Jag Panzer - The Deviant Chord

Δεν το θεωρώ και τοσο ταμπού και εμέσως το παραδέχτηκε. Ουτε εγω το συνέχισα όμως αφού όπως πολυ σωστά λες η φάση ήταν “περσινά ξινά σταφύλια”. Ο τύραννος είναι περίεργος χαρακτήρας πάντως. Αρκετά παρορμητικό και κομματάκι ανώριμο τον κόβω + διάφορα που έχω μάθει κατά καιρούς απο ανθρώπους της πιάτσας.

2 Likes

E, μεταξύ μας τώρα, είναι λίγο περιορισμένης ευθύνης και έχει κάνει και χοντρές ΒΛΑΚΕΙΕΣ (με κεφαλαία). Όταν σε παίρνει τηλέφωνο ο Chuck Schuldiner και σου αφήνει μήνυμα στον τηλεφωνητή για να συνεργαστείτε (στους Control Denied) και εσύ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ να πεις “όχι”, ε, είσαι και βλάκας και γαϊδούρι. Και αν νομίζεις ότι θα πιάσεις την καλή με τους Satan’s Host(!) ενώ έχεις αποτύχει με τους Jag Panzer, ε…

Και τότε που έφυγε έλεγε χαζομάρες για τους Πάνζερ και τον Briody προσωπικά αλλά επίσης δεν τους μίλαγε στο τηλέφωνο και τους έβαλε ένα σωρό εμπόδια για την επανακυκλοφορία τότε των δίσκων τους. Που πασχίζανε πολλά, πολλά χρόνια να πάρουν την άδεια του Tafolla και όταν επιτέλους εδέησε ο Τζόι τότε, ο Τύραννος αποφάσισε ότι δεν τους μιλάει.

Τέτοια πράγματα.

4 Likes

Σωστά τα λες vic.

Έκανα το Σάββατο συνέντευξη με τον Mark. Σου βγάζει μια τιμιότητα η όλη φάση τους και πως παλεύουν για το καλύτερο με πενιχρό μπάτζετ. Φαντάσου τον ρώτησα γιατί δεν έχει πολύ βιολί ο δίσκος και μου είπε πως δεν υπήρχε οικονομική δυνατότητα να φέρουν κάποιον επαγγελματία και δεν ήθελε να παίζει τα μέρη με πλήκτρα. Δεν περιμένουν τίποτα, για την καύλα τους παίζουν.

3 Likes

Briody είναι ένας χέβυ μέταλ θεός και ένας πάρα πολύ ωραίος και ευγενικός τύπος, μηδέν ψώνισμα, με τα πόδια στην γη. Του μιλάω από το 1997 και ποτέ μα ποτέ δεν μου έδωσε την παραμικρή αφορμή να πω “έλα μωρέ Μαρκ”, τίποτα. Άντε κάτι εξώφυλλα 3D που ήταν λίγο ερασιτεχνικά, ακόμα και για τα λέιτ 90ς. Βέβαια ταιριάζει αυτό με τους Πάνζερ, στα 80ς είχαν στραβοζωγραφισμένα εξώφυλλα στο χέρι, στα 90ς μετριο3D!

Aναμένω τον δίσκο. Για πάρτη τους θα πέσει πολύ ριπίτ και προσπάθειες μετά από μήνες ακόμα κι αν δεν μου έκανε εντύπωση αρχικά. Είναι growers οι δίσκοι τους για μένα. Θα δείξει.

5 Likes

καλά και το satans host που οι undergroundαδες το έχουν στο θεό, σαλόνικα, μας έλεγε, νταξ, για τον πούτσο είναι (και δεν έχει και άδικο) βσκ όλοι κάνουν δουλειές, ο ένας σε σουπερμάρκετ, ο άλλος οδηγός λεωφορείου κτλ… οπότε …

To Metal from Hell το θεωρώ και εγώ υπερεκτιμημένο. Οι τελευταίες τους δουλειές με τον Tyrant όμως είναι φοβερές για μένα. Ειδικά το By the Hands of the Devil του 2011 πρόκειται περί μεγίστου έπους, το δε Before the Flame από τα κομμάτια που στάξανε ΠΟΛΥ μέταλ εκείνη την χρονιά (και ήταν καλή χρονιά). Έχει και σχόλιο για το σημείο 5:15. ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ

4 Likes

σε καθε περιπτωση JP > SH. TF (νταξ καλύτερα)

Τιμια μπαντα, με καποιες φοβερες δισκαρες με ποιοτικοτατο metal και καποιους πολυ καλους δισκους και θεωρω οτι ειναι πολυ αδικημενοι. Αλλα εκτος απο αδικημενοι φταινε και οι ιδιοι που ποτε δεν εγιναν μεγαλυτεροι. Και ο Tyrant με τα μπες-βγες του στην μπαντα φερει μεγαλη ευθυνη για αυτο, θα μπορουσαν να ειχαν ανεβασει την δημοτικοτητα τους τα τελευταια χρονια αν δεν υπηρχε αυτη η αβεβαιοτητα σχετικα με το μελλον της μπαντας.

Αποσπάσματα από τη συνέντευξη για το θέμα του τι πήγε λάθος και πόσο φταίνε οι ίδιοι (φυσικά και φταίνε και οι ίδιοι)

Q. What were the main difficulties you faced during your long career in Jag Panzer? Both musically and business-wise.

Mark: Our biggest challenge was always the business side of things. We were always very proud of our music but we had trouble finding an audience for it. I would watch these huge Iron Maiden shows and see 50,000 fans who love heavy metal. But out of these 50,000 people, how many even heard of Jag Panzer? Maybe 1,000 or even less? We always spent all of our time writing songs when we probably should have worked more on the business side. We never even had management until this year. Our manager was great, but I wish we had him years ago

Q: Particularly about downloading. Jag Panzer seems to be the classic example of a band hurt by downloading. What are your thoughts on the whole affair? Do you have an example of how downloading hurt JP?

Mark: I think we were hurt by downloading. Not so much by lost sales, but by people not giving us the proper listens. If you have money to buy 4 albums, you spent the time listening to all 4 albums. I bought 4 albums a month during the NWOBHM era, so each album got a full week of listens. I learn to appreciate great bands like Demon and Warlord. Those are two bands that I love but that I didn’t like after the first listen. Those bands had to grow on me. When people download music, they download 100 albums at once. They don’t take time to give the music a chance, each album may only get 2 minutes of listening. Jag Panzer needs repeated listens, we aren’t a band you like after 2 minutes. That is how I think downloading hurt us.

Q. On the flip side, any regrets? Something (an album, a tour, a video perhaps) that deserved better, that leaves you with an annoyed feeling?

Mark: We never had a video budget, so those could have been done better. The tour offers for Thane were very disappointing. We did a small headlining tour for Age of Mastery, but the tour offers we got for Thane were in the same small venues, but as an opener for Lefay (I think that’s the band). Lefay are a great band, but I thought we earned a headliner spot by then. Or maybe could have opened for someone like Blind Guardian. No tour for Thane was a big setback for us.

3 Likes

επίσης:

Πιστεύεις πως το ότι δεν κυκλοφορήσατε αμέσως τον δεύτερο σας δίσκο εκείνη την εποχή σας απέτρεψε από το να γίνετε ένα επιτυχημένο συγκρότημα;

Μάλλον αυτό νομίζω, καθώς το μεγαλύτερό μας πρόβλημα ήταν να ακούσει ο κόσμος την μπάντα μας. Είμαστε σχεδόν άγνωστοι εδώ στις Η.Π.Α., εκτός από τον χώρο του Underground. Τουλάχιστον πιστεύω ότι θα μας ήξερε περισσότερος κόσμος. Συνέχεια βρίσκω άτομα εδώ στην πόλη μου που ακούνε heavy metal αλλά όχι Jag Panzer. Λένε ότι ποτέ δεν μας έχουν ακούσει αλλά όταν ακούσουν λένε «ουάου, είστε φοβεροί, μου αρέσετε». Βλέπεις λοιπόν ότι αυτό ήταν πάντοτε το μεγαλύτερό μας πρόβλημα.

Γιατί πιστεύεις πως δεν καταφέρατε να κυκλοφορήσετε δίσκο αμέσως μετά το “Ample Destruction”;

Τότε είχαμε πολλές μεγάλες εταιρίες στις Η.Π.Α. που έρχονταν να μας δουν και που μας τηλεφωνούσαν και είχαμε επίσης ανεξάρτητες εταιρίες όπως η Combat που ήθελαν νέο άλμπουμ. Ήμασταν χαζά παιδιά, 19 χρονών, και σκεφτόμασταν ότι για να πετύχουμε θα πρέπει να πάμε σε μια από αυτές τις μεγάλες εταιρίες, οπότε απορρίψαμε πολλές προσφορές για δεύτερο άλμπουμ που θα έπρεπε να είχαμε δεχτεί. Λέγαμε λοιπόν, «πρέπει να δεχτούμε αυτή την προσφορά;» - όχι, έπρεπε να περιμένουμε την Warner Brothers, την Capitol ή κάποια άλλη. Αυτό ήταν μεγάλο λάθος, καθώς είχαμε ένα νέο άλμπουμ, ήταν σχεδόν ολοκληρωμένο. Τώρα έχει κυκλοφορήσει υπό τον τίτλο “Shadow Thief” στην High Roller Records, εδώ και δύο χρόνια νομίζω.

3 Likes

Ειλικρινά, νομίζω ότι το βασικότερο πρόβλημα ήταν η έλλειψη ενός έστω και ελάχιστα έμπειρου μάνατζερ, όλα τα υπόλοιπα θα είχαν αποφευχθεί, λίγες καλές συμβουλές μόνο χρειάζονταν. Και στα 80ς και τα 90ς.

3 Likes

Σίγουρα ισχύει αυτό που λες. Πιστεύω πως αν είχαν κυκλοφορήσει δίσκο τότε και σε συνδυασμό με μια περιοδεία σαπόρτ σε κάποιο καλό όνομα (που ένας καλός μάνατζερ ίσως θα είχε ίσως τα κονέ ώστε να τους χώσει) θα μιλούσαμε σήμερα για τους Panzer σε ένα εντελώς διαφορετικό πλαίσιο. Μπορεί και όχι…ποιος ξέρει

2 Likes

εν τω μεταξύ αυτή η νοοτροπία υπάρχει ακόμα . Κανείς δεν υπολογίζει ότι τα μέλη της μπάντας αποτελούνται από τους μουσικούς - οργανοπαίχτες ΚΑΙ ηχολήπτη με μανατζερ

( βέβαια οι 2 τελευταίοι ξεφεύγουν απ τον ρομαντισμό που ίσως έχουν οι παίκτες μεταξύ τους και είναι σχέση καθαρά επαγγελματική )

3 Likes

Μερικές φορές δεν είναι μόνο επαγγελματική ενώ θα έπρεπε (π.χ. μάνατζερ σύζυγος ενός μέλους…) και άλλες φορές είναι το έκτο μέλος της μπάντας, όπως πχ. στους Tankard ο Buffo (θεούλης).

Από ότι ακούω πάντως, ο μάνατζερ που βρήκανε τώρα είναι πολύ ωραίος τύπος.

1 Like

Ποσο διαφορετικα θα ειχε γραφτει η ιστορια αν ειχαν καποιον manager απο την αρχη… Εβγαλαν το φοβερο Jag Panzer EP το 1983, το 1984 κυκλοφορησαν το πωρωτικο Ample Destruction, ενα ντεμπουτο που σταζει heavy metal καυλα, αν ειχαν τοτε καποιον να τους καθοδηγησει και να τους χωσει στους καταλληλους χωρους θα ειχαμε το Shadow Thief το 1986 και η συνεχεια θα ηταν πολυ διαφορετικη… Σε ενα παραλληλο συμπαν θα ηταν τεραστιο ονομα…

1 Like

Αγγούρια. Καλοί είναι. Αλλά το καλοι Panzer σημαίνει 2000 πωλήσεις. Και τότε να γινοντουσαν γνωστοι, όπως περίπου γίνανε και οι RIOT, δεν θα κάνανε πλατίνα, και όποιος δεν έκανε τότε πλατίνα, γειά σου. Απλά ίσως να ήταν λίγο πιο γνωστοί. Πιο “τρου” Αμερικάνικο, έκανε καριέρα - για να κάνανε αυτοί ? Metal τετοιου τύπου στην αμερική δεν έπιασε ΠΟΤΕ. Αγγλικά μερικά κάνανε crossover και μετά στα 80ς η Αμερική έβγαλε Hair + Thrash. (το underground ΔΕΝ ακούμπησε καν mainstream νουμέρα).

Και παίζει και το κλασσικό, αν δεν κάνεις ΧΧΧ εισητήρια ΔΕΝ ερχεσαι.
Επομένως …

Συνέντευξη με τον Briody εδώ

3 Likes

Πολύ καλό και δυνατό τραγούδι.

Επίσης, είναι γενικά εκεί έξω.

2 Likes

Λοιπόοον…έσκασε μια ακρόαση και θα ακολουθήσουν κι άλλες…

Περίμενα ένα μέτριο δίσκο και ευτυχώς, έπεσα έξω. Με είχαν προϊδεάσει κριτικές, φίλοι, προαίσθημα, αλλά όχι… Ο δίσκος, χωρίς να είναι κορυφή, είναι αξιοπρεπέστατος και είναι HEAVY METAL… Θα μου πείτε, δεν έχει αδυναμίες; Έχει. Δεν υπάρχουν τα κομμάτια που σκοτώνουν και ο Τύραννος, όσο και αν παραμένει στο τοπ των ΗΜ τραγουδιστών φορέβα, ακούγεται λίγο κουρασμένος. Και, ενώ δείχνει ότι το έχει το γαμημένο, σου αφήνει μια αίσθηση ότι μένει χαμηλά σε σημεία που θα έλιωνε το ηχείο για πλάκα.
Μια χτυπητή αδυναμία είναι το τελευταίο κομμάτι. Έχοντας συνηθίσει μέσα στο χρόνο, Crucifix, Moors, Judgement Day, κλπ, καταλαβαίνει κανείς τι λέω. Το καλό κομμάτι μπαίνει στο τέλος και ο δύστυχος ακροατής κλαίγοντας γοερά, προσπαθεί να βοηθήσει με νεύματα τους άνδρες της ΕΜΑΚ να μαζέψουν τα κομμάτια του. Αν το ομώνυμο ήταν στο τέλος, δε θα υπήρχε θέμα και με αυτό.

Τέλος πάντων. Είμαι από αυτούς που θα πουν, προχωρήστε άφοβα. Δεν δαγκώνει…

Edit. Δε νομίζω ειδικά για αυτούς, ότι παίρνουν κάτι λιγότερο από ότι άξιζαν…Δεν έστρωσαν καλά ποτέ. Αυτοκτονικές τάσεις, Αποχωρήσεις, επαναφορές, διαλύσεις, επανενώσεις, προχειράντζα και φτώχεια…

Υγ, Πρέπει να πω και για Threshold κάτι. Και μάλλον δεν θα είναι και τόσο καλό…

1 Like