J. R. R. Tolkien

Ω ναι!!! Γενικά όλα αυτά τα “εξτρα” βιβλία τα σπάνε για τους κολλημένους ααν εμένα!!! Πάρα πολλές λεπτομέρειες!!!

αχ το σιλμαριλιον.ποσο μαγεια κρυβει μεσα του οταν το συνηθισεις τη γραφη του?και το τελος:cry:

θελω να το ξαναδιαβασω! ! !
(αλλα εχω ενα καρο αδιαβαστα ακομα)

ναι.απίστευτο βιβλίο και αυτό.αναλύει πιο πολύ το όλο σκηνικό με την οικογένεια του Hurin.

προσωπικα μου αρεσαν περισσοτερο οι παραπλευρες ιστοριες ,οι σημειωσεις και εξηγηση των πραγματων μεσα σε αυτο το βιβλιο οπως και με το σιλμαριλιον παρα με τhν τριλογια του lord of the rings

Μάλλον γιατί έχεις μπει για τα καλά μέσα στον κόσμο του Tolkien και θες να ξέρεις αυτές τις παραπάνω λεπτομέρειες που αναφέρει σε αυτά τα βιβλία. Κάπως έτσι το βλέπω εγώ!

^
Ακριβώς!
Οι λεπτομέρειες είναι που έχουν την περισσότερη γλύκα!

εεεμ , αν δεν μάθεις ποσο την είχε ο Gandalf δεν ησυχάζεις

αν το μεγεθος επαιζε ρολο σε καποια φαση της ιστοριας θα ηθελα να μαθω ποσο την ειχε:p

και εγώ μια από τα ίδια είμαι.έχω χωθεί τόσο στον κόσμο του τόλκιν που διαβάζω όπου βρώ και την παραμικρή λεπτομέρεια.

[SPOILER]το nick σου έπρεπε να είναι τούλκας όχι αστάλντο.:p[/SPOILER]

Έλα ρε πιο γαμάτο είναι το Astaldo :wink:

Το Tulkas δεν μου αρέσει :stuck_out_tongue:

το Toύλκας είναι πιο μπρουτάλ:p

Ξεκίνησα εδώ και λίγες μέρες να διαβάζω τις “Επιστολές”

Αν και ακόμα είμαι στις 100 πρώτες σελίδες ήδη φαίνονται οι επιρροές του β’ παγκοσμίου πολέμου στον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών μέσα από την αλληλογραφία που διατηρούσε με τον γιο του Κρίστοφερ (που υπηρετούσε εκείνο το διάστημα) και του έστελνε κομμάτια από τα κεφάλαια που έγραφε (1943-1944). Καθόλου τυχαία αφορούσαν το δεύτερο βιβλίο της σειράς (οι δύο πύργοι) και τα κομμάτια (από όσα έχω διαβάσει ως τώρα) που γράφονταν όσο ο Κριστοφερ ήταν στον πόλεμο είχαν να κάνουν με την Μορντορ και το ταξίδι του Φρόντο και του Σαμ.
Ιδιαίτερα το σημείο που προσπαθεί να περιγράψει την φρίκη αυτού του πολέμου γράφει στον γιο του
[I]“Αν ο ψυχικός πόνος και η αγωνία ήταν ορατά, σχεδόν ολόκληρος αυτός ο σκοτεινιασμένος πλανήτης θα τυλιγόταν με πυκνό μαύρο καπνό και θα κουκουλωνόταν από τα έκπληκτα μάτια των ουρανών” [/I]
Οι επιρροές στο Άρχοντα νομίζω είναι ξεκάθαρες.

Το τελείωσα τελικά το αποπάνω (μου πήρε λίγο παραπάνω). Απλά εξαιρετικό και στην αρχή βαριόμουν να το διαβάσω σκεπτόμενος πως δεν θα είναι και τόσο ενδιαφέρον. Εντυπωσιακός ο τρόπος σκέψης του Τολκιν και πως αυτός περνάει μέσα στα γραπτά του. Μπορεί ο ίδιος να μισούσε την αλληγορία όσο τίποτα άλλο τελικά όμως πολλοί ήρωες του και καταστάσεις μπορούν άνετα να “μεταφραστούν” με ανάλογο τρόπο.
Ιδιαίτερα συγκινητικός ο τρόπος που μιλούσε στα παιδιά του για το θάνατο της γυναίκας του, μπορεί ο ίδιος να λέει πως ήταν σαν χόμπιτ στην καθημερινή του ζωή αλλά εκεί δείχνει πως είχε μια καρδία που έμοιαζε περισσότερο σε αυτή του Άραγκορν ή του Μπέρεν που έχασε την αγαπημένη του.
Όποιος λατρεύει τα βιβλία και δεν το έχει διαβάσει να το κάνει τώρα! Απλά εκπληκτικό.

Απίστευτα ταπεινός τύπος… αυτό έχω να πω!

Αυτό τό’χα χρησιμοποιήσει στ’Αγγλικά για εργασία στο Πανεπιστήμιο.
Πολύ ενδιαφέρουσες λεπτομέρειες είχε. Όσοι αγαπάτε Tolkien καλό είναι να το τσεκάρετε 8)

διαβάζω το σιλμαρίλλιον το οποίο είχα αρχίσει το πάσχα και το παράτησα λόγω φροντιστηρίων. κοντεύω να τελιώσω το μέρος με την θεογονία και την δημιουργία του κόσμου. παρ’ολ’αυτά το βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον μέχρι στιγμής παρ’όλο που θέλω να μπω στο κύριο μέρος του βιβλίου και να καύλωσω τη ζωήμ με τα τρομερά τοπία τα οποία ο τολκιν καταφέρνει και τα περιγράφει με τόση γραφικότητα σα να τα διαβάζει η γιαγιά στα παιδιά μπροστά από το τζάκι. είμαι τοσο περίεργο να μάθω για την συνέχεια.

Εεεεε θα το παίξω εξυπνάκιας τώρα αλλά ακόμα δεν έχεις δει τπτ. Πραγματικά καλά κάνεις και ανυπομονείς να προχωρήσεις :slight_smile:

Και που να αρχίσουν οι μεγάλες μάχες να καυλώσεις τη ζωή σου :stuck_out_tongue:

έχω διαβάσει το χόμπιτ και ξέρω τι να περιμένω από το Θεό.
συνδυάζει πολλά στοιχεία από την πραγματικότητα, όπως όταν λέει ότι οι άνθρωποι είναι το μόνο είδος που φέρνει στον μέλκορ που είναι το κακό. και στο σημείο που λέει ότι οι άνθρωποι έρχονται στον κόσμο για λίγο χρονικό διάστημα σε σχέση με τους νάνους και τα υπόλοιπα είδη και ότι δεν δένονται με την γη. θέλω να πω ότι αξίζει να το διαβάσει κανείς, διότι περνάει πολλά μηνύματα.
επίσης το ότι έχει πάρει στοιχεία από άλλα παραμύθια είναι επίσης εμφανές. π.χ. για τους 7 προπάτορες των νάνων που δημιούργησε ο Άουλε.