Kαλύτερο σουηδικό συγκρότημα όλων των εποχών

:roll: Ξέχασα τους θρύλους…

:roll: Ξέχασα τους θρύλους…[/quote]

θρύλος είναι μόνο ένας, και αυτός όλο τα @$%&() του παίρνει στην Ευρώπη!! Γαμώτο!!!

Καλητερη νεα σουηδικη μπαντα Crashdiet, ολων των εποχων δεν εχω αποφασισει ακομα.

Diablo Swing Orchestra. :Ρ

To πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό είναι οι Hexenhaus, αλλά επειδή ήμουν σίγουρος ότι δεν θα υπήρχε στο πολλ σκέφτηκα Entombed, αλλά αφού δεν υπάρχουν και αυτοί, ψήφισα Bathory. Δεν ξέρω τι θα άλλαζε αν είχα ακούσει και τα παλιότερα άλμπουμς των Morgana Lefay, μιας και το φετινό τους απλά σπέρνει.

Pain of Salvation
Katatonia
Candlemass
Opeth
Meshuggah
Dark Tranquillity
Europe
Spiritual Beggars
In Flames
At The Gates

Και πάρα πολλά άλλα, γενικά η Σουηδία είναι απ’τις αγαπημένες μου χώρες μουσικά.

oντως, εχουνε γκρουπαρες οι Σουηδοι. Δεν ξερω τι να διαλεξω…:-s

  • ABBA.

Bathory γιατι ειναι απο τα αγαπημενα μου . Στο πολ θαπρεπε να υπηχαν οι Amon Amarth .

Eπειδή δε γνωρίζω ποιο είναι το καλύτερο, θα πω το αγαπημένο μου… Pain Of Salvation

Και μετά Candlemass-Therion-Bathory

Απο τις μπαντες του poll,Bathory.
Αλλα οπως ειπαν πολλοι η Σουηδια εχει παρα πολλες καλες μπαντες.

Opeth,αν και γενικά δεν τρελένομαι για τη Σουηδική σκηνή…πολύ καλοί και οι Soilwork…

Καλυτερο δεν μπορω να πω , αλλα αγαπημενο μου απο τα παραπανω ειναι οι At The Gates !

To καλοκαιρι ολοι Γερμανια για το reunion !!! :smiley:

παρα πολλες κορυφες!!!

heavy load στο χωρο του Heavy
candlemass στο χωρο του doom
entombed στο χωρο του death
europe στο χωρο του hard rock
bathory στο χωρο του black και μετεπειτα epic
meshuggah στο χωρο του…αστο!μια κατηγορια απο μονοι τους

και ολες οι υπολοιπες μπαντες κορυφες φυσικα

και να μην ξεχασουμε,το νουμερο ενα εξαγωγιμο μεταλ προιον της σουηδιας τους τρομερους IN FLAMES!! :slight_smile:

Ε τωρα με στεναχωρεις γιατι ξεχνας τους HammerFall , που οπως θα θυμασαι εκαναν τεραστιο μπαμ οταν εμφανιστηκαν !!!

…και όταν εξαφανίστηκαν επίσης. :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

αμα εννοεις απο αποψη μουσικης,οτι κανανε το κανανε πανω σε πλατες των αλλων!
ηταν μια εποχη που πολλα παλια συγκροτηματα,ειχαν διαλυθει,ειχαν κυκλοφορησει μετριους δισκους και αλλες μπαντες δεν ειχαν καλη διανομη.Και ετσι σκανε οι hammerfall,με ενα καλοπαιγμενο ρετρο heavy metal δισκο.
ετσι ολοι οι νεωτεροι οπαδοι που ειχανε ακουσει ολα τα κλασσικα,και δεν βρισκανε κατι αλλο να ακουσουνε,πεσανε με τα μουτρα πανω στους hammerfall.το ιδιο και καποιο μεγαλυτεροι οπαδοι-νολσταγοι αυτου του ηχου.επεσε και τρελο promotion απο την εταιρεια (nuclear blast)!το ιδιο και απο το εγχωριο περιοδικο μας εδω,που νομιζω μαζι με το holy land των angra,πρεπει να ταν τα 2 πιο μεγαλα αφιερωματα απο τα 90’ς μεχρι και σημερα! (και μετα μου λες για promotion των nu metal bands!παντου τα ιδια ειναι!!)
δεν λεω οτι δεν ειναι καλοι,απλα τα γκρουπς που ανεφερα παραπανω ητανε ολα πρωτοποριακα στον ηχο τους.

αμα μιλας για θεμα πωλησεων,δεν ξερω πως τα πηγαινουνε.
παντως in flames ειναι σιγουρα,το Number 1 εξαγωγιμο μεταλ προιον της σουηδιας!εχουν βραβευθει και απο τον υπουργο εξωτερικων για αυτο το λογο!(πολιτισμενες χωρες βλεπεις…)

Δεν τους θεωρω καθολου αξαφανισμενους…Κρατουν τη φλογα του 80’ς ηχου αναμμενη σε πεισμα των καιρων και των σημερινων τασεων… Ολα τους τα αλμπουμ ειναι χεβι μεταλ at its best…
Σημερα ολοι παιρνουν ιδεες απο διαφορους αφου ολα εχουν παιχτει…Αρα ο σκοπος ειναι το αποτελεσμα να ειναι καλοπαιγμενο και να γουσταρεις…Και θεωρω πως μια χαρα αναγνωρισιμο ηχο εχουν οι Hammerfall.

Europe, Amon Amarth.

Aν μιλαμε για ολα τα σουηδικα συγκροτηματα και οχι μονο αυτα της ψηφοφοριας η δικια μου 3αδα των αγαπημενων ειναι :

  1. HammerFall 2) Amon Amarth 3) Dark Tranquillity