Iron Maiden

Όχι μια χαρά κομμάτι είναι, όμως δεν είναι από τα αγαπημένα μου επικά τους κομμάτια, αλλά όσο να ναι το θέμα του κομματιού είναι λογικό να το γουστάρει ο Έλληνας λίγο παραπάνω

3 Likes

Έπρεπε να είσαι στις mid-90s συναυλίες τους στη Θεσ/νικη που ανάμεσα σε κάθε τραγούδι όλοι φώναζαν A-le-xa-nder, A-le-xa-nder… Και όπως εύστοχα είχε γράψει το Χάμερ, λίγο έλειψε να βγει ο Αlexander της ΑΕΚ.

2 Likes

Προσπαθώ να βρω το κακό και δυσκολεύομαι

Δεν ήθελα με τίποτα να πάω σε αυτά τα μονοπάτια , αλλά αισθάνομαι μια προσπάθεια να υπονοηθεί κάτι , που σαν σκέψη μοιάζει νοσηρή

Δεν είναι κόλλημα των Ελλήνων μόνο. Όσο παρακολουθούσα τι γινόταν στο επίσημο φόρουμ των Μέηντεν, πριν το κλείσουν και κρατήσουν μόνο αυτό με τη συνδρομή, το Alexander the Great κέρδιζε σε όλα τα polls για το ποιο κομμάτι θέλετε να παίξουν λάιβ, από αυτά που δεν έχουν παιχτεί ποτέ. Και δε θυμάμαι να ήμασταν πολλοί Έλληνες, κανά 2 ακόμα. Το ίδιο συνέβαινε και στους maidenfans, σε μικρότερη κλίμακα λόγω λιγότερων μελών, αλλά μετά από αλλεπάλληλες ψηφοφορίες το ATG κέρδιζε πάντα. Υπάρχει και βίντεο από την Somewhere Back in Time περιοδεία από κάπου στο Μεξικό που οι οπαδοί ζητάνε το συγκεκριμένο κομμάτι. Χώρια που σε τόσες συνεντεύξεις που τους πρήζουν τα φρύδια, δε ρωτάει πάντα Έλληνας δημοσιογράφος.

Προφανώς έχουμε και εμείς κόλλημα με αυτό το κομμάτι, σε σημείο να ακούς από κάτι απίθανους τύπους να λένε ότι τους πληρώνουν οι Σκοπιανοί για να μην το παίξουν :stuck_out_tongue: , αλλά είναι απωθημένο και για τον υπόλοιπο κόσμο.

4 Likes

Εγώ από όσο θυμάμαι, το “Somewhere in time” δεν είχε παλιότερα αυτή τη σχεδόν καθολική αποδοχή που έχει τώρα. Αν ρωτούσες στα 90’s για το καλύτερο Maiden, η απάντηση θα ήταν “The number of the beast” ή “Powerslave” ή το πολύ “Seventh son”.

Τώρα ακόμα και σε λίστες εξωτερικού που έχω πετύχει κι όχι από τίποτα βλάκες (π.χ. το AngryMetalGuy που 90% δε με αφορά αλλά οι τύποι που γράφουν είναι καλοί), το “Somewhere in time” είναι πάντα στην τριάδα. Ωρίμασε καλά λοιπόν… :wink:

Και προφανώς η καθολική του αποδοχή δεν έχει να κάνει με τους Έλληνες και το “Alexander the Great”, το οποίο είναι κομματάρα έτσι κι αλλιώς - όπως κομματάρα είναι και το “To tame a land” που κλείνει άλλο δίσκο. Είναι το σύνολο που μετράει.

Νομίζω ότι είναι μάταιο να προσπαθούμε να κατατάξουμε τα 7 πρώτα. Προσωπικά τα 2-3 τελευταία χρόνια αυτό που ακούω πιο συχνά είναι το “Killers”, μεγάλη λατρεία. Τι σημαίνει αυτό; Τίποτα…

Ένα “έγκυρο” συμπέρασμα θα έβγαινε αν ένα μεγάλο δείγμα οπαδών (όχι μόνο των Maiden) κρατούσε για 10 χρόνια στατιστικά του ποιο δίσκο (από τους 7) βάζει να παίξει και ποιο θεωρεί το “αγαπημένο” του σε κάθε εποχή. Θεωρώ ότι στο τέλος θα νικούσε το “Seventh son”…

4 Likes

Απο τα μεσα 90ς μεχρι και σημερα, παντοτε θεωρουσα για μενα πολυ ευκολη την επιλογη των 3 κορυφαιων Iron Maiden δισκων. Powerslave, Somewhere In Time, Seventh Son Of A Seventh Son. 20χρονια μετα δεν εχει αλλαξει τιποτα στις προτιμησεις μου, ακομα τα θεωρω τα 3 καλυτερα Maiden με διαφορα, αλλωστε τα 2 πρωτα δε μου πολυαρεσουν γενικα, ενω τα Number, Piece οσο καλα και να ειναι, απλα προτιμω ευκολα τα 3 επομενα.

Κατα τα αλλα, επισης περιπου απο το 1995, το Somewhere In Time παραμενει διαχρονικα το αγαπημενο μου. Μου αρεσουν ολα τα τραγουδια, μου αρεσει η μελαγχολια που βγαζει, μου αρεσει το φουτουριστικο θεμα, μου αρεσει ολο το πακετο, ακομα και το εξωφυλλο (που γενικα βρισκω τα περισσοτερα εξωφυλλα Maiden γελοια), αλλα κυριως, μου αρεσει απλα και στα ισια η μουσικη και ο ηχος. Νομιζω συνθετικα σε αυτους τους 3 δισκους οι Maiden βρηκαν τη χρυση τομη πιο πολυπλοκων συνθεσεων, με βαθος και πρωτοτυπιες, χωρις να γινουν ομως κουραστικοι (οπως ας πουμε γινονται ολη την ωρα στο Final Frontier και στο Book Of Souls).

Παραδοξως ομως, το Alexander The Great δε μου λεει παρα πολλα… Δηλαδη το θεωρω αρκετα καλο τραγουδι, αλλα δε θα το εβαζα στα καλυτερα 4-5 ας πουμε του Somewhere In Time. Για το Seventh Son νομιζω οτι υπερβαλλετε οσοι θελετε να το μειωσετε, ειναι εκπληκτικα καλος δισκος ειτε το πει ο Ελληνας, ειτε ο Αμερικανος, ειτε οποιοσδηποτε αλλος. Αλλωστε εχει το καλυτερο τραγουδι Maiden που εχει γραφτει ποτε.

5 Likes

Μι χαρα εριστικο είναι. Αλλο να λες την γνώμη σου κ αλλο να γενικεύεις.Και εξήγησα και τον λόγο.

Πολυ ευερεθιστοι μας βγηκατε!

3 Likes

(που γενικα βρισκω τα περισσοτερα εξωφυλλα Maiden γελοια)

WTF? Για κατι Dance Of Death, The Final Frontier κτλ το δεχομαι, αλλα απο τα 7 πρωτα ποιο εξωφυλλο θεωρεις γελοιο?

Κατα τα αλλα μην αρπαζομαστε μεταξυ μας για βλακειες, το αν καποιους προτιμα το Somewhere In Time ή το Seventh Son Of A Seventh Son ειναι καθαρα θεμα προσωπικου γουστου και βιωματων με τον εκαστοτε δισκο, οταν μιλαμε για δισκους-κορυφες.

Πολυ ευστοχο το σχολιο του plex27 για το Seventh Son Of A Seventh Son

Πληροφοριάκα πάντως, νομίζω ότι μίλησε ο λυρισμός του SSoaSS στην καρδιά του έλληνα… (πλήκτρα, ατμόσφαιρα, μελωδία, στίχοι concept).

Οσο αφορα το Alexander The Great η επισημη δικαιολογια που δεν το παιζουν ειναι οτι δεν θυμαται το solo ο Smith, εγω πιστευω οτι η αληθεια ειναι οτι δεν το κανουν για να μην δημιουργηθουν πολιτικα θεματα με τους Σκοπιανους κτλ.

1 Like

Δεν το παίζουν επειδή οι στίχοι είναι σαν ένα μέτριο μάθημα ιστορίας και χαλάνε τσάμπα τις όντως πολύ ωραίες μελωδίες του τραγουδιού…

Δεν νομιζω οτι ειναι αυτος ο λογος.

1 Like

Επίσης ο harris νομίζω είχε πει ότι δεν παίζουν το ATG γιατί είναι το λιγότερο δημοφιλές κομμάτι συγκριτικά με άλλα παρόμοια κομμάτια ίδιας δομής όπως HBTN,Rime of…κτλ Σχετικά με το somewhere έχω έναν γνωστό κοντα στα 55 τώρα που μου είπε πως όταν κυκλοφόρησε ο δισκος ξενέρωσαν απίστευτα με τον ήχο που είχε. Θέλαμε κάτι σαν το powerslave.Ακόμα και τωρα το θεωρεί πατάτα (αυτός και οι παρέα του)

Νομίζω σε ένα drum clinic είχαν ρωτήσει τον Mcbrain και είχε δώσει αυτήν την απάντηση, ότι το προβάρανε για την SBIT(μπορεί να ήταν και προγενέστερη μπεστ οφ, δεν είμαι σίγουρος) περιοδεία αλλά τάχα δε θυμόταν ο Σμιθ το σόλο και προτιμήθηκαν τα υπόλοιπα, αφού έτσι και αλλιώς είχε επικά το σετ.

Κολοκύθια! Ας έπαιζε κάτι άλλο. Στην τελική ας το έδιναν στον Gers. Απλά, 20 χρόνια μετά το στούντιο, θα ήταν σαν να μαθαίνουν καινούριο κομμάτι για best of περιοδεία, ενώ έχουν έτοιμες δοκιμασμένες λύσεις που τις παίζουν χαλαρά και στον ύπνο τους. Αμαρτία πραγματικά, και όχι μόνο για το ATG. Πέρασαν 10+ χρόνια με τον Bruce στην ακμή του και τον Mcbrain να τις έχει για πλάκα τις ταχύτητες και τα κεντήματα, και αντί να πάρουν σβάρνα ό,τι έχει και δεν έχει η δισκογραφία, αυτοί έπαιζαν τα ίδια και τα ίδια. Τώρα για κάποια είναι αργά.

5 Likes

Εγώ θυμάμαι σε παλιότερη συνέντευξη που είχαν πει ότι δεν το θυμούνται καν, όχι μόνο το σολο όλο το κομμάτι

1 Like

Φαντάσου αγγαρεία να κάτσουν να το ξαναμάθουν! :stuck_out_tongue:

2 Likes

Επειδή βαριέμαι να ψάξω, υπάρχουν άλμπουμς Maiden που να έχουν παιχτεί live όλα τους τα κομμάτια; Σίγουρο είναι το Iron Maiden, πιθανολογώ και το NoT.

Το έψαξα και βρήκα ένα ωραίο quiz, όπου έχεις 8 λεπτά να συμπληρώσεις όλα τα κομμάτια των Maiden που δεν έχουν παιχτεί ποτέ live!

Είναι 45 κομμάτια, εγώ πρόλαβα να γράψω τα 34 (πρέπει να είσαι γρήγορος ή να πατάς παύση, να πηγαίνεις αλλού να κάνεις copy και να επιστρέφεις να κάνεις paste :wink:). Μόνο το πρώτο και το “A matter of life and death” έχουν παιχτεί ολόκληρα. Το AMOLAD το πίστεψαν τόσο πολύ που ξεκίνησαν περιοδεία να το παίζουν ολόκληρο, αν και στην Αθήνα το 2006 είχαν παίξει 6-7 από τα 10 κομμάτια του.

Ακόμα κι από το NOTB δεν έχουν παίξει τα 2 χειρότερα, “Invaders” και “Gangland”.

2 Likes

Απο το Σαμγουερ μονο το Αλεξαντερ δεν εχουν παιξει; Ξερω οτι το Λονλινες το εχουν παιξει μονο μια φορα στο Βελιγραδι!

Το Αλεξάντερ και το Deja-vu

1 Like

Το A Matter Of Life and Death. Ψάξε το Globen 2006, γαμάτο bootleg!

2 Likes