Jethro Tull

Όσο κι αν οι Jethro Tull και ο Ian Anderson συγκαταλέγονται στις μεγάλες μου λατρείες (προφανές νομίζω!), οφείλω να πω ότι δυσκολεύομαι να κατανοήσω την σκοπιμότητα του εορτασμού των 50 ετών της παρουσίας ενός συγκροτήματος που…δεν υφίσταται εδώ και λίγα χρόνια! Και μάλιστα μόνο με ένα ιστορικό μέλος - έστω κι αν πρόκειται για τον αδιαμφισβήτητο ηγέτη τους.

Εκτός αυτού, ο Αρχηγός έχει χάσει την φωνή του και ζορίζεται σε βαθμό μαζοχισμού να πει τα τραγούδια. Την τελευταία φορά που τους είδα αυτό ήταν εμφανέστατο - και μιλάμε για το 2010! Ο άνθρωπος είχε επιστρατεύσει και τη γλώσσα του σώματος για να αποδώσει. Σηκωνόταν στις μύτες των ποδιών όταν προσπαθούσε να πιάσει κάποια νότα.

Σύμφωνοι, τα live τους εξακολουθούν να έχουν ενδιαφέρον, παρουσιάζουν και κάποιες “εναλλακτικές” ενορχηστρώσεις των κλασικών κομματιών, αλλά όταν φτάνει ο μουσικός στο σημείο να προκαλεί περισσότερο τη συμπάθεια παρά τον θαυμασμό θεωρώ ότι καλόν είναι να έχει την αυτογνωσία είτε να αποσυρθεί είτε να ασχοληθεί με κάτι λιγότερο απαιτητικό σε φυσικές αντοχές.
Το δεύτερο νομίζω το έχει προσπαθήσει ο Ian Anderson επιτυχημένα κατά καιρούς.

1 Like

Νταξει λογικό το βρισκω να κάνει τουρ για τα 50 χρόνια οχι για τα λεφτά απλά δεν νομίζω να θελει να σταματήσει, και κάπου νομίζω στο σαιτ τους είχα δει ότι πάνε για νέο δίσκο κάπου το 19. Ψήνω πολύ να τους δω κάπου έξω δεν τους έχω δει ποτέ στην ζωή μου και είναι από τα αγαπημένα μου συγκρότηματα. Όποιος ενδιαφέρεται μου λέει :sunglasses::sunglasses:

1 Like

47 χρόνια πριν…

1 Like

Ερώτηση ξέρει κανείς άμα αξίζει να πάρω την κυκλοφορία που είχαν βγάλει για τα 40 χρόνια από το Aqualung. Είχε κάνει την μίξη ο Wilson και είχε και ένα dvd μαζί με διάφορες άλλες ηχογράφησεις

Εάν δεν το έχεις το Aqualung, να το πάρεις χωρίς δεύτερη σκέψη. Αν πάλι το έχεις, επαφίεται στο πόσο φανατικός Jethrotull-ικός είσαι.
Εγώ π.χ. από αυτές τις επανακυκλοφορίες προτιμώ τις βινυλιακές εκδόσεις, και τα deluxe CD με τα DVD τα αγοράζω αργότερα, όταν και αν τα βρω σε κάπως λογικές τιμές κλπ.
Αναφορικά με τα remix, πάντα ήμουν της άποψης ότι αξίζει να ακούσεις τον δίσκο όπως βγήκε τότε, με τα καλά και τα στραβά του. Αναμφισβήτητα ένας δίσκος εκείνης της εποχής μπορεί να “επωφεληθεί” και τα remix του Wilson είναι καλά, αλλά στο Benefit ας πούμε, το τελικό αποτεέλεσμα με ξένισε.

Οχι δεν το έχω το Aqualung και έτυχε να δω αυτη την έκδοση και μου γυαλισε κάπως, πικάπ δυστυχώς δεν έχω οπότε βινύλια δεν μπορώ να πάρω ακόμα. Πάντως από τι είδα είναι πολύ ενδιαφέρον με βιβλία, dvd και άλλα. Επίσης είδα και την βινιλιακη έκδοση ειναι ακριβή λιγάκι αλλά νταξει :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Περίμενε τώρα για να καταλάβω… είμαστε στο thread των Jethro Tull, από τα 10 τελευταία σχόλια τα έξι είναι δικά σου (και τα τέσσερα δικά μου, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας!) όπου δηλώνεις ότι είναι από τα αγαπημένα σου συγκροτήματα, ψάχνεσαι να πας στο εξωτερικό για να τους δεις ζωντανά και δεν έχεις το γ@@@νο το Aqualung;;; :face_with_raised_eyebrow:
Να το πάρεις είναι από τα καλά τους!!!

1 Like

Δεν είχε τύχει ρε έχω το stand up το songs from another wood και το passion day. Εννοείται πως το Aqualung είναι θεϊκό απλά ρωτάω για την συγκεκριμένη κυκλοφορία. Το τα σχόλια είναι δικά σου και δικά μου κατάλαβαινεις τι παίζει στο φόρουμ :stuck_out_tongue:

Είναι η εντύπωση μου ή το Aqualung έχει ψιλομέτρια παραγωγή, ακόμη και στα remaster?

Εχω ακούσει τόσο την DCC Compact Classics 24 Karat Gold edition όσο και τις 2 anniversary.

Δεν έχεις κι άδικο (λογικά εσύ πρέπει να τον έχεις τον δίσκο!) Αν εννοείς την anniversary edition για τα 25 χρόνια, είχε στο CD και μια πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη του Ian Anderson, όπου έκανε λόγο και για τις συνθήκες ηχογράφησης.

Νταξει το πήρα με έψησες πολύ :sunglasses::sunglasses:.Εν τω μεταξύ είδα ότι έχει και έβγαλαν και special edition στο Heavy Horses

[quote=“Expresso, post:149, topic:1964, full:true”]Είναι η εντύπωση μου ή το Aqualung έχει ψιλομέτρια παραγωγή, ακόμη και στα remaster?

Εχω ακούσει τόσο την DCC Compact Classics 24 Karat Gold edition όσο και τις 2 anniversary.[/quote]

Διάβασε τι λέει αυτός που έχει φτιάξει την έκδοση της DCC, ο Steve Hoffman. Τα λέει ωραία.

"The deal with Aqualung is this:

Great album, average recording."

2 Likes


Τα 70 του χρόνια κλείνει σήμερα ο John Evan

Τσίμπησα εισητηριακι 17 Οκτωβρίου. Βουλγαρία

1 Like


Χρόνια Πολλά στον τεράστιο Ian Anderson

1 Like

Μόνο για επετείους αναβιώνει το θέμα των Tull αλλά ας είναι…

Χρόνια πολλά στον Ian Anderson που σήμερα συμπληρώνει τα 73 έτη. Μπορεί να μην είναι πλέον σε θέση να ερμηνεύσει όπως αξίζει στην ιστορία και στο υπέρλαμπρο υλικό του, όμως το κοφτερό μυαλό και το αυτοσαρκαστικό του χιούμορ είναι ακόμη ακμαία - και απαραίτητα θα προσέθετα σε μια εποχή όπου ο κόσμος παίρνει τον εαυτό του υπερβολικά στα σοβαρά!

5 Likes

Εξ αφορμής των 50 ετών. Ο σκηνοθέτης είναι Ιρανός.

Πόσο κλασσική κομματάρα… και πάντα επίκαιροι στίχοι, καυστικοί όσο δεν πάει.

Το solo,το ακουστικό γύρισμα στο “Sun streaking cold…”, όλα του, τέλος πάντων.

https://www.youtube.com/watch?v=N4zPu3ISCGs

2 Likes

Θα στηρίξετε το συνταξιοδοτικό του Ian αγοράζοντας την κυκλοφορία του box set του Α;
Εγώ το σκέφτομαι, αν και έχω ήδη το διπλό CD DVD του 2004 (μαζί με το Slipstream)
Του χρόνου ακολουθεί το Broadsword and the Beast…

Χρόνια πολλά στον Ian Anderson, που μας έχει κρατήσει παρέα για ατελείωτες ώρες με την μουσική του (και μας ξεστραβωνε παράλληλα!).

74 αισίως το θεριό, έχει περιοριστεί κάπως λόγω covid-19 τον τελευταίο καιρό και ασχολείται μόνο με κάτι επανεκδόσεις, βιβλία κλπ - μεταξύ μας, στις συναυλίες φαίνεται πως τον έχει εγκαταλείψει εδώ και χρόνια η φωνή του, οπότε ίσως και να είναι καλύτερα έτσι.

Παρεμπιπτόντως, αυτές οι επανεκδόσεις των Tull είναι εξαιρετικές, φτιαγμένες με πολύ μεράκι και δίνουν την ευκαιρία σε όσους δεν προλάβαμε, να αποκτήσουμε και σε βινύλιο την δισκογραφία τους.
Φοβερές είναι και οι deluxe εκδόσεις σε CD που βγαίνουν, όταν τις βρω σε σχετικά λογική τιμή, τις παίρνω, ενώ θεωρώ πολύ σωστή κίνηση που αυτό, όπως φαίνεται, γίνεται και για τα λιγότερο επιτυχημένα LPs τους.

Long live!

4 Likes

Ήλθε λοιπόν η ώρα για την καθιερωμένη ετήσια “αναβίωση” του topic των Jethro Tull, επ’ ευκαιρία της επετείου των γενεθλίων του Ian Anderson, ο οποίος συμπληρώνει σήμερα αισίως τα 75 έτη και, έχοντας κυκλοφορήσει νέο υλικό μετά από δεκαετίες υπό το όνομα των Tull, βγήκε και σε περιοδεία!

Κατά τα λοιπά, ισχύουν οι εκφράσεις θαυμασμού και λατρείας που έγραφα στις “ευχετήριες κάρτες” των προηγουμένων ετών!

7 Likes