Iron Maiden

Σε έχω και με kill em all στο backgroud

1 Like

Σαν σήμερα…Κολαση

http://straightonmusic.com/2017/10/1101999-oi-iron-maiden-vazoyn-fwtia-sto-ghpedo-toy-peristerioy/

5 Likes

Αν και είχα ήδη δει δύο φορές τους Maiden (με τον Bailey όμως) και μια φορά τους Dickinson/Smith (στην περιοδεία για το Chemical Wedding), αυτό το live στο Περιστέρι ήταν για μένα όνειρο ζωής. Είχα πάρει άδεια από το Στρατό για να πάω, θυμάμαι μάλιστα ότι ήταν λίγο μετά από τον σεισμό στην Αθήνα και κυκλοφορούσαν έντονες φήμες για νέο χτύπημα εκείνο το Σαββατοκύριακο, συνηθισμένος όμως στο “ράδιο Αρβύλα” δεν πτοήθηκα!

Η αλήθεια είναι πάντως ότι οι, ούτως ή άλλως υπερβολικές, προσδοκίες μου δεν επαληθεύτηκαν. Η ατμόσφαιρα ήταν εμφανώς ηλεκτρισμένη, πάνω και κάτω από τη σκηνή. Αντιεπαγγελματικό σίγουρα εκ μέρους του Dickinson να διακόψει τραγούδι για να κάνει συστάσεις, όμως δεν νομίζω ότι μπορεί να κατηγορήσει κανείς το συγκρότημα για “υπερβολική” ευαισθησία με τα καπνογόνα, (γινόταν χαμός και μάλιστα πολύ κοντά τους), ειδικά όταν είχαν την εμπειρία από το Donnington του ’88 και τον θάνατο των δύο οπαδών. Άλλωστε στις μετέπειτα συναυλίες το φαινόμενο περιορίστηκε σε μεγάλο βαθμό.

1 Like

Μια από τα ίδια. Τους είχα δει στο θέατρο Δάσους και στο Ιβανώφειο, είχα δει τον Bruce επίσης στο Ιβανώφειο για το Chemical Wedding (από τα καλύτερα live που έχω παρακολουθήσει) και ναι, το Περιστέρι δεν ήταν αντάξιο των προσδοκιών των περισσοτέρων.
Είχα πάει με την εκδρομή του Alone από τη Θεσσαλονίκη και θυμάμαι πως στην επιστροφή οι περισσότεροι είχαν την ίδια γνώμη.

Δεν παύει να είναι ένα από τα κορυφαία τους live εδώ.

Ο λόγος που διέκοψε το τραγούδι πάντως δεν ήταν τα καπνογόνα (που τα αντιμετώπισε με έξυπνο και χιουμοριστικό τρόπο -βγαίνοντας με τον πυροσβεστήρα), αλλά όταν κάποιος έφτυσε τον Harris.

Σωστά, αλλά λειτούργησαν σωρευτικά όλα αυτά. Είχε μάλιστα ακουστεί (δεν θυμάμαι από που) ότι η ροχάλα (οι ροχάλες; ) για τον Dickinson πήγαινε και ο Harris την έφαγε κατά λάθος.

Απορω πως μαθαινονται ολα αυτα :grin:!

2 Likes

Πραγματικά δεν θυμάμαι που το διάβασα/άκουσα, γι’ αυτό άλλωστε το μετέφερα με πάσα επιφύλαξη.

Πάντως έκτοτε η σχέση του Dickinson με το ελληνικό κοινό ήταν κάπως χλιαρή. Θυμάμαι τουλάχιστον άλλη μια περίπτωση στη Μαλακάσα (2008 ίσως) που ένας με laser τον σημάδευε. Του κάνει μια παρατήρηση, ο τύπος δεν συμμορφώνεται, και στο επόμενο τραγούδι του ρίχνει ένα βρισίδι ο Μπρουσάκος ανάμεσα στους στίχους χωρίς να χάνει το μέτρο ή τη μελωδία!
Ομολογουμένως πολύ περισσότερο επαγγελματικό απ’ ότι το '99!

Δεν έχει να κάνει με το ελληνικό κοινό, αλλά με τους ηλίθιους ανάμεσα (και) στο ελληνικό κοινό.

1 Like

ναι χλιαρη, γιαυτο το 2007 -αν δεν κανω λαθος στην περιοδεια του a matter- μονο τα κλαμματα δεν εβαλε που για 5 λεπτα το γηπεδο φωναζε σε ρυθμο συνθηματος MAIDEEEEEEEEN MAIDEEEEEEN

ο αλλος εφτυνε -ΕΦΤΥΝΕ- τον harris τι να λεμε τωρα; εγω θα ειχα φυγει και ας γινοταν μπουρδελο ολο το περιστερι

2 Likes

το έκανε το 2011 στο Sonisphere όταν παιζόταν το Wickerman . Κάποιος άναψε καπνογόνο και πατώντας στην μελωδία κανονικότατα τον δείχνει και λέει "the wanker in the middle , you can fuck off for today "

Αν θυμάμαι καλά στο 1ο κουπλέ στη θέση του The piper at the gates of dawn is calling you his way

3 Likes

Για τους maiden τα είπατε σχετικά με το live…Ο κόσμος όμως…τι χαμός είχε γίνει…Τι κοσμος ήταν αυτος ρε…Σε καποια φάση ο dickinson προσκυνούσε (νομίζω στο phantom of the opera).Επίσης εποχές χωρίς κινητά ρε πούστη μου

3 Likes

Φοβερή συναυλία αλλά περισσότερο λόγω του reunion παρα της απόδοσης. Φοβερός παλμός και θυμάμαι να γυρνάμε σπίτι από το Περιστέρι στα Πατήσια με τα πόδια μετά το τέλος. Ωραίες εποχές. Νομίζω ότι η επόμενη φορά που ήρθαν το 2000 στον Αγ. Κοσμά ήταν σαφώς καλύτερη.

2007 για μενα η καλυτερη τους αν και σε κλειστο χωρο.

1 Like

Το 2007 για μένα ήταν απλα καλή.Ο κόσμος έδωσε ρεστα που λένε αλλα οι maiden ήταν απλα καλοί…Ειχε και μετριο ήχο λόγω χώρου. Οσο περίεργο να είναι απίστευτη απόδοση είχαν το 2011 όπου γαμ#$@$%αν πάνω στην σκηνή και απο κάτω ο κόσμος ήταν χαλια απλα…

1 Like

Το 2007 ο ήχος ήταν κάτω του μετρίου εξαιτίας του εντελώς ακατάλληλου χώρου. Υπήρχε τόση αντανάκλαση που είχες την εντύπωση ότι ερχόταν θόρυβος από παντού με αποτέλεσμα μια βαβούρα όπου προσπαθούσες να διακρίνεις τι παιζόταν.

Για μένα, αν και η πρώτη (1995) και η τρίτη (1999) φορά που τους έβλεπα ήταν οι πιο συναισθηματικά φορτισμένες για προφανείς λόγους, πιστεύω ότι το 2005 και το 2008 ήταν οι καλύτερες - αν και γενικά οι Maiden δεν πεφτουν ποτέ κάτω από μια στάνταρ απόδοση.

Συμφωνώ απόλυτα Ian.

Το 2005 ήταν από άλλο πλανήτη πραγματικά. Δυστυχώς δεν τους είδα το 2000 όπου έχω ακούσει ότι ήταν ίσως η καλύτερη τους εμφάνιση ever στην Ελλάδα.Το 08 είχε και τα Αιγυπτιακά σκηνικά και χαζέψαμε.Θέλω να σταθώ όμως το 2011 που όπως είπα η απόδοσή τους ήταν εκπληκτική (Γελούσα με το hammer Που έλεγε ότι οι maiden ήταν απλά καλοί στο live)

3 Likes

Το 2000 ήταν χοντρή ματαίωση. Είχα κατέβει Αθήνα για το Rockwave, πάλι με άδεια από τον Στρατό (11 μέρες πριν απολύθώ!) και ακυρώνεται η εμφάνιση των Maiden, λόγω του γνωστού τραυματισμού του Gers. Τον Νοέμβριο του ίδιου έτους που ξαναήρθαν, είχα πλέον προσληφθεί στην πρώτη μου δουλειά και δεν είχα ακόμη δικαίωμα αδείας.

Το live του 2011 ήταν από τα καλύτερα τους εδώ, πράγματι.

Το αυτό, αλλά είδαμε κολασμένη εμφάνιση In Flames και εξαιρετικούς Theater (με Trooper στο encore).

Αλήθεια, η εμφάνιση των Dream Theater ήταν από αυτές που ξέρεις ότι θα τις μνημονεύεις με θαυμασμό και νοσταλγία στο μέλλον (“Τους είχα δει στην περιοδεία όπου παίζανε ολόκληρο το Scenes From a Memory!”)