Judas Priest

Ναι :razz:

Ε είσαι κακός! :lol:
Αλλά οκ θα προλάβω γιατί ε΄χω φτάσει στο Between The Hammer & The Anvil…
Που…Γαμαααααααααα!Και μετά…Τι έχει μετάααααα!
Ωχ το σβέρκο μου.

Αγαπητά μου παιδιά, να ξέρετε ότι στο αποπάνω ποστ ο xxxloko περιγράφει συνοπτικά το τί μου συμβαίνει σχεδόν κάθε 2-3 μέρες στη χειρότερη περίπτωση, και κάθε μέρα στην καλύτερη (ή και αντίστροφα, όπως το πάρει κανείς). :smiley:

φαντάσου λέει να μην συμβαίνει μόνο σε εσένα…:roll:

Το Rocka Rolla είναι φοβερός δίσκος. Το μόνο του θέμα ήταν πως δεν είχε το χαρακτηριστικό ήχο των Priest όπως εξελίχθηκε αργότερα. Αυτό δεν του αφαιρεί τη μαγεία του μεγάλου δίσκου. Κ μιας κ λέτε για μεγάλα κομμάτια, ας αναφέρω κ ένα μεγαλειώδες “Run Of The Mill”. Απ’τον πρώτο δίσκο κιόλας… 8)

Από κει κ πέρα η αλήθεια των Priest βρίσκεται στα 70’s. Μεγάλοι δίσκοι κ στα 80’s αλλά, όπως κ όλες οι μπάντες της συνομοταξίας τους, στα 80’s έγιναν κ αυτοί πιό εμπορικοί, μιας κ τα 80’s ήταν η κατ’εξοχήν δεκαετία της εμπορικότητας κ της ποζεριάς.

Ε αυτά. Είμαι κ εγώ fan αλλά μισώ να εκφράζομαι σα fan πλέον… Η μουσική μιλάει από μόνη της. :wink:

Δεν διάβασα τα όλα τα προηγούμενα post ,αλλά αν το debate είναι στο αν το Rocka Rolla είναι καλό ή όχι ? Έχω να πώ οτι πρόκειται για πολύ καλό 70’s δίσκο (δισκάρα θέλω να πώ ,αλλά ας είμαι εγκρατής ) .
Τι να λέμε , Run of the mill (ύμνος) ,το ομόνυμο (hard rock classic) , Caviar and Meths (μεθυστικό) , Cheater (βαρύ) .Εντάξει δεν περιέχει τους heavy metal δυναμίτες ,αλλά είναι μέρος της ιστορίας των Priest ,δλδ του Heavy Metal .

Καλά ας το έβγαζε ένα άσχετο συγκρότημα.
Τέσπα.Γύρισα και βρήκα αυτό στο σπίτι:


Αλλά 7 η ώρα που να παίξει.

Τα πρωτα 8 κομματια ειναι αυτα:

  1. Resurrection
  2. Made In Hell
  3. Locked And Loaded
  4. Night Fall
  5. Silent Screams
  6. The One You Love To Hate
  7. Cyberworld
  8. Slow Down

Οποιος θυμαται τα υπολοιπα χωρις να το ψαξει :stuck_out_tongue:

Το Defenders,οντως αλλο πραγμα τελειως!

Ποια ειναι τα κομματια στο υφος των Priest στο Crucible? (betrayal?)

Προσωπικα μου αρεσε το ομωνυμο παρα πολυ,και μετα θεωρω καλα κομματια crystal,trail of tears και τα bonus she και fugitive.Κατι “κομματαρες” τυπου one will και golgotha δε μου εκαναν κλικ.Οπως δε μου αρεσε και η φωνη του Rob στο δισκο.

Επισης ακουστε καλυτερα την remastered εκδοση,ο ηχος ειναι πολυ καλυτερος.

Εγω παντως ειχα μεινει μαλακας με τη φορμα στην οποια ητανε το 2000.Μου ακουγοταν πολυ καλυτερος απο τις αρχες 90,οπου οτι boolteg εχω ακουσει εχει παραμορφωθει η φωνη του τελειως.Τις τσιριδες τις ειχε ανετα τοτε,αλλα στο μεσσαιο ευρος ακουγοταν αστειος πολλες φορες…

Γενικα οι Halford αμερικανιζουν πολυ.Βαλε το ομωνυμο και πες μου αν ειναι αμερικανιλα!

Στο Nοστραδαμο εκανε οικονομια δυναμεων?Γιατι νομιζεις οτι το βγαζει ανετα ολο live?:stuck_out_tongue:

Εμενα μου αρεσε που ακουσαμε και κατι διαφορετικο (καλα οχι και τοσο) στο Νοστραδαμο,αν και οντως το αποτελεσμα δε σε πορωνε ουτε ηταν τοσο συμπαγες.Συμφωνω για τις διακυμανσεις στο υφος παντως που λες.

Τωρα θυμηθηκα που ειπες Ram it down,το blood red skies.Τεραστιο κομματι και ο Rob τα δινει ολα εκει.

70s Priest τα σπανε,μετα εγιναν υπερβολικα cheesy:)

Στα 70s ο Rob μου αρεσε απιστευτα,πιο πολυ απο τη σκληρη “μεταλικη” φωνη που επακολουθησε στα 80s.

Οι Judas Priest εχουν βγαλει [B][SIZE=“3”]ΔΙΣΚΑΡΕΣ[/SIZE][/B] και στα 70’s και στα 80’s… Ναι μεν στα 80’s ειναι πιο εμπορικοι, αλλα οποιος ακουσει τα British Steel, Defenders Of The Faith και Screaming For Vengeance και δεν του αρεσουν , πρεπει να ελεγξει τα αυτια του… Ειναι απαραιτητο ομως να ακουσει καποιος και τα διαμαντια των 70’s, εξαιρετικοι δισκοι ολοι τους με εξαιρεση το Rocka Rolla που ειναι αδιαφορος για εμενα τουλαχιστον δισκος. Αγευστος και με μια κομματαρα μονο, το Run Of The Mill. Δεν σε προδιεθετε με τιποτα το ντεμπουτο για το τι θα επακολουθουσε…

Τον κακό σας τον καιρό ρε όλων εσάς που δε σας αρέσει το Rocka Rolla!

Μήπως θεωρείτε “άγευστους” και “αδιάφορους” και τους Black Sabbath, Budgie, UFO, Thin Lizzy κτλ.;

Εννοειται πως οχι… Αλλα το Rocka Rolla ειναι ρε συ, δεν ξερω γιατι, αλλα ειναι.

Όχι. Δεν είναι.

Μπορούμε να το κάνουμε όλη νύχτα αυτό, ξέρεις :!:

Ποιο ροκαρολα μωρέ? Η αποτυχημένη διαφήμιση αμερικάνικου μονοπωλίου από τη βρετανική πριστοαρμάδα?

Στ΄αρχίδια μας το εξώφυλλο ρε.

Είναι και το όνομα.

Ε σιγά, το όνομα είναι από το “rock’n’roller”, αν διαβάσεις τους στίχους του ομώνυμου.

Χαχαχα.
Έτσι έτσι μη μασάς Gracchus.Και όλοι χάλια να τον βγάζουν στα @@ σου.Έτσι κάνω και εγώ για το Flick of the switch και το Blow up your video.
…Αλλά το rocka είναι πατάτα! :lol:

Ναι… το θέμα είναι πως ΔΕΝ είναι χάλια! Κ παρεμπιπτόντως επειδή είμαι και AC/DC fan, τα Flick Of The Switch κ Blow Up Your Video ΕΙΝΑΙ χάλια! :stuck_out_tongue:

Εμενα ο αγαπημενος μου των 70s εξαιρωντας το προφανες Sad Wings ειναι το Sin After Sin.

Μιλαμε για απιστευτο δισκο.Μακαρι να ειχαν προσεξει λιγο παραπανω την παραγωγη σε αυτο το σταδιο,αν και οι συνθεσεις (και η φωνη) μιλανε απο μονες τους.

Ξέρω ότι το Rocka rolla δεν μπορεί να πάρει μια θέση στα καλύτερα των Priest, γιατί έβγαλαν απίστευτα άλμπούμ αργότερα και ευτύχως για μας πολύ καλύτερα απο το ντεπούτο τους. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρόκειται για έστω μέτριο δίσκο. Τη χρονία που κυκλοφόρησε μόνο δύο δίσκοι βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο τα Secret Treaties και
Sheer Heart Attack…