Kαφριλες ή μελωδια?

Ώστε οι Tool είναι industrial? Μέχρι πρότινος, νόμιζα ότι ήταν απλά… Tool :smiley: !! Δεν ειρωνεύομαι, δεν μπορούσα απλά να τους εντάξω κάπου.

Πρώτα black, και μετά thrash, αλλά και τα υπόλοιπα ενίοτε.

Mην τους αφήσεις να σε ψαρώσουν! Κράτα γερά!!

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=12248

Πρώτο έρχεται αβίαστα το classic hm. Τα άλλα είδη έχουν την τιμητική τους, αναμφίβολα, στις καρδιές και στην δισκοθήκη μας, αλλά το κλασσικό είναι αθάνατο. Για σταθερή, συχνή χρήση αλλά όχι κατάχρηση, βέβαια. Δεύτερη αγάπη αποτελούν πολλά είδη, κυρίως stoner, doom, sludge, post και groove rock/metal. Τα thrash, speed δεν με τρελαίνουν, αν και μου αρέσουν επιλεκτικά. Death, black, hardcore δεν έχω ψάξει, και ό,τι έχω ακούσει μου είναι σχετικά αδιάφορο, πλην εξαιρέσεων, ενώ το epic/power είναι μικρή σχετικά αγάπη. Tερατώδη αγάπη αποτελεί και η blues-rock. Τοπ 3 πάντως θα έβγαζα:

  1. Classic heavy metal.
  2. Stoner rock/metal.
  3. Doom metal.

Το καλο με το metal οπως ειπε και ο MARINER1970MINI ειναι οτι εχει μεγαλη ποικιλια και ποτε δεν βαριεσαι, ακους καθε στιγμη κατι αναλογα με την διαθεση σου και την κατασταση στην οποια βρισκεσαι… Ποτε δεν αρκει μονο ενα ειδος, αλλα θα τα βαλω με σειρα προτιμησης.

Λοιπον πρωτο ειναι για εμενα το Classic Heavy Metal, εχει τα παντα, δυναμη, μελωδια. Σε κανει να πωρωνεσαι, σε τρελαινει, δεν το βαριεσαι, ειναι το αγαπημενο μου…

Δευτερο θα βαλω το Power Metal, αν και ακουω σχετικα λιγες μπαντες απο το ειδος, αυτη η επικοτητα και η φοβερη του εναλλαγη απλα δεν υπαρχουν… Σου προκαλει ψυχικη αναταση και σε ‘‘ανεβαζει’’ τοσο πολυ, η καλυτερη μουσικη αν εχεις τις μαυρες σου και θες να νιωσεις καλα…

Τριτο θα πω το Thrash Metal, τρομερα δυναμικο, πωρωτικο και αντιδραστικο, σε κανει να χτυπιεσαι αλυπητα και ειναι το καλυτερο αν εχεις τα νευρα σου και θελεις να εκτονωθεις… Ειναι κατι σαν το γυμναστηριο, σε εκτονωνει τοσο αποτελεσματικα…

Τεταρτο θα βαλω το Progressive Metal, εχει μεγαλη ποικιλια και πειραματικοτητα στις συνθεσεις του και σε κανει να σκεφτεσαι, να εκτιμας την μουσικη.

Στην συνεχεια θα βαλω το Epic Metal για αυτη την αισθηση επαρσης με την καλη εννοια και επικοτητας που σε κανει να νιωθεις και ακολουθει το Doom Metal, το οποιο εχει και αυτο την επικοτητα του και ειναι το ιδανικο για να το ακους βραδυ.

Black Metal,Death Metal και Hardcore δεν ακουω απο καθολου εως ελαχιστα κομματια.

παίρνεις και ακούς τα 3 πρώτα των ulver και έτσι τα συνδιάζεις όλα :slight_smile:

Hm…ενδιαφερον topic.
Μοιραια,απο την πρωτη μου κιολας “εμπειρια” με την μεταλ,τα ακουσματα μου ειχαν διαμορφωθει μεταξυ heavy και thrash.
Στην συνεχεια ΚΟΛΛΗΣΑ (και τα φασμακα δεν κανουν τιποτα) με το Death μεταλ.Μπαντες οπως οι Autopsy,οι Death,οι Bolt Thrower,αλλα και αλλες με πιο φρεσκο ηχο(Gojira,Obscura κλπ.),με εβαλαν ακομα και απο σχετικα μικρη ηλικια στο κολπο και στο νοημα…:stuck_out_tongue:

Δευτερη θεση στην καρδια μου (:p) εχει πλεον το Power μεταλ,με μακραν αγαπημενη μπαντα τους θεουληδες stratovarius!Μετα μενουν heavy/thrash.Με το black δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα,λιγα πραγματα.Απο prog. λιγο tool κλπ.
-core μουσικη δεν εχω “αγγιξει” και δεν νομιζω να το κανω και ποτε…Ισως λιγο as i lay dying απο metalcore ηχο ή all shall perish απο deathcore.

Καθαρα λοιπον απο μενα πλεον η ψηφος παει στην Death Metal.:wink:

Πολύ δύσκολη επιλογή.Όπως ειπώθηκε και από άλλους,όλα χρειάζονται ανάλογα τη διάθεση.Κάποιες φορές ακούς Black/Death,κάποιες άλλες ακούς Power ή Progressive.Δεν θα ψηφίσω γιατι απ’όλα τα είδη έχω αγαπημένες μπάντες και τα ακούω εξίσου ευχάριστα,οπότε μου είναι πολύ δύσκολο να ξεχωρίσω κάποιο.

ντουμ αη γκες. ταφ

Ωχ αμάν, ο αποπάνω έκλεψε το nickname μου με το avatar του!!!8O
Έτσι, να συνεχίζεται η προπαγάνδα του ενός και αληθινού μέταλ. Doom over the world ρε!!!

Επειδη δεν εχω ασχοληθει καθολου με doom.Ποιο συγκροτημα προτεινετε??

σου προτείνω να πας στο θρεντ του doom (rockipedia), και να ψάξεις τις προτάσεις του nomisteraki. κρίνοντας από το nickname σου, νομίζω ότι θα σου αρέσουν.

Ξεκίνα με τα πολύ βασικά. Αφού αφομοιώσεις καλά τα πρώτα 6 των Sabbath και καταλάβεις ποιά είναι η αρχή των πάντων, προχώρα σε Candlemass, Saint Vitus, Pentagram, Trouble, Cathedral, Solitude Aeturnus. Πάντως εγώ κρίνοντας από το nickname σου δεν είμαι τόσο σίγουρος αν θα γουστάρεις.:stuck_out_tongue:

μαν, μα τον τζεσους κραηστ σορρυ δεν το σκεφτηκα :stuck_out_tongue:

ετσι ντουμ, και καλτοταινιαρα ε.

εντιτ: ξεχασα το quote. στον witchfinder παει

Τρελή ταινία και τρελή καλτίλα!!!
Take them to the tree…

χαχαχα. επος!

did they confess?

[SIZE=“3”]Power[/SIZE] [SIZE=“5”]Power[/SIZE] [SIZE=“6”]Power[/SIZE] [SIZE=“7”]P[/SIZE] [SIZE=“6”]O[/SIZE] [SIZE=“7”]W[/SIZE] [SIZE=“6”]E[/SIZE] [SIZE=“7”]R[/SIZE] [SIZE=“6”]Power[/SIZE] [SIZE=“5”]Power[/SIZE] [SIZE=“3”]Power[/SIZE]

Αν κρίνω από τα χρώματα, θα εννοείς europower προφανώς :razz:

Το Metal συνδυάζει και τα δύο ρε. Μιλάμε για το καλό μέταλ έ , οχι για τις ποζερο-παουεριές του κερατά που κυκλοφορούν εκει έξω. :roll: [-X :-s 8O

πω πω μονο 32 ειμαστε;;;;;