Johnny or Elvis?

Θεούλης ο Έλβις, ωστόσο προτιμώ Κας και καθώς η διαφορά τους είναι μικρή στο κεφάλι μου, ρίχνω τώρα Johnny πριν το μετανιώσω. Μεταξύ θεών (για την εποχή τους), τράβα διάλεξε.

το εκανε χιλιες φορες πιο “ομορφο” απο το γνησιο…
κατα την γνωμη μου παντα :wink:

Ούτε εγώ τους έχω ψάξει ιδιαίτερα αλλά λόγω περσόνας και είδους μουσικής ψηφίζω και εγώ Κας…

συμφωνώ μαζί σου!!!

Ναι μονο που οποτε βαζεις hurt στο γιουτουμπ σου βγαινει ο κας και η κριστινα αγκιλερα και οχι το συγκροτημα:p

Ζόρικο poll, ειδικά αν σου αρέσουν και οι 2…

Εντάξει, ο Elvis μου αρέσει, δεν τίθεται θέμα… Έχω περάσει αρκετές βραδυές με ποτάκι και ακούγοντας αρκετά album του σερί… Είναι θα έλεγα πιο “διασκεδαστικός” από τον Johnny.

Κλείνω όμως στον Johnny γιατί τελευταία ταιριάζει περισσότερο στην διάθεση μου (και αυτή δεν είναι και η πιο ευχάριστη). Είναι αυτή η ζεστή μπάσα φωνή του που σου σηκώνει την τρίχα κάγκελο… Είναι πιο “συναισθηματικός” από τον Elvis, βγάζει αυτήν την “μαυρίλα” και τον καημό στα τραγούδια του… Φοβερός…

σκατα είσαι ε?:stuck_out_tongue:
και εμενα μου αρεσουν πολύ και οι δυο αλλα κλίνω και εγώ προς Cash για λόγους που βαριεμαι να εξηγώ

Ε, ναι, δεν είμαι και στα πάνω μου τον τελευταίο καιρό… :wacko:

τι θα πει αυτό? Ο,τι πουλάει δε σημαίνει ότι δεν είναι και καλο!
Προφανώς έχουν ψάξει περισσότερες φορές Κας, και Αγκιλέρα…
Επίσης όμως αυτό δε μειώνει την αξία των NIN!

χωρίς δεύτερη σκέψη είμαι δυστυχώς από τα 9 άτομα που ευτυχώς ψήφησαν Elvis…8)

τον johhny cash δεν τον ηξερα τωρα ειδα ορισμενα βιντεακια μου φαινεται πολυ καλος μουσικος…

τον elvis τον βαζω διπλα σε beatles και hendrix με τους ποιο επιδραστικους μουσικους της pop/rock σκηνης…
δεν νομιζω να υπαρχει frontman τα τελευταια 50 χρονια που ειτε εμμεσα ειτε αμεσα να μην εχει κατι απο την επιδραση του elvis κυριως στη σκηνικη του παρουσια…

Κι εγώ Elvis βάζω. Μ’αρέσει κι ο Cash αλλά βασιλιάς δεν είναι. Κάποιοι τίτλοι δε δίνονται τυχαία ούτε μόνο βάσει δημοτικότητας/πωλήσεων… Ο Elvis εκτός της φοβερής φωνής έγινε σύμβολο/θεοποιήθηκε λόγω ένός σωρού παραμέτρων που είναι αδύνατον να τις αγνοήσεις. Αποκλειστικά σε θέμα μουσικής πιθανώς καλύτερος κ απ’τους 2 να είναι ο Chuck Berry (για παράδειγμα).

προσωπικα,…γενικα προτιμω Τζονι Κας :slight_smile:
Οσο επιδραστικος κι αν ηταν ο βασιλιας, δεν τον εχω σε εκτιμηση λογω καποιων πραγματων στον χαρακτηρα.Το ξερω οτι καποιοι τωρα θα πεσουν να με φανε σαν τα κορακια αλλα τη γνωμη μου λεω.Μου βγαζει κατι το αρνητικο που επισκιαζει την συνολικη μου αποψη για το ατομο του.Αυτο δε σημαινει οτι δεν ηταν καλος μουσικος.Απο τους πλεον επιδραστικους ολων των εποχων φυσικα.Μερικα απο τα τραγουδια του ειναι απτα αγαπημενα μου και πιστευω οτι κανεις δε μπορει να τα τραγουδησει με τον ιδιο τροπο.Αλλα αγαπαω Τζονιιι :stuck_out_tongue:

Εγώ δεν κρίνω χαρακτήρες, γενικά :stuck_out_tongue: Αλλά όπως και να το κάνουμε ο εκρηκτικός Ελβάκος δεν με εκφράζει όσο η γλυκειά μελαγχωλία του Τζόνι .
Τζόνι λοιπόν .

όχι σε καταλαβαίνω, και εγώ ξενερώνω μαζί του :slight_smile: Απλά δεν είναι κριτήριο μου αυτο.
Άλλωστε ο Elvis ήταν και showman και μας “επιτρέπετε” να κρίνουμε και χαρακτήρα.

+1 :smiley:

Μια εικόνα ισούται με χίλιες λέξεις.

Άντε καλά…Ωωω Κας που λέμε…!

Και γω νόμισα πως λες Elvis vs Johnnie Hallyday…

Ό,τι να ναι…Ότι να ναι όμως.

Και εγώ Κας ψήφισα… Δεν υποτιμαω τον Ελβις αλλα πιστεύω οτι μόνο στην εποχή του είχε να δώσει κάτι… Δεν τον θεωρώ διαχρονικό… Βεβαια αυτό είναι καθαρά προσωπική άποψη8)

Elvis. Άλλο επίπεδο.

Τώρα αν ρώταγες και για Jerry Lee, θα το επανεξετάζαμε…

Και εγώ Cash :smiley: Του Έλβις ποτέ δεν ήμουν φαν

όσοι πιστοί δείτε και την ταινία walk the line που είναι για τη ζωή του Johnny Cash