Kαφριλες ή μελωδια?

Ψηφιστε το αγαπημενο σας ειδος Metal , ή οχι, και τι συναισθηματα σας βγαζει[size=6][/size]

Sorry αν ξεχναω καποιο :oops:

Sorry ηθελα να βαλω κι’αλλα αλλα δεν τα χωραγε.
πχ Grindcore, Metalcore, Rock, Stoner/Desert,Nu Metal…

Ως ροκάς περισσότερο, δυσκολεύτηκα μεταξύ heavy metal και power metal. Τελικά επέλεξα το power, δεν ξέρω, απλώς μου ήρθαν στο μυαλό διάφορα power metal groups εκείνη τη στιγμή. Πιστεύω πως σε αυτό το θέμα είμαι λίγο περίεργος (πες το βιτσιόζος :o). Είδη τύπου black-death δε με προσελκύουν καθόλου, θεωρώ πως δεν πρόκειται για μουσική εφόσον η μελωδία έχει σχεδόν υπερκαλυφτεί με αυτό που θέλουν να αποκαλούν φωνητικά. Αλλά επειδή ξέρω ότι δεν είναι σωστό να σχολιάζω και να κρίνω άλλα είδη μουσικής ας μη το συνεχίσω. Προτιμώ τα “κλασικά” 8).

Hardcore genikotera, an kai einai poly geniko… apo 60s, 70s classika, Pink Floyd ews MM, Kyuss, Motorhead (endiamesa GnR, Metallica, WASP, ACDC) klp klp klp!

Από τα παραπάνω είδη διάλεξα progressive, γιατί γουστάρω τρελά γκρουπς όπως Dream Theater, Pain Of Salvation, Fates Warning, Dead Soul Tribe…

Εγώ διάλεξα progressive, αν και δεν είμαι progressiv-ας… Απλά μάλλον το προτιμώ σε σχέση με άλλα… Ειλικρινά , ακόμα δεν έχω καταλάβει τι “είδος” ακούω, για αυτό έχω κόμπλεξ με το να μπαίνουν ταμπέλες…

Πάντως, κάλλιο μελωδία παρά καφρίλα (χαλαρά)

Επειδη εγς ακους τα παντα απο poser μεχρι death, μου την δινει να μπαινουν ταμπελες στη μουσικη. Μ’ ενοχλει κατι να μην εχει μελωδια, οπως μ’ ενοχλει να μην εχει και δυναμη, οποτε οπως καταλαβαινετε ψηφισα power, παρολο ου δεν κατατασσω το εαυτο μου σε κανενα ιδιωμα. Ακους γενικα HARD N’ HEAVY μουσικη!!!

Ξεχάσατε και το Nu metal στις κατηγορίες…

Βασικά θα μπορούσαν να χουν ψιλοσυγχωνευτεί οι κατηγορίες black με death και epic με power (αυτό θα έπρεπε βασικά). Μη σου πω και classic με thrash, για εξοικονόμιση χώρου :slight_smile: .

Tα πάντα!!Πραγματικά σε κάθε είδος μουσικής υπάρχουν αξιόλογα συγκροτήματα είτε αυτό λέγεται death progressive black κτλ Αυτιά ανοιχτά λοιπόν χωρίς να σχολούμαστε με ταμπέλες και απλά απολαμβάνουμε την μουσική που γουστάρουμε 8) 8) 8) 8) :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

Sumfwnw apolutws,ta panta.Auto pou prepei na kanoume gia na apofasisoume einai na psaksoume ola ta eidh;exontas akousei mia h duo mpantes apo kathe eidos den mporoume na vgaloume sumperasma.

An eprepe OPWSDHPOTE na dialeksw kapoio eidos,auto tha tan to progressive,epeidh genikotera protimw xalara tis mpantes pou den einai monodiastates,alla den tha to kanw;aploustata epeidh oute kai to progressive ta exei ola mesa.

Yparxoun fantastika pragmata se kathe eidos rock/metal,kai se kathe eidos mousikhs genikotera(ok eksaireitai to 99,9% ths pop(ular) mousikhs oson afora thn prwtotupia,th dimourgikothta,to vathos)(eksallou h zwh den einai monaxa hlektrikes kithares).

To pan einai to psaksimo.

Κατά τη δική μου άποψη δεν υπάρουν αυτές οι ταμπέλες,αλλά συγκεκριμένη μουσική που παίζει κάθε συγκρότημα.Π.χ. οι Opeth.Λένε(τα περιοδικά) οτι παίζουν death αλλά καθίστε και συγκρίνετε με τους Morbid Angel που και αυτοί τέτοια παίζουν.Υπάρχει καμια σχέση?

Συμφωνώ στο οτι θα πρέπει να είμαστε ανοιχτόμυαλοι και στη δική μου περίπτωση ισχύει(τα καλύτερα μου συγκροτήματα είναι οι Queen και οι Candlemass,έχουν καμία σχέση μεταξύ τους?)

Panw-katw sumfwnw mazi sou.

Pantws vasika oi tampeles sth musikh proerxontai apo thn anagkh tou anthrwpou na taksinomei ta panta sto mualo tou me ena sugekrimeno,ksekatharo tropo-pragma pou kata th gnwmh mou den einai aparaithto kai exei polles fores asxhmes sunepeies alla telospantwn- kai uparxoun(h tha prepe na uparxoun) gia na mporeis na perigrapseis panw-katw ena sugrothma eukola; otan se rwtane ‘ti paizoun autoi’ na mporeis na apanthseis me mia duo-lekseis,mia ‘‘tampela’’ kai me dika sou logia isws.H otan se rwtane ti akous,h ti akous kuriws,h ti eidos mousikh protimas(an exeis idiaiteres protimiseis).Giati to 90% twn atomwn pou mou exoun apanthsei ‘‘ta panta’’ ennooun ta panta apo olous tous ‘kallitexnes’ ths pop mousikhs,opote protimw na mou ta poun ligo pio sugkekrimena :stuck_out_tongue:

Den eimai enantion tous(gia tis tampeles milaw),an xrhsimopoiountai swsta(opws kai ola ta pragmata genikotera) giati kontevoume na pame sto allo akro,mou xei tuxei mia duo fores na xrhsimopoiw ‘tampela’ gia na perigrapsw mia mpanta(exontas tis kaluteres protheseis :stuck_out_tongue: ) kai na phgainoun na me fane “MH KOLLAS SE TAMPELEEEEEES!!!”.

Sigoura polles fores mia tampela den mporei na perigrapsei ena sugrothma,px Opeth,an kai egw exw akousei na tous apokaloun ‘progressive’.Ekei tous perigrafeis oso kalutera mporeis.

Auto pou sumvainei kai me eknevrizei einai ta sugrothmata pou afhnoun tis tampeles na tous periorizoun,kai to kanoun epitides.‘True’ black metal mou rxetai sto mualo.Auto to thewrw entelws vlakwdes.Mpantes pou prosexoun mhn ksefugoun apo ta oria tou kathe eidous kai ths kathe tampelas kai katalhgoun tis perissoteres fores na periorizoun kallitexnika ton eauto tous,na mhn paizoun th mousikh pou theloun,kai na ginontai monodiastatoi kai varetoi.Anohtoi,den katalavainoun oti prwta ftiaxnetai h musikh kai meta h ‘tampela’,h perigrafh ths.Thumata ths kleistomualias autoi,kai ths anthrwpinhs adunamias,mias kai fovountai mhn tous kathgorhsoun.

parolo pou to agapimeno mou ine to classic heavy [sabbath[…
i 4ifos mou pai sto…







.




…epic metal!!
hehe… oi Blind Guardia den ine epic metal? eki pai i 4ifos mou!

Αυτη τη στιγμη καλυτερο ειδος και με διαφορα ειναι το nu metal.Φαινεται εξαλου και απο τα σταδια που γεμιζουν αυτα τα συγκροτηματα.Οσο και αν δεν αρεσει σε πολλους αυτη η αποψη το nu metal ειναι το metal σημερα,οπως τα 70’ς ηταν το hard rock,τα 80’ς το heavy metal και το glam/sleaze/pop metal.Τα βοθροτραγουδα των death συγκροτηματων ευτυχως δε συγκινησαν ποτε την πλειοψηφια των οπαδων.

Επειδη κατι πουλαει δεν σημαινει οτι ειναι και καλο. Με αυτη τη λογικη αυτη τη στιγμη η καλυτερη μπαντα ειναι οι Blue. Μην τρελαθουμε τελειως…

Καλο θα ηταν φιλε μου να μην υποτιμουμε τα γουστα της μεγαλης μαζας και να μην διεκδικουμε για τους εαυτους μας τον τιτλο της αυθεντιας.Οι BLUE που ανεφερες πουλανε πολυ λιγοτερο απο τους LINKIN PARK και τους EVANESCENCE.Πιστευω οτι το λαθος που κανουμε ολοι μας ειναι οτι προσπαθουμε να βρουμε καποια παναγνωστα συγκροτηματα για να το παιζουμε εξηπνοι στους φιλους μας.Και ετσι,πεφτουμε στην παγιδα των μικρων εταιριων και των περιοδικων που θελουν να μας πουλησουν τη σαβουρα τους.

Τα γουστα της μεγαλης μαζας δεν τα υποτιμω. Απλα αδιαφορω για αυτα. Με ενδιαφερει το δικο μου γουστο. Επειδη αρεσει στη μαζα και επειδη πουλαει κατι δεν σημαινει οτι θα αρεσει κ σε μενα. Κ ουτε σημαινει οτι ποιοτικα μετραει. Δηλαδη το καινουριο cd της Κοκκινου που πουλαει σαν τρελο δεν μετραει μουσικα,τι να κανουμε??Κ ουτε νομιζω πως θα το ακους μετα απο 20 χρονια οπως γινεται τωρα με τον Πουλοπουλο για πχ

Τελος δεν ψαχνω για αγνωστα συγκροτηματακια για να το παιξω καποιος στην παρεα μου. Γουσταρω κυριως μπαντες απο τα 70’s(u know Deep Purple, Rainbow, Led Zeppelin, Genesis, Jethro Tull κα)αλλα και 80’s και 90’s και 00’s. Αυτο που μετραει ειναι να μου λεει κατι η μουσικη. Η μουσικη των LINKIN PARK και EVANESCENCE(οι οποιοι δεν ειναι nu metal)ακουγεται ευχαριστη στα αυτια μου αλλα δεν μου λεει κατι παραπανω. Προσωπικο γουστο.

Τωρα οσον αφορα το nu metal επειδη πουλαει δεν σημαινει οτι ειναι και το καλυτερο. Απλα ειναι μοδατο. Και για μενα περα απο λιγες εξαιρεσεις δεν προσφερει κ τιποτα ιδιατερο.

Τεσπα βαριεμαι να αναλυσω την αποψη μου για το nu metal γιατι κουραστηκα να γραφω… :lol: :lol:

Πολυ απολυτα μου φαινονται αυτα που λες, βεβαια ειναι η αποψη σου οποτε σεβαστη.
Νομιζεις οτι το nu metal κινημα θα αφησει κατι στη μουσικη οπως το hard rock η το heavy metal;
Εμενα η φαση με το nu metal μου θυμιζει λιγο την εποχη που ηταν το black metal στα πανω του και τωρα ολοι αυτοι το εχουν γυρισει ειτε σε gothic ειτε σε epic ειτε σε death.
Αλλα απο την αλλη τι εννοεις καλυτερο; Εννοεις εμπορικοτερο; Μα αυτα τα γκρουπ δεν θα πιασουν ποτε τις πωλησεις των Iron Maiden, Metallica, AC/DC, Led Zeppelin, Black Sabbath, Queen, κτλ.
Το οτι γεμιζουν σταδια δεν λεει και τιποτα σχετικα με το ποσο ποιοτικο ειναι και με το ποσο διαχρονικο μπορει να ειναι. Φυσικα αυτα θα επαληθευτουν η οχι οταν πεσει η εμπορικοτητα αυτου του ιδιωματος.

Αρχικά είχα κινηθεί προς epic/power (gamma ray,rhapsody,blind guardian,sonata arctica,kamelot,wasp κλπ).Τώρα τελευταία το γυρνάω σε epic/death doom (my dying bride,doomsword,candlemass,anathema,paradise lost κλπ)

Γενικά προτιμώ μελωδία.Με σαγηνεύει η metal συνδυασμένη με κλασσική μουσική ή ethnik…

Ποτέ δεν ξεχνάμε τα κλασσικά (clapton,led zeppelin,deep purple,pink floyd,queen κλπ)

ΜΕΛΩΔΙΑ κ πάλι ΜΕΛΩΔΙΑ