Judas Priest

Μαζί σου

1 Like

Το δέχομαι νταξει άποψη σ αλλά όπως ειπα και πριν για εμένα δεν τους ακουμπάνε

1 Like

Άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι οι κορυφές των Priest, για μένα, είναι στα 70s και 90s

Σε ποια 90s μωρέ όταν έφυγε ο καράφλας οι Priest έπεσαν γαματα

Εννοώ το Sad Wings… και το Painkiller…

1 Like

Για εμένα αυτά τα 2 μαζί με το Defenders είναι οι αδιαπραγμάτευτες κορυφές τους 11/10

1 Like

Εγώ θα έβαζα και το British Steel, κυλάει σαν σφηνάκι

1 Like

Ε βασικά οι περισσότεροι τους ξέρουν για την δέκαετια του 80 γιατί όπως είπα και πριν τότε ήταν που γιγαντωθηκαν

Ναι και το British. Aπλά σε αυτό του βάζω 10/10 μόνο :stuck_out_tongue:

Εκπληκτικό και το Screaming For Vengeance. Και το Killing Machine. Και το Stained Class. Γενικώς, τεράστιο group οι Priest ρε. Είναι στην Α’ κατηγορία, με πολύ λίγες μπάντες ακόμα. Οι Accept είναι στην πιο κάτω κατηγορία. Εξαιρετικοί κι αυτοί, αλλά όχι Priest.

Μέτριο το είχα βρει.

Εμπορικά εννοείς, φαντάζομαι. Σιγά το τυρομέταλ των Sabaton.

Είχε βατέψει πολλά πωπουδάκια.

1 Like

Όλοι συμφωνούμε ότι οι Priest είναι σε άλλο επίπεδο, απλά η διαφορά με τους Accept δεν είναι τόσο μεγάλη όσο λένε κάποια παιδιά πιο πάνω. Γενικά είναι από αυτές τις κουβέντες που δεν βγάζουν πουθενά αλλά έχουν την πλάκα τους, ειδικά με ένα καφάσι μπύρες και την κατάλληλη μουσική υπόκρουση.

2 Likes

[quote=“pantelis79, post:1190, topic:3551, full:true”]Είχε βατέψει πολλά πωπουδάκια.
[/quote]

Ναι, ήταν τούμπανο φάση και με Jarzombek πίσω να χώνει αβέρτα

Εγώ νόμιζα ότι θα σταματήσουμε το ξεψείρισμα αλλά κύριέ μου, προκαλείτε! Ας βγάλουν έναν δίσκο οι Sabaton της ποιότητας του Metal Heart, ας επηρεάσουν όσους επηρέασαν και επηρεάζουν οι Accept, ας αποκτήσουν λίγο χαρακτήρα παραπάνω (αν δεν τους δεις ντυμένους στην σκηνή, τι ακριβώς ξεχωρίζει την μουσική των Sabaton από τα άλλα ιλουστρασιόν χέβυ μέταλζ εκεί έξω;) και μετά (κυριότερα όλων) ας δούμε πού θα βρίσκονται σε 40 χρόνια οι Sabaton και τι δίσκους θα βγάζουν τότε για να συζητήσουμε πόσο υψηλότερο επίπεδο έχουν επειδή ΣΗΜΕΡΑ μαζεύουν πιο πολύ κόσμο… Βασικά, ας γράψουν ένα κομμάτι σαν το Metal Heart μόνο πρώτα και βλέπουμε.

Αξεπτάρα ρε, τι λέμε τώρα. Ντάξει, Πριστ vs Aξέπτ το είπαμε, “ακαδημαϊκά” βγαίνουν πάνω οι Priest γιατί βγαίνουν πάνω από όλους μαζί με τους άλλους 3. Αλλά από εκεί και πέρα τι πολλά επίπεδα κάτω οι Accept; Και Σάμπατον αντιπαράδειγμα, τι προβοκάτσια!!! :stuck_out_tongue:

Στις απόλυτα μεγάλες μπάντες (δηλαδή τις εξής 4) ε, ναι, δεν είναι. Και τι με αυτό; Θα σέβεστε!! ΕΝΤΑΞΕΙ DRENIE; (ορίστε, την έβγαλα στο τραπέζι και κοπανάω το στήθος μου, FIGHT ME) :heart_eyes:

Eίμαι πολύ προσεκτικός σε αυτές τις εκφράσεις μου. Το προτιμώ είπα - και τα 2 τα βρίσκω πολύ αξιοπρεπή, μέχρι εκεί, όχι παρακάτω - και τυχαίνει να προτιμώ το Priest. Χωρίς να τρελαίνομαι.

Οζζάκλα ρε, πολύ εύκολο έχει γίνει το θάψιμο. Το μάθαμε τώρα ότι “είναι άφωνος”, ποιος; ο Ozzy! Γιατί δεν είναι Dio ή δεν είναι Tony Martin, ίδια λογική δηλαδή με το ότι ο Χάμετ είναι σκατά κιθαρίστας γιατί δεν είναι ο Petrucci, πόσες νότες παίζει, πόσες οκτάβες πιάνει, το λύσαμε το θέμα… Μπράβο μας! (ω, δι άιρονι, χτες, προχτές τα λέγαμε πάλι)

ΓΑ-ΜΑ-ΕΙ ο Ozzy, ΔΙΣΚΑΡΕΣ τα πρώτα του προσωπικά (στο πάνθεον του χέβυ μέταλ, προσωπικά τα προτιμώ γενικά από τα σόλο του Dio) και φυσικά είναι τεραστιότατη περσόνα στο μέταλ σύμπαν, σε όλο το ροκ σύμπαν, δεν θα ακυρώσουμε την καριέρα του λόγω Osbournes, όπως δεν ακυρώνουμε κανενός άλλου την καριέρα λόγω ύστερων ατοπημάτων ή επειδή κυκλοφόρησαν και φόλες.

Ούτε ο Ozzy πάντως, ούτε ο Bruce, ούτε ο Adams μπαίνουν δίπλα στους Rob και Dio. Δεν πρέπει να χρειάζεται καν να το εξηγήσω αυτό. ΟΛΟΙ έπονται. Τέλος. Τι θα πει δεν συγκρίνεις φωνές γιατί ο UDO κολλάει με τους Accept; Είπε κανείς κάτι άλλο; Και ο Lemmy είναι ο απόλυτος Motorhead τραγουδιστής, αδιανόητο να είναι άλλος, τι θα γίνει τώρα, θα παραβλέψουμε το μέγεθος Rob Halford ή Ronnie James Dio και θα πούμε ότι δεν εξετάζουμε φωνές, ίσα κι όμοια σα να λέμε; Τι λέτε ρε παιδιά τώρα.

Και πολύ καλή σόλο καριέρα ο UDO αλλά War of Words και Resurrection δεν έχει. Γνώμη μου πάντα. Χώρια το πόσο φρέσκα ακούγονταν και τα δύο.

Επίσης πολύ καλά τα Accept. ΤΟΣΟ καλά που λες chinaski, δεν είναι. Eίναι παράλληλοι βίοι με Overkill μετά το θαυμάσιο Ironbound, με επόμενες κυκλοφορίες πολύ καλές αλλά και όχι και να την βγάλεις έξω να την κοπανάς λες και βγάλανε νέο Horrorscope/Russian Roulette ξέρω γω, υπάρχουν και πολύ τυπικά κομμάτια μέσα (βρίσκω προσωπικά).

Τώρα παίζει Antichrist από πίσω (ΔΙΣΚΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑ, ΤΗΕ BLACK PHARAOH ΡΕ ΤΣΟΥΤΣΕΚΙΑ), μπύρα δεν έχει, είμαι στο γραφείο αλλά νοερά κοπανάω το χέρι μου στο τραπέζι της ταβέρνας, αναφωνώ “πώς τολμάτε κύριοι;”, βουτάω τρανή παπάρα στην χωριάτικη μαζί με ίχνη κρεμμυδιού και φέτας και μπουκώνομαι.

3 Likes

Μα αυτό είπα ακριβώς εδώ. Δεν γίνεται να συγκριθούν; Η μέρα με τη νύχτα είναι. Απλά ΓΑΜΑΕΙ όμως σε συνδυασμό με τη μουσική τους, τι να κάνουμε τώρα;

Για την τρέχουσα περίοδο των Accept, δεν μίλησε κανένας για αριστουργήματα προφανώς, αλλά οι δίσκοι τους είναι μασίφ και ποιοτικότατοι. Ταμάμ για τον οπαδό. (σωστή η σύγκριση με Overkill, απλά επειδή τις αγαπάω πολύ αυτές τις 2 μπάντες είμαι λιιιιγο πιο θετικά προκατειλημμένος προς αυτές)

@Vic δικιά σου!


(οι Heart είναι αυτές :relaxed:)

Μλκ τα λες οπαδικά και ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ, σοβαρά τώρα. Rob και Dio είναι τα ιερά και τα όσια. Δεν παίζουμε με αυτά τα πράγματα. Και ο Ozzy φαινόμενο μοναδικό για διάφορους λόγους.

2 Likes

Στο σχολιο σου περι τραγουδιστων θεωρω οσο πιο αντικειμενικα γινετια οτι πρωτος απο ολους ο DIO και ακριβως διπλα του ο Metal God Halford και ο Bruce. O Bruce ειναι σε αυτο το επιπεδο, μετα ακολουθουν ολοι οι αλλοι.

Οσο αφορα την συγκριση Accept και Judas Priest, εχω δεν χρειαζομαι πανω απο δεκατα του δευτερολεπτου για να απαντησω, αλλα ακομα και καποιος που ειναι Accept-ακιας εθελοτυφλει αν δεν βλεπει ξεκαθαρα την διαφορα επιπεδου. Ακομα και αν για εκεινον ειναι μικροτερη η διαφορα απ’ οτι για εμενα.

1 Like

Αν διάβασες κάπου κάποιον να λέει πως δεν είναι ανώτεροι οι Priest από τους Accept (λιγότερο ή περισσότερο για τους όποιους λόγους) να κάνεις και κάποιο quote

1 Like

Τα λέει ο Σάντοκινγκ κεκαλυμμένα, αλλά κρύβεται ο αλήτης!! Μεγάλη μουχρίτσα!

1 Like

Κάτσε ρε είμαι ξεκάθαρος… άσχετα αν την τελευταία 10ετία τους έχουν πατήσει κάτω ε

2 Likes

Επίσης θα έπρεπε να γίνει αναφορά και στους Saxon τεράστια μπάντα μαζί με τους Accept συμβαδίζουν παράλληλα

1 Like