Jethro Tull

Και η ψηφος παει στο…Thick as a brick.Τα εχει ολα.Αυτες οι εναλλαγες που εχει στα επη(διαρκεια)του με κερδιζουν κατα κρατος

Bump γιατί κυκλοφορεί μια λαχταριστή σπέσιαλ έκδοση του aqualung!!!

http://www.popmarket.com/jethro-tull-aqualung-40th-anniversary-deluxe-box/details/26770473?cid=lg:wfr&utm_medium=post&utm_source=facebook&utm_campaign=popmarket%20-%20jethro%20tull

τιμή δε λέει βέβαια, πρέπει να κανείς λογαριασμό, αλλά όπως κ να χει, είναι πολύ όμορφη έκδοση!!!

εντιτ: σιγά το νέο θα μου πείτε τώρα, αλλά δεν το ήξερα ότι είχε κυκλοφορισει παλιότερα και προφανώς δεν είχα δει το ποστ του Arian 2-3 σελίδες πριν!!! :smiley:

https://www.burningshed.com/store/jethrotull/

Γ…ε μας ρε π…ς! Μόνον 50 λίρες! Ευτυχώς που αυτό το μήνα θα μου μείνουν κάποια λεφτά. Και έλεγα να τα βάλω στην άκρη #-o#-o#-o

Δεν ξέρω τι λέτε οι από πάνω, αλλά θα επανέλθω στα της δισκογραφίας τους…

Έριξα ψήφο στο benefit διότι είναι μάλλον το πιο σκοτεινό τους (κι έτσι το κάνει μοναδικό), με κομματάρες και μπόλικη κιθάρα μέσα. With You There To Help Me, Nothing To Say, To Cry You A Song, A Time For Everything και Sossity, You’re A Woman απόλυτα αγαπημένα.

Κρίμα που είναι ίσως ο πιο υποτιμημένος δίσκος τους :frowning:

Έχεις δίκιο μαν. Kαι δισκάρα είναι και αδικημένο είναι το Benefit. Πάντως θεωρώ πως από το Stand Up μέχρι και το Heavy Horses όλα τα albums είναι αριστουργηματικά ή λίγο πιο κάτω, με εξαίρεση το War Child και κυρίως το αδικαιολόγητο (για JT το '76) Too Old To Rock ‘n’ Roll: Too Young To Die!

Όντως, τα War Child και Too Old… είναι μετριότατα και ναι, κυρίως το 2ο.
Υποτιμημένα επίσης τα Stormwatch και Α που βγήκαν μετά το θεϊκό Live. Όχι κάτι τρομερό αλλά αξιόλογα.

Το Τοο old… δεν το εχω ακούσει, το Warchild το λατρεύω όμως…:-s

Συμφωνώ. Το Warchild και το Too Old είναι σχετικά μέτρια για τα δεδομένα των Tull.

Τα A, Broadsword, Stormwatch είναι πολύ καλύτερα.

Το Benefit αριστούργημα. Λίγο πιο μελαγχολικό από τα υπόλοιπα αλλά χωρίς ούτε ένα μέτριο κομμάτι.

To Benefit υπήρξε απλά το εργαστήριο, ο προθάλαμος, το δοκιμαστήριο για τις ιδέες που υλοποιήθηκαν μεγαλεπήβολα στην επόμενη τριάδα (Aqualung, TAB, PP). Μπροστά τους ωχριά. Εγώ το βλέπω πιο πολύ σαν λινκ ανάμεσα στην πρώιμη και την εμβληματική περίοδο των Ταλλ.

Και εντάξει, το TOTRRTYTD μπορεί να έχει το ομότιτλο που πάσχει αλλά έχει και φοβερά τραγούδια. Μην το θάβουμε τόσο βαθιά.

Για σας παρακαλώ! Το Warchild έχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΥΣ ύμνους μέσα κ μην ξανακούσω κουβέντα! Άντε μπράβο. :stuck_out_tongue:

Στα 70’s αυτή η μπάντα ήταν το κάτι άλλο… Τα’παιξε ΟΛΑ! Έπαιξε folk, hard rock, progressive, blues, rock n’ roll… Αμφίβολο άν κάποια μπάντα ήταν ποτέ τόσο καλή σε τόσα είδη ταυτόχρονα και παράλληλα φιλτραρισμένα στον προσωπικό της ήχο. Φαινόμενο.

Τhat’s my boy.

Γενικά και τα Warchild και το Too Old to rock and roll είναι πολύ καλά,αλλά είχαν την ατυχία να βγουν δίπλα σε μεγαθήρια . Πάντως πιο ευχάριστα θα βάλω να ακούσω το Roots to Branches ή το J-Tull.com παρά κάποιον από αυτούς τους 2 δίσκους.

Λοιπον ειναι τραγικο το A passion play να ναι στο μηδεν παιδες.
Καλυτερος δισκος τους το Aqualung με τιποτα:p. Αλλο αγαπημενος αλλο καλυτερος ετσι. Οχι οτι δεν ειναι δισκαρα και κλασσικο απλα δεν ειναι ο ηχος των ταλ οπως εδραιωνεται γενικα στα 70’ς οπως αναφερθηκε απο πανω. Οποτε ψηφος εκει αν και το Thick ειναι στην ιδια θεση (αντε κ λιγο παραπανω).

Όποιος δεν ΑΓΑΠΑ [B]Thick as a Brick [/B]& [B]Passion Play[/B] δεν ΑΓΑΠΑ τους Tull. :wink:

Κυρίως λόγω αυτών των 2 progressive μεγαθηρίων πίστευα κάποτε ότι είναι η καλύτερη progressive rock μπάντα που έχει βγει ποτέ! Μετά κατάλαβα πως κι αυτός ο όρος είναι μάλλον περιοριστικός για τη μουσική τους…

Εχω ηδη ψηφισει το Thick As A Brick.Να ανφερω οτι δεν την παλευω με τους 2 πρωτους τους δισκους,οχι γιατι ειναι ασχημοι ή κακοπαιγμενοι,απλα ο τοτε ηχος τους δεν μου προκαλει το ενδιαφερον.Θα προτιμουσα να ακουσα τα τελευταια παρα τα πρωτα δυο 8O

OXIIIIIIIIIIII

To this was einai to agapimeno mou:)

Λοιπον

ξεκινησα απο την αρχη

το this was αρκετα αυτοσχεδιαστικος δισκος ,καλος αλλα χωρις κατι Σπεσιαλ.

πολυ καλος ηχος.

θα τον ακουσω αλλες 2-3 φορες για καλυτερη αποψη

Ειναι ωραια τα πρωτα δυο. Αλλος ηχος ασφαλως. Εβαλα σταντ απ τωρα μετα απο καιρο ουαου…ειναι πιο συγκεντρωμενο σαν συνολο ενω, αυτο, το πρωτο πιο αυτοσχεδιαστικο.
Reasons for waiting πανεμορφο γαμωτο.

Ρε πιάσε κανένα Aqualung ή Thick As A Brick να μάθεις τι είναι γαμάτο Folk rock και προγκ αντίστοιχα .

Το Thick As A Brick είναι ο κορυφαίος prog δίσκος !!!