Iron Maiden

Επειδή κάποιος πιο πάνω ανέφερε το Mother of mercy που δεν το πολυθυμόμουν, το άκουσα πριν απο λίγο. Ενώ ξεκινάει κάπως καλά, έχει ωραίο κουπλε και γέφυρα…ε, μόλις μπαίνει αυτό το ρεφρέν γίνεται απαλευτο!!! Δεν την μπορώ την φωνή του Bruce με την καμία όμως. Το solo ευτυχώς μικρο και διακριτικό, τίποτα ιδιαίτερο Οκ, αλλά το κομμάτι τελειώνει με τον χειρότερο τρόπο: σχεδόν 1 λεπτό με το ανεκδιήγητο πάλι ρεφρέν! Αντε…σε άλλα 6 χρόνια πάλι με το καλό!

Εγώ το ανέφερα.Προσωπικά το λατρεύω το κομμάτι και το θεωρω διαμάντι (τι να πει κανείς…γουστα)

2 Likes

NPFTD 5
FOTD 6
X-factor 7
Virtual XI 5
BNW 8
DOD 7
AMOLAD 8+
FF 4
TBOS 8

AMOLAD του δινω 8+ γιατι απλα το ακουω συχνοτερα απο ολα αυτα οποτε μαλλον το εχω λιγο πιο ψηλα

5 Likes

σε βαθμολογία κι εγώ κάπου εκεί κοντά σε αυτά που λες είμαι. Απλά το AMoLaD θα το έβαζα χαμηλότερα και ίσως να είχα ισάξια τα No Prayer και Fear.

2 Likes

Σοβαρά, δε νομίζω ότι παίζει κάτω από 6 για τους Maiden. Συμφωνώ με τον Ian παραπάνω. Υπάρχει πάντα και το φανμποηλίκι που λες, αλλά κάτω από 5 βάζεις σε κακούς δίσκους = ξεκούρδιστους, τελείως ανέμπνευστους, κακές εκτελέσεις κλπ. Οι Maiden ακόμα και στα χειρότερα παίζουν απλώς “επαγγελματικά”, δε φτάνουν στο επίπεδο του κακού.

Αλλιώς δε θα είχαν το status που έχουν, μέσα στις καλύτερες μπάντες στο metal (για μένα η καλύτερη, αλλά αντικειμενικά είναι στην τριάδα-τετράδα ακόμα κι αν δεν είσαι οπαδός).

Κι επειδή πάντα εμφανίζεται η “αντιπαράθεση” με τους Metallica, προσωπικά θεωρώ το “St. Anger” εφτάρι. Και το “Death Magnetic” εξάρι. Παρακάτω από 6 δεν έχει ούτε για τους Metallica, αλλιώς δε θα είχαν ούτε αυτοί το status που έχουν.

1 Like

Aν ξεκινουσαν την καριερα τους με 3 final frontier δε θα εφταναν το στατους που λες ουτε σε 1500 χρονια. επαγγελματικα παιζουν αλλα ο συγκεκριμενος δισκος (μιας και για μενα ειναι ο χειροτερος τους) μου φαινεται πραγματικα ανεμπνευστος, τι να το κανω που ξερουν να παιζουν σωστα κιθαρα, μπασο και ντραμς. Αν δεν ηξεραν ουτε να παιζουν θα του εβαζα 1-2

2 Likes

FF και Virtual XI μπορείς να πεις ότι είναι και κακοί δίσκοι, για Maiden πάντα, τον έναν έχω να τον ακούσω ολόκληρο από το 98 και τον άλλον από το 2011, δεν με απασχόλησαν σχεδόν καθόλου

NPFTD 6
FOTD 7
X Factor 8
Virtual XI 4
BNW 9
DOD 7
AMOLAD 7
FF 4
TBOS 8

Αυτό. Για Maiden είναι πολύ κακοί δίσκοι. Αντικειμενικά ή για άλλη μπάντα, πιθανόν δεν είναι για κάτω από τη βάση. Για Maiden είναι κάτω από το ελάχιστα καλό (5) που μπορούν να παίξουν, εξ ου και ο βαθμός.

3 Likes

DIANNO
Iron Maiden 7
Killers 6

BRUCE
Number Of The Beast 8
Piece of Mind 7
Powerslave 9
Somewhere In Time 10
Seventh Son 10
No Prayer 4
Fear Of The Dark 8

BLAZE
The X-Factor 8
Virtual XI 5

BRUCE REUNION
Brave New World 7
Dance Of Death 6
A Matter Of Life And Death 9
The Final Frontier 3
Book Of Souls 5

Οσα αλμπουμς δεν εχουν Dickinson θα επαιρναν πιστευω +2 μοναδες με τον Bruce γι μενα, δηλαδη το πρωτο θα πηγαινε ευκολακι 9αρακι, και στο X-Factor θα εβαζα 10. Λατρευω ολες τις συνθεσεις σε αυτο το αλμπουμ, και ειδικη μνεια στο Virus που δεν ειναι στο δισκο.

Eνω αντιθετα. στα αλμπουμς του reunion, δε μου αρεσει το οτι παει να τραγουδησει οπως παλια, χωρις να εχει πλεον τη φωνη να το στηριξει. Στο ενα αλμπουμ που ειναι πιο σκοτεινο και βαρυ, και που ο Bruce τραγουδαει πολυ πιο κοντα στα προσωπικα του απο οτι τραγουδουσε στη δεκαετια του 1980, τους βγηκε τεραστια δισκαρα (AMOLAD).

3 Likes

Μόνο για το X-Factor ίσως διαφωνήσω. Ο Blaze σ’αυτο έχει μια χροιά βαριά, σκοτεινή που ταιριάζει με την μουντάδα του δίσκου. Δεν παίρνω σαν δεδομένο τις live εκτελέσεις του Bruce στο Sign of the Cross ή στο Lord of the Flies για να υποθέσω “αν” ο Bruce θα κατάφερνε να μεταμορφώσει όλα τα τραγούδια. Για παράδειγμα το συναίσθημα που σου προκαλεί ο Blaze στην εισαγωγή και στα πρώτα δευτερόλεπτα του Edge of Darkness δεν νομίζω ότι το χει ο Βρασίδας.

1 Like

Αν και είναι καθαρά θέμα γούστου πως γίνεται στο St Anger να βάζεις 7 ρε φίλε :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Οχι γουσταρω τον DiAnno καλυτερα γιατι δινει μια punk χροια στα τραγουδια και ειδικα στο “προουλα”

1 Like

@QuintomScenario από περιέργεια, στο AMOLAD τι σε χαλάει και δε παίρνει δεκαρι;

1 Like

Πες το και διαστροφή. Απλώς ταίριαξε την εποχή που βγήκε με τη δική μου διάθεση (εντάξει, δεν ήμουν και τόσο χάλια :stuck_out_tongue:). Το βασικό point μου είναι ότι το θεωρώ καλύτερο από το “Death Magnetic”.

Από την άλλη, όταν ο Quintom βάζει 6 και 7 σε αριστουργήματα (τα δύο με τον Di’anno και το “Piece of Mind”), τότε αντίστοιχα τα “St. Anger” και “Death Magnetic” πάνε για 4αράκι και 3αράκι. :grin:

1 Like

Για μένα το ομώνυμο είναι 10αράκι ατόφιο. Είναι μέσα στα 4 τοπ-άλμπουμ τους μαζί με SSOASS, Somewhere και Powerslave.
Κανένα παράπονο που δεν τραγουδάει ο Bruce εκεί, ίσως να προτιμώ τον Di’Anno σε τραγούδια τύπου Charlotte the Harlot, Prowelr κοκ

5 Likes

Οπωσδήποτε το πρώτο είναι 10αρακι, προσωπικό αγαπημένο με Number και Seventh son. Κανένας Bruce στο ομώνυμο, έτσι πως είναι ακριβώς με Παυλαρα αληταμπουρα

4 Likes

Τα 2 πρώτα μόνο με dianno.Το X factor μόνο με blaze…Αν και Live ο blaze ακόμα και στα “δικά” του τραγουδια ήταν μέτριος ενώ ο dickinson τα ανέβαζε σε επίπεδο. Το virtual θα κολλούσε ανετα με dickinson

4 Likes

Συμφωνώ. Αλλά άλλο να φτιάξεις ένα όνομα, άλλο να το διατηρήσεις. Το FF είναι κλασικός επαγγελματικός μέτριος δίσκος μπάντας με αρκετά χρόνια στην πλάτη. Όταν είσαι νέος και ξεκινάς, πρώτον έχεις περισσότερη έμπνευση (αν είσαι καλός) και δεύτερον - σα γενικος, αλλά όχι απόλυτος κανόνας - είσαι πιο άμεσος και δεν το κουράζεις με τραβηγμένες χρονικά συνθέσεις.

Το FF και το κάθε FF αυτού του κόσμου υπάρχει για να συντηρεί μπάντες πενηντάρηδων σε ένα επίπεδο. Δεν προσθέτει τίποτα στο “μύθο”, αλλά είναι αρκετά ασφαλές και καλοπαιγμένο για να μη ρισκάρουν ξεφτίλα.

3 Likes

Καλύτερο από το Dm λίγο δύσκολο για εμένα θεωρώ το Anger το χειρότερο μεταλ δίσκο από μεγάλη μπάντα. Τουλάχιστον το Dm μπορεί να ήταν λίγο βαρετό αλλά ακούγεται

1 Like

Το FF δεν είναι επαγγελματικός δίσκος που βγάζει μία μπάντα τέτοιου επιπέδου. Επαγγελματικός δίσκος είναι αυτός που σε κρατάει στο 7άρι στο ρελαντί. Τέτοιοι ήταν οι περισσότεροι post-BNW. Αυτό ήταν η εξαίρεση. Το άκουσε ο οπαδός με το ζόρι για ένα διάστημα και το άφησε να μαζεύει σκόνη.

1 Like