Iron Maiden

man den einai aisiodo3ia einai to mono onoma pou 8a tou ferei kosmo kai moneys (plin apo Maiden tous opoious fernei fetos [gia rock/metal milame pada etsi?]). boreis na skeuteis esu kana allo band pou 8a tou mazepsei pano apo 10000 kosmo pou na min to xei kleisei to magazi?

den katalaves giafto eipes kai tin p@p@ri@ sou. since u don’t care then why reply?

Μωρέ σίγουρα θα φέρουν κόσμο, δεν το συζητώ, απλά το κασέ τους είναι το διπλάσιο από τους Maiden δεν είναι και τόσο εύκολο.
Επίσης αρκετός κόσμος ξεχνάει ότι αν παίξει μείωση του αφορολόγητου από 1/1/2019 (είναι μια σοβαρή πιθανότητα) ένας μισθωτός που αμείβεται με περίπου 650 ευρώ θα χάσει ένα μισθό, οπότε δεν ξέρω προς τι όλη αυτή η αισιοδοξία. Μακάρι πάντως!

2 Likes

Μακάρι να έρθουν

Μακάρι να επιβιώσουμε απ το θρεντ που θα ανοιχτεί

3 Likes

μερικα πραματα οι ανθρωποι τα κανουν απλα για να περασει η ωρα, οπως πχ το να ακουν το τελευταιο maiden

Μια χαρά είναι ο τελευταίος τον Maiden

1 Like

Τι έγινε ρε παιδιά;; Έχουμε και alias απ την απέναντι ομάδα;;

1 Like

ξερω γω δε με νοιαζει αν ερθουν η δεν ερθουν.απλα επειδη ειπανε για λεφτα,κτλ.ξαναμανα λεω εγω μαζευα ενα χρονο για να δω φετος rolling stones στη γερμανια…και ξαναμανα λεω μαζευε απο τωρα ευρω για του χρονου για μεταλικατς και την αγια τριαδα.

11/05/1992 \m/

8 Likes
3 Likes

Όπως κάθε κυκλοφορία των Maiden από το 1990 και μετά, έτσι και το “Fear of the Dark” έχει συνδεθεί με συγκεκριμένη περίοδο της ζωής μου και ανασύρει από το νου τις σχετικές αναμνήσεις.
Μάης του 1992 λοιπόν, κάτι παραπάνω από έναν μήνα πριν την δοκιμάσια των Πανελληνίων εξετάσεων και η αγωνία μου είχε φτάσει στο κατακόρυφο… για το πως θα ήταν ο καινούριος δίσκος των Maiden!

6 Likes

Σήμερα κλείνει τα 35 το Piece of Mind.

Ο δίσκος που όρισε σε μεγάλο βαθμό αυτό που λέμε ήχο των Maiden (και το εικαστικό πρότυπο του “λοβοτομημένου” Eddie). Αυτός που σηματοδοτεί την άφιξη του Nicko McBrain, μια προσθήκη που, όσο κι αν αγαπάμε τον Clive Burr, λειτούργησε πολλαπλασιαστικά στις αρετές της μπάντας. Μετά και από αυτή την αλλαγή, η κλασική, όπως αποδείχτηκε, σύνθεση των Maiden έμελλε να μείνει μαζί για 4 album (δεν βάζω χρόνια γιατί αν στα 80’s, τέσσερεις δίσκοι αντιστοιχούσαν σε 6 χρόνια, τώρα χρειάζονται 16!) και κυριάρχησε πλήρως στα metal δρώμενα της εποχής.

Με 35 χρόνια στη δουλειά, άλλοι βγαίνουν στη σύνταξη. Στο Piece of Mind όμως δεν διακρίνεται ούτε η παραμικρή κόπωση, ούτε η πιο ανεπαίσθητη ρυτίδα.

13 Likes

Για μένα σίγουρα στην πεντάδα των αγαπημένων Maiden, μάλιστα ήταν και το πρώτο cd που αγόρασα (αγόραζα κασέτες πιο πριν)

5 Likes

Τι μου θυμίζετε!

Το πρώτο album που αγόρασα στη ζωή μου (σε κασέτα), λίγο αφ’ ότου κυκλοφόρησε. Έφαγα τέτοιο ‘ξενέρωμα’ που α) σταμάτησα τα κουλούρια και τις τυρόπιτες στο σχολείο, και το χαρτζιλίκι, δραχμούλα-δραχμούλα (ωπα ρε Ξανθόπουλε!), επενδύθηκε στην πρότερη δισκογραφία τους τους αμέσως επόμενους μήνες, β) αγόρασα ΚΑΙ τα βινύλια, παρόλο που δεν είχα ακόμα πικάπ!…

Παρά το ότι φίλος (αυτός που με έμπασε στο κόλπο, διαφορετικά δεν γινόταν εκείνα τα χρόνια, με τα πενιχρά μέσα της εποχής το word of mouth ήταν ο πιο ‘ασφαλής’ τρόπος να ανακαλύψεις πράγματα) είχε φαγωθεί ότι το Number of the Beast ήταν ανώτερο, και έπρεπε να το ακούσω οπωσδήποτε και μπλα-μπλα-μπλα, όταν αυτό έγινε το κατέταξα κάτω από το POM – το οποίο παρέμεινε το αγαπημένο μου μέχρι τον Σεπτέμβριο του ’84 που κυκλοφόρησε το απόλυτο metal album.

Και η λέξη ‘metal’ στην τελευταία πρόταση είναι προαιρετική :stuck_out_tongue_winking_eye:

11 Likes

images

Χρόνια Πολλά στον Paul Di’Anno \m/

6 Likes

Εμείς να ευχηθούμε χρόνια πολλά στον λατρεμένο Παυλάρα με όλη μας την καρδιά. Το θέμα είναι ο ίδιος να πάψει να ενεργοποιεί το “αυτοκαταστροφικό του κουμπί” (για να χρησιμοποιήσω δικά του λόγια)

3 Likes

Η αλήθεια είναι ότι έχει προσπαθήσει αρκετά να μην είναι… Χρόνια πολλά

Να ναι υγιής

3 Likes

Λίγες μέρες έμειναν για το ξεκίνημα της περιοδείας.Μία τελευταία πρόβλεψη από εμένα με αρκετό wishful thinking αφού η μπάντα είναι αρκετά συντηρητική στα set της.

  1. Where Eagles Dare (τεράστια έκπληξη αν παίξει το Be Quick…)
  2. 2 Minutes to Midnight
  3. Ghost of the Navigator
  4. The Trooper
  5. Flight of Icarus
  6. The Clansman
  7. Lord of the Flies
  8. For the Greater good of God
  9. The Evil that Men do
  10. Stranger in a Strange Land
  11. Heaven can Wait
  12. Fear of the Dark
  13. Iron Maiden
  14. The Number of the Beast
  15. Clairvoyant
  16. Run to the Hills

Υποθέτω ότι ανάμεσα στα κομμάτια θα έχουμε βιντεάκια και χαζομάρες σχετικές με το παιχνίδι (αφού ο Dickinson δήλωσε πως θα μιλάει λιγότερο με το κοινό σε αυτό το tour) , κάτι που με αφήνει τελείως αδιάφορο μιας και δεν έχω ασχοληθεί καθόλου.

Ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΔΙΣΚΟΣ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ…

Απατητη κορυφη…

3 Likes

Απο τους καλυτερους δισκους που εχω ακουσει ποτε στην ζωη μου!