Kαφριλες ή μελωδια?

μελωδία (το είδος δεν έχει ιδιαίτερη σημασία)

progressive και classic heavy metal…

Άσχετο αλλά το γαμάτο είναι ότι στη μουσική που ακούμε έχουμε το περιθώριο να περνάμε “φάσεις”… Δηλαδή power metal φάση, progessive φάση, death φάση, hard rock κ.ο.κ.

Και κάποια στιγμή φτάνεις μέχρι και στο σημείο η φάση να κρατάει μόνο μερικές μέρες! i love this music

CLASSIC HEAVY METAL και ξερο ψωμι…

Μελωδία φυσικά!
Καφρίλα μπορώ να ακούσω μέχρι ένα σημείο, από κει και μετά γίνεται κουραστικό κατά τη γνώμη μου (αν έχει μόνο καφρίλα εννοώ).

Γι’ αυτό… πρώτα απ’όλα Power, Classic Heavy άντε και λίγο NU Metal! :stuck_out_tongue:

btw, Oriental Metal rulez… για να μην ξεχνιόμαστε! :yahoo:

Εγω Εριξα στο κλασσικό Heavy Metal αν και η Thrash τα σπάει άγρια

Εγώ πάντος έβαλα hardcore:D

Εγώ έβαλα hardcore κυρίως λόγω attitude και επειδή έχω λιώσει πολλά ακουστικά παλιότερα ακούγοντας.
Νομίζω πως όσο παιρνάει ο καιρός αρχίζεις να εκτιμάς και τα υπόλοιπα είδη αν έχουν κάτι καλό να προσφέρουν.
Και μελωδία σε συνδυασμό με καφρίλα δεν είναι καθόλου άσχημο.
[SIZE=“3”]Δείτε από OPETH το deliverance και το Ghost Reveries![/SIZE]
Απίστευτα cd

μελωδικες καφριλες . [SIZE=“6”]Quo Vadis [/SIZE] Rulezzzzz :bounce: :metal: :metal: :metal: :metal:

Επειδή η κλασική ροκ και η progressive rock της δεκαετίας του '70 είναι δύο από τις πολλές μουσικές που μιλάνε στην ψυχή μου από παιδί, δεν μπορούσα να διαλέξω άλλο από το progressive metal. 8) 8)

DOOOOOOOOOMMMM or be doomed eternally!!8)

Μου αρεσει τρελα οι μιξοι και των δυο δηλαδη καφριλας και μελωδιας!Children Of Bodom(Απο τους πιο τελειους συνδυασμους που εχω ακουσει!!!Τωρα για ειδος δεν μπορω να πω μιας και ακουω πολλα συγκεκριμενα ειδη!

22 progressiv-αδες? Καλά πάμε 8)

Classic Heavy Metal
Power Metal
Progressive Metal
Epic Metal…

Classic heavy metal…Γιατί έτσι μας αρέσει!

:metal: :metal: :metal: :metal: :metal: :metal: :metal:

απλα τρομερη μπαντα…

Δεν γίνεται να τα επιλέξουμε όλα; :stuck_out_tongue:

Όπως είπε κι ένας φίλος παραπάνω, τα καλύτερα είναι εκείνα που συνδυάζουν αμφότερα τα στοιχεία (μελώδικές καφρίλες δηλαδή) όπως Opeth, Children of Bodom κ.ά.

οταν ακουω για πολυ ωρα καφριλες ποναει το κεφαλι μου :-s
μελωδια και συναισθημα καταρχας, και μερικες στιγμες χρειαζεται και η δοση καφριλας μας :smiley:

Kαφριλες 50%, μελωδια 10%, κλασσικο ροκ/μεταλ 40% πλεον. Αλλα πανω απ ολα το θρας! :stuck_out_tongue:

Μελωδία 60%
Hardcore 30%
Progressive 10%