J. R. R. Tolkien

Ωραίος, θενξ!

Να πω εδώ πως έχω παραγγείλει και περιμένω εντός των ημερών το Σιλμαρίλλιον στα αγγλικά, σε μια πολύ ωραία hardcover έκδοση που βρήκα… Δε βλέπω την ώρα να το ξαναδιαβάσω!

Εγώ εντός των ημερών θα ξεκινήσω τις Επιστολές. Το έχει διαβάσει κανείς να μου πει εντυπώσεις; :-s

Silmarillion στα αγγλικά! Μεγαλείο απλά! Ότι και να πω είναι λίγο.

Από τις Επιστολές μαθαίνεις πάρα πολλά για την προσωπική ζωή του Καθ. Tolkien καθώς έγραφε σε πάρα πολύ κόσμο. Τα περισσότερα απευθύνονται κυρίως στους εκδότες κλπ κλπ.

Πραγματικά αξίζει!

Αυτό λες έτσι;

Το είχα διαβάσει για εργασία στην σχολή και άξιζε τον κόπο. Πολλά ενδιαφέροντα πράγματα, συζητήσεις, με την γυναίκα του, με εκδότες, με άλλους καθηγητές και συγγραφείς κλπ.

Εγώ πάντως πραγματικά εντυπωσιάστηκα από το πόσο απλός, και μετριόφρων ήταν και φαίνεται μέσα από τα γράμματα του!

Πήρε κανείς το extented του Άρχοντα σε blue ray? Όποιος το πάρει ας δώσει ένα μικρό review εδώ μέσα

απίστευτο είναι.έχω δει τα 2 πρώτα και θα δώ το 3ο κάποια στιγμή.βλέπεις ακόμα κ τις σταγόνες ιδρώτα στα πρόσωπα των ηρώων.

το μπάλρογκ στην μόρια φαίνεται απίστευτο σε full HD οθόνη.

Από extra υλικό τι έχει; Βασικά με ενδιαφέρει αν έχει κάτι καινούργιο η κάτι που βάζουν για πρώτη φορά. Όταν θα κάτσεις να λιώσεις και τα δεις όλα ρίξε ενα ποστ :stuck_out_tongue:

οκ.
καινούρια στοιχεία εννοείς αν έχει στις ταινίες ή στα extras?

στα extras. Βασικά υπάρχουν σκηνές από την ταινία που δεν μπήκαν ποτέ σε αυτήν (τις βλέπεις και σε μερικά από τα trailer). Αναρωτιέμαι αν τις έχουν βάλει εδώ μέσα, όχι σαν μέρος της ταινίας αλλά στα extras ξεχωριστά. Αλλά και γενικά αν λένε τα extras τίποτα.

Οι αθεοφοβοι στο κλασσικο μπλε χαρτονακι των blue ray boxsets πανω πανω εχουν γραψει ‘‘exten[B]t[/B]ed edition’’.Καταλαβαινεις δηλαδη με τη μια οτι ειναι η ελληνικη εκδοση…ευτυχως βγαινει:p

Δεν εχω βαλει να τα δω ακομα.Απο καθαρα αποψη ποιοτητας εικονας και ηχου παντου λενε οτι ειναι ο,τι καλυτερο παιζει για τις ταινιες.Αλλα στο avsforum εχει γινει λιγο της ποπης με τα χρωματα του FOTR,οτι υπαρχει ενα green tint καθολη τη ταινια και χει γινει πιο σκουρο κι ετσι(για τα sequels λενε οτι ειναι αψογα και δεν εχουν το ιδιο θεμα).Και γινεται ολοκληρη κουβεντα για το αν εγινε αυτο κατα λαθος η αν το κανε σκοπιμα ο Jackson.Θα τα δω και γω και θα πω αποψη.

Είδα στο Public σήμερα μια έκδοση του Hobbit που ήταν comic και φαινόταν ωραία (Αγγλικά πάντα). Το χει πάρει κανείς?

το χόμπιτ το έχω διαβάσει σε κόμικ στα ελληνικά.πολύ καλό ήταν.

Το δα κι αυτό σήμερα στα Public. Ήταν 4 ευρώ ακριβότερο του Aγγλικού . Ψήνομαι να το πάρω και στα Αγγλικά, γιατί δεν νομίζω θα χει και ΤΟΣΟ δύσκολο λεξιλόγιο πια :-k

Παιδιά, τον έχετε πάρει απο φόβο τον Τόλκιν και το λεξιλόγιο του. :stuck_out_tongue: Ειδικά για το Χόμπιτ δε θα πρεπε να φοβάστε! (εξάλλου αυτή η έκδοση του κόμιξ συνιστά “διασκευή” ουσιαστικά, μεταφορά, δεν είναι γραμμένη απο τον ίδιο).

Κομιξάκι το οποίο παρεμπιπτόντως είναι πολύ καλοφτιαγμένο, δεν το έχω διαβάσει ακόμα αλλά θα γίνει σίγουρα μέχρι να βγει η ταινία…

στο ελληνικό κόμιξ πάντως οι διάλογοι είναι σχεδόν ίδιοι με τους διαλόγους στο βιβλίο χόμπιτ.δεν έχουν μεγάλη διαφορά και η αλήθεια είναι οτι διαβάζεται πιο εύκολα το κόμιξ γιατί έχει τις εικόνες και μου έδωσε την εντύπωση οτι σε βάζει πιο πολύ και πιο εύκολα μέσα στην δράση.

ΥΓ.να βγάλουν και το σιλμαρίλιον σε κόμιξ να γουστάρουμε!!!

Ομολογώ ότι το 12τομο History of ME δεν ήταν και ότι πιο εύκολο έχω διαβάσει στα αγγλικά. Αλλά εννοείται ότι το Hobbit γενικά είναι ότι πιο εύκολο από Tolkien. Μην ξεχνάμε ότι είναι μια ιστορία που έγραψε για τα παιδιά του!

Ναι και γω γι’αυτον τον λόγο το θέλω. Είναι πιο “εύκολο” απ’ ότι είναι ένα βιβλίο.
Μάλλον στα Αγγλικά θα το πάρω, και παίζει να το πάρω από Play, αφού είναι γύρω στα 5 ευρώ πιο φθηνό.

http://www.play.com/Books/Books/4-/294996/The-Hobbit/Product.html?searchtype=bookall&searchsource=0&searchstring=Hobbit&urlrefer=search&strefer=bookall&searchfilters=s{Hobbit}%2Bc{91}%2B

με ποιο να αρχισω ;
εχω δει μονο τις ταινιες απο αρχοντα

να διαβασω και τα βιβλια ή να παω σε κανενα σιλμαριλιον ;

Θα λεγα με το Χομπιτ που ειναι απλο σχετικα…μετα Αρχοντα και μετα οτιδηποτε αλλο :slight_smile: