Judas Priest

Ισχύει άσχημα (εδώ στην κορυφαία live εμφάνισή τους για μένα)

1 Like

Power metal της σειράς ο Νοστράδαμος για μένα.

O rob μ είπε να σ πώ:

I’m banished in exile
To meet their demand
Rejected messiah
They don’t understand

:stuck_out_tongue:

1 Like

Λίγο δύσκολο να φτιάξεις Top-5 για Priest οπότε είπα να το κάνω λίγο πιο εύκολο και από τα 17 άλμπουμ να φτιάξω ένα Top-8.

1) British Steel
2) Painkiller
3) Sad Wings of Destiny
4) Defender of the Faith
5) Turbo
6) Demolition
7) Angel of Retribution
8) Ram It Down

(η λίστα είναι χωρίς σειρά προτίμησης)

καλή φάση, συνδυασμός του παλιού με το νέο…

Γελοιες οι δηλωσεις του βλακα Hinds οτι οι priest δεν ειναι metal και οτι ο halford δεν ειναι metal god.

Εντάξει ο τύπος τρολλάρει το σύμπαν, έχει κάνει και παλιότερα δήλωση ότι μισεί το heavy metal.

Η πλάκα είναι ότι το λέει επαινώντας τους Judas Priest, ότι είναι κάτι καλύτερο από metal, δηλαδή rock ‘n’ roll. Και το Painkiller, o πιο metal δίσκος metal όλων των εποχών είναι απλώς “βαρύ rock ‘n’ roll”.

Δε νομίζω ότι τρολάρει ο Hinds, νομίζω ότι είναι απλώς ηλίθιος.

Σε άλλο θέμα, έβαλα μετά από χρόνια να ακούσω το Demolition και πολύ μου άρεσε! Σα να παλιώνει με καλό τρόπο. Μετά θυμήθηκα που το έβλεπα για 1-2 χρόνια στη βιτρίνα του Rock City 6 ευρώ το βινύλιο και πήγα να τσεκάρω στο Discogs. 100άρικο η χαμηλότερη τιμή, έτσι!

Το ειχα παρει :joy:.

Βέβαια είναι τόσο αδικαιολογητη η παρατήρηση του , ότι του φαίνεται λίγο κάπως να λέει ο ίδιος ο Halford ότι είναι ο metal God; μπορεί σε αυτόν να φαίνεται λίγο ψωνιστικο κάτι τέτοιο .

Το ξύλο που έφαγε από τον μπασιστα των System of a Down άργησε να επιδράσει μάλλον .

Για να είμαι ειλικρινής και εμένα μου φαίνεται κάπως κάποιος να αυτοαποκαλείται “θεός” , αλλά δεν το ξεκίνησε ο ίδιος

Εντάξει και εγώ σε λέω θεό - ήλιο καλοκαιρινό αλλά όταν βρεθήκαμε από κοντά το όνομα σου , μου είπες . Δεν είπες Γειά σου , είμαι ο ήλιος ο καλοκαιρινός σου .

Για κάτι αντίστοιχο πάντως έκραζε ο Axl και τον Dickinson τότε που είχαν βγει περιοδεία στα 80s και ο Dickinson κυκλοφορούσε με την μάσκα .

Χαχαχαχα τι παπάρας…είπα πάντως ότι είμαι ο γαμιάς της γειτονιάς :stuck_out_tongue:

Δεν έρχομαι στην γειτονιά σου οπότε δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω αν και με πήραν κάτι σκάγια όταν βγήκα Αττική οδό .

Του κυρ Θεμιστοκλη θα ηταν!

Εγώ λέω ότι σιχαίνομαι τα τυπάκια που είναι της φάσης ‘‘ακούω το Χ Ψ μέταλ συγκρότημα’’ αλλά επειδή δε θέλω τη ταμπέλα του μεταλλά γτ fuck logic ή απλά είμαι τόσο κομπλεξικός που θέλω να διαφοροποιηθώ έτσι από την ‘‘μάζα’’ και να πάω κόντρα, οποτε θα πώ την Χ Ψ πίπα μου για να την ‘‘πώ’’ και να φανώ ανώτερος στον ‘‘κάφρο γραφικό nerd μεταλλά’’ και να κρυψω ετςι το κομπλεξ κατωτεροτητας μου… πόσο μάλλον όταν ουσιαστικά παίζουν με τις λέξεις για κλασσικές μπάντες του χώρου που το ποιόν τους είναι πιά αδιαπραγμάτευτο…

οπότε Hinds, ρούφα την λιγδιασμένη λαδιασμένη μεταλλική σκουριασμένη υψικάμινο 50 μέτρων που ο Painkiller ονομάζει το καβλί του μπας και ανοιξει λιγο το λαρυγγι σου και μάθεις να τραγουδάς παρα να μιλας και να λες πιπες, μπουρζόβλαχε redneck μαλάκα…

αυτά, αν τυχόν διαβάζεις μέσω google translate αυτό το τοπικ :stuck_out_tongue: -και επειδή είμαι στη δουλειά ακομα, το SAP γαμιεται και γνκ ολα πανε κατα διαολου :blush: - και ραντεβου Γουβα του Βαβουλα με το κρου σου αμα λαχει για μανουρα οποτε θες (ρε μουνι)!

Υγ. Επισης μου εβγαλε φορ εγκεν φακ ριζον απαντηση στον πλεξ…απλ λαμπτοπς, σας γαμω.

1 Like

Εντάξει και ο Lemmy αρνιόταν την ταμπέλα του metal και έλεγε ότι παίζει Rock N’ Roll. Βέβαια δεν παίζουν ακριβώς το ίδιο οι Priest με τους Motorhead αλλά κουβέντα να γίνεται.

Μιας και μιλάμε για τον Brent Hints των Mastodon έχουμε νέες δηλώσεις του ίδιου σύμφωνα με τις οποίες θα συμμετάσχει ξανά σε νέο επεισόδιο του Game Of Thrones.

Εν τω μεταξύ είστε στο thread των Judas Priest και μιλάτε περί ανέμων και υδάτων όταν πριν από λίγο βγήκαν νέα από το Priest στρατόπεδο και μάλιστα πολύ ευχάριστα:

https://rockoverdose.gr/judas-priest-μπήκαν-στο-στούντιο-και-γράφουν-το-ν/

Απολυτως ρον εν ρολ οι Μοτορχεντ. Αγνωστος σ’ εμενα ο λογος γιαντον οποιο τους εχει οικειοποιηθει το μεταλ.

Ωραιο το νεο για τους Πριστ. Νεο αλμπουμ σημαινει οτι ενδεχεται να τους ξαναδουμε.

Σωστός ο Lupin! Κι εγώ έχω ακούσει από διάφορους “α, το πρώτο Sabbath δεν είναι metal, είναι blues παιγμένα πιο βαριά”. Έλα ρε ειδήμονα, αυτό είναι ακριβώς ο ορισμός ενός νέου είδους, τουλάχιστον στην αρχική πειραματική του μορφή. Τι να πεις…

Ελιτιστές κουράδες, που θεωρούσαν ότι το metal είναι για χαζούς, οπότε αν κάτι είναι καλό ας του βρούμε μία εναλλακτική ταμπέλα.

Ακόμα πάντως κι αυτοι που αναφέρομαι δε θα τολμούσαν να πουν ότι οι Judas Priest (OK, μετά το Rocka Rolla) “δεν είναι metal”. Μόνο ο Brent Hinds τα λέει αυτά :joy:

Αυτό που λέμε καλή επένδυση! Τι μετοχές και ομόλογα ελληνικού δημοσίου. Βινύλια mid-end 90’s ήταν η μεγάλη επένδυση. Λίγα αντίτυπα - γιατι τότε το βινύλιο ήταν πεθαμένο - από λίγες μπάντες, αγοράζαμε τότε με 3-4 χιλιάρικα (δρχ) χωρίς να ξέρουμε και τώρα είμαστε μεγιστάνες :joy: