Iron Maiden

ο καθένας έχει διαφορετικά κριτήρια για το τι σημαίνει επαγγελματικός δίσκος . Αυτό είναι και το ωραίο στην μουσική. Ότι γενικότερα , και για οτιδήποτε , υπάρχουν διαφορετικά κριτήρια

Για μένα, λοιπόν , επαγγελματικός δίσκος είναι αυτός που εκτελεστικά και σε θέμα παραγωγής είναι σε άριστα ή καλά επίπεδα αλλά οι συνθέσεις δεν είναι καλές

Και επειδή δεν συμφωνώ με την βαθμολόγηση κάτω του 5 που έχει συζητηθεί , αν ένας δίσκος ακούγεται “σωστά” , σου δίνει δλδ την δυνατότητα να τον κρίνεις ως ένα σύνολο ( συνθέσεις - ερμηνείες - όργανα - εκτέλεση - παραγωγή ) , το Final Frontier είναι ακριβώς η βάση . Το 5 —> κακές συνθέσεις ( πλην 2 για μένα ) με το ενδεδειγμένο παίξιμο και ήχο όμως

Δίσκος για κάτω απ τη βάση , είναι το st. Anger που δεν έχει καλή παραγωγή και οι το παίξιμο είναι φλύαρο. Επαγγελματικός δίσκος είναι το Death Magnetic που προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου , αλλά δεν με απέτρεψε κάτι παικτικά & ηχητικά για να τον ακούσω ( οκ μπορούσαν και καλύτερη παραγωγή ) . Άρα είναι για 6 , οι οπαδοί λογικά του δίνουν 7 , καλά κάνουν το κριτήριο είναι τα κομμάτια εξάλλου

To Virtual 11 επειδή αισθάνομαι ότι “δεν ακούγεται σωστά” , έχει κομμάτια που δεν ταιριάζουν στον Blayze , με ευθύνη των συνθετών , χαλάει την εικόνα του αλμπουμ και είναι για κάτω απ τη βάση .

4 Likes

Δε με χαλαει τιποτα, αλλα σε αντιθεση με τον περισσοτερο κοσμο εδω μεσα, και επισης διαφωνοντας με ψυχαναγκαστικους κανονες για τα fillers και τα τραγουδια που χαλανε τη φαση, τις βαθμολογιες τις περισσοτερες φορες τις βαζω προσθετοντας, κι οχι αφαιρωντας. Δεν ξεκιναω απο το 10 και αρχιζω να μειωνω. Ξεκιναω απο το 0 και αρχιζω να προσθετω ας πουμε (τιποτα απο τα δυο δεν κανω στην πραγματικοτητα, με το συναισθημα και το μυαλο βαζω τη βαθμολογια ως εκτιμηση). Αρα το AMOLAD που το θεωρω εξαιρετικο δισκο, με φτιαχνει τοσο ωστε να του βαλω 9, χωρις να υπαρχει κατι που να με χαλαει.

Ας πουμε στο Fear Of The Dark εχω βαλει το 7, και σε καταταξη το βαζω αρκετα πιο ψηλα απο οτι ο μεσος ακροατης Maiden, γιατι εχει πολλα πραγματα που με φτιαχνουν, οπως ο ηχος, η φωνη του Bruce, τραγουδαρες οπως Be Quick, Afraid, το ομωνυμο, Childhood’s End, ακομα και το Wasting Love. Το οτι εχει και αυτο το απαραδεκτο Weekend Warrior ή κανα 2-3 ακομα δε θα με κανει να το ριξω πολυ.

Το κακο με τις βαθμολογιες ειναι οτι εχουμε ποστ σαν του Plex απο πανω, που βρισκει τα 8 και 7 πολυ χαμηλα στα NOTB και POM, ενω στο μυαλο μου εγω τα εχω ως δυο αρκετα αξιοπρεπη αλμπουμ, και δε βρισκω τιποτα κακο στους βαθμους 7 και 8. Το 8 σημαινει πολυ καλο, και το 7 σημαινει καλο. Δε βαθμολογω με την κλιμακα Μετσαλ, οπως την περιεγραψε ο Παντελης, αρα τα 7-8 δε σημαινουν μετριο προς κακο και μετριοκαλο. Για αυτους τους χαρακτηρισμους εχουμε τα 4αρια και τα 5αρια.

Οσον αφορα τον Di Anno, ταιριαζει αψογα η φωνη του φυσικα με τους πρωτους δυο δισκους, και καλα κανετε οσοι γουσταρετε αλητεια και πανκιλα, αλλα εμενα προσωπικα οτι τραγουδι εχω ακουσει σε live εκδοση με τον Bruce απο τους δυο πρωτους δισκους, μου αρεσει πολυ πολυ παραπανω.

Για το X-Factor θα συμφωνησω @Greektrooper οτι η φωνη του Βlaze ταιριαζει απολυτα με τις συνθεσεις, αλλα αν εβαζες τον Bruce οπως τραγουδαει σε ολο το Chemical Wedding ας πουμε… θεωρω οτι θα ειχαν βγαλει 10αρακι οι Maiden. Εγω δηλαδη σε αντιθεση με σενα, πιστευω οτι θα μεταμορφωνε ολα τα τραγουδια :stuck_out_tongue_closed_eyes:

3 Likes

Πρώτα πετάς τις βόμβες και μετά τα γράφεις ψύχραιμα για να κερδίσεις εντυπώσεις, αλλά δε θα το αφήσω να περάσει έτσι.

Στην κλίμακα “παγκόσμια μουσική που έχει γραφτεί έβερ”, ναι, για 7-8 είναι αυτά τα 2… Κι αν, βασικά!

Αλλά επειδή είμαστε σε hard rock/metal forum, και το 97% των posts αφορούν συγκροτήματα αυτού του ήχου, βρίσκω τους εξής βαθμούς άδικους και μη αντιπροσωπευτικούς. Το NotB έχει μέσα ομώνυμο και Hallowed. Το πιο ιστορικό κομμάτι τους από άποψης break through, marketing κτλ και το καλύτερό τους για μένα. Είναι ο πρώτος δίσκος με Bruce (χρυσής εποχής) και η πρώτη φορά που έπαιξαν έτσι.

Για αυτό το λόγο διαφωνώ με το 8άρι σου. Για το Piece of Mind το 7 στην ίδια “βάση” πάλι το θεωρώ μικρό.

Τέλος, προφανώς και δέχομαι ότι για το δικό σου γούστο το NotB είναι ένα 8αράκι. Προφανώς και είμαι ΟΚ με αυτό. Τον ίδιο βαθμό δηλαδή που έχεις βάλει και στο Death Magnetic. Απλά είθισται τα μεγάλα αυτά συγκροτήματα (Metallica, Maiden, Sabbath, Slayer, Priest και 2-3 ακόμα) να τα βαθμολογούμε συνήθως από πάνω προς τα κάτω και όχι με την κλίμακα που ανέφερες για τον απλό λόγο ότι οι δικές τους, πρώτες κορυφές, όρισαν το τι είναι κορυφαίο και πως θα πρέπει να παίζεται (ή έστω εξελίσσεται) ο ήχος αυτός.

4 Likes

Καλα, πρωτον δεν ειναι καμια βομβα οι δικοι μου προσωπικοι βαθμοι για μια μπαντα της οποιας δεν ειμαι τρελος φαν, αλλα της οποια την προσφορα μπορω να σεβαστω και να εκτιμησω ταυτοχρονα. Αλλωστε μιλαμε για τους Iron Maiden, προφανως εχουν γραψει μερικα τραγουδια που τα λατρευω και τα θεωρω απλα εκπληκτικα τραγουδια. Απλα για μενα αυτα τα τραγουδια βρισκονται στην τριαδα 5-6-7 οσον αφορα τα αλμπουμς τα οποια κυκλοφορησαν. Μπορει αν ημουν εκει οταν εβγαζαν το ΝΟΤΒ να του εβαζα παραπανω… Αλλα το ακουσα μαζι με ολα τα αλλα, και τα αλλα κερδισαν ανετα στη συγκριση, και πηραν τα δεκαρακια τους. Τι να κανω, ημουν μικρουλης το 1982

ΥΓ1. Αν θυμαμαι καλα στο Death Magnetic εχω βαλει 7, αλλα μπορει να κανω και λαθος. Παντως αφου θεωρω το HTSD αρκετα καλυτερο και του βαζω 8, μαλλον 7 οντως του εχω βαλει του αλλου.
ΥΓ2. Πολυ ψυχραιμα ειναι και τα δυο μου ποστς, η αντιδραση σου στους βαθμους ομως ισως οχι :stuck_out_tongue_closed_eyes:

3 Likes

Εγώ πάντως πιο πολύ με αυτό σοκάρομαι παρά με τους βαθμούς του Quintom, που είναι οι βαθμοί του γαμηστερόμετρού του, δηλαδή λένε πόσο του αρέσουν και ποιοι δίσκοι. Βαθμοί που δεν λαμβάνουν υπόψιν πόσο σημαντικό είναι κάτι και πιο σπουδαίο από το AMOLAD πχ, μιλάμε για το τι με καυλώνει. Όλα αυτά δεκτά και σεβαστά και fuel για μεταλλοκουβέντες.

Κατά τα άλλα η “σοβαρή” βαθμολόγηση, βαθμολογεί κάτι για αυτό που είναι και όχι αυτό που θέλουμε να είναι. Σε αυτό το πεδίο, οι Maiden χτυπάνε δεκάρι, ακόμα και αν οι δίσκοι τους είναι εντελώς αυστηρά στο 9. Για μένα φυσικά. Αλλά παγκοσμίως μιλάμε για exemplars του heavy metal που έχουν επηρεάσει τους πάντες και τα πάντα μέχρι σήμερα, από χέβυ μέταλ μέχρι εξτρίμ, μέχρι ανθρώπους που παίζουν μουσική κάνοντας πορδές με τα χέρια. Σημάδεψαν το zeitgeist των 80ς, είναι το πιο iconic (μουσικά, οπτικά, σαν σώου κλπ) χέβυ μέταλ της δεκαετίας. Πόσοι δίσκοι ροκ το έχουν κάνει αυτό; Αν κάποιος συγκλονίζεται περισσότερο με Φλόιντ ή Μότσαρτ, γαμώ, δεν θα πει ότι το NOTB δεν είναι υπερσπουδαίος δίσκος. Και αν τον ξεψειρίσουμε και βρούμε και τα κομμάτια που δεν είναι ομώνυμο ή Run to the Hills και Hallowed Be Thy Name ή Children of the Damned (4 υπερέπη επών), πάλι, κάτω από ατόφιο 9 δεν παίρνει. Οπότε για μένα πχ. να βλέπω ριγιούνιον πιο πάνω από το Piece of Mind ή το Number of the Beast μου βαράει μπαμ.

Με όλα αυτά δεν θέλω να πρήξω πάλι με τις κλίμακες, απλά θέλω να ξεκαθαρίσω ότι κάθε αποψάρα με βαθμούς πρέπει να κρίνεται στο κόντεξτ της. Μιλάμε προσωπικά, σοβαρά, και τα δύο, όλα παίζουν, άνθρωποι είμαστε και μιλάμε για τέχνη, δεν θέλει κανόνες.

Οι δικοί μου βαθμοί σε ένα νήμα Μεηντενικό με σφαγές. Θέλω μόνο να κάνω κόπι πέιστ την ανάλυση και τους βαθμούς ενός από τους συμπαθέστερους Μεηντενάδες που ξέρω. Πορωτικός, χύμα, ασυγκράτητος, ακομπλεξάριστος.

Porotikos: οταν καταλαβεις τη μαγεια του a matter of life and death, ελα να τα ξαναπουμε!!! χαχα

Vic: Ρε πορωτικέ, δείξε το δρόμο της μεγαλωσύνης του Μεηντενά και βάλε αγαπημένους δίσκους και βαθμολογίες. Όσους έχεις όρεξη! <3

Porotikos: Βασιλαρα, θες μεταλ διακους; θες μειντςν δισκους; δεν καταλαβα.επιαης τι κλιμακα να ψργσιμοποιησουμε.γιατι το δεκα ειναινκλειδωμενο για μειντεν. Να βαζω απο 0-9? Επισης θες βαθμολογιες με αντικειμςνικανκριτηρια ή να επιρρεαστω και απο προσωπικες συνδεσεις με δισκους; ε αφου με μπριζωσες να το κανω σωστα

Vic: Πες μου τους αγαπημένους σου Μέιντεν δίσκους, από τον πιο αγαπημένο στον λιγότερο, με κριτήριο με ποιον κόλλησες περισσότερο, το πόσο τον έλιωσες σίγουρα είναι κριτήριο αλλά εσύ ξέρεις. Βαθμολογία αν αντέχεις να βάλεις διαφορετικό βαθμό του 10, όρμα!

Porotikos: οκ λοιπον. αναλογα την εποχη που θα με ρωταγες, θα σου ελεγα ειτε piece of mind ειτε 7th son. ε μετα καταλαβα οτι αυτοι οι 2 ειναι ισαξιοι και δεν ξανασχοληθηκα. δεκαρια καραμπινατα. με το που ασχοληθηκα με τα τυμπανα (γιατι παλιοτερα επαιζα και πιανο να ουμε αλλα τι να κλασει) καταλαβα την μαγεια του powerslave που μεχρι τοτε δεν την ενιωθα. οχι οτι το θεωρουσα χαλια, αλλα το ειχα ενα κλικ κατω απο τα 2 προαναφερθεντα. πλεον και αυτο ειναι δεκαρι και το αγαπω.σκεψου καποτε βαριομουν το 2 μινιτς, τωρα θελω να το ακουω σε καθε λαιβ. δεκαρια ακατεβατα ειναι και το ναμπερ και το amolad. για το αμολαδ θα μπορουσα να γραψω εκθεσεις ολοκληρες. οταν βγηκε το σιχαινομουν. μου πηρε παρα πολυ χρονο και ακουσαμτα για να καταλαβω τι παιζει εκει. ολη η εμπειρια τους τους βγηκε εκει. αψογο αλμπουμ με τις κιθαρες να εχουν δεσει φοβερα ο καθενας εχει το ρολο του κτλ κτλ και αερατη παραγωγη. για τον αμπαλο αυτο παραγωγο ηταν οαση. το σαμγουερ (για πολλους το καλυτερο τους) πρεπει και αυτο να παρει δεκα. ας του βαλω δεκα -, ετσι για το εφε. χωρις λογο. ομωνυμο και κιλλερς τωρα. δεν μπορεις να βαλεις κατω απο 9. παρολα αυτα το πρωτο εχει κακη παραγωγη ειναι πολυ καλογιαλισμενοδεν εχει ογκο, δεν ξερω τι δεν εχει αλλα θα μορουσε να ναι πιο τουμπανο αλλα τι να λεμε τωρα. κομματαρες. βασικα βαλε δεκα. το κιλερς παιρνει 9 ομως. κομματαρες παλι μεσα αλλα νομιζω οι λαιβ εκτελεσεις της εποχης ηταν καλυτερες πχ στο ντριφτερ, και ο μπερτς δεν ειχε φτασει να τους κανει τουμπανα οπως εγινε στο επομενο. το νο πρειερ για πολα χρονια το προσκυνουσα. και ακομα το κανω. αλλα η φωνη του μπρους πρωτη φορα εδειξε κουρασμενη. συνθετικα ενα κλικ κατω. (ενα κλικ κατω για τους μειντεν ισον παλι γαμανε οτι ακουτε κουφαλογα). αντικειμενικα παιρνει 8μιση. το φιαρ θα ηταν 9+ αν δεν ειχε κουρασει με τα πολλα κομματια. αν βγαλεις γουικεντ γουοριορ και απαρισιον (για πολλα χρονια το χειροτερο μου μειντεν κομματι). ενα κλικ πανω απο νο πρειερ ισως 2. παιρνει 9. το εξ φακτορ αν με ρωταγες πριν 4-5 χρονια θα σου ελεγα 9αρι. πραγματικα το καραγουσταρα. οχι πως δεν ακουγα τα φαλτσα του μπλειζ, αλλα ειχε μια νταρκιλα καυλερη. πλεον το θεωρω μια σκαλα κατω απο βιρτσουαλ λογω κιθαρων… αντικειμενικο 7μιση. το βιρτσουαλ μην τα πολυλογω, τα εκανε ολα πολυ καλυτερα απο το προηγουμενο, φωνη μπλειζ καλυτερη αλλα… ενα 8. ή 8μειον για τοεξωφυλλο. μπρειβ νιου γουορλντ παλι νομιζω ηθελε ενα 2 λιγοτερα κομματια. πλατιασε. αλλα ηταν δυναμικο καμμπακ. 8 με 8μιση. το ντανς δεν καταλαβαινω τι σας χαλαει. μιλαμε για 4-5 δυναμιτες μεσα. φοβερο αλμπουμ. ενα 8μισαρι. το φαιναλ φροντιερ το βριζα. το ξανακουσα προσφατα και δεν καταλαβαινω γιατι το εβριζα. ναι οκ υπαρχουν λεπτομερειες που με χαλανε, επαναληψεις λιγο σπαστικες, λιγο ο μπρους να κανει τα δικα του, αλλα το αλμπουμ εχει μια χαρα κομματαρες. ακουγεται λιγο βιαστικο αλλα οχι ε φιλε 8 παιρνει ανετα.

Porotikos: και το καινουργιο 9 ανετο. απλα μαλακιστηκαν στο πρωτο σινγκλ. τετοια λαθη ουτε παραγωγος β εθνικης το γαμησαν το κομματι. και λαιβ, αντε γεια. ειναι στην καλυτερη φαση τους

Vic: Πορωτικός τεράστιος, Μεηντενάς για μόνο <3

1 Like

είναι υπερσπουδαίος δίσκος, συμφωνώ. Άλλωστε αυτό είπα στον Quintom κι εγώ. Και μόνο για τα 2-3 κομμάτια αυτά, για το εξώφυλλο, τον θόρυβο που προκάλεσε, είναι ιστορικό 10αρι.

Για τη “σοβαρή” βαθμολόγηση που λες, το μεταφράζω αλλιώς το 7-8 των 2 albums σε “παγκόσμια κλίμακα - όλα τα είδη μουσικής - έβερ”. Όπως ο quintom βαθμολογεί bottom-up, εγώ υπέθεσα ότι σε μια ενδεχόμενη αναγωγή (η λέξη κλειδί) με τους δίσκους ορόσημα (θες floyd όπως είπες; Θες Beatles; Θες robert johnson ξερωγώ) που είναι 10άρια για να καταλαβαινόμαστε, ε το piece και το number ίσως να πάρουν και 7-8 αντίστοιχα. Αν βγει το υπερέπος Χ φέτος και σε 100 χρόνια ξανακάνουμε την αναγωγή, τότε ίσως να πάρουν και λιγότερο. Ίσως 8 να πάρει το Dark Side τότε. Απλοϊκά το σκέφτομαι έτσι. Μετράς impact και αξία δηλαδή VS everything. Προφανώς σε συγκεκριμένο φάσμα ήχου, η αναγωγή είναι πιο μικρή και ο βαθμός μεγαλύτερος.

3 Likes

Ισως και 10.

Νομίζω πως κάθε δίσκος πρέπει να κρίνεται καθαρά μουσικά και ανεξάρτητα απο το ντόρο ή όχι που έχει προκαλέσει.Με αυτό το σκεπτικό το TNOTB αν το πάρεις κομμάτι κομμάτι δεν είναι 10αρι γτ έχει μεσα 2 αδύναμα κομμάτια. Βέβαια μόνο το Hallowed…πάει το δίσκο στο 10αρι αλλά αν τον δούμε γενικά σαν σύνολο άσχετα αν είναι το album που ένωσε τους μεταλλάδες κτλ κτλ ο δίσκος είναι για 8.Διαφωνώ επίσης με @Vic σε αυτό που λέει ότι δεν έχουν 10 αρια γιατι καθαρά 10αρια (μην πω 11αρια) είναι το ομώνυμο το somewhere και το seventh son ενω στα προσωπικά μου 10 αρια βάζω και Brave(τα άλλα είναι αντικειμενικά 10 ρια )Το powerslave έχει και αυτό ενα back in the village που χαλάει το σύνολο όπως το POM έχει ένα quest for fire κτλ κτλ κτλ.Και ξαναλέω κομμάτια σαν το Rime ή το to tame a land κάνουν απο μόνα τους ένα δίσκο 10 αρι αλλά μιλάω γενικά για ολόκληρους δίσκους

2 Likes

Έπος… γενικά το Piece of Mind δεν παίρνει από πολλούς την αγάπη που του αξίζει, εγώ το βάζω στην ίδια κλίμακα (10άρια δηλαδή) με το πρώτο, το NOTB, SIT, SSOTSS. Από την άλλη, πάντα για το δικό μου γούστο, είχα πιο χαμηλά το Powerslave δηλαδή για 9 όπως και το Killers που μάλλον θα του έβαζα 8 αν και γαμάει κι αυτό ε. Το κακό που έχει γίνει με τους Maiden είναι ότι σε όλα τα μεταλ κλαμπς μια ζωή ακούς τα ίδια και τα ίδια με αποτέλεσμα μεγάλα κομμάτια όπως τα Trooper και Fear of the Dark να έχουμε φτάσει σε σημείο να τα βαριόμαστε.
Τέσπα για τα 90s και μετά τα είπα παραπάνω

2 Likes

Το “κακό” με τους Maiden είναι ότι όταν έχεις μέσα σε ένα δίσκο 6 κολοσσιαίες κομματάρες τα υπόλοιπα 2-3 πχ είναι μέτρια (για τα δεδομένα των maiden) Στο POM προτιμώ το sun and steel απο το quest με 1000

1 Like

Μωρέ κι εγώ αλλά και το Quest… έχει ένα επικό συναίσθημα, και οκ είναι το λιγότερο καλό του δίσκου αλλά το ρεφρέν του πάντα μου έβγαζε αυτό το συναίσθημα. Βασικά ήταν και το πρώτο cd τους που αγόρασα (είχα πάρει πιο πριν σε κασέτα το NOTB) οπότε έχει και συναισθηματική αξία.

2 Likes

There’s a fox among the chickens :stuck_out_tongue:

Το μόνο αδύναμο σημείο του είναι το ρεφραίν αλλά μετά τη 10η φορά περίπου, το σημείο δλδ που ακούς το “Back in the village again in the village” και κάτι μέσα σου αναρωτιέται “μήπως το έγραψε ο Φοίβος τελικά?”, κατα τ΄αλλα είναι αναπόσπαστο κομμάτι της ροής του άλμπουμ.

3 Likes

Έχει γαμάτο riff αλλά μόνο αυτό.Γενικά χάνετε μέσα στον δίσκο και το θεωρώ filler με την έννοια ότι δεν θα το βάλω ποτέ μου να το ακούσω μεμονωμένα.Μεσα στον δίσκο ναι οκ δεν θα το κάνω skip

2 Likes

Δεν είναι η πρώτη φορά που μου το λένε αυτό αλλά διαφωνώ με την λογική. Σίγουρα υπάρχουν δίσκοι που έχουν μεγαλύτερο εκτόπισμα από τις μέταλ κορυφές, μόνο για το reach και το impact, οι Beatles είναι ένα παράδειγμα, το παιδί που τα λέγαμε ανέφερε το Thriller και το Bad.

Σύμφωνοι για αυτό (για κάποιους δίσκους), αλλά η μουσική τους αξία είναι ανεξάρτητη. Θα το ξαναπώ, κρίνουμε κάτι για αυτό που είναι, όχι αυτό που θέλουμε να είναι. Το NOTB κρίνεται ως χέβυ μέταλ και παίρνει 10, είναι σχεδόν τέλειο και οπωσδήποτε έχουμε θέμα. Δεν γίνεται να επηρεαστεί η αξία ενός δίσκου από την επιτυχία ενός άλλου. Δεκάρια δεν είναι μόνο αυτά που ζάλισαν τον πλανήτη όλο. Είναι δίσκοι εξαιρετικοί με θέμα. Το Nosferatu που δεν ακούει ο πολύς λαός είναι ένας τέλειος δίσκος, επιτομή του κιθαριστικά άψογου US power/thrash, δεν πέφτει τίποτα κάτω, το κάτι άλλο. Δέκα. Αν κάποιος δίσκος πάρει και ένα και δύο βαθμούς γιατί άλλαξε πέντε μοίρες την τροχιά της γης, σύμφωνοι, δεν σημαίνει ότι μόνο τέτοιοι δίσκοι παίρνουν δέκα.

Θα δεις και στο rateyourmusic κάποιοι δίσκοι να έχουν 4.5 και να είναι πιο κάτω στην λίστα από δίσκο του 4. Γιατί έχουν ψηφίσει δεκάδες άνθρωποι ενώ το 4άρι έχει χιλιάδες ψήφους. Φυσικά και το άλλο είναι σημαντικότερος δίσκος. Δεν σημαίνει ότι είναι καλύτερος, στην τελική κάποια πράγματα δεν συγκρίνονται, είναι ανόμοια - και αυτή είναι η κόκκινη γραμμή που βάζω στην αντικειμενικότητα. Δεν βρίσκω κανένα λόγο να συγκρίνω έναν ποπ δίσκο με έναν προγκ δίσκο ή κλασική μουσική με ποπ μουσική (έστω το Θρίλερ). Το γούστο είναι ιερό και πέραν από ακραία πράγματα (κάτι πορνογκράιντ πχ που η φάση δεν είναι μουσική πρωτίστως) δεν δέχομαι επιχειρήματα του στυλ “μα καλά, θα βάλεις τον ίδιο βαθμό στους Helstar και τον Michael Jackson; O δεύτερος ταρακούνησε ένα σκασμό εκατομμύρια κόσμου!!!” - και απαντώ, εννοείται θα βάλω τον ίδιο βαθμό, που λέει πόσο καλός είναι ένας δίσκος ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ. Υπάρχει ΘΕΜΑ; Θέμα σοβαρό; Και η μουσική τελειότητα είναι σοβαρότατο θέμα, μάλλον και το σοβαρότερο. Άλλαξε η μουσική; Σοβαρότατο θέμα. Βεβαίως θα δεχτώ ένα και δύο ακόμη βαθμούς έξτρα για ιστορικούς και επιδραστικούς λόγους (το Νοσφεράτου δεν παίρνει τίποτα από εκεί, τα Μέηντεν πικάρουν στο δέκα αυτόματα) αλλά άλλο το ένα άλλο το άλλο.

Ο φίλος μου ο Φίλιππος που έλεγε για τον MJ και τον Quincy Jones πάντως ήθελε να φτάσει η κλίμακα και στο 12(!) για τους δέκα-είκοσι δίσκους που πληρούν τα κριτήρια που λέμε (δεν είναι παραπάνω). Ας μην είναι 12, ας είναι αστεράκι και hall of fame πεζοδρόμιο, δεν με μέλλει. Αλλά τη λογική ότι το Dark Side είναι το Α και το Ω άρα το χέβυ μέταλ (ή όποιο άλλο είδος, πχ ραπ) πικάρει στο 8, προσωπικά όχι μόνο δεν την αποδέχομαι, την ψιλο-αποστρέφομαι κιόλας γιατί βρωμάει ελιτισμό και “εγώ ακούω σοβαρή μουσική”.

Ρε Bloodborne, τι για 8 το NOTB; Καλά να μου πεις ότι έχει και 2 κομμάτια όχι ΤΟΥΜΠΑΝΑ (Gangland και Invaders ας πούμε), κατά τα άλλα τι; Μόνο το Hallowed έχει; Το Prisoner δεν είναι έπος; Δεν είμαι καθόλου της γνώμης ότι αν έχει 10 κομμάτια ο δίσκος πρέπει να είναι και τα 10 σκατοέπη του κερατά για να πάρει δέκα, δεν ζυγίζουμε πατάτες, μιλάμε για κομματάρες και κάποιες απάτητες κορυφές ΚΑΙ άλλαξε το ρουν της ιστορίας του χέβυ μέταλ, κάτω από δέκα για μένα είναι τσάμπα αυστηρότητες.

Back in the Village ΡΙΦΦΑΡΑ και το έχω αδικήσει από συγκατάβαση σε Σεβενθικούς(!) να το πω φίλλερ. Ντάξει, φίλερ, μην κολλάμε στην λέξη, πιο δεύτερο ας πούμε (και το Flash of the Blade και το Duellists που όλα είναι μια χαρά τουλάχιστον) - αλλά το Powerslave έχει για μένα τους καλύτερους Μέηντεν, το πικ τους, Powerslave/Rime of the Ancient Mariner δηλαδή και κομμάτια δυναμίτες και πακέτο όλο που σου αλλάζει την παιδική ζωή κλπ, κλπ. ΔΕΚΑ. Piece of Mind, ίσως ο πιο ΜΕΗΝΤΕΝ δίσκος, ούτε εγώ τρελαίνομαι για τα γνωστά (QFF, Sun…) και το βάζω #4 ή #5 στην κατάταξη των 7 πρώτων (ανάλογα οτ φεγγάρι) αλλά πάλι, έχουν τόσα υπερβατικά, πρωτότυπα, μοναδικά, διαχρονικά ΚΑΡΑΕΠΗ, τέρμα επιδραστικό και αυτό (το σερί επιδραστικότητας των Μέηντεν είναι τιτάνιο, Σάμπαθ Πριστ επίπεδα), γενικά κάτω από 9 στα 7 πρώτα το θεωρώ σκάνδαλο.

Κατά τα άλλα για τις επιμέρους διαφωνίες για την άποψή μου στους Maiden (στα 7 πρώτα, μετά ας το αφήσουμε, καλή καρδιά!) όλες δεκτές, άλλωστε στο νήμα αν το δει κανείς νομίζω ακούγονται όλες οι απόψεις, μερικές και πολύ γλαφυρά, ωραία είναι αυτά!

3 Likes

Το Duellists ειναι κοματαρα και ποτέ μου δεν κατάλαβα γτ πολλοί δεν το αποθεώνουν. Πραγματικά το κομμάτι αυτό είναι από την αρχή μέχρι το τέλος αψεγάδιαστο. Τωρα περί βαθμολογίας εσύ δεν είπες ότι οι δίsκοι τους ειναι αυστηρα 9???Τι εγινε και το TNOTB phge sto 10?

To Duellists είναι κομματάρα. Όταν έγραψα το Powerslave σε TDK 45άρα, τα έκανα preview βιαστικά για να δω ποιο μου αρέσει λιγότερο και να μην το βάλω γιατί δεν χωρούσε και το είχα αποκλείσει για κάποιο λόγο.
Το άκουσα κάποια χρόνια μετά όταν πήρα το CD και το μετάνιωσα. Το μεσαίο μέρος με το prog instrumental είναι κορυφή. To Back in the Vliiage αντίθετα έχει το πιο αδύναμο ρεφραίν.

Quest for fire, επίσης κομματάρα. Τι σας χαλάει ρε, σοβαρά πράματα είν αυτά τώρα; Ντρον μπάι κουέστ φορ φάιρ, ορίστε, τι άλλο να πει δηλαδή; Για την ακρίβεια το Piece είναι ίσως το πιο ισορροπημένο άλμπουμ τους με την έννοια ότι (για μένα) δεν υπάρχει καμμία περιττή στιγμή, μαζί με το Somewhere in Time. Το ακούς νεράκι χωρίς skip.

Πρακτικά μου λες ότι βαθμολογείς ανά genre. ΟΚ, και εγώ έτσι το κάνω. Απλά εσύ λες ότι όλα τα genre είναι ισοδύναμα και δεν μπορείς να συγκρίνεις τα κορυφαία κάθε genre μεταξύ τους, ενώ εγώ λέω ότι η αξία, το break through του number of the beast μπορεί να συγκριθεί με την αξία, το impact στη μουσική γενικότερα του Wall πχ. Επίσης, πόσους ξέρεις μη μεταλλάδες που μπορούν να αξιολογήσουν σωστά το Nosferatu που λες; Άρα ας μείνουμε στα χωράφια μας. Εγώ δηλώνω αναρμόδιος να δω την bigger picture για να κάνω την αναγωγή αλλά αν κάποιος που την παρουσίαζε πειστικά, ίσως να άλλαζα γνώμη/βαθμολογίες.

Και για να γυρίσουμε στα δικά μας χωράφια:

IM: 10
Killers: 9
TNotB: 10
PoM: 10
Powerslave: 10
SiT: 10
SSotSS: 10

2 Likes

Μέσα και με τις κάλτσες :stuck_out_tongue: Για μένα ισχύει αυτό περισσότερο ίσως επειδή είναι ο πιο heavy δίσκος τους χωρίς όμως να ξεφεύγουν από το maiden μονοπάτι τους. Το μετά βέβαια είναι εξίσου μαγικό, ο συνδυασμός δλδ Somewhere και 7th, και νομίζω ότι δεν περίμενε και κανένας αυτή τη ελαφριά μέν ιδιαίτερη δε στροφή στον ήχο τους.

2 Likes

Λέω το ένα αλλά λέω και το άλλο (είπαμε, κάποιοι δίσκοι συμφωνούμε ότι έχουν μεγαλύτερο εκτόπισμα). Αυτό που διαφωνούμε είναι ότι θα κόβουμε βαθμούς από δίσκους που δεν έχουν το εκτόπισμα του Dark Side. Μουσικό δεκάρι δεν λέμε; Ιστορικό δεκάρι δεν λέμε; Αν έχει και το ένα και το άλλο, βάλτου έντεκα, δώδεκα, κάντου αφιέρωμα, δεν ξέρω, πάντως μια φορά δεν θα μου βγάλεις ούτε χιλιοστό από το δεκάρι του Puppets.

θέλω πολύ να δω σύγκριση Thriller με NOTB και οποιοδήποτε από Beatles ή ακόμα και Σινατρα με το MoP

για να σας δω