Iron Maiden

Φιλαράκι πόσο πάει η ρίζα? Έτσι για να ξέρουμε :stuck_out_tongue:

IMO:

Book of Souls>Dance of Death>A Matter of Life and Death=The Final Frontier>Brave New World

Book of Souls>The Number of the Beast

Τα μαθηματικά αλλά και η μουσική δέχτηκαν ένα τεράστιο πλήγμα…

Κατά τα άλλα Brave (κλασσικό πλέον, εάν είχε καλύτερη παραγωγή θα έμπαινε δίπλα στην χρυσή πεντάδα) > Book(δυνατές κορυφές - eternity και ομώνυμο είναι για μένα τα ωραιότερα κομμάτια του reunion - υπάρχουν και υπερβολές σε διάρκειες όμως) > Matter(δυνατό και ομοιογενές σύνολο λείπει το κομμάτι που θα ξεχωρίσει σαν hit) > Dance(filler του filler ο filler και βαβούρα στην παραγωγή) > Frontier (γενικά κακός δίσκος το δεύτερο χειρότερο maiden, καλές στιγμές βρίσκονται με πολύ ζόρι).

1 Like

3 Likes

image

Τι Διακρίνουσα έχει το BoS;

Το brave έχει εξαιρετικό ηχο.Θα ήθελα απλά να ειναι ελάχιστα πιο μπασαρισμενος για να υπάρχουν οι χαμηλές κτλ.

Δεν ξερω, αλλα μαλλον αρνητικη θα ειναι, οδηγωντας σε μη υπαρκτες ριζες, οπως μη υπαρκτος ειναι και ο δισκος για μενα. Εχοντας κανει παμπολλες φιλοτιμες και καλοπροαιρετες προσπαθειες να το ακουσω, πλεον εχω καταληξει στο οτι ειναι ενας πραγματικα πολυ υπερεκτιμημενος δισκος, αφου τα τρια τραγουδια που ειναι ο μισος δισκος, τραβανε 5 ή 10 λεπτα παραπανω απο οσο θα επρεπε (The Red And The Black, Book Of Souls, Empire Of The Clouds).

Το θεμα ειναι πως αντε και πες βαζω τον δισκο χωρις να δωσω σημασια σε αυτα τα 3 τραγουδια, κι απο τα υπολοιπα τα μισα με κουραζουν. Μακαρι να ηταν ολος ο δισκος στο υφος του If Eternity Should Fail, που ειναι ισως το καλυτερο τραγουδι των Maiden μετα το reunion.

2 Likes

Συμφωνώ με Quintom. Υπερεκτιμημένος και σε αρκετά σημεία βαρετός δίσκος. Θυμάμαι όταν άκουσα το If Eternity Should Fail, λέω ουάου πάμε για πολύ καλό δίσκο αλλά τελικά δεν.

Πάμε και μια συνεπαγωγή τώρα:

Τhe Number of the Beast > A Matter Of Life And Death

A Matter Of Life And Death ≥ The Final Frontier

Mε βάση τις 2 παραπάνω σχέσεις ⇒ TΝΟΤΒ > TFF

Ρε Quintom εκτός από Μαθηματικός είσαι και Φιλόλογος; :stuck_out_tongue:

1 Like

Τα παραπονα σου στον @plex27 που δεν αφηνει να πεσει κατω τιποτα, αν και ουτε αυτος φιλολογος.

Αλλα για να απαντησω και σοβαρα, οχι, και πιστευω φανατικα στο ατονικο συστημα. Οι τονοι ειναι στο 99% του γραπτου λογου περιττοι πλεον. Ειμαι Φυσικος, Μαθηματικος, Αστρονομος και Αρχιδι.

Επισης με βαση τους online χαρακτηρισμους που μου εχουν αποδοθει ανα τα χρονια, ειμαι Προκλητικο Μουνοσκυλο, Ασεβαστο Κατακαθι, Πεταμενος, Καθυστερημενος, Κοπροσκυλο και Περηφανος Αιρετικος. Α, και μου γαμιεται η μανα.

1 Like

Ευχαριστώ Ανχολακο

Παρακαλώ φίλε μου! (Τι κολλημα και τουτο!)

meta ap to sxolio tou pantelis 79 nomiza pos 8a grapseis “to brave exei e3eretiki diakrinousa”

1 Like

εχει το ghost of the navigator που ειναι η καλυτερη διακρινουσα :stuck_out_tongue:

2 Likes

poli diakrinousa re paidi mou.

Book of Souls με Final Frontier δεν ακούγονται κατ εμέ, δεν βρίσκω 1 καλό κομμάτι μέσα και στα δύο μαζί…

το AMOLAND είναι ο πιο φιλόδοξος και πιο δουλεμένος δίσκος μετά το reunion, χάνει όμως από το BnW καθότι το BnW έχει πιο πολλά ‘‘χιτάκια’’ (δε το λέω αρνητικά) τα οποία έγιναν κατευθείαν συναυλιακά highlights (προφανώς ακούω το Wicker Man 100 φορές καλύτερα σε live παρά πχ το Legacy, για να πιάσω ένα από τα λιγότερο καλά του δίσκου but still χιτάκι -δεν αναφέρομαι καν δλδ σε ομότιτλο και ghost ή dream of mirrors ή nomad) + highlights και στα αυτιά των οπαδών σαν κομμάτια καθότι πιο άμεσα και trademark maiden από τα ημί-prog βαριά και πιο πολύπλοκα κομμάτια του AMOLAND

χάνει και από το DoD κατ εμέ επίσης, στα σημεία όμως, καθότι έχει 1. Dance of Death 2. Paschendale που είναι από τα καλύτερα, αν όχι τα καλύτερα κομμάτια που έχουν γράψει μετά το reunion γενικότερα… ίσως σε άλλη μου φάση να πω ότι το DoD είναι χειρότερό του

Το Amoland αν και το έχω ακούσει υπερβολικά πολλές φορές, είναι πιο στριφνός δίσκος από την άποψη ότι και μεγάλα κομμάτια έχει και μη συναυλιακά τα περισσότερα και υπομονή θέλει και και και…πάραταύτα είναι πολύ καλός δίσκος και με πολύ περισσότερη ίσως δουλειά στα ριφς/σόλος/φωνητικά από τα προηγούμενα 2 άλμπουμς και πολύ καλύτερη παραγωγή…απλά είναι αυτό ότι είναι πιο ‘‘proggresive’’ από τα άλλα 2, πιο δύσκολο να τον γουστάρεις με την ίδια αμεσότητα που γουστάρεις τα άλλα…

αλλά ναι, τα 2 τελευταία δεν ακούγονται ούτε για πλάκα, για εμένα πάντα… τώρα άκουγα το Empire of Clouds και έπρεπε να περάσει 20λεπτο για να ακούσω ένα ριφ της προκοπής και να νιώσω λίγο ενδιαφέρον…αυτή είναι και η αποψάρα μου βέβαια οπότε peace :kissing_heart:

e στην μείον ένα έχει, μπορεί να εχει και i

To Book of Souls ουτε εμενα με τρελανε. Εχει τις μειντενικες του στιγμες,αλλα σε αρκετα σκορπιες φασεις και επισης ενω γουσταρω τρελα τα epics των Μειντεν,νομιζω το παρακαναν με την διαρκεια των τραγουδιων. Πολλη επαναληψη χωρις λογο ξεχειλωνοντας τα τραγουδια,επρεπε να κοψουν αρκετα λιπαρα απτο Book of Souls και τα τραγουδια θα κερδιζαν σε ποιοτητα

Στο Final Frontier ωστοσο νομιζω κανεις λαθος,καθως εχει καποια πολυ δυνατα επικα κομματια οπως Talisman,Isle of Avalon,οπως και την απιστευτη “power ballad” Coming Home. Και τα υπολοιπα κομματακια ειναι αρκετα καλα,το μονο τραγουδι που δεν μαρεσει καθολου ειναι το πρωτο,νομιζω μπορεις να το κανεις safely skip. Ξαναδωστου μια ευκαιρια χωρις bias,πιστευω θα το δεις με αλλο ματι



2 Likes