηλή τιμή (4€ το βινύλιο, πρώτη έκδοση) και πήρα, για λόγους πληρότητας, το “Abacab” των Genesis. Αγανάκτησα ακούγοντας τον και στο “Who Dunnit?” ήθελα να σπάσω τον δίσκο. Αυτό είναι ένα 3αρι, αφού υπήρχαν και λιγότερο κακές στιγμές εκεί μέσα.

4 Likes

Το 6 στο FF εχει μεσα και λιγο φανμποηλικι.

4 Likes

Ναι γτ αντικειμενικά ο δίσκος είναι για 7 :grin:

1 Like

Κι αν τον δεις ψύχραιμα και αποστασιοποιημένα του βάζεις και ένα 8. Μόνο να τον δεις όμως…Όχι να τον ακούσεις!!! (Αν και με αυτο το εξώφυλλο, τι να δεις, τέλος πάντων)

2 Likes

Για το εξώφυλλο τι να πω…Το χειρότερο εξώφυλλο στην ιστορία της μουσικής απλά (αντε μεσα στα 10 χειρότερα τεσπα) Ο δίσκος απο την άλλη ειναι καλός αλλα θα τον χαρακτήριζα αρκετα δύσκολο (για τα δεδομένα των maiden) Το starblind πχ είναι ένα δύσκολο κομμάτι. Filler εκεί μεσα χαλαρά τα coming home, The Alchemist,Isle Of Avalon