Iron Maiden

Αστειευόμενος το είπα, επειδή έκανες σχόλιο για την τιμή. Στην Αγγλία, όπως και στις ΗΠΑ φαντάζομαι, έχει βιβλία paperback που είναι φθηνά, έχει τα ίδια βιβλία και σε hard cover που είναι στο 20άρικο συνήθως (ανάλογα το βιβλίο βέβαια).
Γενικά βιβλία συνεχίζω να αγοράζω παρότι έχω kindle (είμαι υλιστής μάλλον), στα μουσικά βιβλία όμως συνήθως δε βρίσκω τρομερό ενδιαφέρον (με σημαντικές εξαιρέσεις). Ο Dickinson όμως, ίσως επειδή ποτέ δεν ήταν ιδιαίτερα politically correct, ούτε και δημοσιοσχετίστας, είναι από αυτούς που με ενδιαφέρουν να διαβάζω/ακούω, άρα το βιβλίο του θα το αγόραζα ούτως ή άλλως.
Τώρα, αν θα δώσω και ένα δεκάρικο επιπλέον να περάσω 2 ώρες σε Q&A με το μπυράκι μου, δε με χαλάει.

1 Like

Κι εγώ πιστεύω ότι ο Dickinson είναι μία πολύ ενδιαφέρουσα προσωπικότητα και το βιβλίο του θα αξίζει να το πάρει κάποιος που διαβάζει αυτοβιογραφίες μουσικών. Άσε που θα το έχει γράψει μόνος του :wink:

Εννοείται 30 λίρες για να βρεθείς σε Q&A, να πάρεις το hard cover και να πιεις και το μπυράκι σου είναι γαμώ την ευκαιρία.

3 Likes

31 Χρόνια πριν \m/

3 Likes

Βιβλια αγοραζω κι εγω, χωρις να ειμαι υλιστης, αλλα δε θα αγοραζα ποτε το βιβλιο του Dickinson, για διαφορους λογους. :stuck_out_tongue:

1 Like

Καλά κάνεις @QuintomScenario Κράτα τα χρήματα σου για τα VIP εισιτήρια των μεταλλικα :stuck_out_tongue:

εδω δεν αγοραζει τα κανονικα , στα VIP τον εστειλες εσυ ?

3 Likes

Ε δεν γνωρίζω τα φετίχ του καθενός

ετσι για την τροουιλα, ηταν ένας ροκας στην εκπομπη της ερτ1 ουρανιο τόξο και τον ρωταει ενας μπομπιρας, τι ειναι φλώρος και του λέει εσύ και οι φίλοι σου. χαχαχα. οριστε.

3 Likes

Video please

Ναι, επειδη λοιπον δεν τα γνωριζεις, καλυτερα να μασας πριν πεταξεις τη χαζομαρα σου. Ποσο μαλλον οταν υπαρχουν πανω απο 30 ποστς δικα μου που εχω κραξει τις τιμες των εισιτηριων των Metallica στην παρουσα περιοδεια…

2 Likes

Ψιτ μεγαλε χαλαρωσε…χαβαλε κανω.Γιαυτο ακριβώς έκανα και το σχόλιο για τα VIP γτ έχω δει τα ποστ σου. Αν γουστάρεις στην τελική ελα εξω απο το μαγαζι να τα πουμε σαν άνδρες

1 Like

Το τσίμπησα κι εγώ στο Kobo :relaxed:, νομίζω θα τα λέει ωραία.
Από βιβλία περί μουσικής έχεις να προτείνεις κάτι που σου άρεσε;

Μου άρεσε αρκετά το Birth, School, Metallica, Death 1983-1991.
Tα Club Dayz, Back to the Front, Μurder in the front row, όπως και του Ross Halfin είναι εξαιρετικά γι αυτό που είναι (λιγότερο βιβλία δηλαδή, περισσότερο άλμπουμ).
Tου Al Jourgensen είναι ενδιαφέρον, αν και δεν είμαι μεγάλος φαν των Ministry. Σίγουρα πιο ενδιαφέρον από το I am Ozzy. Θα ήθελα να διαβάσω και το white line fever για τον Lemmy.

Μου αρέσουν κάπως τα βιβλία του Mick Wall (καλογραμμένα, αρκετή έρευνα, πληροφορίες), αλλά σε μεγάλο βαθμό με απωθεί το πόσο biased είναι. Του McIver για τον Cliff είναι καλό, θα μπορούσε και καλύτερο.

Αυτά που θυμάμαι πως μου είχαν αρέσει πολύ όταν τα διάβασα ήταν τα Lords of Chaos, Choosing Death, το Metalion (που ήταν στην ουσία όλα τα fanzine) που -προφανώς- όλα αφορούν τη Black και Death metal σκηνή, οπότε διαβάζεις από μουσική μέχρι αστυνομικό μυθιστόρημα.

Έχω διαβάσει καλές κριτικές για το Louder than Hell και το Sound of the beast που είναι περισσότερο μεταλ εγκυκλοπαίδειες.

2 Likes

Thanks θα τα κοιτάξω! Τα sound of the beast και Birth, School, Metallica, Death έχουν καλή τιμή σε Kindle (4 euro) οπότε ίσως τα τσεκάρω σύντομα.

Από Mick Wall έχω διαβάσει τις βιογραφίες AC DC και Metallica και όντως είναι καλογραμμένες απλά δείχνει και την προτίμησή του στις διάφορες περιόδους του κάθε γκρουπ.

Νομίζω ότι ενδιαφέρον θα είναι και το “Only Death is Real” των Fischer, Ain.

Η αυτοβιογραφία του Lemmy (White Line Fever) είναι απολαυστική. Δεν ξέρω αν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά, όμως αξίζει πέρα για πέρα να την διαβάσεις στο πρωτότυπο αγγλικό κείμενο, ώστε να μην χάσεις το πνεύμα του μακαρίτη, ούτε τον παλιομοδίτικο τρόπο έκφρασης του που αναδύεται σε στιγμές.
Επίσης ανακαλύπτεις ότι, σε αντίθεση με την εντύπωση που ήθελε να περάσει γνωστό εγχώριο έντυπο, ότι δηλαδή ο Lem ήταν λίγο πολύ ένας θολοκουλτουριάρικου φυράματος “προοδευτικούλης”, κάτι τέτοιο δεν ίσχυε.

Το βιβλίο του Μπρουσάκου εννοείται θα το τιμήσουμε, ο συνδυασμός ταπεινής καταγωγής, ανώτερης μόρφωσης και ευγλωττίας εγγυάται το αποτέλεσμα!

2 Likes

Σκληρός καριολης.

ορίστε???

Και καλά για το ύφος του quintom ότι είναι “σκληρός καριολης” στις απαντήσεις του. (Δεν την έχεις ξανακούσει την έκφραση ; )

Χαβαλέ πάμε να κάνουμε. Μην τα παίρνετε όλα στα σοβαρά .

οχι μωρέ όλα εντάξει.:heart_eyes:

1 Like

Δε θα ερθω, γιατι θα ακουγεται Μεηντεν απο μεσα και θα με πιασεις στον υπνο (κυριολεκτικα)

3 Likes