Iron Maiden

Τότε ήπια και εγώ την πορτοκαλάδα, έμαθα ότι ακυρώνονται έξω από το γήπεδο, είχα έρθει από το εξωτερικό. Μοναδική ευκαιρία να τους δω και πούλο. Αυτή και το 2008 είναι που με στοιχειώνουν… In Flames ζωγράφισαν και δεν με τρέλαιναν γενικά. Αλλά ήταν σαφώς η καλύτερη εμφάνιση της ημέρας.

Παραδόξως οι 2 πρώτες συναυλίες Dream Theater τότε ήταν απογοητευτικές μιας και τους είχα δει στις ίδιες περιοδείες στην Αγγλία προηγουμένως και ήταν πολύ αισθητά καλύτερες συναυλίες, σε κλειστό χώρο βέβαια γεμάτο ταγμένους. Αλλά αναπλήρωσε το κοινό (ειδικά στο Λυκαβηττό). Κακές δεν ήταν σίγουρα φυσικά.

1 Like

Το 2000 αγόρασα εισιτήριο όταν έμαθα ότι ακυρώνονται οι Maiden και ότι μπορώ να δω Theater με 7.000 δραχμές.

εκτοτε στις 2 England όξω ήταν απολαυστικοί, αλλα εδώ αγγού. Παλι καλα που πήγαμε όξω και Βαρκελώνη προπερσι.

Μία από τα ίδια, για μένα ήταν αποκάλυψη.
Δεν ήταν απλά ότι δε με τρέλαιναν, αλλά ελέω αυτού είχα πολύ περιορισμένη επαφή ως τότε. Κάτι CD του Hammer με συλλογές της Nuclear Blast, κάτι αγγλικά Hammer επίσης με συλλογές από νέες κυκλοφορίες κλπ ήταν ότι είχα ακούσει από αυτούς συν κάτι κλιπ στο Monsters of Rock της ΕΤ-3 (δε νομίζω να θυμάται κανείς αυτή την εκπομπή που έπαιζε Δευτέρες μετά το Jammin).

Θυμάμαι πως είχα μετανιώσει που βιάστηκα να πάρω το μπλουζάκι DT πριν το live, τόσο με εντυπωσίασαν. Στην πορεία εκτίμησα τα Whoracle, Jester Race κοκ χάρη σε αυτό το live.

@pantelis79 θυμάσαι πόση γκρίνια υπήρχε που επέστρεφαν μόνο (ή “μόνο”, όπως το δει κανείς) 5000 δρχ για την ακύρωση των Maiden; Μιλάμε για τους DT με 10άρι στις αποσκευές τους και στο peak της καριέρας τους.

1 Like

Συγγνώμη, τι βλακείες λέτε για τις συναυλίες των DT; Για να το θέσω ευγενικά δηλαδή :grin:.

1 Like

Φοβερό το φεστιβάλ τότε και οι In Flames τα γάμησαν όλα, βέβαια θυμάμαι σε κάποια φάση να προσπαθεί ο Andrers να μας βάλει να κάνουμε jump up αλλά δεν είχε και ιδιαίτερη συμμετοχή …
Οι Theater ωστόσο ήταν συγκινητικοι εκείνο το βράδυ, με δισκαρα και φοβερή απόδοση και ένα Trooper έτσι για το καλό.
Επίσης θυμάμαι να μπαίνουμε στον χώρο και αρκετοί από μας να έχουμε την ελπίδα ότι τελικά θα βγουν οι Maiden…ματαια

Ego eixa plirosei 12000 kai xarika pou akurothikan oi Maiden giati KAI pira to pentoxilaro piso, KAI tha evlepa Dream Theater gia perissoteri ora.

Dream Theater 10/10 ekeino to vrady, opos kai Lykavitto fysika

2 Likes

Για εμενα η καλυτερη συναυλια ever απ’ οσες εχω παει στην ζωη μου ειναι αυτη των Iron Maiden στην Maiden England περιοδεια στην Μοσχα το 2013. Εχω δει παρα πολλες εκπληκτικες συναυλιες αλλα αυτα που βιωνα εκεινο το βραδυ εχουν χαραχτει στην ψυχη μου, μιλαμε για εξωγηινη αποδοση, απο τα καλυτερα setlist τους και εξαιρετικο κοινο.

Υ.Γ: Μονο που το θυμαμαι ανατριχιαζω…

6 Likes

Τωρα εγω ειμαι ο ακυρος της υποθεσης αλλα να πω οτι ειχα εκστασιαστει με εμφανισαρα Septic Flesh με Ναταλι (απο τις τελευταιες φορες υποθετω) και καραφλα και σετλισταρα. In Flames ειχανε γαμησει επισης. DT βαριομουν :stuck_out_tongue:

1 Like

Σε άλλα νέα, τσέκαρα το αγγλικό Amazon για το βιβλίο του Bruce και ανακάλυψα ότι οι προσωπικοί του δίσκοι που θα κυκλοφορήσουν (κάποιοι για πρώτη φορά) σε βινύλιο σε αυτό το box set, θα κυκλοφορήσουν και σαν μεμονωμένοι δίσκοι!

Ψήνομαι πάρα πολύ, μαζί με το βιβλίο, να παραγγείλω και τα “Chemical wedding” και “Tyranny of souls”. Πρώτη φορά βινύλιο και λογικά θα είναι προσεγμένες εκδόσεις. Απλώς το αναφέρω προς πληροφόρηση. :wink:

Ναι ρε, το είχανε πει, νομίζω ότι μπορούσες ήδη να τους παραγγείλεις από το site του παράλληλα με το κουτί. 20 λίρες ο μονός και 25 ο διπλός όμως είναι πολλά, οπότε απλά όποιος τους θέλει θα περιμένει να τους φέρει το dodax ή κάποιο μαγαζί στην Ελλάδα και θα τους πάρει κύριος.

1 Like

Μάλιστα, εγώ είχα μείνει με την εντύπωση ότι ή παίρνεις όλο το κουτί ή τίποτα. Βέβαια αυτό θα ήταν χαζό μάρκετινγκ…

Πιστεύεις ότι το dodax θα έχει καλύτερη τιμή ή το πλεονέκτημα θα είναι τα μεταφορικά; Δεν ήξερα ότι παίζει dodax και την Ελλάδα… Και μαγαζί στην Ελλάδα ακόμα καλύτερα, βολτίτσα στο κέντρο κλπ, αλλά αν τα έχει 20 λίρες το Amazon, πώς θα το φέρει ο άλλος στην Ελλάδα με κάτω από π.χ. 25 ευρώ;

Πάντως τα διπλά βινύλια των Maiden που κυκλοφόρησαν φέτος το Amazon τα είχε 24 λίρες (και 27 κάποια) ενώ εδώ τα έβρισκες 23 Ευρώ. Και όταν λέω εδώ, δεν εννοώ μονό κάποια μαγαζιά στην Αθήνα, αλλά και ένα στα Γιάννενα

1 Like

Κάποια δισκάδικα έχουν ήδη προπαραγγελίες, λίγο ακριβότερα από τα Maiden. :stuck_out_tongue:
Τα πρώτα 2 τα έχω και από τα υπόλοιπα, τα 3 δεν έχουν να κερδίσουν κάτι από το βινύλιο και το Skunworks είναι απλά το Skunworks. Καλές πωλήσεις! :stuck_out_tongue:

Τι εννοείς ότι τα “3 υπόλοιπα δεν έχουν να κερδίσουν”; Εμπορικά, συλλεκτικά; Γιατί όπως και να το κάνουμε, άλλο πράγμα το βινύλιο. Συν το γεγονός ότι τα 2 έχουν κυκλοφορήσει μόνο σε CD, οπότε κάτι τύποι σαν κι εμένα θα ψηθούν να τα πάρουν άμεσα. Το “Accident of birth” το πήρα σε βινύλιο στο μακρινό 1997 και είναι διαμάντι σαν έκδοση και με λίγο διαφορετική σειρά στα κομμάτια.

1 Like

…και πιάνει και ένα σεβαστό ποσό στη δευτερογενή αγορά, αν ποτέ αποφασίσεις να το πουλήσεις :wink:.

1 Like

Σαν ήχο λέω. Δεν τα λες και τα πιο οργανικά άλμπουμ. Αν υποτίθεται ότι το βινύλιο το παίρνεις για κορυφαία ηχητική απόδοση, αυτά τα άλμπουμ δε φαίνεται να έχουν ηχογραφηθεί/παραχθεί με βάση το πώς θα ακούγεται στο βινύλιο. Ειδικά το Chemical Wedding, αλλά και τα άλλα 2. Είτε το παίξεις σε CD είτε σε Lossless είτε σε mp3 είτε σε βινύλιο, το snare πχ πάλι πλαστικό θα ακούγεται. Δεν αρκεί το μέσο από μόνο του. Δεν περιμένω θαύματα σε σχέση με το CD. Στα Tattooed Millionaire και Balls to Picasso αξίζει σίγουρα η αναβάθμιση.

2 Likes

Ξέρω…:wink:

Το συγκεκριμένο δε θα το πούλαγα με τίποτα, είναι συνδεδεμένο με την εποχή που ήμουν ακόμα ένας συναισθηματικός οπαδός :stuck_out_tongue:. Είναι επίσης ορόσημο στην καριέρα του Dickinson, είναι μέσα στα 10 καλύτερα αλμπουμς των 90’s, είναι - μαζί με το Chemical Wedding και το X-Factor - ότι καλύτερο κυκλοφόρησαν οι “Maiden” μετά το 1988, είναι και πολλά άλλα.

Κάποια βινύλια που πήρα τα τελευταία 5-10 χρόνια που έχω γίνει ένας ψυχρός ακροατής μπορεί και να τα σκοτώσω αν δω ότι είναι καλή “επένδυση”, αλλά δεν αγγίζω τίποτα πριν το 2000.

Έτσι όπως το θέτεις, συμφωνώ μαζί σου. Το Chemical wedding είναι μάλλον ο μόνος δίσκος που δε με ενοχλούν οι 7χορδες κιθάρες, μάλλον γιατί είναι τόσο κορυφαίο ως καλλιτεχνική πρόταση.

Σχετικά με την ποιότητα του ήχου, παίζω τα CDακια τόσα χρόνια και δεν έχω παράπονο. Τα βινύλια τα θέλω περισσότερο για να τα βλέπω εκτός αν βελτιώσω τόσο πολύ το (μέτριο) στερεοφωνικό μου ώστε να καταλάβω διαφορά στον ήχο.

Ίσως όμως το “Tyranny of souls” επωφεληθεί και ηχητικά, τώρα που το ξανασκέφτομαι… Εκεί υπάρχει αρκετή πλαστικούρα, ιδιαίτερα στα drums που ακόμα πιστεύω ότι είναι drum machine, αν κάνουν καλό remastering ίσως γίνει κάτι. Αν και δεν είμαι ειδικός σε παραγωγές κλπ.

Οποιος παιρνει βινύλιο για κορυφαία ηχιτική απόδοση περαστικά.
Απο το 90 όλοι σχεδον οι δίσκοι είναι και ψηφιακα γραμμένοι κτλ κτλ.
Απο εκεί και πέρα …το βινύλιο δεν έχει συχνότητες πανω απο 15.000 αλλά αρμονική παραμόρφωση.
Έχει λιγότερη ανάλυση, περισσότερο θορυβο/σήμα και σκράτσες, δεν έχει στανταρ αποδοση και φθίνει.
Ιεροτελεστία και για να τα μοσχοπουλήσουν κάποιοι 200ε και κατι τέτοια.
Το CD με ελάχιστη προσοχή 200 παιξίματα μετά θα είναι 0,5 % errors που δεν επηρεαζουν το παίξιμο.
Δοκίμασε να παίξεις ενα LP 200 φορές … θα είναι ΧΡΕΠΙ.