Judas Priest - Firepower

Όχι σε όλα ρε.

όχι σε όλα αλλά κάτι Ram It Down, Point of Entry ακόμα και το British Steel είναι ψιλοψόφια, σκέψου για παράδειγμα αντίστοιχες παραγωγές του 1980 (Heaven & Hell, Back In Black κτλ.)

Όχι βέβαια δεν θα αντιδρούσα το ίδιο. Για αυτό λοιπόν λέω ότι το θέμα με τις εκφράσεις τύπου “αυτή είναι η αλήθεια” ή “σας αρέσει δεν σας αρέσει έτσι είναι” και άλλα πολλά, ασχέτως τι έχει γράψει κάποιος πριν από αυτές, εκμηδενίζουν πολλες φορές το αποτέλεσμα και την συζήτηση. Το γεγονός δε ότι γράφονται από κάποιον που έχει δημόσιο βήμα και ασκεί επίσημη κριτική το κάνει χειρότερο.
Αφού σε γενικές γραμμές σου αρέσει το Firepower ή στην τελική σου κάθεται απλώς καλά… τόσο ανάγκη είχες να πετάξεις αυτή την τελευταία παράγραφο? Προφανώς και είχες και καλά έκανες. Καλά κάνει όμως και κάποιος μετά όταν σου την λέει για την κριτική σου. (Εννοείται σε κόσμια πλαίσια και με αιτιολογία, όχι του στυλ “τι μαλακίες γράφεις ρε Πολύζο”)

Σκέψου και κάτι Screaming και Defenders όμως ε!

Βασικά μόνο αυτά τα 2… ακόμα και τα live είναι εντελώς ψέμα (Unleashed… και Priest… live)

Αυτή η παράγραφος ήταν (κατα την γνώμη μου) απαραίτητη για να εξηγήσω γιατί δεν συντάσσομαι στο στρατόπεδο αυτών που μιλάνε για δίσκο της χρονιάς κλπ. Καλά κάνουν προφανώς κάποιοι και το πιστεύουν, αλλά καλά κάνω και εγώ που θέλω να εξηγήσω γιατί (κατά τη γνώμη μου) ο δίσκος είναι καλός αλλά όχι το αριστούργημα που διαβάζω κάποιους να το χαρακτηρίζουν. Και για εμένα αυτή είναι η δυστυχώς η αλήθεια, πως μου φαίνεται generic metal χωρίς να μου βγάζει έντονα πως ακούω Priest (πέρα από τη φωνή φυσικά)

Είναι δικαίωμα του καθένα να γράφει πως λέω μαλακίες. Αλλά με ωραίο τρόπο και με επιχειρήματα. Τα “κανε μόκο”, “τραβα στην κολόπετινίτσα σου” και άλλες γραφικότητες είναι περιττές.

3 Likes

θα μας μείνει πάνω στη σκηνή αυτός ρε

Εγώ πιστεύω πως για δίσκο της χρονιάς δεν μπορούμε να μιλάμε μερικές μέρες μέρες μετά την κυκλοφορία του, πόσο μάλλον όταν ακόμα δεν έχει βγει ο Μάρτιος…οπότε έτσι κ αλλιώς είναι τραβηγμένες αυτές οι δηλώσεις και μάλλον στηρίζονται σε υπερβολικό ενθουσιασμό ή απλά το γεγονός πώς ακούνε 5 νέα άλμπουμ τον χρόνο αυτοί που τα λένε…

Χωρίς λόγο διαμάχες…το άλμπουμ είναι γαμάτο για 2018 και εχει κάνει ήδη μεγάλο καλό στη σκηνή. Για εμάς που είμαστε σχετικά μικροί (25) και δεν ζήσαμε τις χρυσές εποχές είναι απολαυστικό να βλέπεις τον κόσμο να γουστάρει και να μιλάει για το νεο πριστ.

Πιάστε τις μπύρες αγκαλιά, ακούστε το στο τέρμα και ότι γίνει :stuck_out_tongue:
Simple as that!

(άλλη μια μέρα που χρησιμοποιώ το άλμπουμ για να ανακτήσω ενέργεια) Firepower για την ακρίβεια :cowboy_hat_face::cowboy_hat_face:

7 Likes

Ωραίο συναίσθημα!

1 Like

Rising from Ruins ρε καθικια !!! 1000 τουλαχιστον το εχω ακουσει…

3 Likes

Σε κάθε περίπτωση έχουμε έναν λόγο ακόμα να πιούμε καμιά μπύρα :stuck_out_tongue: . Τα έχει πει και ο τιτάνας άλλωστε:

“That’s the problem with drinking, I thought, as I poured myself a drink. If something bad happens you drink in an attempt to forget; if something good happens you drink in order to celebrate; and if nothing happens you drink to make something happen.”

6 Likes

Να ρωτήσω εγώ κάτι; Δηλαδή ποιος ήταν ο δίσκος της χρονιάς για το 2017 και πόσο καλύτερος είναι από το Firepower;

Δεν μιλάω για το 2016 γιατί εκεί είχαμε άλμπουμ όπως HTSD και Dystopia.

Πολύ πολύ κακή απόδοση…

2 Likes

Γιατί προφανώς αν το 2016, το 2017 και το 2018 (κοκ) ο δίσκος της χρονιάς δεν είναι από τους Metallica, τους Megadeth, τους Iron Maiden, τους Judas Priest ή τους Black Sabbath από ποιον θα είναι;

1 Like

είσαι επιεικής θα έλεγα…

Εντάξει ρε παιδιά, τι περιμένετε;

Για τον Halford λέμε, έτσι; Γιατί όλα τα άλλα ήταν μια χαρά, ο Faulkner έχει πάρει εργολαβία και το solo του Tipton σε αυτό το κομμάτι (από τα πιο εντυπωσιακά solos στην ιστορία του metal παρεμπιπτόντως…) και το παίζει σχεδόν νότα προς νότα.

Ο Halford θεωρώ ότι τραγουδάει το Painkiller όσο καλύτερα είναι ανθρωπίνως δυνατό για την ηλικία που βρίσκεται. Επιστρατεύει τεχνική και γι’ αυτό έχει πάρει αυτή τη στάση φαντάζομαι. Όντως ακούγεται σαν στρουμφάκι, αλλά δε φταίει αυτός. Προσωπικά, το ομώνυμο δεν είναι το αγαπημένο μου κομμάτι από το Painkiller και θεωρώ ότι υπάρχουν mid-range κομμάτια που θα τα έβγαζε με χαρακτηριστική άνεση ο μπαρμπα-Rob, όπως το “Night crawler”, το “Hell patrol” ή κανένα υπερέπος “Between the hammer and the anvil” ή “One shot at glory” να παραλύσουμε.

Δεν ξέρω αν κι αυτοί παίζουν τα ίδια κομμάτια καθ’όλη τη διάρκεια μίας περιοδείας, πάντως για το “Painkiller” ίσως θα έπρεπε να αναθεωρήσουν. Τουλάχιστον στην Ελλάδα στις 19/7 θα κάνει λίιιιγη παραπάνω ζέστη για να σκάσει ο άλλος με τα δερμάτινα και να ζοριστεί για αυτό το κομμάτι…

2 Likes

Καλώς ή κακώς το Painkiller δε θα λείψει ποτέ από την Setlist τους. Εγώ καημό το έχω να δω live το Hell Patrol που νομίζω το έχουν παίξει ελάχιστες φορές.

Ρίξε μια ματιά στα καλύτερα του 2017 (το thread). Για μένα ήταν το Passing Light of Day από Pain of Salvation και το The Dusk in Us από Converge και περί γούστου… και τα 2 πάντως θεωρώ ότι πήγαν το σκληρό ήχο λίγο παραπέρα, πράγμα που δεν κάνει το Firepower, το οποίο και εμένα μου αρέσει και το βρήκα ανέλπιστα καλό.

1 Like

2017 = Leprous

Μastodon από τα καλύτερα του 17 αν οχι το καλύτερο

Pagan Altar, Ancient Empire & Horisont (δεν έχουν fillers)

4 Likes