Judas Priest

τελος παντων , φοβεροι επαγγελματιες και δεν αφηναν τις ευκαιριες χαμενες και ηταν - ειναι δηλαδη Heavy Metal οσο δεν παει οι Judas Priest και οσες "γραφικοτητες " και αν εκαναν παλιοτερα , εδειχναν να μην παιρνουν και τοσο σοβαρα τον εαυτο τους και να ειναι χαλαροι και να απολαμβανουν την πορεια τους . Ισως για αυτο τον λογο μου ειναι και πιο συμπαθεις σε σχεση με αλλους (συν οτι αν και οχι παντα πετυχημενα πειραματιστηκαν με τον ηχο τους , δεν εμειναν στασιμοι). Love and Respect !

Έτσι είναι, ο Tipton είναι επιπέδου Steve Harris σε επαγγελματισμό.

Έχω δει εγώ τον Halford να κάνει μηχάνημα πεκ ντεκ στο clip του Hot Rocking και ξέρω.

1 Like

Δεν εχω κανει ποτε την συγκριση ουτε και χρειαζεται βασικα , αλλα οι Maiden Μου φαινονται μεχρι και σημερα πιο “αυστηροι” με τον εαυτο τους! Μπορει να κανω και λαθος…

Αν κρινω βεβαια και απο τις προσωπικες δουλειες του Halford βλεπω και μεγαλυτερη διαθεση για πειραματισμο- διαφορετικοτητα σε σχεση με πολλους αλλους.

O Tipton ηξερε να διαλεγει και μπασιστες !!! (Sheenan,Trujillo)

Περα απο τα μηχανηματα γυμναστικης και οι φωτιες που αναβουν λες και Δινουν το Αγιον Φως με λαμπαδες την νυχτα της Αναστασης ειναι κορυφη !

Τους συγκρίνω όσον αφορά στην αφοσίωση στον σκοπό τους. Και με τον Lars μοιάζουν σε αυτό, απλά ο Lars ως αμερικανοανεθρεμμένος είναι πιο φαφλατάς.

Εγώ σκεφτόμουν σχεδόν το ίδιο πράγμα από την άλλη πλευρά. Πως καθιερώθηκε το full leather look από τους Priest και βασικά τον Halford (γιατί δερμάτινα μπουφάν π.χ. φορούσαν όλοι οι μεταλλάδες και από παλιότερα) ως εικόνα ανδρισμού και ματσό ενώ στην πραγματικότητα για τον Halford ίσως ήταν φετίχ.

Μην ξεχνάς ότι τα δερμάτινα τα φορούσαν και οι ετεροφυλόφιλοι και οι ομοφυλόφιλοι εκείνη την εποχή, πράγμα αντιφατικό αφού η εποχή ήταν πιο συντηρητική (θυμήσου πχ την σκηνή στο Blue Oyster στο Police Academy :smile:)

Αυτό βέβαια δείχνει πόσο μεγάλη αποδοχή είχαν οι Priest και ο Halford παρόλο που ήταν homo τον αποδέχονταν και τον αγαπούσαν όλοι για αυτό που είναι. Και, ΟΚ, δε νομίζω ότι δεν καταλάβαιναν τις προτιμήσεις του, από τις κινήσεις του και μόνο στη σκηνή, φαινόταν αυτό.

Το άλλαξε όντως, αλλά δεν ήταν μόνο οι Motorhead στην άλλη όχθη που φορούσαν πιο casual ρούχα. Π.χ. ψάξε Maiden εποχής Di Anno, την ίδια punk αισθητική είχαν με jeans κτλ. Στην Ευρώπη τα πράγματα ήταν πιο χαλαρά από τότε. Βέβαια δε θυμάμαι πότε έκαναν οι Maiden την πρώτη τους αμερικάνικη περιοδεία για να μπορώ να πω ότι κι αυτοί έβαλαν το λιθαράκι τους.

Οι Maiden ειχαν αυτο το Punk στυλ ala Ramones Με τον Di Anno στη σκηνη αλλα με τον Bruce δεν εμειναν σε αυτο. Ξερουμε ετσι κι αλλιως οτι ο Harris δεν γουσταρε καθολου το Punk και ηθελε αυτο το λιγο θεατραλε στοιχειο.

Οι Maiden Μετα ειχαν αυτα τα ριγε κολαν , τις μασκες του Dickinson πανω στη σκηνη κτλ. Περασαν πολλα χρονια και μετα την φαση του Thrash - Grunge που ο αρχηγος ενιωσε ανετα ωστε να φοραει βερμουδες στη σκηνη και ο Dickinson να ειναι χαλαρος με το φουτερακι του.

To Thrash εφερε την Punk αισθητικη στο Heavy Metal Κατι που ηταν μεγαλο αλμα αν κρινεις απο τις μπαντες που μεσουρανουσαν εκεινη την εποχη (απο τους Kiss Και τους Van Halen μεχρι τους Priest και τους πιο νεους Motley Crue). Εγινε πιο αμεσο εκανε τον κοσμο να πιστεψει πιο ευκολα οτι εχει δικαιωμα στην επιτυχια - αναγνωριση .

Μεγαλη επιτυχια του Halford Που περασε αυτο το macho στυλ σε (θεωρητικα αλλα και πρακτικα) ετεροκλητες πλευρες χωρις να ειναι καρικατουρα - σημειο χλευασμου. Και αυτες τις εποχες δεν τις εζησα και απο πολυ κοντα λογω ηλικιας αλλα δεν νομιζω να γινοταν τοσο μεγαλη αναλυση για τον αν πχ το 1988 ο Halford ειχε μουστακι ή κουρεψε την χαιτη ή ακομα και με τους Fight που ηθελε να ξεφυγει απο την εικονα που ειχε με τους Priest (αυτο το προλαβα!).

@pantelis79 o Lars βασικα δεν ηταν τοσο αμερικανοαναθρεμενος αλλα ως εφηβος εντυπωσιαστηκε απο την Αμερικη οπως και παρα πολλοι πιο μεγαλοι σε ηλικια Βρετανοι που μετακομισαν με την πρωτη ευκαρια στην αλλη πλευρα του Ατλαντικου (Halford, Ozzy , Lemmy Κτλ) σε αντιθεση με τον Harris που εμεινε στην Αγγλια και ισως για αυτο μου φαινεται και πιο “αυστηρος” - σφιχτος - ατσαλακωτος με την εικονα του .

Όπως λέει κι ένας φίλος μου, η ομοφιλοφυλία του Halford ήταν το χειρότερα κρυμμένο μυστικό του μέταλ!

1 Like

Ακριβώς, όλοι λίγο πολύ το ξέρανε αλλά έκαναν σαν να μην υπήρχε θέμα. Τεσπα εγώ το μόνο αρνητικό που θα έβρισκα στους Priest είναι ότι ήταν ανακολουθοι στο θέμα της farewell περιοδείας, κατά τα άλλα οι τελευταίοι δίσκοι τους με εξαίρεση το Redeemer μου είναι εντελώς αδιάφοροι.

Ευτυχώς που ήταν ανακόλουθοι γιατί αλλιώς δεν θα βλέπαμε τη υπερσυναυλιάρα το προηγούμενο καλοκαίρι. Όσον αφορά τους 3 τελευταίους δίσκους, το Angel of Retribution είναι πάρα πολύ καλός δίσκος. Καλός δίσκος είναι και το Nostradamus (όχι σαν το Angel βέβαια). Αυτοί οι δύο δίσκοι, κυρίως ο πρώτος, έχουν βγάλει και κάποια all time classic τραγούδια όπως το Hellrider για παράδειγμα. Το Redeemer το βρίσκω αρκετά μέτριο.

Νοστράδαμος η χειρότερη κυκλοφορία των Πριστ.

για μενα ειναι στο τοπ 5

τα υπολοιπα 4 ;

painkiller,defenders,screaming,ram it down

Και δίπλα σε αυτά ( αν και πιστεύω ότι έχουν πολύ καλύτερες δουλειές από το ram it down ) βάζεις το nostradamus ;

Χωρίς σειρά τοπ 5 αλλά με τα 2 πρώτα να μην έχουν ούτε 1 filler

  • Painkiller
  • Stained Class
  • Sad Wings of Destiny
  • British Steel
  • Defenders of the Faith

Οριακά εκτός τα Killing Machine, Screaming for Vengeance, Sin After Sin γιατί έχουν weak moments.

2 Likes

my thoughts exactly

ναι,παραγωγη του γουστου μου,τελευταια στιγμη του μεγαλυτερου κιθαριστικου διδυμου ολων των εποχων,φοβερες ερμηνειες

Ακριβώς, πολύ μεγάλη κυκλοφορία το Nostradamus και επιτέλους έκαναν κάτι διαφορετικό σε σχέση με την ιστορία τους, μεγαλεπήβολο και “επικό” για μένα …άλλωστε οι Priest δεν είναι μόνο το Painkiller.

1 Like

Sad wings of destiny
Painkiller
Defenders of the faith
British steel
Screaming for vengeance

Η πεντάδα μου