Iron Maiden

Το Real Dead one είναι η πρώτη μου επαφή με maiden και γενικά με την metal μουσική.
1994 το είχα πάρει σε κασέτα. Πραγματικά την είχα λιώσει.
Μόνο και μόνο για συναισθηματικούς λόγους είναι από τα αγαπημένα μου…

1 Like

Κι εγώ σε κασέτα το είχα αγοράσει λόγω του εκπληκτικού εξώφυλλου, αλλά ο Bruce είναι στα χειρότερα του πραγματικά, βάζεις την αρχή του Number of the Beast και λες “ο τύπος απλά βαριέται”
Πάλι καλά που υπάρχει το Transylvania

1 Like

και prowler και where eagles dare και remember tomorrow και running free

δεν ξερω για εσας αλλα το σετλιστ του συγκεκριμενου λαιβ ηταν για χρονια ενα ονειρο ν ακουσω ζωντανα. μετα απο χρονια καποια στιγμη τα ειδαμε και ζωντανα απο κοντα αυτα τα τραγουδια

οσο για τον ηχο οπως και το live in donington που ειναι πιο…χυμα δεν ξερω γιατι δεν αρεσει αφου τον προτιμω απο τους πιο γυαλισμενου ηχους αλλων live.
γαμω δηλαδη ΠΑΙΞΤΕ ΠΑΝΚ :grin:

1 Like

Από ήχο είναι και γαμώ όντως!

2 Likes

9 Likes

Παντα ετσι κανει το μετρο, γαμαει :joy:

2 Likes

Εξαιρετικό live, η τριάδα Wickerman-Sign of the Cross-Flight of Icarus ήταν για μένα εύκολα το highlight της βραδιάς.
Ο Bruce ήταν για ακόμα ένα βράδυ ο γνωστός 60χρονος (“the baby of the band”) αεικίνητος χαρισματικός frontman που έκανε 20.000 Άγγλους να τραγουδάνε Freedom για τη Σκωτία! Συνόδευσε το Clansman με ένα εξαιρετικό λόγο περί ελευθερίας, καταπίεσης (μην αφήνοντας έξω την αφεντιά τους μιλώντας για τη Σκωτία) και κλείνοντας με ένα “fuck Nazis, fuck Hitler” μέσα σε αποθέωση.

Συνθήκες ανθρώπινες (από το μετρό στην Αρένα με έλεγχο έκανα 10 λεπτά, στην Αρένα δεξιά και αριστερά υπήρχε διάδρομος σαν ΛΕΑ που κρατούσαν ανοιχτή χωρίς να τους το ζητάει κανείς σεκιουριτάς), το Ο2 αν και κατάμεστο είχε χώρο να αναπνεύσεις και να κινείσαι σαν άνθρωπος…

Μόνο παράπονο οι τσιμπημένες τιμές στο merch (25 λίρες το tshirt, 15 το tour programme).

edit: παράλειψη να μην αναφέρω το πόσο επιβλητικός ήταν ο Steve-αρος που με ένα νεύμα έκανε τον κόσμο ότι ήθελε, όπως παράλειψη είναι να μην κάνει αναφορά σε ΚΑΘΕ λάιβ των Μέιντεν κανείς για το πολυμηχάνημα Nicko McBrain. Στις κιθάρες και οι 3 κάναν τα λαθάκια τους, με πιο by the book απόδοση αυτή του Jannick, του οποίου τα σόλο είναι σα να βάζεις το CD

9 Likes

Άντε τώρα που τελείωσε η περιοδεία, θέλω καινούριο British Lion, καινούριο Bruce και σόλο δίσκο Murray με κάποιον άσημο Ιρλανδό στα φωνητικά και Kevin Shirley.

Για να φύγουν τα φλόκια;

3 Likes

Όλα μαζί!

Σιγα την αποδοση.Αν δεν εκανε σπαγκάτ…:grin:

The_Final_Frontier_cover

13/08/2010 :metal:

3 Likes

Το καλύτερο πράγμα που αγοράστηκε ποτέ από περίπτερο! Το δεύτερο καλύτερο πράγμα είναι το From Fear to Eternity.

2 Likes
11 Likes

Και το δεύτερο αυτές οι τσίχλες που είχαν τατουαζ στρουμφακια :joy::joy::joy:

4 Likes

Γκοφρέτα Κουκουρούκου με δώρο αυτοκόλλητα ME ΗΡΩΕΣ ΤΟΥ ΝΤΙΣΝΕΫ! Beat that!

Επί του θέματος, ήταν ομολογουμένως κάπως περίεργο το συναίσθημα να βλέπεις δίσκο των Maiden ανηρτημένο στα περίπτερα! Ήταν βέβαια θέμα πολιτικής της εταιρείας τους εδώ, αλλά πάλι…

3 Likes

To δίσκο του Bruce για να τον ακούμε, το δίσκο του Steve σαν αφορμή ώστε να περιοδεύσει και να τον δούμε σε κανένα κλαμπάκι σε απόσταση αναπνοής. :sunglasses:

1 Like

Οι Maiden απλά έσπειραν και τις δύο ημέρες. Όσο και να μου άρεσαν στη Μαλακάσα, σόρρυ, αλλά στο Λονδίνο με τις ανθρώπινες συνθήκες τους ευχαριστήθηκα πολύ περισσότερο! Θέμα είχε βέβαια ο ήχος και τις 2 ημέρες με τις κιθάρες να χάνονται σε μεγάλα διαστήματα (ειδικά οι ρυθμικές), τη 2η πολύ πολύ καλύτερος , αλλά όχι κρύσταλλο όπως έχουμε συνηθίσει στο Ο2, κάτι πήγαινε στραβά με την ένταση στα μπάσα και καπέλωναν τα υπόλοιπα συχνά. Ας είναι, η εμπειρία ήταν και πάλι 110 με άριστα το 10, Up the Irons!!!

5 Likes

Πάντως επειδή κυκλοφορεί στο youtube υλικό από τα live αυτά, απορώ πραγματικά για τον κόσμο!! Τι ψοφιμιλα είναι αυτή ρε αδερφέ μου… δηλαδή τι να πω…Δεν είμαι σε καμία περίπτωση υπέρ της φάσης καπνογόνα και έτσι (το αντίθετο, για μένα θέλουν πυρακτωμένο κ@.λι όλοι αυτοί) αλλά μια συμμετοχή ρε γαμωτο. Βλεποντας και από το δικό μας live, η φάση είναι μέρα με νύχτα. Τα 3/4 από κάγκελο και πίσω είναι λες και πήγαν επιθεώρηση και χειροκροτούσαν στο τέλος του τραγουδιού.

Και μετά φταίνε οι μπάντες που έχουν λυσσαξει και γυρνάνε όλα τα dvd στην Ν. Αμερική.

1 Like

Το άλλο άκρο.