Iron Maiden

Συνεπώς καλύτερο live album στο metal.

7 Likes

Συνεπώς όχι.

3 Likes

Όπως δεν υπάρχει καλύτερος κιθαρίστας στον κόσμο, έτσι δεν υπάρχει και καλύτερος δίσκος στον κόσμο και καλύτερο λάιβ στον κόσμο.

Υπάρχουν κάποιοι κιθαρίστες, δίσκοι και λάιβ που στέκουν ως τέτοιες επιλογές πέρα από την γραμμή του θεού/αριστουργήματος.

Having said that, παναθεμά το, το Live After Death είναι το καλύτερο λάιβ έβερ.

</ξενέρωτος>

5 Likes

Νομίζω πως θα συμφωνήσω με το καλύτερο metal live δίσκο, λίγο τον κόσμο θα ήθελα πιο δυνατά αλλά οκ μικρό το κακο. Το έχω λιώσει το cd

1 Like

Άνετα ο καλύτερος metal δίσκος live

2 Likes

Μετά από το Decade of Aggression :wink:

Live Undead για μένα η μέγιστη αδυναμία μου από τους Slayer! ΠΕ ΘΑΙ ΝΩ για την εκτέλεση του Black Magic από εκεί, θεωρώ ότι αναδεικνύει τις συνθέσεις του Show No Mercy το λάιβ αυτό σε όλο τους το μεγαλείο. Θρας μεγαλείο περιέχει και το Raw Evil των Forbidden.

Για χέβυ μέταλ, πέραν του Live After Death, σπουδαία λάιβ είναι και των Accept, Priest, το Live Insurrection του Halford, Scorpions (World Wide Live, πρώτη επαφή με βινύλιο Scorpions το 1985, με έστειλε ο μεγάλος μου αδερφός να το αγοράσω εγώ γιατί ο ίδιος ντρεπόταν!) και προσωπικά έχω τεράστια αδυναμία στο Tokyo Tales των Blind Guardian.

Αλλά στο τέλος πάντα το ρίχνω Maiden. Αν έπαιρνα έναν Μέηντεν δίσκο στο ερημονήσι θα ήταν αυτός. Και το εξώφυλλο/gatefold και όλα αυτά είναι life-changing, κορυφαία κι αυτά έβερ.

Σόρι για το οφτόπικ.

2 Likes

No Sleep, Made In Japan, Liveshit, Decade of Aggresion, Unleashed in the East και Live After Death, Another Lesson in Violence είναι τα κορυφαία για μένα.

Αν έπρεπε να διαλέξω ένα, θα ήταν μάλλον των Motorhead.

Στο ranking:

Somewhere in time
Iron Maiden
Powerslave
Seventh son of a seventh son
The number of the beast

Piece of Mind
Brave new world
Killers

A matter of life and death
Fear of the Dark
Book of Souls
The X Factor
No prayer for the dying
Dance of Death

The Final Frontier
Virtual XI

Powerslave
Somewhere in time
Seventh son of a seventh son
Killers
Iron Maiden
Piece of Mind
The number of the beast
Brave new world
A matter of life and death
Fear of the Dark
No prayer for the dying
The X Factor
Book of Souls
Dance of Death
Virtual XI
The Final Frontier

Κορυφαίο το Live After Death για πολλά χρόνια, απλά μετά έβγαλαν το Rock In Rio και το ξεπέρασαν. Και Death On The Road, Flight 666 περίπου στο ίδιο επίπεδο, τα περισσότερα τρομερές εκτελέσεις. Απλά το LAD έχει εκείνον τον ήχο που δεν τον είχε, δεν τον έχει και δε θα τον έχει καμία άλλη μπάντα στον πλανήτη.

2 Likes
4 Likes

Ωχ…άνοιξες μοναστηριακή ε???

1 Like

Εγώ πάντως έχω ανοίξει 2 μοναστηριακές Άλφα και βλέπω τα βιντεάκια History of Iron Maiden!

πίνω από το μεσημέρι, απλά δεν άντεξα με αυτά που διαβάζω…είπαμε…να είμαστε φανμπόηδες αλλά ο άλλος το πάει σε επίπεδο διαστημικό και το “το St. Anger γαμάει και όποιος δεν καταλαβαίνει να πάει να γαμηθεί” φαντάζει πτέσμα :stuck_out_tongue:

2 Likes

Χαχαχαχαχα…τέτοιους τύπους τους εκτιμώ, μου δίνουν αφορμή για ένα ακόμα γιόμισμα :joy:

2 Likes

Ξύδι

μπαλσάμικο; ή κάνει και το απλο;

1 Like

Μηλόξυδο

Το καλύτερο!

2 Likes

Τοπ 3:

  • Number of the Beast (ιστορικότητα, αγαπημένο μου κομμάτι, breakthrough, η καλύτερη 5αδα παικτών)
  • Powerslave (το peak συνθετικά, ο πιο αντιπροσωπευτικός - και καλύτερος; - ήχος τους, artwork)
  • Somewhere in Time (αλλαγή ήχου, πιο progressive από τα προηγούμενα, ιδιαίτερες ερμηνείες και συνθέσεις)

Χειρότερα:

  • Virtual XI (Ο χειρότερος. Για τέτοια μπάντα, αστείες συνθέσεις και απλοϊκοί στίχοι, κακό artwork).
  • Final Frontier (φλύαρος, ξεχειλωμένες ιδέες, κακή παραγωγή, κακό artwork).
  • Dance of Death (πολύ πιο καλός από τους άλλους 2 παραπάνω αλλά τα ίδια συμπτώματα με μεγάλα κομμάτια και κακό εξώφυλλο και ήχο. Περιείχε όμως Paschendale).

Aπό live προτιμώ προφανώς Live after Death γιατί πέρα από όλα τα άλλα που έχουν ειπωθεί, η μπάντα είναι στα ντουζένια και το σετλιστ περιέχει, προφανώς, κομμάτια από την καλύτερη εποχή τους. Επίσης ίσως το αγαπημένο μου booklet ever… Συγκλονιστικές φωτογραφίες.

Δεν μπορώ να πω μόνο ένα κορυφαίο metal live album… εκτός από αυτά που είπατε θα συμπληρώσω και κάποια ακόμα: Ghost in the Ruins (Savatage), Official live: 101 proof, Live Shit, Live Scenes from NY, Operation: Livecrime, Still Life (FW) και βέβαια Alive in Athens!

+1 για Tokyo Tales, εκπληκτικό!

Και βέβαια από ροκ Live in Japan, Alive (Kiss), Live at the Fillmore (Hendrix), How the West Was Won.

8 Likes