Jim Morrison vs John Lennon

+1
Και με τους Beatles και σολο.:slight_smile:

Ρε παιδιά, και μένα αυτά περί “ατελείωτου χάσματος” και “τι συγκρίνουμε τώρα” με κουράζουν. Οκ, ο Λέννον υπήρξε μια απο τις μεγαλύτερες μουσικές (και πολιτισμικές) φυσιογνωμίες όλων των εποχών. Ο Μόρρισον απο την άλλη, ΔΕΝ ήταν μουσικός. Επομένως, σε αυτόν τον τομέα δεν έχει νόημα να τους συγκρίνουμε.

Σε στιχουργικό επίπεδο? Νομίζω εδώ χωράει σύγκριση. Σίγουρα, οι στίχοι του Λέννον έχουν σημαδέψει μια εποχή ολόκληρη. Αλλά τι να γίνει ρε παιδιά, κάποιος μπορεί να προτιμάει τους πιο εσωστρεφείς και σκοτεινούς στίχους του Μόρρισον. Εδώ πιστεύω είναι θέμα γούστου.

Επίσης, μπορεί άνετα να υπάρξει σύγκριση σε επίπεδο performer. Κάποιον μπορεί να τον εμπνέει περισσότερο η φιγούρα του Μόρρισον απο τον Λέννον ενώ βρίσκεται πανω στη σκηνή. Και στην τελική, αρέσει δεν αρέσει (και ξέρω πως δεν αρέσει σε πολλούς), οι Doors υπήρξαν και αυτοί μέρος της μουσικής κληρονομιάς μιας εποχής. Τυχαία δεν έγινε αυτό.

Απο την άλλη βέβαια, θεωρώ λίγο ψιλοάκυρο το poll, μια που απλά ο Λέννον στην ουσία για μένα υπήρξε σύμβολο με έναν τρόπο που κανένας άλλος (πέραν του Έλβις, άντε και των υπολοίπων Beatles) δεν είχε υπάρξει ως τότε. Αλλά άλλο αυτό, και άλλο να λέμε για πούτσες και βούρτσες (ή να το εννοούμε).

:bow::bow::bow:

Θα αυτοκτονήσω! Και αλλο άκυρο θρεντ!

John Lennon

John lennon δαγκωτο!!

Θα κάνω ένα Manzarek vs Starr.

Εντελώς υποκειμενικά, λόγω αιώνιου κολλήματος και μιας και οι πόρτες ήταν το πρώτο πράγμα που άκουσα πίσω στην τρυφερή ηλικία των 12 περίπου, ψηφίζω Τζιμ.

jim morrison.Οχι οτι δεν μου αρεσει ο lennon αλλα γουσταρω πιο πολυ τους doors.

Ρε γαμ…
Καλός παίχτουρας τελικά αυτός ο Μόρισον, εγω τον είχα να χάνει στα poll και απο υποδεεστερους αντιπάλους τύπου Axl, Cobain, Pasxalis, Floriniotis και αυτός δεν χάνει ούτε απο κοτζαμ Lennon!!!

Τι να πείς…

John…

προς τα replies που διαβασα στην πρωτη σελιδα του τοπικ: ο Jim Morrison μαμαει
ανετα John Lennon, Paul McCartney, και Ozzy Osbourne!!!

Ε τώρα εντάξει, με τον οζζυ δεν μπορείς να συγκρίνεις λόγω ασυμβατότητας, για τζον και πωλ λες μεγάλες κουβέντες. Βέβαια γενικά ο τζιμ είναι γεγονός οτι μαμάει.:stuck_out_tongue:

εχω αρχισει να τον συμπαθω πολυ τον jim morrison…

και ο λογος ειναι επειδη ειναι ο μουσικος που εχω διαβασει για αυτον τις περισσοτερες κακιες,προσβολες,υβρις και προσπαθειες υποτιμησης απο οποιοδποτε αλλον μουσικο σε ελληνικα rock/metal περιοδικα,forums,sites και λοιπα…(δεν μιλαω τοσο για εδω μεσα)

θυμαμαι ενα πολυ παλιο τευχος του metal hammer που καποιος αναγνωστης ειχε γραψει ενα γραμμα για τον morrison με εκφρασεις που δεν θα τις χρησιμοποιουσε ουτε για τον βιαστη της μανας του και της αδερφης του…

κι ολα αυτα χωρις καποιο συγκεκριμενο λογο…

αλλο να μην μας αρεσει καποιος και αλλο η φαιδροτητα…

Lennon

Μιλαμε για 2 τεραστιες προσωπικοτητες που εχουν επηρεασει και αποτελεσει ενα μεγαλο κομματι της μουσικης κουλτουρας… Ο καθενας μοναδικος με τον τροπο του και τις ιδιαιτεροτητες του, αλλα και οι 2 συμβολα για μια γενια. Προσωπικα θα ψηφισω τον Jim Morrison, γιατι οι Doors ειναι απο τα πρωτα αγαπημενα μου συγκροτηματα και τον θεωρω απιστευτα ταλαντουχο στιχουργικα και ερμηνευτικα. Οχι οτι ο Lennon δεν ηταν, αλλα ο Morrison εχει προβαδισμα για εμενα και προτιμω τους Doors απο τους Beatles. Και ισχυει σε πολυ μεγαλο βαθμο το γεγονος οτι ο Morrison εχει φαει απιστευτο θαψιμο απο πολυ κοσμο και χωρις προφανη λογο… Και ειλικρινα αναρωτιεμαι αν αυτοι που τον κραζουν, εχουν ασχοληθει καθολου με την μουσικη του.

Σχεδόν Off-topic:
Δείτε την ταινία “THE DOORS” πραγματικά πιστευω πως έχει “ζωγραφίσει” τον Jim πολύ πιστά.
Παρόλαυτα ψήφισα Lennon ^^ για το “imagine” και επιδή μου αρέσει το πιάνο :):stuck_out_tongue:

ταινιαρα:bow:

ον τοπικ : μορισον μεγαλος θεουλης αλλα ο λενον εγραψε κομματαρες

Παρα πολυ καλη η ταινια, ο Oliver Stone εχει αποδοσει πολυ πιστα το κλιμα της εποχης και τους Doors, οπως και εχει σκιαγραφησει πολυ πετυχημενα τον χαρακτηρα και την προσωπικοτητα του Jim Morrison… Την προτεινω σε φαν και μη.

Oliver stone σκηνοθεσία Val Kilmer σαν Jim (μοιάζει! 8O) Meg Ryan η κοπελιά του… για όσους ενδιαφέρονται :slight_smile: