J. R. R. Tolkien

Γενικά έχει πάρει στοιχεία από πολλές μυθολογίες όπως και θρησκεία (λιγότερο εμφανής η δεύτερη αλλά παρούσα μιας και ήταν πιστός καθολικός). Πάντως το Χομπιτ δεν σε προετοιμάζει για αυτό που θα συναντήσεις στις επόμενες σελίδες του Σιλμαρίλιον, το πρώτο όταν γράφτηκε δεν ήταν να γίνει μέρος της μυθολογίας της μέσης γης. Μάλιστα πριν εκδοθεί ο Άρχοντας έγινε αναθεώρηση στο Χομπιτ για να ταιριάζει περισσότερο με τα άλλα.

Αν θέλεις να συνεχίσεις πάντως με Τολκιν μετά μην ξεκινήσεις τον Άρχοντα αλλά να διαβάσεις “Τα παιδιά του Χούριν”. Η ιστορία του όπως θα δεις υπάρχει και μέσα στο Σιλμαριλιον απλά εδώ δίνεται πολύ πιο ολοκληρωμένη.
Βασικά αυτό είναι και το πρόβλημα του Σιλμαριλιον, αποτελείται από πολλές μικρές ιστορίες που καθεμία από αυτές μπορεί να βγει σε ξεχωριστό βιβλίο. Στο Σιλμαρίλιον απλά τις παίρνουμε σε περίληψη.

Εγω παντως παιδια μολις εχω αρχισει το τριτο βιβλιο του αρχοντα και απλα με εχει φαει η αγωνια τι διαολο γινεται στο τελος. Μετα παω για Σιλμαριλιον, με ενδιαφερουν τερμα κατι τετοια. Α ρε Τολκιν, μακαρι να ησουν παππους μου.

'Ολοι πεθαίνουν βασικά.

[SPOILER]Μη διαβάσεις το σπόιλερ, λέω τι θα γίνει στο τέλος[/SPOILER]

edit: Γαμώτο, πάλι έγραψα [U]έξω[/U] από το σπόιλερ ό,τι έπρεπε να είχα γράψει [U]μέσα[/U]! Πάντα την πατάω έτσι.

Και μετά από το εκπληκτικό αυτό αστείο, να σε προετοιμάσω απλά πως το Σιλμαρίλλιον σαν τρόπος γραφής και αφήγηση δεν έχει πολύ μεγάλη σχέση (εως καμία) με τον Άρχοντα. (για μένα το opus magnum όχι μόνο του Τόλκιν πάντως αλλά της επικής φαντασίας γενικότερα).

[SPOILER]

[/SPOILER]

να μην συνεχίσω με άρχοντα; δεν το 'χω σκοπό να διαβάσω όλα τα βιβλία του καθώς περιμένουν κι άλλα στην λίστα, και νομίζω πως είναι μαστ ο άρχοντας από την στιγμή που έχω διαβάσει τόλκιν.

μπορώ να πω πως έχω αρχίσει να βαριέμαι το σιλμαρίλλιον. είμαι ακόμη στο 3ο κεφάλαιο με την αιχμαλωσία του μελκορ και τον ερχομό των ξωτικών. εννοείται πως θα το συνεχίσω κι ας βαριέμαι στην αρχή. υπόμονη κάνω, αφού σχηματίζω τώρα μια σφαιρική εικόνα για τη μέση-γη και έτσι μετά θα νιώσω την ηδονή.

το σιλμαρλιλιον το χα ξεκινησει νομιζω 2 η 3 φορες και το ειχα παρατησει ολες.ε οταν πηρα την αποφαση να περασω το 4ο κεφαλαιο απλα μαγευτηκα.προφανως και να διαβασεις αρχοντα,απλα δεν εχει και μεγαλη σχεση με το σιλμαριλλιον.σαφως πιο ευκολο.μυθικα βιβλια.μακαρι να τα διαβαζα παλι πρωτη φορα.ακομα θυμαμαι τα συναισθηματα οταν διαβαζα για τη μαχη στο χελμ:roll:

Τα παιδια του Χούριν που πρότεινα είναι συπληρωματικό στο Σιλμαρίλλιον για αυτό και είναι καλύτερα να διαβαστεί αμέσως μετά. Τώρα βέβαια αν δεν τρελαθείς με τον Σιλμαρίλλιον ναι δεν υπάρχει λόγος να το διαβάσεις και μπορείς να προχωρήσεις κατευθείαν στον Άρχοντα.

Επρεπε να πάω 24 χρονών να διαβάσω τους Αρχοντες και το Χόμπιτ (στ’αγγλικά βέβαια).
Κάλλιο αργά παρά ποτέ!

Πρώτα διάβασα τους Αρχοντες. Εχοντας δει τις ταινίες πόσες φορές ενθουσιάστηκα με κεφάλαια που δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν (Barrow- Wits, Tom Bombandil κλπ).
Φοβερό είναι πάντως που στην επιστροφή στο Shire, η γραφή του Τόλκιν γίνεται πιο ωμή και σκοτεινή, πιο κυνική. Φανταστικός απλά.

Και το Χόμπιτ ήταν μια άψογη προθέρμανση για την ταινία.
2 ταινίες ήθελε σίγουρα, για την 3η είναι πρόκληση να μπουν στο πνεύμα του βιβλίου.
Το Χόμπιτ είναι πιο παιδικό ίσως (έτσι και αλλιώς ξεκίνησε την ιστορία να την λέει στους γιους του να πέσουν για ύνο), αλλά με απίστευτους χαρακτήρες και περιπέτειες συνέχεια. Τα πάντα έχουν φωνή, δράκοι, άνθρωποι - αρκούδες, γκομπιλν, γκουλουμς, τα πάντα.
Ανυπομονώ ακόμη περισσότερο.

Επονται το Silmarilion κάποια στιγμή ενώ θα λάτρευα να δω τα Unifinished Tales σε σχέση με τα παραπάνω βιβλία τουλάχιστον. Διάβασα μερικά στο δαδίκτυο και γούσταρα περισσότερο.

Kαλησπερα και απο μενα, θα ηθελα να ρωτησω επειδη θελω να ξεκινησω και εγω το διαβασμα αν μπορειτε να μου προτεινετε καποιο σαιτ για να παρω τα βιβλια γιατι η αληθεια ειναι οτι εχω ψιλομπερδευτει! μπηκα σε ενα σαιτ και ειδα 2-3 βιβλια για τον καθε τιτλο του αρχοντα.Ολα ιδια ειναι η υπαρχει καποια διαφορα???

                                                      Ευχαριστω ~~

Αν θελεις στα αγγλικα τουτο εδω φαινεται καλη ευκαιρια και νομιζω δεν εχει μεταφορικα

http://www.play.com/Books/Books/4-/342390/The-Lord-of-the-Rings/Product.html?searchstring=lord+of+the+rings&searchsource=0&searchtype=bookall&urlrefer=search&strefer=bookall&searchfilters=s{lord+of+the+rings}%2Bc{91}%2B

Συγγνωμη που δεν το διευκρινισα , μιλαω για βιβλια στα Ελληνικα, σευχαριστω παντως

επειδη μου κανει εντυπωσει που μπηκες?η τριλογια κυκλοφορει μονο απο τις εκδοσεις ΚΕΔΡΟΣ.μηπως ειδες αλλα εξωφυλλα?

εκδοσεις αιολος γραφει για ριξε μια ματια, επειδη χθες εψαχνα και βρηκα και αυτην την εκδοση ρωτησα :slight_smile:

http://www.papasotiriou.gr/special.promo.asp?pcid=107

τωρα ειδα οτι αυτα απο τις εκδοσεις αιολος ειναι εγχειριδια ,ειχες δικιο δικο μου λαθος

Εδω τα εχει και με εκπτωση 30%!Δε νομιζω να υπαρχουν αλλου πιο φθηνα!

:lol:

Amon Amarth λεγεται αλλα δεν πρεπει να προφερουμε την γλωσσα της Μορντορ εξω απο αυτην !
'Η μηπως εγραψα μαλακια ? :stuck_out_tongue:

Ειχα παει που λετε σε μια θεια μου τις προαλλες και βρηκα το ‘Farmer Giles Of Ham’ ή στα
ελληνικα ‘Ο Γιλης ο γεωργος απο το Χαμ’ το οποιο και διαβασα μονοκοπανια μιας και ειναι μονο
90 κατι σελιδες.Δεν τρελαθηκα να πω την αληθεια αν και μερικα σημεια ηταν αρκετα καλα.

Το εχει διαβασει κανας αλλος.

Ναι όντως Amon Amath λέγεται

εεεεε εντάξει γλυκανάλατη ιστοριούλα για παιδάκια! Δεν έχει και κάτι το ιδιαίτερο!!!

ΓΙΛΗΣ;;;;; ΧΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

Το καβατζωσα το βιβλιο ομως.It’s mine !

Επιβαλλόταν!

έίναι τρομερό πάντως που μετά από 10000000000 αναγνώσεις, όποτε διαβάζω για τη μάχη των αμέτρητων δακρύων μου σηκώνεται η τρίχα ρε πούστη από το ρίγος και τη συγκίνηση.
από τα μυστήρια της ζωής:!: