Jethro Tull

Τhis Was μακράν το αγαπημένο μου. Θέλω να πιω όταν το ακούω.

Ας πω και για τις άλλες δεκαετίες δράσης: Αqualung και Songs From the Wood από 70΄ς, το Α απο 80’ς και Catfish Rising από 90’ς. Τα κλασσικά τους είναι όλα ρεσπεκτ, εκτός απο το Thick As A Brick που δεν το παλεύω.

Aqualung:):!:

Aqualung-Minstrel In The Gallery-Thick As A Brick

Με την ευκαιρία συμπλήρωσης 40 χρόνων από την κυκλοφορία του άλμπουμ των Jethro Tull, “Thick as a Brick”, ο Ian Anderson θα ξεκινήσει τον ερχόμενο Απρίλιο την ευρωπαϊκή του περιοδεία από την Βρετανία ενώ το φθινόπωρο θα ταξιδέψει στην Αμερική. Μάλιστα ο 64χρονος καλλιτέχνης θα συνοδεύεται από πολλούς μουσικούς και βίντεο, δίνοντας μια πιο θεατρική παραγωγή στις συναυλίες. Όπως δήλωσε αστειευόμενος, θα έχει και ελέφαντες που χορεύουν!

Για την επέτειο των 40 χρόνων κυκλοφορίας του έταιρου ιστορικού rock άλμπουμ, “Aqualung” θα υπάρξουν δύο εκδόσεις: Μία συλλεκτική και μια special. Μάλιστα θα εμπεριέχονται και μίξεις του Steven Wilson των Porcupine Tree! Και οι δύο εκδόσεις θα κυκλοφορήσουν στις 31 Οκτωβρίου.

Να παίξουν όλο το Thick As A Brick. [-X

Mα αυτό θα γίνει, απλώς δεν το έγραψε ο Αστάλδος.

Αστάλδε με πρόλαβες, ήθελα και εγώ να το ανακοινώσω. Περισσότερα για την περιοδεία Thick as a Brick εδώ :

http://www.j-tull.com/news/taabtour2012.html
(είναι περιοδεία [B]Ian Anderson[/B] και όχι “Jethro Tull”. Ανακοινώθηκε το βρεταννικό σκέλος)

και για τις δύο επανεκδόσεις του Aqualung εδώ :

http://www.j-tull.com/discography/aqualungcollectors/index.html

Ανοίξτε κουμπαράδες κασέλες, σεντούκια, ψάξτε τσέπες, τσαντάκια, βαλίτσες, αυτοκίνητα μήπως και βρείτε κανενα ξεχασμένο ευρώ. Με όλα αυτά που πρέπει να αγοράσετε μέσα στο φθινόπωρο, θα σας χρειαστεί!

To Δεύτερο Πρόγραμμα έχει αφιέρωμα στους Ταλ :slight_smile: :slight_smile:

#-o Τώρα είδα το ποστ. Αλλά μάλλον επρόκειτο περί επανάληψης. Ο Χρυσοστόμου το έχει κλείσει το μαγαζί ή τελεί σε παρατεταμένη άδεια.

bump γιατι ειδα χθες το dvd nothing is easy και γκαβλωσα!!!
τι απιστευτος τυπος ο Ian…
τι απιστευτη μπανταρα…
ΘΕΟΙ!!!

Nέα (αψυχολόγητη) κυκλοφορία από Tull:

Πρέπει να είναι νέα σειρά της EMI. Εχει και από άλλους καλλιτέχνες… ήδη έχω δει και απο marillion.
Μια χαρά είναι για καποιον που δεν έχει τα cd, θα του βγούνε τζάμπα.

Γενικά δε μου πολυαρέσουν οι κυκλοφορίες του τύπου “ν lp σε ένα cd”. Συνήθως κερδίζεις σε τιμή αλλά χάνεις σε μουσική και υλικό. Π.χ. η συγκεκριμένη έκδοση θα περιέχει το Slipstream μαζί με το Α;

Θα ήθελα την άποψή σας για το Crest of knave που δεν έχω ακόμη καταφέρει να ακούσω. Είναι μια όαση για τους Tull του '80 ή μία από τα ίδια;

Μάλλον θα είναι οι παλιές εκδόσεις της ΕΜΙ που δεν είναι remastered.
Δεν είμαι όμως 100% σίγουρος γιατί δεν έχουν βγει ακόμη στην αγορά.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι πολλές φορές οι επανεκδόσεις χάνουν το νόημα και καταστρέφουν την συνοχή αλλά και την ιστορία ενός άλμπουμ.
Ακούς ένα κλασικό cd και στο τέλος σου κολλάνε και κάποια μπόνους αμφίβολης αξίας. Επίσης και η ακουστική αξία του remaster είναι αμφιλεγόμενη.

Προτιμοτερο είναι αυτό που έκαναν οι Marillion, δηλαδή με τα μπόνους όλα σε ένα διαφορετικό cd.

Νταξει για μενα δεν ειναι ουτε broadsword, ουτε καν A (να μη μιλησω για παλαιοτερα) αλλα νταξει συμπαθητικος δισκος…εχει καποια ωραια κομματια.
Υποψιν βεβαια οτι η αγαπημενη μου περιοδος ειναι songs-heavy horses-stormwatch.

εαν εβαζα σε μια σειρα τους δισκους των 80ς των tull θα ηταν η εξης

Broadsword
Crest Of A knave
rock island
A
Under Wraps

εχει 3 απο τα πολυ αγαπημενα μου Tull Κοματια
το υπερτατο Budapest το farm on the freeway και το jump start
στο συνολο του ειναι ενας καλος δισκος η παραγωγη ισως λιγο σε χαλασει αλλα 80ς ειναι αυτα…:stuck_out_tongue:

και από τα οποία τα 2 πρώτα τα παίζουν ακόμα συνήθως! στο φετινό High Voltage τα χαρήκαμε και τα 2…

βίντεο από το live: [B][U]farm on the freeway[/U][/B]

THICK AS A BRICK 2 - WHATEVER HAPPENED TO GERALD BOSTOCK?


ΓΑΜΩ… λετε να μας ερθουν κ απο δω???

Πλάκα μας κάνει ο Anderson έτσι; Γιατί δεν το έβγαζε την 1η Απριλίου; :-k

Που λετε παιδια μου, χθες ακουσα για πρωτη φορα το Songs From The Wood, το οποιο μου αφησε θετικοτατες εντυπωσεις, αν εξαιρεσουμε το Ring Out, Solstice Bells που με αφησε καπως αδιαφορο. Σε επομενες ακροασεις θα εχω πιο ολοκληρωμενη γνωμη.

Μα θελω να σταθω καπου αλλου. Ειναι ο δευτερος δισκος που ακουω απο Tull. Ο πρωτος δισκος ηταν το Crest Of A Knave. Ναι, στραβο ή/και παραδοξο ξεκινημα μπορειτε να πειτε, δεν νομιζω να εχουν ξεκινησει πολλοι ετσι με τους Tull. Και δεν θυμαμαι γιατι και πως μου ηρθε να τον αγορασω. Παει καιρος τωρα, πανω απο χρονο, οταν σε μια καθιερωμενη δισκοβολτα επεσα πανω του και καθως ηθελα να ξεκινησω να ακουω Tull, τον αγορασα. Ισως με εψησε το Budapest που νομιζω οτι το ειχα ακουσει απο πριν. Τεσπα, αλλου θελω να καταληξω. Ξερω πως δεν θεωρειται απο τα “κλασσικα” τους, αλλα εχω την εντυπωση πως ειναι μεγαλος δισκος και οτι ισως θα επρεπε να εχει αναδειχθει καπως περισσοτερο. Δεν ξερω αν φταιει οτι ηταν η πρωτη μου επαφη με την μπαντα ή κατι τετοιο, αλλα εχει ωραια παραγωγη που πολλες φορες ξεφευγει απο την ταση των 80ς, εξαιρετικες ιδεες, πολυ καλη ροη. Οκ, αν εξαιρεσουμε το Steel Monkey (που μου αρεσει παντως) και το Raising Steam που μου φαινονται αταιριαστα (οσον αφορα τον ηχο) σε σχεση με τα υπολοιπα, θεωρω πως o δισκος κινειται σε πολυ υψηλα επιπεδα.