J. R. R. Tolkien

Ειχα ακουσει οτι θα εβγαινε σε ταινια το χομπιτ,ισχυει?

Πολλα ακουγονται εδω και χρονια, αλλα κανεις δεν ξερει… Τσεκαρε και αυτο το link

Παντως καλη επιλογη αν τελικα το σκηνοθετησει ο Guillermo del Toro. Αλλα τιποτα δεν ειναι σιγουρο. Μακαρι [-o<

Αφού το status του είναι announced, το πιο λογικό είναι ότι θα βγει…

Το χομπιτ εχει ηδη μπει σε προγραμμα,σεναριο εχει μοιραστει,οι ρολοι εχουν διανεμηθει,ολα ειναι ετοιμα και σε λιγο καιρο ξεκινανε γυρισματα…(λογικα σε λιγο καιρο θα μαθουμε και εμεις λεπτομεριες παραπανω για ηθοποιους κτλ)…

Το Σιλμαριλλιον αναδυκνείεται πολύ καλύτερα στα Αγγλικα (ε αλλο Varda the Kindler και άλλο Η Βαρντα η Αναφτρα…νταξει)

Για τα ονόματα συμφωνώ. Αλλά κάτσε να διαβάσεις περιγραφές και διαλόγους στα αγγλικά, και μάλιστα με αρχαϊκούς τύπους. Εδώ στα ελληνικά και μπορεί να ξενερώσεις.

Ο Τολκιν το 1926 που αρχισε να γραφει το Lost tales (η πρωτη μορφη των μύθων) το μόνο που ηθελε ήταν να δημιουργήσει μια καθαρά Αγγλικη μυθολογια και οι γλωσσες που δημιούργησε το αντανακλούν αυτο καθαρα.Το αστείο ειναι οτι η γλωσσα του Ρόχαν ΔΕΝ είναι made-up,ειναι κανονικότατα Middle English.
Οποτε πιστεύω πως είναι προτιμητέο το ορίτζιναλ.
Η ίσως απλα εγω συνήθισα τα Αγγλικά.

Και εγω προτιμω τα original, αλλα ειναι αρκετα δυσκολος ο Tolkien στα αγγλικα… Προτιμω τα ελληνικα στα βιβλια του για να μην χανω τον ειρμο.

μου φαινεται οτι σε λιγο καιρο θα βγει στους κινηματογραφους.ειχα ακουσει κατι για δεκεμβρη.

εντιτ:δεν ειχα δει οτι υπαρχουν φημες για χομπιτ2
εντιτ2:τελικα ειδα οτι βγαινει στους κινηματογραφους το δεκεμβρη του 2011 το 1 και το δεκεμβρη του 2012 το 2

αντε… ένας χρόνος έμεινε…
και απ ότι διαβάζω στο wikipedia o Elrond, το Gollum και ο Gandalf θα έιναι οι ίδιοι ηθοποιοι με Lord of the Rings

ναι οι ιδιοι θα ειναι.εγω θα γουσταρα να γινει και μια ταινια με τα παιδια του τουριν και γενικα τις πιο ωραιες ιστοριες απο σιλμαριλιον.

Επρεπε να ειναι οι ιδιοι ηθοποιοι, ειδικα μετα την επιτυχια του Αρχοντα… Μακαρι να ειναι καλη η ταινια, την αναμενω πως και πως… Ευχομαι να μην απογοητευτουμε…

Μακάρι!!!
Επίσης, να παίζει και κάποιος που να μοιάζει στον μπίλμπο που έπαιζε στον άρχοντα…

Τι να πει κανείς, ο Τόλκιν είναι μεγάλος άρχοντας. Δεν έχει υπάρξει όμοιός του στο χώρο του fantasy. Και μόνο να διαβάσει κανείς τις ιστορίες του Σιλμαρίλιον, καταλαβαίνει πολλά πράγματα για τον άνθρωπο αυτό.
Εδώ πέρα επινόησε ολόκληρη γλώσσα μόνος του, μιλάμε ο άνθρωπος ήταν τεράστιος διανοητής.
Κ βέβαια αξίζει κ μια μεγάνη μνεία στον Πίτερ Τζάκσον, που πιστεύω έπιασε στο 100% το πνεύμα της τριλογίας. Ελπίζω να γίνει κάτι ανάλογο και στο Χόμπιτ.

Πωωωωωω πως δε το πήρα χαμπάρι αυτό το τόπικ τόσο καιρό.

Τι να λέμε για τον Καθηγητή Τόλκιν; Μεγάλος συγγραφές και με τεράστιο όραμα… και όλα άρχισαν επειδή ήθελε να γράψει κάποιες ιστορίες για να λέει στα παιδιά του…

Θα μπορούσα να μιλαω άπειρες ώρες για το συγκεκριμένο θέμα μιας και έχω ασχοληθεί ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σε τρομακτικό βαθμό θα έλεγα!!! Οι ταινίες πραγματικά ΕΠΗ αν και χάνουν πολύ από τα βιβλία τα οποία τα βρίσκω εξωπραγματικά.

Όσο για το Χόμπιτ ακόμα αρκετά μπερδεμένα τα πράγματα αν και προχτές είχαμε εξελίξεις!

Φιλαράκο, εντελώς τυχαία το ανακάλυψα. Πάντως για να έχει το thread τόσο μεγάλη χρονική διάρκεια (όπως κ το Σιλμαρίλλιον, που ξέθαψα κ αυτό), πρέπει αν ασχολούμαστε πολλοί metalheads με το χώρο του fantasy.

Πάντως φοβερό νέο αυτό για τον Π. Τζάκσον. Όμως είναι εκνευριστική τόση καθυστέρηση. Αρχικά οι ταινίες ήταν να βγουν Δεκέμβρη του 11 η πρώτη κ Δεκέμβρη του 12 η δεύτερη.

3D??? Ξενέρωσα…ελπίζω να μην ισχύσει! προσωπικά πιστεύω ότι δεν προσφέρει τίποτα παρά μόνο κούραση!

με αυτο το χομπιτ μας εχουν σπασει τα νευρα…απο αναβολη σε αναβολη το πανε…και αυτο δεν ειναι καλο…καθολου καλο για μια ταινια…δεν ξερω αρχιζω και φοβαμαι για επικ φαιλ (αν και με τζακσον χλωμο :p)…μεγαλη συγκινηση παντως αν βγει και φτανει εστω και στο μισο τον ΑΡΧΟΝΤΑ(με κεφαλαια)

Kαι πανω που χαρηκαμε και ειπαμε οτι οκ,το πρασινο φως για το Χομπιτ δοθηκε…

ερχεται αυτη η ειδηση…

http://uk.eonline.com/uberblog/b203649_fire_on_hobbit_set_just_studios_ready.html

και εχω να πω απλα.

ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ ΦΥΓΕ ΑΠ ΤΗ ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ ΓΑΜΩ ΤΟ ΣΤΑΝΙΟ ΣΟΥ!

Όλα στραβά δηλαδή. Ας ελπίσουμε όπως λέει και το άρθρο να είναι το τελευταίο εμπόδιο!!!