J. R. R. Tolkien

Εγώ θα πρότεινα τον Άρχοντα πρώτα. Το χόμπιτ είναι αρκετά πιο παιδικό και μπορεί να σχηματίσεις λάθος γνώμη για τον καθηγητή!

Τα υπόλοιπα προς το παρόν μην τα ακουμπάς :stuck_out_tongue:

Βασικά μην ξεκινήσεις με το Σιλμαρίλιον γιατί θα χαθείς τελείως, είναι αρκετά αποσπασματικό και γίνεται πανικός με αναφορές σε ονόματα και τοποθεσίες, άστο για το τέλος και αφού έχεις μπει για τα καλά στον κόσμο του Τολκιν. Από εκεί και πέρα το Χόμπιτ είναι όντως πιο απλοϊκό σε γραφή αλλά όχι και άσχημο ξεκίνημα ειδικά τώρα που θα βγει και η ταινία, απλά μην το πάρεις ως δείγμα του τι θα ακολουθήσει.

@JTN

μπορείς να πάρεις και το εικονογραφημένο χόμπιτ.είναι ακόμα πιο εύκολο στο διάβασμα.διαβάζετε πολύ ευχάριστα.

thanks παιδια

Οκ, σου’χουν απαντήσει άλλοι τόσοι πιο πάνω.
Αλλά επειδή εγώ ξεκίνησα με το Σιλμαρίλλιον… και η αλήθεια είναι ότι πανικοβλήθηκα λίγο… και ήθελα να μπορούσα να θυμάμαι ονόματα και τοποθεσίες αλλά… ήταν τόσα πολλά που δεν μπορούσα… οπότε ίσως καλύτερα να’χα ξεκινήσει με τον Άρχοντα…
Τελικά όμως έχοντας διαβάσει όλα με τη σειρά, μπορώ να πω ότι χαίρομαι που τα πήρα χρονολογικά… κι ας δυσκολεύτηκα με το Σιλμαρίλλιον… γιατί μπόρεσα να δω την ιστορία ως έχει… όλον αυτόν τον μαγικό κόσμο του Τόλκιν σε ολο του το Μεγαλείο…
Γιατί μετά που πήγα σε Χόμπιτ, και Αρχοντα… μπορούσα να καταλαβαίνω καλύτερα την σοβαρότητα των πραγμάτων και όταν έκανε αναφορά σε συγκεκριμένα πράγματα, είχα πάρει ήδη μια ιδέα απο το Σιλμαρίλλιον…
Οπότε είναι καθαρά στο χέρι σου τι θα κάνεις. Ξέρεις πλέον πως είναι περίπου καθε ένα απο τα βιβλία… οπότε εσύ θα κρίνεις καλύτερα.
Καλή ανάγνωσηηη!

με αγάπη σε όλους τους Tolkienικούς!!!

Νά’σαι καλά!

Πόσο εύηχη γλώσσα…

Το βάζω εδώ μιας και δε ξέρω αν υπάρχει πιο κατάλληλο τοπικ

http://www.onedayonly.nl/?TRANSID=723730130&m4n_aid=10963&4dsid=2&4dkn=promo2web

και οι 3 ταινίες σε extended μορφή μόνο 30?

όποιος δεν τα έχει και είναι φαν του Tolkien ας κάνει μία χάρη στον εαυτό του :wink: :wink:

ε οχι και μόνο…στο αγγλικο amazon το έχει με 18 ευρό

ααααα λολ δεν το ήξερα ότι είχαν πέσει τόσο πολύ οι τιμές sorry :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

και να φανταστείς εγώ συνολικά για όλα (αλλά με τα αγαλματάκια) πρέπει να έδωσα γύρω στα 200? -.- -.-

:stuck_out_tongue: Καλα πλάκα κάνω…πιο πολύ το έβαλα για να το πάρει κάποιος…είναι καλή ευκαιρία με 18 ευρο…12 δισκάκια είναι

200 ε…μανούλα μου…

και πραγματικά τα έξτρα δισκάκια αξίζουν! Απίστευτος όγκος πληροφοριων.

εμ τόσα χρόνια δουλειάς ήταν αυτά!

Τι γνώμη έχετε για το “Ατέλειωτες Ιστορίες” (δεν ξέρω πως ακριβώς λέγεται,κάπως έτσι ομως) του τόλκιν?

Βιβλίο για όλους όσους θέλουν να εμβαθύνουν ακόμα περισσότερο στα βιβλία του Tolkien. Πολύ καλό για τους φανατικούς.

Δεν το συνιστώ σε όλους όσους απλά διάβασαν τον Άρχοντα και τέλος

Οτι και να πεις για τον Tolkien ειναι λιγο.Απλα τεραστιος :respect: Εχω διαβασει μεχρι τωρα Σιλμαριλλιον,Χομπιτ,και τριλογια Αρχοντα φυσικα!!!

Ότι είπε ο Astaldo βασικά είναι συμπληρωματικό βιβλίο για όσους έχουν διαβάσει τα βασικά και θέλουν το κάτι παραπάνω πάνω στην μυθολογία.

αυτό που λέει ο τούλκας:p.
πολύ καλό για τους πορωμένους.:slight_smile:

οκ,εχω διαβάσει 3 αρχοντες,χόμπιτ . Αρα πρώτα το σιλμαρίλλιον και μετά οι ιστορίες . Θενξ !

Και τα Παιδια του Χούριν είναι εξαιρετικά. Στο ύφος του Silmarillion.