Judas Priest @ Rockwave Festival (19/07/2018)

Και ο γνωστός “χλαπατσας” !

6 Likes

Καλύτερη η μέρα των Priest παρά το ανεπανάληπτο σόου των Maiden. Ο λιγότερος κόσμος μασκαρεψε κάπως τα μειονεκτήματα της διοργάνωσης , οι μέταλ μπάντες (για μένα) ποοοοοοοολυ ανώτερες των support των Maiden και , πάλι καθαρά προσωπική άποψη, το παράκαναν οι διοργανωτές με τον κόσμο που έχωσαν στους Maiden και που φυσικά δεν ήταν 36.000.

1 Like

Πιστεύεις ότι ήταν περισσότερος ή λιγότερος;

Πάντως το 36000 μου φαίνεται ρεαλιστικό νούμερο .

1 Like

Κι εμενα ρεαλιστικο μου φαινεται.

Χτες ηταν φανταστικοι οι Σαξον και παρομοιως καλοι οι Αξεπτ. Σημερα οι Τρεμοντι δε “βγηκαν”, κι εμενα δε μ’ αρεσαν πολυ.

1 Like

χτες είδα και Γιώργο Σαμπάνη και δίπλα καθόταν ο Αντωνίου που κάνει spoiler car . Σιγά τις προσωπικότητες :joy: Και μια πανέμορφη μιλφαρα που ο κολλητός ορκίζεται ότι είναι ηθοποιός . Με τον σύζυγο και παιδάκι

Ανώτερο πακέτο το χτεσινό των Πρηστ - Σαξον - Αξεπτ

κατούρησαν το συμπαν οι Μεηντεν όμως Εμένα οι Τρεμόντι μου άρεσαν. Αμερικάνικος ήχος μπετον αρμέ . Ίσως πιο μακριά να φάνηκε κακός δεν ξέρω

1 Like

Πολύς περισσότερος και διένυσα ολόκληρη την διαδρομή από μπροστά στα μετόπισθεν (με ιδρώτα και αίμα) . Βασικά όλοι αυτό έλεγαν , εμένα μου φαινόταν ολοφάνερο. Μόνο στην…πλάτη μου δεν έβαλαν κόσμο :joy::joy::joy:

Βασικα ηταν πολυ μονοκομματος, αυτο δε μου αρεσε. Οπως και το οτι δεν εχει καμια ιδιαιτερη φωνη. Καλυτερα να τα δινει σε αλλους τα τραγουδια.

EDIT: φαντασου, προτιμαω Μαιλς :stuck_out_tongue:!

3 Likes

έμοιαζαν όλα τα τραγούδια μεταξύ τους . Αν εννοείς αυτό , τότε συμφωνώ

μπροστά το mood ήταν αλλιώς όμως . Σήκωσε σκόνη ο Μαρκ και έπιασα τον ευατό μου να κάνει σιχαμένο headbanging σε στιγμές

Να πω και για τον κόσμο κάτι. Αν δεν ήταν εκείνη την στιγμή χαλαρά 30 χιλιάδες , κάτι πάει στραβά με την κρίση μου ή το Terra Vibe

Στους Volbeat η μικρή σκηνή που έπαιζαν μέχρι εμάς στην μεγάλη , ο λαός ήταν “ενιαίο σώμα” . Κανένα κενό πουθενά σε κανένα σημείο του χωραφιού

Από Tremonti και μετά δεν ξανασήκωσα και τα 2 χέρια μου ταυτόχρονα ούτε για χειροκρότημα . Το ένα ήταν πάντα γατζωμένο στο κάγκελο γιατί θα φεύγαμε προς άγνωστη κατεύθυνση . ΚΟΛΑΣΗ μπροστά δυστυχώς ( και ευτυχώς )

έφυγε μπόλικος κόσμος με τη βοήθεια σεκιουριτάδων. Επικίνδυνα πολύς κόσμος θα πω εγώ

5 Likes

Συμφωνώ απόλυτα. Επικίνδυνα πολύς κόσμος…

Η δική μου πληροφόρηση είναι για περίπου 39000 κόσμο και μάλιστα, υπήρχαν ακόμα εισιτήρια διαθέσιμα.

edit
μιλάω για πληρωμένα εισιτήρια, όχι προσκλήσεις κλπ

Το θέμα είναι πως δεν υπάρχει χώρος για τέτοιες συναυλίες 35-40.000 πλην του χωραφιού (το οποίο σαν χώρο συναυλίας αυτόν καθεαυτό τον θεωρώ από τους καλούς σε σύγκριση με κάτι παρκινγκ και κάτι βοσκοτόπια που γίνονται πολλά ευρωπαϊκά φεστιβάλ). Ούτε το Καραϊσκάκης νομίζω έχει μεγαλύτερη χωρητικότητα, ενώ το ΟΑΚΑ παραείναι μεγάλο.

Νομίζω πως οι ανθρώπινες συνθήκες πάνε περίπατο από 25.000 και πάνω -βια 30.000. Θεωρητικά και 50.000 μπορεί να πάρει -ειδικά αν λείπει η 2η σκηνή- αλλά πρακτικά νομίζω στις 30-35.000 πρέπει να ανακοινώνει sold out.

2 Likes

Φυσικά δεν έχεις καθόλου άδικο. Για εμένα προσωπικά, θα έπρεπε να μην εκδίδονται περισσότερα από 25000 εισιτήρια για το συγκεκριμένο χώρο και τη διαρρύθμιση που (δεν) έχει, ώστε με τις προσκλήσεις και τους παρατρεχάμενους να μην ξεπερνάει ποτέ ο κόσμος τις 26-27000. Το Καραϊσκάκης παίρνει 30000 καθιστούς, υποθέτω ότι αν προσθέσεις την αρένα και κόψεις το πέταλο της σκηνής ο αριθμός θα είναι ελαφρά μεγαλύτερος, 32000 π.χ. Το βασικό είναι επιτέλους να γίνουν εργασίες στη Μαλακάσα και να γίνει ο χώρος πιο ανθρώπινος. Δεν μπορεί να είναι τόσο ανώμαλο το έδαφος με ανηφόρες-κατηφόρες σε άσχετα σημεία. Ας δώσει επιτέλους δυο δεκάρες να το κάνει όσο πιο αμφιθεατρικό γίνεται στα πλαϊνά, ας προσθέσει ξύλινα σκαλοπάτια να μπορεί να στέκεται ή να κάθεται ο κόσμος, γενικά, ιδέες και τρόποι υπάρχουν αν υπάρχει και θέληση. Επίσης πρέπει να κοιτάξουν ΠΑΡΑ πολύ το θέμα της διοργάνωσης των οχημάτων και των χώρων στάθμευσης γύρω από το χωράφι, αλλά και να βάλουν χέρι επιτέλους στους απαράδεκτους συνεργαζόμενους με τα λεωφορεία που είναι για τον π****ο καβάλα όταν ο κόσμος ξεπερνάει τις 10000. Αυτά. Περάσαμε και τις δύο ημέρες όμορφα πάντως και αυτό μετράει!

4 Likes

Ας ξεκινήσει ο Λώρης σιγά σιγά να φτιάχνει το έδαφος και συζητάμε για τα άλλα . Ούτε στην Ελαφόνησο που πήγα φέτος τόση άμμος :stuck_out_tongue_closed_eyes:

το ότι ανηφορικά δεν πειράζει αν στηθούν οι σκηνές σωστά. Δλδ στα χαμηλά σημεία . Η κεντρική είναι σε καλό σημείο π.χ. Πέρσι έβλεπα απ το μπεργεράδικο για παράδειγμα σε ανθρώπινο επίπεδο

Αν γίνεται πανικός και κάγκελο δεν βλέπεις καλά χαχα

Στο Καραϊσκάκης όμως θα ήταν πιο ανθρώπινες οι συνθήκες σε σχέση με χτες στη Μαλακάσα. Επίσης μιλάμε για 40+ χιλιάδες κόσμου. Άνετα θα μπορούσε να γίνει στο ΟΑΚΑ. Εδώ έχουν γίνει συναυλίες στο ΟΑΚΑ με 20.000 κόσμο (Lady Gaga) και με 30.000 κόσμο (Roger Waters). Γιατί οι Maiden που μάζεψαν 40.000 να μην παίξουν στο ΟΑΚΑ; Υποθέτω επειδή ο Λώρης θα έπρεπε να πληρώσει ενοίκιο. Ενώ στο χωράφι είναι δικός του ο χώρος οπότε το κέρδος είναι σαφώς μεγαλύτερο.

1 Like

Πέρα από το ενοίκιο -το οποίο θα τσιμπούσε και την τιμή- νομίζω δεν είναι ιδανικό ένα μισοάδειο ΟΑΚΑ με τη σκηνή στημένη στο κέντρο πχ.

Στο Καραϊσκάκης σίγουρα θα ήταν πιο ανθρώπινες οι συνθήκες -αν δεν είχαμε σκηνικά τύπου Sex Pistols απ έξω. Παράλληλα θα έχανε και κόσμο, μιλάμε για τουλάχιστον 4-5000 λιγότερα εισιτήρια.

@Rebel για την άμμο η μόνη λύση είναι τάπητας. Ότι και να κάνει, αν πατάνε χιλιάδες κόσμου άμμος θα γίνει. Η άλλη λύση είναι τσιμέντο και πίστεψε με -δεν το θες. Έχω δει live σε τσιμέντο στο Μιλάνο και έβραζε ο τόπος.

1 Like

Σίγουρα όχι τσιμέντο συμφωνώ

Νομίζω ο χώρος δεν είναι κακός. Μόνο μία φορά πήγα εξωτερικό για λαηβ ( σε ανοιχτό χώρο εννοώ) και το Terra Vibe ήταν καλύτερο

1 Like

Μια χαρά είναι το Terra Vibe αλλά για < 30 χιλιάδες κόσμο.

3 Likes

Και εδώ που τα λέμε, πόσοι μαζεύουν 30+? Άμα είναι να βλέπουμε Maiden και Metallica μία φορά στα 5 χρόνια λες χαλάλι…

4 Likes

Αντε μια φορά ακόμα του χρόνου να ξαναφτασει τέτοια προσέλευση. Πιστεύω το χτεσινό ήταν απόδειξη “πείνας - δίψας” για ένα μεγάλο σόου και όνομα μετά από χρόνια

Οπότε αν φέρει Μεταλλικα του χρόνου θα το τιγκαρουμε ξανά και μετά θα επιστρέψει στα γνωστά στάνταρ ακόμα και με τις ίδιες μπάντες αν δεν περάσουν πολλά χρόνια

Νομίζω και εμείς απροετοιμαστοι ήμασταν για τέτοιο χαμό. Ποιος το πίστευε

Με. Πρόλαβε ο Αλεχάντρο

6 Likes

Στους Maiden την τελευταία φορά είχαν απογοητευτική προσέλευση (για Maiden και σε σύγκριση με προηγούμενες εμφανίσεις τους εδώ μιλάω πάντα) και έκανε 7 χρόνια να τους ξαναφέρει. Νομίζω πως μέχρι και ο Smallwood το είχε σχολιάσει με έκπληξη.
Λίγο η δίψα, λίγο το εξαιρετικό setlist και τα σκηνικά έφεραν τόσο κόσμο. Προσωπικά δεν περίμενα πάνω από 30.000 σε καμία περίπτωση.

Μην ξεχνάμε βέβαια ότι και η μέρα των Priest μάζεψε πολύ παραπάνω κόσμο απ’ όσο περίμεναν όλοι και νομίζω μέτρησε η προσιτή τιμή διημέρου που είχε από την αρχή.

5 Likes