Isis

Από προχθές έχω ακούσει το Oceanic 7-8 φορές, αυτό έχω να πω μόνο

Στα ενδιάμεσα παίρνω και τζούρες απ’το Panopticon (έχω ακούσει τα 3 πρώτα κομμάτια του ενώ το So Did We ήταν το πρώτο κομμάτι που άκουσα απ’αυτούς και είχα πάθει τρελή πλάκα αλλά μετά δεν τους έδωσα πολλή προσοχή γιατί μου έλειπε η διάθεση να ασχοληθώ με τέτοιας δομής και ύφους μουσική).

Όταν τους ακούω σκέφτομαι ΝΕΡΟ, πολύ ΝΕΡΟ. Φταίνε ο τίτλος του Oceanic και το εξώφυλλο του Panopticon μάλλον.

Εκτός αυτών τα μόνα που έχω ακούσει είναι είναι το ομώνυμο απ’το Celestial, το Holy Tears από In The Absence of Truth και το Threshold of Transformation απ’το τελευταίο (το οποίο είναι κομματάρα).

Έχω δρόμο αλλά επιτέλους μου κάνανε το κλικ. Τόσο καιρό που έβαζα και άκουγα ενώ έκανα παράλληλα κάτι άλλο δεν μου λέγανε και πολλά

Άσε τα δύο τελευταία προς το παρόν και λιώσε όοοολα τα υπόλοιπα.
Όλα όμως, μη τολμήσεις να παραλείψεις Red Sea και Mosquito Control!

Εγω παλι ειμαι καινουργιος σε αυτο το ειδος και απο τα Panopticon και Oceanic που εχω ακουσει προς το παρον, γουσταρω πολυ Ιsis. Αν δεν παιζει προβλημα με τη δουλεια εκεινη τη μερα, θα παω σιγουρα και στο live. Θελω να παω να αγορασω και το Wavering Radiant. Εχω ακουσει μονο το Ghost Key και μου αρεσε αρκετα.

Απο Russian Circles δεν πρεπει να εχω ακουσει νοτα. Για προτεινετε κανα καλο κομματακι/album

EΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΙSIS. Όποιος θέλει να σπαμάρει Russian Circles, ας τσακιστεί από εδώ μέσα πρώτα, και μετά ανοίξει αλλού τόπικ και ας πει εκεί τον πόνο του.

Άντε γιατί μερικοί το έχετε παραχέσει με το σπάμ.

οφ τοπικ

ENTER-ολο το αλμπουμ @@μαει - Death Rides a Horse
STASION- ολο το αλμπουμ @@μαει -Harper Lewis/Station/Youngblood
GENEVA- ολο το αλμπουμ @@μαει -Malko

φερτε τους λεμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

Λες και το ήξερα.

Δωράκι λοιπόν!:slight_smile:

ελα ρε τι τσιτες ειναι αυτες πρωι πρωι , αφου ειπα “οφ τοπικ

Ωπα ρε αραξε λιγο. Για Isis μιλαμε απλα ειπα επι τη ευκαιρια αν καποιος θελει, να προτεινει και κανενα κομματι απο russian cirlces. Αυτο μονο. Δε θα σου χαλασει το τοπικ.

Live V preorder

http://www.vivahaterecords.com/shop/index.php?controller=home

Ρε το Weight δεν υπάρχει
Κι όλος ο δίσκος δηλαδή

Καΐλα

Αυτός ο τρόπος δόμησης των κομματιών, το πάναπλο drumming, τα φωνητικά του τύπου είναι εντελώς love it / hate it κατάσταση πάντως

Σ’αρέσουν τα female vocals του δίσκου?

Αν ναι, άκου τους 27, στους οποίους τραγουδάει η Maria Christopher, που… μάντεψε.

Τα σπάνε τα γυναικεία στον δίσκο, προσθέτουν υπέροχα με βάση το concept και την γενικότερη αισθητική.

Θα τσεκάρουμε.

27. Ενα αλμπουμακι εχω ακουσει πολυ και η τραγουδιστρια ειναι απιστευτη !
Leviathan κατρακυλισες και εσυ ! :stuck_out_tongue:

enter
station
geneva

κ τα 3 αλμπουμ τους λενε.

θεωρησε οτι το oceanic ειναι οτι καλυτερο εχουν βγαλει/θα βγαλουν για να μην απογοητευτεις απο την πτωση τους στα επομενα

αλλα ναι , το oceanic ειναι απλα ΔΙΣΚΑΡΑ :smiley:

Και το Panopticon μια χαρά ΣΠΕΡΝΕΙ μου φαίνεται.

Celestial! :wink:

Μισο κλικ κάτω από το Oceanic για μένα.

Στο μυαλό μου, αν και δεν τα’χω ακούσει ακόμα τα περισσότερα, πρέπει να υπάρχει κάποια Χ αντιστοιχία με τη δισκογραφία των Mastodon, ως ένα βαθμό …

Π.χ. το Celestial πρέπει να’ναι πιο hardcore
με το Oceanic εδραιώθηκαν και παραμιλάγανε όλοι και είναι ήδη κλασσικό
και με το Panopticon μαλάκωσαν λίγο “ισοφαρίζοντας” σε ποιότητα το Oceanic.

Kαταλαβαίνετε πού το πάω …

Ye, είχα κάνει παρόμοιο παραλληλισμό με τους Burst, δηλαδή

Prey on Life - Celestial
Origo - Oceanic
Lazarus Bird - Panopticon

Ευτυχώς οι Burst ξέραν πότε έπρεπε να διαλύσουν :tomato:

όντως, ο παραλληλισμός με burst είναι πιο πετυχημένος. άλλωστε το leviathan vs blood mountain είναι άσσος καθαρός :p. τώρα για το ότι οι burst ήξεραν πότε να το διαλύσουνε… αν μετά από τόσα χρόνια επί σκηνής εξακολουθείς να βγαίνεις σαν απροβάριστος, μάλλον είναι μια λογική και τίμια απόφαση :roll:

Το Oceanic λοιπόν είναι το κυρυφαίο τους. Νομίζω όλοι πάνω-κάτω συμφωνούμε.
Επειδή δεν το χορταίνουμε βέβαια, παίζουν και βοηθήματα.

Oceanic Remixes - Reinterpretations (2005)

Με ένα σωρό remixes/ αναδομήσεις των κομματιών του δίσκου από ένα σκασμό εκλεκτούς καλεσμένους. Μικρή σχέση με τον αρχικό δίσκο, πολύ ενδιαφέρον εν τέλει.

[SPOILER]
Oceanic: Remixes Reinterpretations CD DISC 1:

  1. Weight - (with Fennesz)
  2. False Light: Carry Edit - (with Ayal Naor)
  3. Hym - (with Thomas Koner)
  4. Other, The - (with James Plotkin)
  5. Carry: First Version - (with Tim Hecker)
  6. Maritime - (with Teledubgnosis)
  7. Maritime - (with Mike Patton)
    Oceanic: Remixes Reinterpretations Songs DISC 2:
  8. Beginning and the End, The - (with Venetian Snares)
  9. Carry: Second Version - (with Tim Hecker)
  10. False Light - (with The Oktopus)
  11. Carry: Like I Will Love Her Forever? (Fuckin Die!!!) - (with DJ Speedranch)
  12. From: Sinking, To: Drowning - (with Destructo Swarmbots)
  13. Hym - (with J.K. Broadrick)[/SPOILER]

και το ολοκαίνουργιο:
Live 5 (2009)

Ολόκληρο το άλμπουμ παιγμένο λάιβ στις 23.7.2006 στο Koko’s του Λονδίνου στα πλαίσια του All Tomorrow’s Parties Festival. Δεν πιάνει το φήλινγκ του δίσκου, σίγουρα δεν πιάνει το φήλινγκ της βραδιάς, αλλά το έβαλα να παίζει και δεν μπορώ να ξεκολλήσω. Το Beginning and the end ελάχιστα παραλλαγμένο, το maritime απογυμνωμένο αλλά απίστευτα κολλητικό. Έπος.