Iron Maiden

Συμφωνω στο οτι τα 7 πρωτα το Maiden ειναι δεκαρια με διαφορα για εμενα οτι το Somewhere in Time ειναι ανωτερο απο το Seventh Son γιατι ειναι και το αγαπημενο μου εκεινης της εποχης των Μaiden αλλα θα διαφωνησω οτι το Seventh Son ειναι ο καλυτερος δισκος της ιστοριας. Εφοσον ομως ειναι προσωπικη αποψη ειναι σεβαστη!

Κύριοι, δεν θα βάζετε στην ίδια πρόταση “όλα δεκάρια” και “το χ δεν φτάνει το ψ”… είναι οξύμωρο.

Από εκεί και πέρα αν το δούμε καθαρά οπαδικά, όντως τα maiden των '80s είναι όλα δεκάρια. Αν θέλουμε να είμαστε πιο αυστηροί, λιγότερο απόλυτοι και περισσότερο ψείρες, τότε μπορούμε να βρούμε κάποιες ατέλειες στους δίσκους, δεν είναι και τόσο δύσκολο. With that being said θεωρώ αριστουργήματα τα:

Iron Maiden
Piece of Mind
Powerslave
Somewhere
7Soa7S

Αλλά η αλήθεια είναι πως όλα των '80s Maiden τα θεωρώ κορυφαία και είναι περιπτώσεις δίσκων που τους ακούω ακόμα

4 Likes

Steve Harris:

Not everyone liked the album at the time. Bruce even said to me that Queensryche had made a better concept album that ours, with Operation: Mindcrime. I said, ‘That’s a really good album, but ours is a fucking great album!’ Not long after that, Bruce did a solo album. He was struggling within himself. We didn’t realize how much until later.

2 Likes

Ξέχασες το Number ή όχι;

3 Likes

Μωρέ και ιστορικά παίρνουν δεκάρι, ξεψειρίζοντας θα βρεις κανα δυο κομμάτια που δεν πικάρουν, δεν γαμάνε και δέρνουν ας πούμε, ο δίσκος αυτός καθ’εαυτός στα 80ς ΓΑΜΑΓΕ, επηρέασε, άφησε σφραγίδα και αποτύπωμα που να ερχόμαστε εμείς 30 χρόνια μετά να λέμε “ναι αλλά το Back in the Village; 9 το Powerslave!” είναι ΤΣΑΜΠΑ αυστηρότητα, τι λέμε τώρα;

Την αυστηρότητα και το μικροσκόπιο θα τα βγάλουμε φυσικά στην κουβέντα και θα πλακωθούμε χαρούμενα και θα επιχειρηματολογήσουμε γιατί εμείς βάζουμε το somewhere και το Piece of Mind πάνω από το Seventh, εννοείται! Το δεκάρι όμως των 7 πρώτων δεν πάει πουθενά για μένα. Ακόμα και του Seventh! :stuck_out_tongue:

4 Likes

Οριακά όχι…είναι και ο δίσκος που ακούω πιο σπάνια πλέον. Ξέρω πως είμαι περίπτωση one in a million αλλά… Σίγουρα υπάρχουν ύμνοι των ύμνων στον δίσκο, αλλά η διαφορά ποιότητας μεταξύ κάποιων τραγουδιών είναι χαώδης εκεί μέσα.

Ακριβώς! Δεν είναι τυχαίο που όλοι οι δίσκοι των maiden μπήκαν στο αφιέρωμα που κάναμε στα '80s, ούτε θα παραξενέψει κανέναν η ψηφοφορία των αναγνωστών όταν βγει [αυτό ήταν σπόιλερ :stuck_out_tongue:]

2 Likes

Το Operation: Mindcrime ειναι μεγαλη λατρεια αλλα παραφραζοντας οσα ειπε ο αρχηγος

“That’s a really good album, but ours is the best album in the history of music!”

@chinaski Ακομα και μεταξυ δισκων με τον ιδιο βαθμο μπορεις να πεις οτι το ενα ειναι ενα κλικ πιο πανω απο το αλλο.

@Vic, γενικα συμφωνω σε πολλα μαζι σου, αλλα οταν λες οτι εχεις βαρεθει το The Evil That Men Do, κανω κακες σκεψεις και θελω να στειλω τον κυριο Kim Bendix Petersen με φουλ βαψιμο να σε ξυπνησει μεσα στο βραδυ να χεστεις πανω σου… :smiling_imp:

1 Like

Εγώ [με χιουμοριστική διάθεση] είπα πως είναι οξύμωρο όχι λάθος. Και είναι οξύμωρο γιατί αν το 10 είναι ταβάνι δεν έχει κάτι πιο πάνω. Κατά τα λοιπά …προφανώς και τα κουκούτσια από το καρπούζι μπορείς να τα μοιράσεις όπως θες και να πεις πως ο τάδε είναι ένα κλικ πιο πάνω από τον δείνα κλπ και ας πιστεύεις πως πιάσανε ταβάνι

1 Like

Σου έβαλα και καρδούλα ρε άτιμε, δεν πρόσεξα ότι δεν έχεις μέσα ΤΟ ΝΑΜΠΕΡ ΟΒ ΔΕ ΜΠΙΣΤ ρε αλήτη! :stuck_out_tongue:

4 Likes

Πάρτην πίσω, δεν θα σου κρατήσω κακία :stuck_out_tongue:

3 Likes

Χαχα, ρε συ, είναι αυτό μέσα στην δεκάδα των Maiden κομματιών που παίζουν όλοι οι DJ! Και εδώ στο Ηράκλειο σε δυο μαγαζιά παίζουν αυτό και το Hallowed ΣΥΝΕΧΕΙΑ, που όταν βάζουν το Aces High ξέρω γω, δεν σου κακοφαίνεται (λέμε τώρα!), αυτό το έχω απορία με τους DJ, δηλαδή ρε φίλε η μπάντα έχει τουλάχιστον 30 ύμνους που τους ξέρουν όλοι, γιατί βρε γαμημένε παίζεις τα ίδια και τα ίδια. Και με τους Priest τα ίδια. Και με τους Running Wild τα ίδια (Conquistadores, Riding the Storm και Jolly Roger!) και γενικά αυτή η έλλειψη φαντασίας και ποικιλίας με μπριζώνει άσχημα! Δεν φταίνε οι Maiden και το Seventh εννοείται για αυτό, αλλά ναι, δεν μπορώ άλλο living on the razor’s edge, την δέκατη φορά βαρέθηκα! Εδώ έχω βαρεθεί να ακούω το Hallowed που είναι υποψήφιο για μπεστ χέβυ μέταλ έβερ κομμάτι.

Οφτόπικ αλλά σκατά στους Djηδες που το παίζουν σέιφ (παπάρια σέιφ). Grave Digger, έχουν μόνο το Rebellion, έτσι δεν είναι;

Κατά τα άλλα ας έρθει ο θεός σπίτι μου και ας με κάνει να χεστώ, χαλάλι! :smiley:

3 Likes

Αυτο με τους DJ γινεται και εδω στην Αθηνα, παλαιοτερα που ειχα χτισει το Revenge Of Rock επαιζαν συνεχεια συγκεκριμενα κομματια απο συγκεκριμενες μπαντες και οντως αυτο ειναι σπαστικο. Αλλα παρολα αυτα δεν γινεται να βαρεθεις το The Evil That Men Do, ουτε το Hallowed Be Thy Name. Και εδω να τονισω οτι ειναι μαλλον τα 2 αγαπημενα μου κομματια Maiden ever. Το Hallowed ειναι βασικα το αγαπημενο μου τραγουδι ever, οποτε και καθε μερα να τα ακουω αυτα δεν τα βαριεμαι ποτε.

1 Like

Σεβενθ Σαν, το Δι Γουολ των Μεηντεν για τους Ελληνες.

1 Like

Revenge of Rock η χαρά της κασέτας… μια ζωή τα ίδια

1 Like

ό,τι βαθμό και να βάλει ο καθένας οι Maiden των 80’s έχουν αριστουργήματα

Σε κάποιους αρέσει ο ένας δίσκος περισσότερο , ο άλλος λιγότερο κοκ

Δεν αναιρεί την ποιότητα και την αξία η γνώμη του καθενός μας

Βέβαια και για μένα το Somewhere μάλλον είναι πιο αγαπημένος δίσκος . Ειδικά ομώνυμο , loneliness , Stranger & Alexander τα λατρεύω

Γενικότερα αγαπώ κομμάτια και όχι δίσκους , ίσως λόγω γενιάς . Το 7th Son έχει π.χ. Infinite Dreams που είναι στο τοπ-10 Maiden κομματιών για μένα . Έρωτας

2 Likes

Ω, καλό!

1 Like

Έχετε δίκαιο το seventh ΔΕΝ είναι 10αρι. Είναι 11άρι.Το moonchild ΔΕΝ είναι hit είναι κομματάρα και ένα απο τα πιο αδικημένα διαμάντια των maiden.Κάποιος είπε ότι ο δίσκος είναι όντως υπερεκτιμημενος και ούτε στους Αμερικάνους άρεσε…σοβαρά δλδ τώρα??Επειδή δεν αρεσε στα αμερικανάκια που μάθανε τους maiden στο powerslave (με αυτον των δίσκο μπήκαν οι maiden στην Αμερική + Live after death ενώ αν είχε προηγηθεί το somewhere του powerslave η Αμερική θα σήκωνε το μεσαίο δάχτυλο στους maiden) ο δίσκος είναι ενα και δύο κλικ κάτω απο το somewhere? (11αρι και αυτό) Δεχομαι ότι σε καποιον δεν αρέσει ή το θεωρεί υποδεεστερό μιας και τα γουστα είναι γούστα ελλά επιχείρημα του στιλλ ότι ο δίσκος δεν έπιασε στην Αμερική η δεν τα πήγε καλα σε πωλήσεις( τα πήγε φυσικά) δεν μειώνουν την αξία ενός δίσκου.

1 Like

Ψάχνεστε να φαγωθείτε ρε σεις… Είμαι γενικά ακριβολόγος, προσέχω τις εκφράσεις μου. Ο κάποιος, εγώ δηλαδή, είπε ότι επουδενί δεν τον έχουν τόσο ψηλά οι Αμερικάνοι όσο εμείς. Αυτό μόνο αν έχεις όρεξη για καυγά το διαβάζεις “δεν άρεσε στους Αμερικάνους”.

Βρες μου το επιχείρημα αυτό.

Μα εσύ θέτεις σαν επιχείρημα ότι “Στην Αμερική πχ, επουδενί δεν το έχουν τόσο ψηλά.” και ρωτώ…Και?Ας λένε ότι θελουν τα αμερικανακια. Εκεινη την εποχή/χρονιά το poser είχε κυριεύσει την Aμερική σιγα μην "πιάναν " το seventh .

Nai uparxoun kai ena soro xristes pou lene “ta prota 7 ton Maiden dekaria” etsi apla kai kathimerina re paidi mou. :joy: