Iron Maiden

Και αυτοί έχουν φλωρέψει. Δείτε πχ Rock in Rio 2001 vs 2013. Στο En Vivo επίσης. Όλο κινητάκηδες. Σε σύγκριση με τον υπόλοιπο κόσμο, το παλεύουν.

Αρένα ήσουν η κερκίδες; κοντα στον ηχοληπτη ο ηχος ηταν καλος, αν και μιλαω παντα για τη δευτερη βραδια.

Οι αντιδρασεις του κοινου ηταν ποικιλες, απο το ΝΟΤΒ που το τραγουδουσε και ο τελευταιος στο πανω διαζωμα, μεχρι το The Greater Good που ειχε πιο περιορισμενη συμμετοχη. Δε μπορω να πω πως το κοινο ηταν παγωμενο οπως σε αλλες χωρες που εχω βρεθει. Αν και γενικα στην Αγγλια ειναι πιο πιθανο να δεις ελληνικες αντιδρασεις σε φεστιβαλ παρα σε κλειστα.

Γενικα παντως, εβλεπες ολο τον κοσμο να συμμετεχει και να τραγουδαει, οχι μονο την αρενα.

Εγω σε Maiden στανταρ δινω στο live ενα 9αρι. Νομιζω πως η τοπ εμπειρια μου ηταν το 2014 με εξαιρετικο σετλιστ και διαστημικη αποδοση.

2 Likes

Κερκίδες χαμηλά και σχετικά μπροστά και τις δύο ημέρες. Τη δεύτερη ημέρα καλός ήταν ο ήχος, αλλά όχι τέλειος. Την πρώτη πολύ προβληματικός. Κι εγώ στο 9αρι προσανατολίζομαι στη μεϊντενική κλίμακα, 10αρια το περσινό για το Book of Souls στον ίδιο χώρο και το 2014 όπως είπες στο Knebworth για το Maiden England. Τουλάχιστον 11/10 το 2008 στο Twickenham για το SBIT, μάλλον η καλύτερη που έχω παρακολουθήσει. Αυτά για τα επί αγγλικού εδάφους, γιατί έχω να μοιράσω καθαρά δεκάρια και για εδώ και σε άλλες χώρες.

2 Likes

Μήπως την πρώτη μέρα έψαχναν πώς θα κλείσουν την κιθάρα του Gers;

2 Likes

Μάλλον μπερδεύτηκαν και είχαν κλείσει τις κιθάρες και των τριών θες να πεις…:stuck_out_tongue:

2 Likes

όπως και να χει , φταίει ο Gers δλδ…

2 Likes

Ε ναι!

2 Likes

all in good fun, προσωπικά θέλω Gers στους Maiden, τον θεωρώ πολύτιμο.

4 Likes

just got back. Manchester, Birmingham and both London shows, and they kicked ass every single night

2 Likes

man to merch tous evgene pio ftino sto UK tour para stin ellada(35 euro)

Το merch εκτός από πανάκριβο είναι και (επίτηδες λογικά) υπερβολικά παλιομοδιτικο

Δεν μ άρεσε κανένα σχέδιο, too 80’s

Πρόπερσι είχαν φοβερά μπλουζακια

Πλέον, και ευτυχώς, οι περισσότεροι βγάζουν μπλούζες που μπορείς να τις βάλεις χωρίς να δείχνεις γραφικός

2 Likes

Τωρα τι να σε κανω :stuck_out_tongue:, ενταξει, εγινε αυτο που ηθελα, thanks @vulture και thanks και @Alejandro.m!

1 Like

Όταν πήγα στο merch και είδα το 15 (Χ3) εσένα σκέφτηκα :smile:

1 Like

oh kati i8eles na sou feroun? sorry man den to gnoriza 8a borousa na xa help as well. shit

Δεν πειραζει ρε, βρεθηκε η ακρη, thanks!

Γλιτωσα το ταχυδρομειο :sunglasses:!

1 Like

Αποφάσισα ότι το The Duellists είναι το πιο underrated κομμάτι τους. Επίσης δεν το έχουν παίξει ποτέ live.

Α! Και προτιμούσα εννοείται να δω αυτό live παρά το Alexander the Great.

3 Likes

Ο Θεέ μου …μόνο ένα? ?Ποι ο δύσκολο είναι να κάνεις μια λίστα με τα ποιο underrated τραγούδια τους πάρα ένα Best of. Φυσικά γιαυτό φέρουν ευθύνη οι ίδιοι οι maiden και όχι τόσο οι οπαδοι. Το duelists πχ είναι αδικημενο από την ίδια την μπάντα.

Με την ίδια λογική βάζω μέσα to tame a land, de javu,only the good…,ghost of the navigator, infinite Dreams, the loneliness of the…, caught somewhere in time, fortunes of war, motsuger και πολλά ακομη

5 Likes

Αντικειμενικά θεωρώ ότι υπάρχουν και πολλά αλλά και πολύ καλύτερα τραγούδια από το Alexander για να παιχτούν live. Αν δε μιλάμε συγκεκριμένα από το Somewhere, απλώς φανταστείτε κάποια στιγμή να έμπαινε ξανά σαν εναρκτήριο κομματι intro + ομώνυμο!
Από κει και έπειτα τι να ζητήσεις…Duellists, Tame, Stranger, Sea of Madness και πόσα άλλα. Τώρα γιατί τέτοια πρεμουρα με το Alexander ποτέ δεν το κατάλαβα. Προσωπικά από όλα τα μεγάλα σε διάρκεια τραγούδια το βρίσκω το πιο “αδύνατο”. Πως γίνεται να το συγκρίνω ή να το προτιμήσω live από το Rime ή το Revelations ή το Phantom? Ποιο να αφήσεις έξω και να βάλεις μέσα ένα κομμάτι το οποίο νομίζω δεν θα “δουλέψει” συναυλιακά?

Η όλη φάση γίνεται πραγματικά λόγω ποιότητας του τραγουδιού ή μας έχει πιάσει το πατριωτικό μας και κάπου το χάνουμε?

2 Likes

Απλά είναι κομματάρα. Δεν είναι ελληνικό απωθημένο. Μην αρχίσουμε τα “σου αρέσει άρα είσαι πατριώτης”, “δε σου αρέσει άρα είσαι προοδευτικός”. Ήδη κάποια μουσικά σάιτ προσπαθούν να το περάσουν και σαν δεδομένο γιατί έτσι τους αρέσει.

3 Likes

Το Alexander έχει τρομερή καθαριστικη δουλειά με το ποντιακο σημείο να ξεχωρίζει

Edit: φυσικά και το intro

4 Likes