Iron Maiden

Χωρίς καμία διάθεση προσβολής προς στον Vic και στον κάθε Vic, πραγματικά γελάω με ατάκες του στυλ “μου την πέφτουν maidenάδες” κτλ, όχι ως προς την ατάκα, αλλά με το γεγονός ότι υπάρχουν Maidenάδες (ή metallicaδες κ.ο.κ.) που προσβάλλονται όταν υπάρχει διαφορετική άποψη για τα “μνημεία” του αγαπημένου τους συγκροτήματος. It’s so 80s. Όσο αγαπάω το metal, άλλο τόσο χλευάζω όλη αυτή την παράλογη λογική του 80s κλασσικομεταλλά. Είναι γαμημένη μουσική, όχι τρόπος ζωής. Ίσως μέχρι τα 20 μας, όσοι ήμασταν ρομαντικοί. Αν μετά από κάποια ηλικία το θεωρείς τρόπο ζωής πιθανότατα ζεις λάθος ή απλά δεν έχεις προβλήματα στη ζωή σου.

4 Likes

Άρα από τα 3 κορυφαία τους (για μένα) δεν έχουν παίξει 2 κομμάτια ενώ για το χειρότερό τους (VXI) δεν έχουν παίξει μόνο 1! Και δεν έχουν παίξει 7 από το FotD!

Μήπως μόλις σήμερα προσγειώθηκες σε αυτό το forum; :smile:

1 Like

Επειδή ακριβώς έχω πολλά χρόνια στο συγκεκριμένο forum, βλέπω ότι τα σημάδια βελτίωσης είναι ελάχιστα και αυτό μάλλον οφείλεται στη μείωση των ενεργών χρηστών, όχι απαραίτητα στην αλλαγή μυαλών. Είναι γελοίο να υπάρχουν τσακωμοί και αρπάγματα για κάτι που κατά κύριο λόγο προσφέρει διασκέδαση στον καθένα. Είναι μαλακία να προσέχεις τα λόγια σου για να μην προσβληθεί κάποιος, όταν μιλάς για ΜΟΥΣΙΚΗ.

2 Likes

Κανένας δεν προσέχει τα λόγια του καλά κάνει. Αλλά είναι σαν να πηγαίνω εγώ στο θρεντ των Savatage πχ και να παριστάνω τον τρου οπαδό επειδή μαρέσει το Hall Of The Mountain King και το Edge Of Thorns και να βγάζω κολλημένους όποιους τη βρίσκουν με ολόκληρο το Dead Winter Dead και τα υπόλοιπα. Αυτό επί 30 χρόνια, από το τότε που μου έκατσε στραβά το Dead Winter Dead και το κάθε Dead Winter Dead. Αναρωτιέμαι ποιος πραγματικά δεν έχει προβλήματα.

5 Likes

Να δεις που όλα επίτηδες τα κάνει ο harris…τωρα που γέρασαν και μειώνουν γενκιά τις ταχύτητες θα παίξουν το flight of icarus στο αργό tempo που το ήθελε ο harris απο την αρχή…γάτα ο αρχηγός

4 Likes

Θα ήθελα πολύ να μου πεις πώς ορίζεται ο true οπαδός.

τρου οπαδοί μόνο των μανογουορ

2 Likes

Ειναι αυτος που πιστευει οτι τα studio albums των Maiden μαζευουν αθροιστικη βαθμολογια τουλαχιστον 159.

7 Likes

160 αδιαπραγματευτα . Άντε γιατί άντε εδω μέσα :sunglasses:

6 Likes

Ρε παιδιά, μην υπερβάλλουμε. Κανείς δεν την πέφτει σε κανένα.

Ο όρος “τρου οπαδός” είναι λίγο αδόκιμος και υπάρχει μόνο για να χρησιμοποιείται υποτιμητικά. Κι ο Ιγνάτιος παραπάνω δεν τον χρησιμοποιεί “κυριολεκτικά”. Ας πούμε όμως ότι για την κάθε Χ μπάντα, υπάρχουν διαφορετικά επίπεδα ενασχόλησης. Δεν μπορείς να περιμένεις να έχει η γνώμη σου την ίδια βαρύτητα αν έχεις ακούσει 5 ώρες Maiden στη ζωή σου ή 500 ή 5000.

Τελευταίο άλμπουμ Megadeth που αγόρασα ήταν το “Cryptic Writings”. Από “Rust in Peace” μέχρι “Cryptic Writings” με αφορούν, λατρεύω αυτή την εποχή. Πριν και μετά έχω ακούσει λίγο από δω, λίγο από εκεί. Μόνο στο τελευταίο έδωσα (“Dystopia”) παραπάνω προσοχή μετά από τόσα χρόνια. Μπορώ να βγω να λέω ότι “οι Megadeth πέθαναν μετά το 1997”;

6 Likes

Για το VXI όντως προκαλεί εντύπωση! Ήμουν στο Λυκαβηττό το 1998 και θυμάμαι ότι έπαιξαν πολλά, αλλά το χειρότερο του δίσκου (“Don’t look to the eyes of a stranger”) δεν το θυμάμαι. Το “Como estais amigos” - το μόνο που δεν έχουν παίξει - εμένα μου αρέσει πολύ πάντως.

Για το “Fear of the dark” ευτυχώς να λες! Μόνο το “Chains of misery”, ίσως και το “Childhood’s end” θα άντεχα να ακούσω :grin:

1 Like

Από που προκύπτει πόσο έχει ασχοληθεί ο καθένας;
Δηλαδή πριν γράψει την άποψη του να βάζει τις ώρες στο last.fm και τα live που τους έχει δει;

Πρόσεξε, δεν είπε (καν, φαντάσου) κάποιος (ο Vic στη συγκεκριμένη περίπτωση) ότι το Χ άλμπουμ δεν είναι καλό ή δεκάρι, αλλά ότι μεταξύ ίσων, στην Ελλάδα έχει μεγαλύτερη αναγνώριση απ’ όσο έξω. Και επιχειρηματολόγησε.
Δε διάβασα να αποκαλεί κανένα κολλημένο, όπως λέει ο Ιγνάτιος, που του αρέσει το SSoASS λχ. Ίσα ίσα που γινόταν ωραία κουβεντούλα.

Βασικά αν πας λίγο παραπάνω και δεις πως δεν τους την είπε καν για κάτι που έγραψε αλλά γιατί παλιότερα είχε γράψει κάτι καλό για τους Wolf στην ίδια πρόταση με τα post-reunion άλμπουμ των Maiden!

2 Likes

Και απο που γνωρίζουμε ότι το Seventh son ειναι πιο αναγνωρίσιμο στην Ελλάδα απ ότι στην Ισπανία πχ? Στην Αμερική σίγουρα είναι λιγότερο δημοφιλές απ ότι τα Powerslave και το βλέπεις και στις πωλήσεις εκείνης της χρονιάς (1988) όπου ήταν ο δίσκος που πήγε ένα βήμα πίσω τους Maiden σε σχέση πχ με το somewhere που ελέω powerslave πουλησε πολύ καλά

Γι’ αυτό κάνουμε κουβέντα. Ανάλογη κουβέντα έχει γίνει για το αν το ΤΝΟΤΒ είναι όντως το κορυφαίο τους όπως ψηφίζεται στις περισσότερες λίστες.

Μην κανεις πως δεν καταλαβαινεις Αλεξανδρε, ειναι πολυ ευκολο να καταλαβεις ποσο εχει ασχοληθει καποιος με τη μπαντα που λατρευεις, υπαρχουν κανονες για αυτα. Αν διαφωνει μαζι σου στα περισσοτερα, τοτε μαλλον δεν εχει ασχοληθει καθολου, αν διαφωνει σε καποια, τοτε εχει ασχοληθει αρκετα αλλα οχι οσο εσυ, και αν συμφωνειτε σε ολα, τοτε εχει ασχοληθει οσο πρεπει και μπορει να μιλαει για οτι θελει και οσο θελει!

Α επισης, αν η γνωμη σου ειναι γενικα λιγο διαφορετικη απο την “πλειοψηφια”, τοτε δεν εχει και πολυ μεγαλη βαρυτητα, αλλα αυτος ο κανονας βεβαια ειναι λιγο αοριστος. Μπορει και να εχει μεγαλη βαρυτητα η αποψη σου για κατι κι ας μη συμφωνει με την πλειοψηφια, αρκει να συμφωνει μαζι σου αυτος που εχει ασχοληθει απειρα και παρεις εγκριση.

1 Like

Οχι ρε συ, δε λέω κάτι τέτοιο -" να τις βγάλουμε να τις μετρήσουμε". Προσωπικά ούτε καν έχω λογαριασμό στο last.fm :slight_smile:
Μιλάω για την αυτογνωσία του καθενός. Αν π.χ. έχεις ακούσει 1-2 φορές τα post-reunion των Maiden, απλώς μη γράψεις για να πεις ότι δεν αξίζουν. Ούτε εγώ έχω ακούσει τα post-reunion των Judas Priest κι ούτε με ενδιαφέρει. Δεν πήγα πουθενά να γράψω ότι το “Nostradamus” είναι για τα σκουπίδια.

Την κουβέντα παραπάνω την παρακολούθησα - όχι λεπτομερώς γιατί ήταν μεγάλη - και ναι, ήταν καλή κουβέντα. Για το SSOASS δε συμφωνώ ότι είναι κυρίως ελληνικό φαινόμενο κι έχω τις δικές μου πηγές κι επιχειρήματα. Και στην Ελλάδα έφτασε να θεωρείται το “καλύτερο” καμιά δεκαετία αφού κυκλοφόρησε κι αυτό λέει κάτι για την ωρίμανσή του - αντίστοιχα με το “Somewhere in time”.

Προφανώς δεν έχω κανένα λόγο να την “πω” στον @Vic. Σχετικά με το Seventh Son σεβαστή η γνώμη και το γούστο του. Ο μόνος λόγος που ανέφερα τις “5, 500, 5000 ώρες ενασχόλησης” ήταν για τα post reunion και για τους Maiden-άδες που την πέφτουν. Διαδικτυακά έχω δει αρκετά “πεσίματα” και προσβολές και καφρίλα/αγένεια, αλλά πολύυυ σπάνια σε τέτοια μουσικά θέματα.

Τέλος, εγώ θεωρώ ότι τα “Accident of birth” και “Chemical wedding” είναι πολύ ανώτερα από όλα τα post reunion και από όλα τα post-1988 εκτός από το X-Factor. Αλλά συγκρίνω με σχετικά μεγέθη - Dickinson και Smith - όχι με όποιον τυχάρπαστο.

1 Like

Εγώ πάντως δεν είπα ούτε υποννόησα κάτι τέτοιο και οι ειρωνείες αυτές δεν προσφέρουν τίποτα.

Το ξαναγράφω: “αυτογνωσία”.

Κι εγώ ας πούμε θεωρώ το “Justice” των Metallica τίγκα βαρετό και τον τρίτο χειρότερό τους δίσκο μετά από “St Anger” και “Death magnetic”. Το έχω ακούσει καμιά 30αριά φορές τα τελευταία 27 χρόνια (από όταν το αγόρασα). Δεχεσαι την άποψή μου;

Edit: Οι πλειοψηφίες που δημιουργήθηκαν με το χρόνο και χωρίς καταναγκασμούς είναι κάτι που δεν μπορείς να αγνοήσεις. Εκτός αν θεωρείς τους άλλους βλάκες ή γενικά κατώτερούς σου. Αν είσαι ο μόνος που π.χ. δε γουστάρει το Seventh Son (όπως κι εγώ είμαι ο μόνος που δε γουστάρει το Justice for all), σεβαστό αλλά θα δυσκολευτείς να πείσεις τους άλλους. Σε κάθε δημοκρατική διαδικασία ισχύει αυτό.

2 Likes

Σωστό το πρώτο σκέλος, με την υποσημείωση βέβαια ότι δε χρειάζεται να ακούσεις 200 φορές το FF για να έχεις άποψη. Εγώ πάνω από 10 φορές σίγουρα δεν το έχω ακούσει, ενώ το BoS λ.χ. το έχω ακόμα στο κινητό και το ακούω. Θέλω να πω πως δείχνει και κάτι για το impact του εκάστοτε δίσκου.

Το somewhere και το seventh son συμφωνώ, είναι χαρακτηριστικό της ποιότητας τους το ότι “μεγάλωσαν” σταδιακά και έγιναν αποδεκτά ως κορυφαία.

Απλά στη λογική του “μην αγγίζεται, μη μιλάτε για ιερά κειμήλια” είμαι μαζί με τον @QuintomScenario. Δε θα προσβληθεί κανείς που δε θέλει να προσβληθεί και δεν είναι της λογικής “όλα τα Maiden/Metallica 10”. Σιγά τη ζημιά αν μπουν στην ίδια πρόταση με τους Maiden οι Wolf (που ήταν και εκτός θέματος ούτως ή άλλως). Το πολύ-πολύ να ανακαλύψει κανείς άλλη μία (ωραία -υποκειμενικά) μπάντα με συγγενή ήχο.

3 Likes

Δεν αναφερθηκα σε σενα, ουτε ειχα εσενα στο μυαλο μου, δεν ξερω γιατι νομιζεις οτι σε ειρωνευτηκα. Οσον αφορα την αποψη σου για το Justice For All, φυσικα και τη δεχομαι. Εμενα ειναι ο αγαπημενος μου Metallica δισκος και δισκος τον οποιο εχω ακουσει κυριολεκτικα πανω απο 1000 φορες λογικα μεσα σε 20 χρονια. Σημαινει αυτο οτι ξερω “καλυτερα”? Οχι βεβαια.

Για τις πλειοψηφιες, συγγνωμη αλλα δε συμφωνω καθολου μαζι σου, κυριως γιατι δε με ενδιαφερει να πεισω κανεναν, οπως και δε θα επρεπε να ενδιαφερει και κανεναν να πεισει καποιον αλλον, αλλα δυστυχως ειναι σχεδον αποκλειστικα το μονο που γινεται σε κουβεντες για μουσικη. Δεν καταλαβαινω απο που κι ως που το προσωπικο γουστο στη μουσικη και το τι συναισθηματα δημιουργει η μουσικη αποτελει μια “δημοκρατικη διαδικασια”. Αν μη τι αλλο, οσον αφορα το ποιες μουσικες νοτες μας δημιουργουν συναισθηματα ανατριχιλας, ευτυχιας, χαρας, και δεν ξερω γω τι αλλο (οτιδηποτε αναζητα κανεις να νιωσει ακουγοντας μουσικη βασικα), αυτο ειναι μια εντελως φασιστικη διαδικασια, και θα επρεπε να ειναι. Στο δικο μου γουστο, κανω αποκλειστικα και μονο ΕΓΩ κουμαντο, και κανενας αλλος, οπως και θα επρεπε να κανει ο καθενας για τον εαυτο του.

2 Likes

Εγω παντως ανακαλυψα πριν 20 χρονια τους Φινλανδους Am I Blood, και ακουω τις δισκαρες τους, (που ειναι σχεδον στυγνη αντιγραφη σε ηχο Load/Reload), και οχι απλα δε με ενοχλει να μπουν με τους Metallica στην ιδια προταση, αλλα θεωρω οτι πολλες απο τις συνθεσεις τους θα τις ζηλευε ο James Hetfield του 1997. Και ξερω οτι οι αγαπημενοι μηδενιστες του φορουμ θα πουν “μαλακιαρα ειναι”, “πολυ τζενερικ”, “σιγα το αλμπουμ” και πολλα αλλα τετοια, αλλα ο μονος κερδισμενος ειμαι εγω απο τη φαση. Εχω αλλα 3 αλμπουμς που μου προκαλουν το ιδιο συναισθημα με τα Load/Reload, και γραφω στα παπαρια μου οποιον δε θελει καν να τους ακουσει επειδη ειναι “ιεροσυλια”.

5 Likes