Johnny or Elvis?

elvis VS cash

σαν να λεμε

jordan vs γκαλης

τι συγκρινετε ρε παιδια ?

τι συγκρινετε ???

πωπωπω παναγια μου τι βλεπουμε εδω μεσα ωρες ωρες #-o#-o#-o

ασχετιλα

Αν θυμάμαι καλά ο Bono είχε πεί ‘‘everman is a sissy compared to Johnny Cash’’. Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα :wink: Μιλάμε για τεράστια προσωπικότητα και ως χαρακτήρας και ως μουσικός. Πάρτε δείγμα απο μερικές κομματάρες του

I Hardly Ever Sing Beer Driking Songs

Bonanza (απο την εισαγωγή της παλιάς σειράς western)

Greystone Chapel (απο τα αγαπημένα μου τραγούδια ever)

You’ll be alright (επίσης απο τα αγαπημένα μου)

γενικότερα έχει τόσες κομματάρες που μπορώ να πώ πως χιτάκια τύπου Hurt ή God’s Gonna Cut you Down ή το πασίγνωστο πια Ring of Fire, όσα απίστευτα και αν είναι, δεν συγκρίνονται με τόσα άλλα διαμάντια που έχει γράψει ή διασκευάσει. Και αυτό θέλω να πιστεύω θα κάνει κόσμο να τον ψάξει παραπάνω γιατί μία τέτοια τεράστια μορφή του περασμένου αιώνα το αξίζει :slight_smile: Αλήθεια, έχουμε τόπικ για τον Cash στο Groups & Artists?

Ο Elvis μου είναι συμπαθής αλλά δεν με τρέλαινε ποτέ τόσο ώστε να ψάξω ιδιαίτερα για τη μουσική του.

σαν να συγκρινεις το animals των floyd με το aenima των tool ενα πραμα.

Δε βρηκα καταλληλοτερο θρεντ να ρωτησω οποτε θα κανω bump αυτο για να ρωτησω τελικα: μπορει να μου προτεινει καποιος μια καλη συλλογη για να ακουσω Johnny Cash? γιατι με τετοια δισκογραφια δε ξερω απο που να ξεκινησω

Εγώ έχω ετούτο και είμαι καλυμμένος κατά μεγάλο βαθμό… Σίγουρα θα στη συνέστηνα, έχει όλα τα γνωστά

Εύκολα Cash.
Καλός, χρυσός ο Elvis αλλά ο τύπος ήταν showman πάνω απ’όλα. Έχει τρομερά τραγούδια εννοείται που τα έχω χιλιοακούσει και τα έχω χορέψει άπειρες φορές σε κάτι rock’n’roll βραδιές αλλά όταν το πάμε στα σοβαρά ε δεν τίθεται θέμα σύγκρισης.

Man In Black μόνο :slight_smile:

…εκπληκτικοί και οι δυο, απλά αγαπάω Johnny Cash:):!:

Α! και το:

Τρέλα…

“Don’t know that I will but untill I can find me”… :!:

τον cash τον μαθαμε στην ελλαδα μετα τις διασκευες σε u2, nin κτλ…
μετα η ταινια, φαινοταν και πιο αλητακος, men in black κετς, εγινε και λιγο “μοδα” σαν κατι το ποιο “καινουριο”

τον evlis τον ξερουμε απο μικρα παιδια, τοτε απο την διαφημιση με την γκομενα εξω απο το ψυγειο και το φρουι ζελε:p και μας γαμησε λιγο η εικονα του μπουλη που ειδαμε αργοτερα…

τεραστιοι και οι 2 αλλα ο cash μου “μιλαει” πιο πολυ…

jordan vs γκαλη;;;;; φυσικα διπλο:p

The Man In Black για μενα.Λατρευω και τους δυο και για να ειμαι ειλικρινης ψηφισα καθαρα υποκειμενικα.Τα τραγουδια του Cash μιλανε πολυ βαθια μεσα μου και αυτος ειναι ο λογος που εχω περισσοτερους δισκους δικους του απο τον Εlvis τον οποιο φυσικα εκτιμω και λατρευω.

Και μην ξεχναμε οτι ηταν ο πρωτος που εκανε τη μαυριλα cool 8).

Cash αλλα δεν τους βρισκω πολυ συγκρισιμους. Ο ενας ειναι Ροκ Ν Ρολ ενω ο αλλος παροτι εχει Ροκ Ν Ρολ στοιχεια ειναι περισσοτερο Καουντρυ/Φολκ φαση.

Αλλα Cash οπως κ να χει γιατι εκτος του οτι ειναι πανμεγιστος ηταν και στους ΜΕΓΙΣΤΟΥΣ Highwaymen.

:roll:

Νομίζω κι εγώ ότι ο Κας είναι το απόλυτο είδωλο περίπου για τους παραπάνω λόγους, ένα κλικ ανώτερος και μουσικά και σαν lifestyle για τα γούστα μου από τον μεγάλο κατά τα άλλα Ελβις